Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Negocjowana szybkość połączenia dysku SSD


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nefku

Nefku
  • 4 postów

Napisano 11 lutego 2017 - 16:21

Witam,

posiadam MacBook'a Pro początek 2011, kupiłem go z drugiej ręki i momencie kupna posiadał 2 dyski, SSD jako system + HDD.

Nie wnikałem bardzo w szczegóły bo nie narzekam jakoś bardzo na szybkość jego pracy ale ostatnio zauważyłem że dysk SSD jest na SATA II, a Mac obsługuje SATA III (przez ten czas byłem przekonany że MacBook obsługuje SATA II).

Po pierwsze prosiłbym o potwierdzenie czy faktycznie tak jest, czy dobrze to interpretuje. Poniżej screeny.

Załączony plik  Zrzut ekranu 2017-02-11 o 15.46.14.png   154,71 KB   0 Ilość pobrań

Załączony plik  Zrzut ekranu 2017-02-11 o 15.46.17.png   154,33 KB   0 Ilość pobrań

 

Czyli jak na screenach, SSD to Intel SSDSA2M160G2GC (160GB, SATA II) i dysk HDD Toshiba (Apple seryjnie wstawiał Toshiby?)

 

Posiadam dysk SSD Samsung 840 Evo 120GB na SATA III i zacząłem się zastanawiać czy był by sens wykonać przeniesienie danych z mojego aktualnego dysku systemowego na ten dysk po to by zyskać nieco na wydajności. Jeżeli tak, to w czym najlepiej to zrobić?

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi :)

 



#2 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 11 lutego 2017 - 23:11

Na samsungu masz sata 3 w negocjowanych? Jeśli tak to pewnie w intelu masz chipset sandforce tak?


Użytkownik DanielF edytował ten post 12 lutego 2017 - 00:14

Fallout ...war, war never changes...

#3 Nefku

Nefku
  • 4 postów

Napisano 12 lutego 2017 - 00:00

Na samsungu masz sata 3 w negocjowanych? Jeśli tak to pewnie w intelu masz tu niecenzuralne wiązka słów chipset sandforce tak?

Samsunga nie podłączałem jeszcze, trochę bym musiał się z tym pogrzebać dlatego chciałbym to zrobić w momencie gdy będę miał względną pewność że to coś da ;)

Co do Intela, jeżeli dobrze znalazłem na stronie Intela to ten dysk jest w SATA II, tylko czemu Raport pokazuje "Szybkość połączenia: 6 gigabitów"?

https://ark.intel.com/products/56600/Intel-SSD-X25-M-Series-160GB-2_5in-SATA-3Gbs-34nm-MLC

 

Co dziwne, to ta Toshiba jest na SATA III ale Raport pokazuje "Szybkość połączenia: 3 gigabity, Negocjowana szybkość połączenia: 3 gigabity"... choć jeżeli chodzi o dyski talerzowe to raczej nie będzie miało na nie większego wpływu.



#4 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 12 lutego 2017 - 00:15

Zobacz sobie dział jaki wybrać dysk SSD - niezawodne i bezproblemowe są samsungi. Może w tym Twoim intelu update firmware coś da ale jak chcesz mieć spokój na maku używaj samsunga.


Fallout ...war, war never changes...

#5 Nefku

Nefku
  • 4 postów

Napisano 12 lutego 2017 - 11:48

Czyli gdyby postawił system na tym Samsungu to negocjowana szybkość też była by na 6 gigabitów? Czy najlepiej zrobić taką migrację/klonowanie dysków?



#6 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 lutego 2017 - 11:57

Nie napisałeś jak są te dyski podłączone czyli który jest w miejscu DVD. Sądząc po opisie to SSD jest w miejscu dysku, a HDD w miejscu DVD i to by tłumaczyło dlaczego są takie prędkości przesyłu danych. Wynika to z tego, że SATA3 masz w miejscu dysku, a napęd optyczny jest na SATA2.

Podejrzewam, że ten dysk Intel chodzi na SATA2, bo tak się dzieje kiedy kontroler dysku nie dogaduje się z kontrolerem w płycie. Podłącz tego Samsunga na próbę to pewnie będziesz miał SATA3 i negocjowaną prędkość połączenia 6 gigabitów.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#7 Nefku

Nefku
  • 4 postów

Napisano 21 lutego 2017 - 19:57

Miałem trochę czasu w weekend, zrobiłem wymiankę dysków. Do MacBooka trafił Samsung, do stacjonarnego PC w którym wcześniej siedział Samsung, trafił Intel.

Teraz Negocjowana szybkość dla Samsunga to 6gb ... choć szczerze mówiąc jakiegoś strasznego kopa to nie czuję ;) Biorąc pod uwagę że robiłem taki manewr pierwszy raz i zajęło mi to naprawdę sporo czasu to nie jestem pewien czy było warto :)

 

Mam jeszcze parę pytań.

- Czy jest możliwe zmniejszenie partycji na dysku zewnętrznym ze schematem MBR? Czy jest to możliwe tylko ze schematem GPT?

- Skopiowałem pliki z dysku zewnętrznego na drugi dysk w MacBook'u. Kopiowałem wszystkie dane ale po skopiowaniu nie zgadza się ani liczba plików ani waga, to normalne? Nie są to jakieś duże różnice.

Załączony plik  Zrzut ekranu 2017-02-21 o 19.56.04.png   194,15 KB   2 Ilość pobrań

 

- Jaki schemat typ partycji (GPT czy MBR) zalecany jest dla dysku zewnętrznego używanego na PC i Mac?



#8 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 22 lutego 2017 - 10:40

- Czy jest możliwe zmniejszenie partycji na dysku zewnętrznym ze schematem MBR? Czy jest to możliwe tylko ze schematem GPT?

Wszystko jest możliwe, ale narzędzia dyskowe tego nie umieją.

 

- Skopiowałem pliki z dysku zewnętrznego na drugi dysk w MacBook'u. Kopiowałem wszystkie dane ale po skopiowaniu nie zgadza się ani liczba plików ani waga, to normalne? Nie są to jakieś duże różnice.

attachicon.gifZrzut ekranu 2017-02-21 o 19.56.04.png

Ukryte pliki też kopiowałeś?

 

- Jaki schemat typ partycji (GPT czy MBR) zalecany jest dla dysku zewnętrznego używanego na PC i Mac?

MBR. Schematu GPT Windows nie umie odczytać.



#9 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 lutego 2017 - 12:08

Teraz Negocjowana szybkość dla Samsunga to 6gb ... choć szczerze mówiąc jakiegoś strasznego kopa to nie czuję ;)

 

Nie odczujesz żadnej różnicy w pracy systemu. Tylko podczas kopiowania niektórych plików może być różnica na plus czyli kopiowanie pójdzie szybciej.

Ale potwierdza to, że ten dysk Intel nie pasuje do tego MacBooka.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#10 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 22 lutego 2017 - 12:32


- Jaki schemat typ partycji (GPT czy MBR) zalecany jest dla dysku zewnętrznego używanego na PC i Mac?

MBR. Schematu GPT Windows nie umie odczytać.

 

Nie głoś nieprawdziwych teorii:

Windows czyta dyski GPT oraz nawet może z nich startować :)

Ja tak mam, inni też tak mają.

Nie wspominając, że na bootcampie mam W10 ( miałem W7) i jakoś obydwie instalki startowały normalnie, choć jak wiesz dysk w macu ma tablicę partycji GPT :).


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#11 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 22 lutego 2017 - 12:49

Nie głoś nieprawdziwych teorii:

Windows czyta dyski GPT oraz nawet może z nich startować :)

Ja tak mam, inni też tak mają.

Nie wspominając, że na bootcampie mam W10 ( miałem W7) i jakoś obydwie instalki startowały normalnie, choć jak wiesz dysk w macu ma tablicę partycji GPT :).

Zależy jaki Windows ;)

Choć przyznam się że z Windows nie korzystałem od blisko 10 lat i może czegoś nie wiem tak do końca.

Pamiętam jak wychodził 10.9 i była afera na forum że FAT to nie FAT bo Windows nie czyta pendrajwów sformatowanych na makach do FAT, a wszystko rozbijało się o domyślny schemat partycji GPT. Może po prostu wprowadzili obsługę później?

 

Generalnie z doświadczenia sugeruję na makowych dyskach korzystać z GPT a na dyskach służących jako uniwersalne raczej trzymać się MBR.


Użytkownik imrik edytował ten post 22 lutego 2017 - 12:54


#12 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 23 lutego 2017 - 21:54

Zależy jaki Windows ;)

Choć przyznam się że z Windows nie korzystałem od blisko 10 lat i może czegoś nie wiem tak do końca.

Pamiętam jak wychodził 10.9 i była afera na forum że FAT to nie FAT bo Windows nie czyta pendrajwów sformatowanych na makach do FAT, a wszystko rozbijało się o domyślny schemat partycji GPT. Może po prostu wprowadzili obsługę później?

 

Generalnie z doświadczenia sugeruję na makowych dyskach korzystać z GPT a na dyskach służących jako uniwersalne raczej trzymać się MBR.

 

Tak, ale coraz częściej dyski mają duże pojemności i  na takich lepszy jest GPT niż MBR, który ma ograniczenie do 2TB.

BTW faktycznie masz stare informacje o windowsie :)

Teraz można spokojnie zapomnieć już o mbr-e w wypadku dysków twardych, co innego z penami :)


Użytkownik YABBA235 edytował ten post 23 lutego 2017 - 21:55

Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych