Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook 2010 - czy takie użycie kernel_task jest normalne?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 xbit

xbit
  • 369 postów

Napisano 13 marca 2017 - 16:21

Witam!

 

Posiadam Macbooka 2010 C2D z nVidia 320m, 4GB RAM, SSD, Sierra. OSX mam od niedawna ale zauważyłem, że czasami podczas normalnych czynności (safari + skype + jakiś youtube) kernel task jest na podobnym poziomie jak użycie użytkownika i temperatura potrafi podskoczyć do ok. 83*C. Poniżej podaję screen użycia CPU podczas gry w LIMBO (85*C).

 

Mam wgrany Bootcamp i przy pełnym obciążeniu prime95 i furmarkiem temperatury na GPU i CPU to ok. 95*C więc jak na ten model normalnie - przy grze w coś pokroju CS GO to 85*C.

 

Wiem, że sprzęt dość stary ale spełnia moje wymagania - niepokoi mnie tylko ten dość spory kernel_task i to że czasami podczas normalnych czynności temp mocno skacze.

 

Jak mogę sprawdzić czy wszystko jest OK?



#2 xbit

xbit
  • 369 postów

Napisano 13 marca 2017 - 19:22

Wrzucam loga z EtreChecka - przy chodzeniu na necie i jednej karcie youtube mialem do 85*C - przypominam, ze na maksymalnym obciazeniu w Windows mialem max 95* - pasta swiezo zmieniona na Arctic Silver 5:

EtreCheck version: 3.1.5 (343)
Report generated 2017-03-13 19:15:02
Download EtreCheck from https://etrecheck.com
Runtime 3:19
Performance: Good

Click the [Support] links for help with non-Apple products.
Click the [Details] links for more information about that line.

Problem: Other problem

Hardware Information: ⓘ
    MacBook (13-inch, Mid 2010) 
    [Technical Specifications] - [User Guide] - [Warranty & Service]
    MacBook - model: MacBook7,1
    1 2,4 GHz Intel Core 2 Duo (Duo) CPU: 2-core
    4 GB RAM Upgradeable - [Instructions]
        BANK 0/DIMM0
            2 GB DDR3 1067 MHz ok
        BANK 1/DIMM0
            2 GB DDR3 1067 MHz ok
    Bluetooth: Old - Handoff/Airdrop2 not supported
    Wireless:  en1: 802.11 a/b/g/n
    Battery: Health = Normal - Cycle count = 208

Video Information: ⓘ
    NVIDIA GeForce 320M - VRAM: 256 MB
        Color LCD 1280 x 800

System Software: ⓘ
    macOS Sierra  10.12.3 (16D32) - Time since boot: about 3 hours

Disk Information: ⓘ
    KINGSTON SV300S37A120G disk0 : (120,03 GB) (Solid State - TRIM: Yes)
    [Show SMART report]
        EFI (disk0s1) <not mounted> : 210 MB 
        macOS (disk0s2) /  [Startup]: 85.17 GB (40.88 GB free)
        Recovery HD (disk0s3) <not mounted>  [Recovery]: 650 MB 
        BOOTCAMP (disk0s4) /Volumes/BOOTCAMP : 34.00 GB (1.19 GB free)

    OPTIARC DVD RW AD-5970H   ()

USB Information: ⓘ
    Apple Inc. BRCM2070 Hub 
        Apple Inc. Bluetooth USB Host Controller 
    Apple Inc. Apple Internal Keyboard / Trackpad 
    Apple Inc. Built-in iSight 

Gatekeeper: ⓘ
    Anywhere

System Launch Agents: ⓘ
    [not loaded]    8 Apple tasks
    [loaded]    184 Apple tasks
    [running]    88 Apple tasks

System Launch Daemons: ⓘ
    [not loaded]    42 Apple tasks
    [loaded]    175 Apple tasks
    [running]    93 Apple tasks

Launch Daemons: ⓘ
    [loaded]    com.adobe.fpsaud.plist (2017-01-30) [Support]
    [loaded]    com.microsoft.autoupdate.helper.plist (2017-03-04) [Support]
    [loaded]    com.microsoft.office.licensingV2.helper.plist (2016-06-11) [Support]

User Launch Agents: ⓘ
    [running]    com.spotify.webhelper.plist (2017-03-13) [Support]
    [failed]    com.valvesoftware.steamclean.plist (2017-03-06) [Support] - ~/Library/Application Support/Steam/SteamApps/steamclean: Executable not found!

User Login Items: ⓘ
    smcFanControl    program  
        (/Applications/smcFanControl.app)

Internet Plug-ins: ⓘ
    FlashPlayer-10.6: 24.0.0.221 - SDK 10.9 (2017-03-09) [Support]
    QuickTime Plugin: 7.7.3 (2017-01-13)
    Flash Player: 24.0.0.221 - SDK 10.9 (2017-03-09) [Support]

Safari Extensions: ⓘ
    AdBlock - BetaFish, Inc. - https://getadblock.com (2017-03-04)

3rd Party Preference Panes: ⓘ
    Flash Player (2017-01-30) [Support]

Time Machine: ⓘ
    Time Machine not configured!

Top Processes by CPU: ⓘ
        20%   	com.apple.WebKit.WebContent(2)
        19%   	WindowServer
        12%   	VTDecoderXPCService
        11%   	kernel_task
         9%   	launchd

Top Processes by Memory: ⓘ
    872 MB    	com.apple.WebKit.WebContent(2)
    542 MB    	kernel_task
    213 MB    	Safari
    123 MB    	mdworker(7)
    90 MB     	Battle.net Helper(2)

Virtual Memory Information: ⓘ
    787 MB    	Available RAM
    286 MB    	Free RAM
    3.23 GB   	Used RAM
    501 MB    	Cached files
    152 MB    	Swap Used


#3 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 14 marca 2017 - 10:48

Wiatraki pracują Ci prawidłowo? SMCFan control masz zainstalowany widzę. Ręcznie sterujesz ich pracą?

 

Może źle patrzę ale nie widzę nic niepokojącego w raporcie Etrecheck. Robiłeś go w czasie gdy kernel_task ma wysokie zużycie czy tak ogólnie.

 

Co masz na myśli, że jest nowa pasta? Komputer miał wizytę w serwisie? Czyściłeś wentylator przy okazji?

 

Techtool pro próbowałeś? Dobry tester sprzętu, przydatny do wiatraków.

Reset PRAM / SMC próbowałeś?



#4 xbit

xbit
  • 369 postów

Napisano 15 marca 2017 - 12:48

Witam ponownie!

 

Jestem nowy w komputerach Mac - miałem wczesniej taki sam model A1342 ale niestety zasilacz sie spalil przy okazji niszczac wejscie Magsafe - jako że był z komisu to oddali pieniądze - potem miałem MID 2010 z 330M ale musiłem się pozbyć i obecnie znowu zakupiłem A1342 do internetu, sporo podrózuje  , a ciężko o tanią 13" ze spoko wydajnością - myślałem nad airem 2013 ale to koszt ok. 1600-2200zł w zależności od stanu i wielkości matrycy, ale dość off topu.

 

Kernel_Task nie osiąga u mnie zabójczych wartości 300% CPU jak czytałem na niektórych forach. Po prostu jestem nowy i wykres ,,system" zawsze jest pół na pół z ,,użytkownik" - może to normalne dlatego pytam, ponieważ zauważyłem, że laptop potrafi osiągnąć 85*C przy użyciu system 30% użytkownik 30% kiedy tylko przeglądam internet/youtube/skype. Zamieściłem screen o co chodzi z wykresem - to normalne, że jest takie użycie kernel_task?

 

Wiatraki pracują OK, mam wgrany SMCFanControl, aby pokazywał mi na górze temperaturę bo chcę mieć nad tym kontrolę i ustawiłem minimalną wartość RPM na 2500, ponieważ nadal jest cicho, a zawsze trochę niższe temperatury.

 

Sam rozebrałem maczka - zdjąłem heatsinka, zmieniłem pastę na Arctic Silver 5, wentylator wyczyszczony tak samo żeberka heatsinka. 

 

Obecnie wgrałem Yosemite 10.10.5 - również temperatury tak potrafiły podskoczyć, ale obecnie wgrałem Webowe Drivery do 320M i testuje czy coś się zmieniło. 

 

Zrobiłem testy TechToolem 9 i wszystko jest ,,passed" - jedynie jak miałem podłączony zasilacz to na baterii było 0,15A i pokazało failed, ale po odłączeniu zasialania 0,95A i jest passed.

 

Ogólnie pewnie dosyć zagmatwałem - TechTool używał procesora na 100% i temperatura nie podskoczyła ponad 71*C, więc najwyraźniej to większe użycie grafiki powoduje te skoki do 85*C - zobaczymy czy webowe drivery pomogą i będę informował.

 

ps. Mam też inny dość dziwny problem, ale myślę, że spowodowany zasilaczem zamiennikiem. Kiedy laptop naładowany jest od 80-100% i podłączony jest zasilacz to touchpad staje się mało resposywny i trochę świruje - da się używać ale jest to irytujące - po podłączeniu jack'a z wieży problem znika - przy podłączeniu słuchawek nadal występuje. Dokupiłem kabel przedłużkę z uziemieniem, ale problem nadal jest. Niestety nie mam nikogo z Macbookiem, żeby sprawdzić na oryginalnym czy jest OK. Czy mogę coś jeszcze spróbować czy zasilacz musi iść na wymianke?

Załączone pliki

  • Załączony plik  cpu.jpeg   145,34 KB   0 Ilość pobrań

Użytkownik xbit edytował ten post 15 marca 2017 - 12:51


#5 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 15 marca 2017 - 13:19

Kernel task na tak wysokim poziomie zwykle oznacza tryb awaryjny - pewnie by wył jak wściekły lecz masz zainstalowane smc. Kiepski zasilacz mógł coś uszkodzić - tak to jest z zamiennikami to powinien obejrzeć serwis

Użytkownik DanielF edytował ten post 15 marca 2017 - 13:19

Fallout ...war, war never changes...

#6 xbit

xbit
  • 369 postów

Napisano 15 marca 2017 - 13:54

Czyli to jest wysoki poziom kernel_taska? Kiedy robiłem test tym TechToolem to użytkownik był na ponad 90%, a kernel task parę %. Przy wyłaczonym SMC nic nie wyje - wgrałem go tylko dlatego aby monitorować temperature i dac minimalna szybkosc z 2000 do 2500 bo i tak jest cicho a zawsze lepsza wentylacja. Temperature 85*C podczas ogladania neta itp. mam czasami - mozliwe ze wtedy Nvidia wchodzi na wyzsze obroty. Zainstalowalem obecnie Web Drivery i jest jakby lepiej - nie bylo temperatury wiekszej niz 72*, ale to wymaga dluzszego uzytkowania.

 

Na dole screen w trakcie trwania testu pamieci.

 

ps. Usunalem SMCFan'a, zresetowalem SMC (shift, ctrl, option, power, 10s bez zasilania) i na razie nie bede zawracal sobie glowy temperatura. Wentylator slychac (a raczej nie slychac) ze chodzi na 2000RPM. Zostanę przy Yosemite bo pokazuje mi dłuższy czas na baterii i będę użytkował i obserwował czy nic nie spowalnia, nie wyje itp.

 

Taki lekki offtop: jakie nowe funkcje weszły od Yosemite do Sierry, które są użytecznie - czy to w samym systemie czy w integracji z telefonem, które mogą być przydatne dla zwykłego usera? Z tego co wiem to z bajerów doszło: Siri, silnik Metal co jest mi nie potrzebne. 

 

2804lya.jpg


Użytkownik xbit edytował ten post 15 marca 2017 - 14:37


#7 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 marca 2017 - 16:12

Kiedy ostatnio fizycznie komputer był czyszczony z kurzu? Pasta na procku wymieniana?


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#8 xbit

xbit
  • 369 postów

Napisano 15 marca 2017 - 16:34

Wiem, że wczesniej walnąłem sciane tekstu dlatego nie chce sie wszystkiego czytac :D

 

2 dni temu rozebrałem maca, wymienilem paste i wyczyscilem z kurzu wentylator i heatsinka.

 

Myślę, że temperatury 95*C przy pełnym obciążeniu na Bootcampie są okej - w recenzji notebookcheck'a oni mieli 92*C więc chyba okej.



#9 xbit

xbit
  • 369 postów

Napisano 15 marca 2017 - 19:17

Poniżej wrzucam jeszcze temperatury pod pełnym obciążemiem Primem95 i Furmarkiem. Przy 6000RPM (po ok. 5min wentylatory osiagnely max) temperatury na karcie i procesorze ustabilizowały się na poziomie ok.3-5*C niż te maksymalne, bo maxa osiagniety został zanim wentylator się rozkręcił.

Załączone pliki






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych