Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

nowy iMac - teraz czy jeszcze czekać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 remicco

remicco
  • 14 postów

Napisano 02 marca 2017 - 13:17

Witajcie,

 

noszę się z zamiarem zakupu iMac'a i przyglądam się modelowi o następującej specyfikacji:

 

Apple iMac Retina 4K 21.5″ 3.3GHz(i7) 16GB/512GB SSD/Intel Iris Pro 6200

 

Komputer stacjonarny iMac miałby mi zastąpić trzyletniego laptopa Dell Latitude 2.70GHz(i7), 15.6" z Windows 10.

 

iMac miałby mi służyć głównie do typowych prac biurowych w domu, nie do jakichś wymagających programów graficznych, gdyż moja praca zawodowa nie ma z tym nic wspólnego.

 

Pytanie: Czy wg Was warto się jeszcze wstrzymać z zakupem i poczekać na ewentualnie jakiś nowszy model iMac'a, który może wyjść na rynek w 2017 roku, czy raczej nie będzie w tym roku żadnej nowej oferty Apple w tym zakresie?

 

Jakiś czas temu było głośno o plamach pojawiających się na matrycy iMac'ów, które prawdopodobnie biorą się z przenikającego kurzu przez obudowę, ale nie wiem, czy to jest rzeczywista przyczyna występowania takich plam. Czy obecne komputery iMac też mają ten problem?

 

Czy warto dokupić Apple Care Protection Plan? Jest on faktycznie przedłużeniem gwarancji o dodatkowe 2 lata czy jest jedynie ubezpieczeniem ewentualnych kosztów naprawy?

 

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady.

Pozdrawiam

Radek



#2 maciek5s

maciek5s
  • 1 108 postów
  • Płeć:

Napisano 02 marca 2017 - 13:51

Poczekaj do marcowej konferencji Apple. Jak nie zaprezentują nowego to bierz.


iPhone 5s Mac mini  Watch Series 1


#3 remicco

remicco
  • 14 postów

Napisano 02 marca 2017 - 14:34

Czyli ta konferencja ma być już w marcu? Sądziłem, że dopiero w czerwcu.

 

A co w kwestii pozostałych pytań z mojego pierwszego postu? ;)



#4 maciek5s

maciek5s
  • 1 108 postów
  • Płeć:

Napisano 02 marca 2017 - 15:26

Jedni piszą tak, inni tak, nie wiadomo komu wierzyć. A na inne pytania niech odpowie kto inny :P


iPhone 5s Mac mini  Watch Series 1


#5 remicco

remicco
  • 14 postów

Napisano 05 marca 2017 - 17:59

Czy na matrycach typu Retina w najnowszych iMakach zdarzają się tzw. bad piksele?

Jeśli tak, to przysługuje wymiana bez względu na ilość i umiejscowienie?



#6 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 05 marca 2017 - 19:13

...

Pytanie: Czy wg Was warto się jeszcze wstrzymać z zakupem i poczekać na ewentualnie jakiś nowszy model iMac'a, który może wyjść na rynek w 2017 roku, czy raczej nie będzie w tym roku żadnej nowej oferty Apple w tym zakresie?

...

Są tacy co wstrzymują się od kilku lat z zakupem iPhone bo jak wychodzi nowy to trudno go kupić, trochę później jak dostępność poprawia się to jest nadal drogi, a jak w sklepach pojawiają się promocje i wyprzedaże to znów zapowiadają nowy model ...

Jest więcej niż pewne, że będą nowe iMac-i w tym roku (ale czy nowe czy odnowione ? - że tak sobie zażartuję :) , i kiedy będą do kupienia czy za miesiąc, trzy, czy dopiero jesienią? - poczekamy, zobaczymy)

 

..

 

Czy warto dokupić Apple Care Protection Plan? Jest on faktycznie przedłużeniem gwarancji o dodatkowe 2 lata czy jest jedynie ubezpieczeniem ewentualnych kosztów naprawy?

 

ACPP jest przedłużeniem gwarancji Apple z roku do 3 lat (rozszerza też gwarancję na niektóre peryferia używane z komputerem, a przy okazji rozszerza też z 3 miesięcy do 3 lat wsparcie telefoniczne Apple).
http://www.apple.com...-plan-dia-imaca .
Ubezpieczenia sprzedawane jako "przedłużenie gwarancji" najczęściej nie gwarantują naprawy w ASA (likwidacja szkody wg uznania ubezpieczyciela), dość często pojawia się też "wartość odtworzeniowa sprzętu" oraz "udział własny".


Użytkownik bee3 edytował ten post 05 marca 2017 - 19:13

Pomogłem ?   -  Lubię to 


#7 remicco

remicco
  • 14 postów

Napisano 05 marca 2017 - 19:25

Dzięki za odpowiedzi.;)



#8 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 06 marca 2017 - 17:40

Pamiętaj o jednym - zawsze będzie zły czas na zakup nowego sprzętu.

 

Teraz poczekasz do marca na nowe egzemplarze, następnie kolejne 2 - 3 miesiące aby cena trochę spadła jak wypchną stare modele itd ... 

 

Jeżeli jesteś zdecydowany na konkretny sprzęt to go kup i tyle, zapoznaj się z opiniami o tym sprzęcie zarówno tutaj jak i na youtube - jeżeli akceptujesz zarówno wady jak i zalety tego sprzętu to w zasadzie nie ma na co czekać tylko mieć to z głowy - kupić i cieszyć się z nowego nabytku.

 

Poza tym sam piszesz że komputer do prostych prac biurowych także dla Ciebie finalna wydajność produktu tak czy inaczej nie ma znaczenia czy będzie to +/- 5%.

 

Co do plam na matrycy z tego co mi wiadomo problem jest dalej aktualny, ja bym nie mógł posiadać sprzętu z takim problemem bo bym się psychicznie wykończył - w zasadzie już to przeżywałem.



#9 remicco

remicco
  • 14 postów

Napisano 06 marca 2017 - 17:57

Co do plam na matrycy z tego co mi wiadomo problem jest dalej aktualny, ja bym nie mógł posiadać sprzętu z takim problemem bo bym się psychicznie wykończył - w zasadzie już to przeżywałem.

 

Czy wiadomo jest, z czego wynika powstawanie tych plam? Biorą się one z nieszczelności obudowy, do których przenika z biegiem czasu kurz, czy jest to jakaś wada konstrukcyjna matryc. Czy macbooki nie mają tego problemu, a tylko dotyczy on iMaków?

Ja również nie mógłbym się pogodzić i zaakceptować posiadania drogiego iMaka z jakimiś plamami czy nierównym podświetleniem!



#10 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 06 marca 2017 - 18:18

Z czego się bierze problem - prawdopodobnie z konstrukcji iMaca, a właściwie jego chłodzenia które zasysa kurz od spodu iMaca a następnie osadza się w jego wnętrzu. Tak czy inaczej problem jest już od conajmniej 7 lat i nikt z tym nic nie zrobił, jedni mają je szybciej inni później. Jednemu to przeszkadza inny nie zwróci na to uwagi. 

 

W ramach gwarancji wymienia się matrycę na nową i w zasadzie tyle, nie jest to też jakiś długi proces bo średnio w tydzień miałem komputer w domu. Ale fakt przenoszenia danych wymazywania go, póżniej zaś przywracanie tych danych jest conajmniej uciążliwy. No chyba że ktoś wysyła komputer w takim stanie jakim używał ale ja wolałem być ostrożny bo nie wiem co z tym komputerem na serwisie się dzieje.

 

Co do MB to one nie mają problemów z matrycami ale za to mają inne - o czym też sobie poczytasz na forum. 

 

Generalnie sprzęt to tylko sprzęt - idealnego nie ma. Poza tym dużo zależy od użytkownika, jeden może pracować na najtańszym mini z wolnym HDD i sobie chwali a inny powie że na tym sprzęcie się pracować nie da. 



#11 maciek5s

maciek5s
  • 1 108 postów
  • Płeć:

Napisano 06 marca 2017 - 18:31

 

Generalnie sprzęt to tylko sprzęt - idealnego nie ma. Poza tym dużo zależy od użytkownika, jeden może pracować na najtańszym mini z wolnym HDD i sobie chwali a inny powie że na tym sprzęcie się pracować nie da. 

Właśnie, trafiłeś w sedno! 

 

remicco: 16GB RAM i 512GB SSD do Twojego użytkowania starczy Ci na lata. Podejrzewam, że nawet na 8GB RAMu i 256 SSD by starczyło.


iPhone 5s Mac mini  Watch Series 1


#12 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 07 marca 2017 - 09:34

Zanim 16GB RAM i 512GB SSD przestanie wystarczać do prac biurowych to prędzej ten iMac się 5 razy zepsuje.



#13 remicco

remicco
  • 14 postów

Napisano 07 marca 2017 - 20:57

Czyli 256GB SSD powinno wystarczyć? Z tego, co słyszałem, MacOS zajmuje około 8 GB przestrzeni dyskowej, ale czy już z programami zainstalowanymi domyślnie? Gdyby był mi później potrzebny większy dysk, to w iMac'u 21.5" da się wymienić SSD w ogóle?



#14 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 08 marca 2017 - 09:24

Jak ci zabraknie dysku to na nim posprzątaj, nieużywane rzeczy wrzuć na dysk zewnętrzny i już.



#15 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 08 marca 2017 - 19:36

... Gdyby był mi później potrzebny większy dysk, to w iMac'u 21.5" da się wymienić SSD w ogóle?

W ogóle - da się, ale podobnie jak w MacBook-ach z Retiną (2014-2015) jest to później bardzo kosztowne.
Warto więc kupić odpowiednią pojemność dysku, albo (jak wspomniał przedmówca) utrzymywać na nim stały porządek.

Jeżeli jednak nie jesteś pewien czy 256GB wystarczy, a nie masz na zbyciu kolejnego 1kpln na 512GB SSD od Apple (czyli w sumie ok +2kpln w porównaniu z ceną komputera z 1TB HDD) - to już lepiej zamówić konfigurację z 1TB HDD, dokupić jakiś szybki SSD na SATA: np. 512GB albo 1TB i zamienić dyski.

Ja kupując ostatnio iMac-i do firmy tak zrobiłem, a że kupiłem jednocześnie: komputer i dysk SSD do przełożenia, to przekładkę z przeniesieniem systemu z aplikacjami na nowy dysk zrobiono mi za free (normalnie przekładka kosztuje ok. 200-250zł. w zależności od serwisu). Do dysku wyjętego z komputera dokupiłem kieszeń na USB i jest dodatkowy dysk przenośny 1TB :) .


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#16 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 09 marca 2017 - 00:38

256 GB - do normalnego używania pewnie że wystarczy i to z zapasem.

 

Co do dysków USB na backup czy dane do których zaglądamy od czasu do czasu są ok, ale do codziennego użytku sprawdza się to średnio - podobnie rozwiązania NAS itd ... Generalnie macOS ma to do siebie że idea drugiej partycji czy fizycznego dysku nie do końca się sprawdza. Wiadomo możemy sobie używać takiego dysku na dokumenty, muzykę, filmy czy cokolwiek nam się podoba. Ale z aplikacjami wszelkiego rodzaju już jest różnie, niby owszem można sobie ją przenieść na inny dysk ale ostatecznie wychodzi że sama całość zajmuje powiedzmy 15GB a sama apka przeniesiona na inny dysk czy partycję ma 300MB bo reszta jest w dokumentach, bibliotekach itd ... Generalnie coś co podobało mi się w Mac OS X tzn że każda aplikacja wszystko co potrzebowała miała w środku w macOS już nie istnieje i niektóre aplikacje są dosłownie wszędzie.

 

Apple się nauczyło że jeżeli nie da się nic nowego wymyślić to robi się rotacje funkcji, najpierw się ją wycina po to abym pare generacji dalej pokazać ją pod nową nazwą jako funkcje najbardziej zaawansowanego OS na świecie. Szkoda tylko że nie widzą iż nie każdy chce TouchBara i słodkich ikonek.



#17 remicco

remicco
  • 14 postów

Napisano 09 marca 2017 - 07:26

Dzięki za Wasze sugestie. Ponieważ i tak biorę iMaca na raty, więc zamówiłem konfigurację z 512 GB SSD, bo droższa pamięć już wtedy tak nie daje po kieszeni.;)



#18 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 09 marca 2017 - 08:39

Nie zapomnij dokupić ACPP bo przy takiej konfiguracji (cenie), nie dokupienie ACPP to już nonszalancja.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#19 remicco

remicco
  • 14 postów

Napisano 09 marca 2017 - 08:47

A co to jest? Konfiguracja już nie taka kozacka, bo zszedłem na procka i5.



#20 leyt

leyt
  • 71 postów

Napisano 09 marca 2017 - 09:07

http://www.apple.com...pport/products/



#21 remicco

remicco
  • 14 postów

Napisano 09 marca 2017 - 09:12

Aaaa, to tak, mam w planie, ale na to jest czas przez najbliższe 12 miesięcy. ;)



#22 leyt

leyt
  • 71 postów

Napisano 09 marca 2017 - 09:25

Musisz wykupić przed upływem końca gwarancji.



#23 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 09 marca 2017 - 09:36

Konfiguracja już nie taka kozacka, bo zszedłem na procka i5.

 

Tylko że różnica pomiędzy i5 a i7 (poza taktowaniem większym o całe 200 Mhz) jest w tym iż i7 posiada HT, czyli masz 8 rdzeni logicznych. Prawda jest taka że do zastosowań domowo - biurowych czy nawet do gier (o co Intel Iris Pro Graphics 6200 nie podejrzewam) nie robi praktycznie żadnej różnicy. 

 

Jak otrzymasz to pamiętaj że masz 14 dni na decyzje :)

 

Jedna dobra decyzja to fakt że kupiony, masz problem z głowy jak wiadomo że płacić trzeba to trzeba. Nie kupisz kasa się też rozpływa a sprzętu nie masz. 

 

Daj znać jak dojdzie jak się sprawuje sprzęt i generalnie jakie wrażenia, szczególnie interesuje mnie płynność obrazu przy tej grafice i sporej rozdzielczości.



#24 remicco

remicco
  • 14 postów

Napisano 09 marca 2017 - 09:47

Tak jest, też się cieszę z zakupu. Mam dość Windowsów, a szczególnie tych ostatnich, z Win10 włącznie. Dzięki zakupowi iPhone 6 dwa lata temu a kilka miesięcy temu iP 7 stwierdzam, że chcę używać MacOS. 

Sprzęt będzie za 4 tygodnie, bo zmieniałem konfigurację fabryczną a to opóźnia realizację.

14 dni na decyzję o ewentualnym zwrocie - tak wiem; natomiast Apple Care Protection, które przedłuża gwarancję producenta o 2 lata, muszę wykupić przed upływem rocznej gwarancji.;)



#25 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 09 marca 2017 - 10:54

Mam dość Windowsów, a szczególnie tych ostatnich, z Win10 włącznie.

 

Każdy OS ma swoje wady i zalety, macOS Sierra idealny także nie jest. Nawet mogę spokojnie powiedzieć iż poziom się wyrównał.

 

macOS Sierra wyróżnia się w zasadzie tylko jednym szczegółem, dostajesz gotowe rozwiązanie na sprzęcie który zakupiłeś i nie martwisz się o dobór do siebie odpowiedniego sprzętu, konfigurację BIOS / UEFI, oraz instalacją samego OS następnie sterowników itd ... Dlatego macOS wydaje się być pozornie lepszym rozwiązaniem bo zwyczajnie większość osób nie umiała przebrnąć przez cały proces samodzielnie, a jeżeli już to nie do końca poprawnie.

 

Jeżeli chodzi o sprzęt PC sytuacja też nie jest prosta, z jednej strony stacjonarki które są robione aby było tanio do tego allegro sprzedające zestawy które nie wiadomo kto dobierał plus super reklama na aukcji. Efekt jest niestety jaki jest że coś muli, coś się wiesza generalnie nie działa to tak jak powinno. Ostatnio sklep morele przeją inicjatywę zestawów co z ich działalność na YT i możliwością zobaczenia sprzętu w akcji wraz z umiarkowaną ceną może poprawić sytuację na rynku - obniżyć poziom niezadowolenia. Z laptopami sprawa jest już zupełnie inna bo kupując sprzęt pod Windows 7 kilka lat do tyłu ciężko teraz bezproblemowo postawić na nim Windows 10.

 

Co do Linuksa, sprawa też jest dość prosta Ubuntu, Mint, Elementry OS bez problemu można używać w domu tak jak każdy inny system.

 

Wszystko zależy od tego gdzie i jaki sprzęt kupimy :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych