Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Nowy Mac Mini bez fusion drive,


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 kamgru

kamgru
  • 9 postów

Napisano 08 lutego 2017 - 19:47

Chcę kupić pierwszy komputer od Apple. Długo myślałem i starałem się znaleźć najlepsze dla mnie rozwiązanie - stosunek ceny do jakości. Od samego początku wiedziałem jakie minimalne wymagania sprzętowe musi spełniać mój nowy komputer.Procesor minimum i5 dwa rdzenie wystarczy, ram 8GB, SSD. Generalnie nie gram w przyszłości chciałem może poskładać jakiś prosty film.

 

Mój budżet w granicach 4000 zł. Zastosowanie raczej ograniczające się do domu. Dotychczas korzystam z leciwego laptopa Samsunga z 2009 roku:) sprzęt musiał być mobilny bo się często przeprowadzałem nigdy natomiast nie zabierałem go ze sobą do pracy, pociągu itd. Jakiś czas temu kupiłem mieszkanie i chcę mieć komputer głównie stacjonarny jednak dobrze by było aby był mały i poręczny, abym mógł go czasem podłączyć np. do telewizora.

 

Sprzęt musi być raczej nowy, wybór padł na Maca Mini. Niestety obecnie mam jakiś stary monitor z 2007 roku korzystałbym z niego tylko chwilowo jednak z takim monitorem pewnie nie będzie za przyjemnie. Do tego trzeba kupić klawiaturę myszkę. Myślałem o modelu z fusion drive na stronie Media Markt jest trochę tańszy kosztuje 4049. Jednak jak dodam do tej ceny myszkę klawiaturę, przejściówkę robi się już dużo ponad budżet. Niektórzy na tym forum odradzają Maca Mini w takiej cenie dlatego doszedłem do wniosku, że może zrezygnować z Fusion Drive (gryzę się z myślami bo wiem, że standardowy dysk jest bardzo wolny), ale wtedy Mac Mini kosztuje 2849 zł pomyślałem, że na początek powinno być ok, pytanie brzmi czy serwis np. w Szczecinie może mi do niego wstawić SSD za jakiś czas i nie utracę gwarancji?

 

Nie chcę raczej MacBooka Air jakoś 13 calowy monitor mnie nie przekonuje, zresztą mobilność nie jest dla mnie ważna. Wydaje mi się, że zakup Maca Mini w cenie 2800 +mysz+klawiatura jest chyba rozsądnym wyborem - za jakiś czas wymiana dysku na SSD. 

 

Jeżeli chodzi o alternatywę w postaci iMaca to jedyna alternatywa dobra dla mnie to konfiguracja za 5400 zł może bym się zdecydował ale wszędzie piszecie, że trzeba często wysyłać go do serwisu. 

 

Mam jeszcze pytanie czy korzystając z monitora podłączonego przejściówką na VGA mogę mieć problemy z HDCP, Netflixem itd?

 

 



#2 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 08 lutego 2017 - 20:03

Masz nauczyciela w rodzinie lub studenta? - kupujesz na niego z rabatem edukacyjnym i zostaje Ci na myszkę i klawiaturę


Fallout ...war, war never changes...

#3 kamgru

kamgru
  • 9 postów

Napisano 08 lutego 2017 - 20:04

Oboje rodziców to nauczyciele:)



#4 cesiu111

cesiu111
  • 736 postów
  • SkądRz

Napisano 08 lutego 2017 - 20:16

Pamiętaj tylko, że najnowsze maki mini są modelem z 2014 roku, a cena jak za nowy komputer.

Wg mnie, jeżeli ci się nie spieszy, warto poczekać te 2-3 miesiące i zobaczyć, czy Apple zaprezentuje coś nowego.

Czy będzie lepsze od bieżących konfigów, czy nie, to już mało ważne, ale wtedy będziesz mógł zdecydować - nowy, w cenie jak za nowy, czy stary w lekko obniżonej cenie.



#5 kamgru

kamgru
  • 9 postów

Napisano 08 lutego 2017 - 20:19

A to rozwiązanie z Mac Mini za 2800 bez FD raczej bez sensu? Cena wtedy jest naprawdę przystępna, wtedy mógłbym ewentualnie zmienić komputer za dwa lata. Jeżeli wydam 4500 to chciałbym z niego korzystać przynajmniej 4 lata. Z tym czekaniem to na forum piszecie, że Apple prawdopodobnie wytnie Mini z oferty.



#6 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 lutego 2017 - 21:53

Za 4k da radę mini z SSD, 8GB ram, klawą i myszą. Z tym, że myszę polecam nie Apple, a klawę przewodową (chyba, że to koniecznie bez kabla).


:!: Dyski SSD i RAM do wszystkich Maków, części  Apple.
MacMall na Allegro | Serwis pogwarancyjny Apple.

"w ogóle" piszemy osobno!!

#7 qb4hkm

qb4hkm
  • 529 postów

Napisano 09 lutego 2017 - 09:49

Miałem MM z HDD ale kupiłem używkę na gwarancji, nawet dało się toto sprzedać z zyskiem po pół roku ;-)

Logitech robi fajne klawiatury do maków, do tego zwykła myszka BT + magic trackpad.

Co do pracy na takim maku to uruchamia się dość wolno, praca systemu, responsywność ok, niedomagania dysku widać podczas pracy na większej ilości danych. Czy kupił bym ponownie, raczej nie, nie dziś. Na dzisiejsze standardy komputer bez SSD to zabytek. Polecam zakup używki na gwarancji, nie stracisz wiele(o ile w ogóle) przy odsprzedaży. Druga opcja to kup w AOS i przetestuj czy Ci pasuje,  jak nie to oddasz.



#8 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 09 lutego 2017 - 11:57

Jako użytkownika maca mini z 2011 (i5, 8GB ram, FusionDrive GhettoStyle) proponowałbym Ci zgoła inne rozwiązanie:

 

1. SSD wewnętrzny - dysk zewnętrzny podpięty pod USB

2. SSD wewętrzny - dysk zewnętrzny podpięty pod router

 

Rozwiązanie 1. pozwala robić kopie TimeMachine co mogę poświadczyć kiedyc Ci zapewne się przyda i w duchu podziękujesz mej skromnej osobie. Prędzej czy później. Możesz udostępniać dane w sieci wewnętrznej.

 

Rozwiązanie 2. pozwala udostępniać treści dysku w sieci wewnętrznej

 

Potem kupisz sobie NAS lub TimeCapsule.

 

Co do wydajności: kupowanie mini bez SSD to jakbyś kupił dziś malucha - niby da się jeździć, niby kultowe:) ale...no właśnie. Szczerze nie polecam. 256 IS A MUST.

 

Poza tym da się grać (na moim mini) nawet w proste gierki jak CS, LOL czy Borderlands.

 

Monitor nie jest problemem tylko sprawdź czy dostaniesz przejściówkę.

 

Pamiętaj, że z chwilą zakupu masz za darmo system i applowy "office".



#9 Piotr X

Piotr X
  • 123 postów
  • SkądGdynia

Napisano 09 lutego 2017 - 19:48

MacMini wg. mnie to niedoceniany komputer który ma naprawdę fajne możliwości. Myszę i klawę możesz kupić przecież jakąkolwiek pod USB, niektóre klawisze po prostu możesz przemapować co nie będzie jakimś szczególnym problemem. Ogólnie do 4 tys. możesz myślę kupić już jakiś konkretny sprzęt i wcale nie musi być z dyskiem HHD, jak dobrze kojarzę to kupując w Cortland możesz wymienić HDD na SSD u nich na miejscu bez utraty gwarancji (mówię o wymianie na np. Evo od Samsunga a nie o zwykłym zakupie tej wersji z SSD). Jak to jest komputer stacjonarny to do magazynowania danych możesz podpiąć zewnętrzny dysk pod USB 3.0.



#10 kamgru

kamgru
  • 9 postów

Napisano 10 lutego 2017 - 11:12

A mam jeszcze do was pytanie. Jakie są różnicę pomiędzy "grafikami" w mac mini z 2012 a 2014 tj. Intel® HD Graphics 4000 a Intel Iris? Na allegro dobry sprzedawca ma sprzęt używany z roczną gwarancją za 3499 zł w tym 16 GB ram, 500 GB SSD więc naprawdę fajna niedroga konfiguracja. Pytanie czy ta nowsza grafika jest na tyle istotna i lepsza. Wiem, że różnice jeszcze między tymi modelami są w złączach czy to istotne, że ma się np. thunderbolt a thunderbol2? Jak uważacie lepiej kupować nówkę z 2014 czy "używkę" z 2012 roku?



#11 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 13 lutego 2017 - 12:11

Różnice są dość znaczne. Przede wszystkim w zastosowanych procesorach.

MINI 2014 ma tylko dwurdzeniowce, czyli wydajność dużo słabsza od poprzedników. Nie da się dołożyć pamięci, wymienić możesz tylko jeden dysk, bo drugi to PCI, który jest kilkukrotnie droższy do SATA, a na rynku wtórnym dostaniesz tylko uzywane.

Do zalet można zaliczyć tylko lepszą kartę graficzną. Urządzenia na Thunderbolt mają na tyle zaporową cenę, że lepiej jest stosować rozwiązania na USB 3.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#12 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 18 lutego 2017 - 15:20

za 3.5k możesz mieć najnowszego MM i5 / 8gb / fusion drive



#13 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 21 lutego 2017 - 10:37

3500zł za Mac mini? Czy aby na pewno to przemyślałeś i wiesz co kupujesz?

 

Co do używanego i rocznej gwarancji to ja bym się w to nie bawił, na takich zasadach to warto kupić używanego DELL / HP za 200 - 350zł. Jeżeli kupisz i coś się uszkodzi to kto daje Ci na to gwarancje? Bo jeżeli ten rok jest w ramach Apple Care to spoko, ale jak przez amatorski serwis "Kowalskiego" to czarno to widzę.

 

Co do nówki sprawa wygląda o tyle lepiej że dokupisz sobie gwarancję i nie martwisz się o sprzęt co będzie jutro. Jednakże opcja 8GB RAM jak na dzisiaj to jest zbyt mało, a dolicz że system sobie zarezerwuje do 1,5GB dla grafiki. A pamiętaj że jak kupisz tak już klamka zapadnie bo opcja rozbudowy w grę nie wchodzi. Dla porównania ja mam od 3 lat 12GB ramu i momentami jest ciasno. Z tym że ja się sprzętu już pozbywam a ty dopiero kupujesz.

 

O procesorze i grafice w zasadzie nic pisać nie trzeba. 

 

A dla pewności jeszcze wejdź sobie na morele, proline czy inny sklep komputerowy i zobacz jaki sprzęt można nabyć za taką kwotę, tylko proszę nie potwory z allegro.

 

Decyzja należy do Ciebie, ale przemyśl to 2x zanim utopisz pieniądze.



#14 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 21 lutego 2017 - 10:50

Idąc tym tokiem rozumowania to żaden sprzęt od Apple się nie opłaca bo już na starcie jest przestarzały i nie daje się rozbudować.



#15 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 21 lutego 2017 - 12:40

Ja czegoś takiego nie napisałem, każdy ma inne potrzeby jeżeli chodzi o sprzęt. I ja rozumiem że autor może faktycznie nie potrzebować mocniejszego CPU czy układu graficznego, jednakże w przypadku ramu kwestia jest już zupełnie inna i zakup opcji 8GB i fakt braku opcji rozbudowy szybko pozbawi komputer płynności a co za tym idzie przyjemności z pracy na nim.



#16 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 21 lutego 2017 - 12:54

Ja czegoś takiego nie napisałem, każdy ma inne potrzeby jeżeli chodzi o sprzęt. I ja rozumiem że autor może faktycznie nie potrzebować mocniejszego CPU czy układu graficznego, jednakże w przypadku ramu kwestia jest już zupełnie inna i zakup opcji 8GB i fakt braku opcji rozbudowy szybko pozbawi komputer płynności a co za tym idzie przyjemności z pracy na nim.

Bez przesady, ja mam 8GB RAM-u i spokojnie mogę sobie uruchomić dwie maszyny wirtualne ( Windę 7 i Ubuntu 16 ) i nie mam żadnych lagów, Lightroom też zasuwa z RAW-ami że hej ( może dlatego, że ma wspomaganie HW, które widzi Irisa, na starszej grafie to chyba by mulił :))


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#17 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 21 lutego 2017 - 14:24

To też zależy jakiego poziomu działania komputera się oczekuje.



#18 kamgru

kamgru
  • 9 postów

Napisano 22 lutego 2017 - 09:09

Ach to Apple:) Po długim namyślę skłaniam się już na nieco inne tory. Ale to wszystko nie jest takie proste. Mac mini nowy (taki musi być) jest jak ktoś tutaj słusznie zauważył już stary. W konfiguracji, która byłaby dla mnie świetna 16 GB RAM i SSD 256 ze zniżką dla nauczycieli, klawiaturą i myszą to wydatek około 5200 zł w Cortland czy Ispot. 5200 to dużo - i nie mam tak naprawdę monitora mój stary monitor to naprawdę zabytek mam obawy, że pojawią się problemy z hdcp na VGA trzeba jeszcze doliczyć koszt przejściówki. Zważywszy, że ma to być komputer stacjonarny do domu lepszym wyborem wydaje się Imac. Za 5399 zł w Media Markt można dostać  MK442 (czy ktoś wie dlaczego cena jest niższa niż u dystrybutorów o około 800 zł?). Ale tutaj zostajemy z dyskiem talerzowym (wrrr) jednak za kilka miesięcy podpiąłbym SSD jako zewnętrzny i wrzucił tam system. Ale pojawia się kolejny dylemat za 800 zł więcej w MM można dostać ten model z wyświetlaczem retina. Pytanie czy warto dozbierać i kupić z retiną czy można bez tego przeżyć? Imac ma ten plus, że dostajemy jeszcze mysz, klawiaturę, mikrofony, kamerę itd. Niestety z tego co wyczytałem pamięć w tych nowych modelach jest wlutowana czy to prawda?



#19 qb4hkm

qb4hkm
  • 529 postów

Napisano 22 lutego 2017 - 10:07

A za 5499 masz macbooka pro ;-)



#20 kamgru

kamgru
  • 9 postów

Napisano 22 lutego 2017 - 10:45

Za kiepskie parametry, za mało "portów", nie zależy mi na mobilności.


OK, jeszcze inaczej macbook pro, wyświetlacz 13 jak to się sprawdza w praktyce? Bo wydaje mi się, że sensowne minimum to 15.



#21 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 22 lutego 2017 - 11:08

13 jest dobre jak dużo przenosisz komputer. Do stacjonarnego użytku jest trochę męczące bo ekran jest mały.



#22 kamgru

kamgru
  • 9 postów

Napisano 22 lutego 2017 - 11:13

Zawsze za jakiś czas można dokupić monitor i podpiąć do niego. To jest jakieś rozwiązanie zyskuje się mobilność. 128 GB to mało ale dysk zewnętrzny to też nie problem.



#23 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 22 lutego 2017 - 12:37

Zawsze możesz kupić NUC-a z Kaby Lake, posiadającego nawet port thunderbold 3 i postawić na nim macos-a.

Czemu z KL ? Bo akurat mnie interesuje UHD 4k ale oczywiście to indywidualne podejście.

A Apple i tak będzie miało modele z tymi prockami, więc system będzie działać :)

Jeżeli nie będzie nowego mini to chyba będzie mój wybór.


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#24 kamgru

kamgru
  • 9 postów

Napisano 22 lutego 2017 - 12:52

Nie wszelkie tego rodzaju kombinacje uważam za bez sensu. Generalnie jestem raczej za szanowaniem licencji:)



#25 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 22 lutego 2017 - 13:52

Nie wszelkie tego rodzaju kombinacje uważam za bez sensu. Generalnie jestem raczej za szanowaniem licencji:)

Ja też, jeżeli obowiązuje na terenie Polski :)


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych