Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Praca na kilku plikach tekstowych


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 sebastianflip

sebastianflip
  • 21 postów

Napisano 02 lutego 2017 - 08:23

Cześć,

 

nie wiem czy piszę w dobrym dziale, ale potrzebuje pomocy.

 

Kilka dni temu stałem się właścicielem pierwszego Macbooka (pro retina 13). 

Komputer ma mi służyć do pracy - głównie pisanie w edytorach tekstu.

 

Całe życie pracowałem na Windowsie i tam wszystko było jasne. Minimalizowałem sobie kilka plików tekstowych i np. dwa PDF-y które miałem na pasku i jednym kliknieciem moglem sobie między nimi przechodzić. 

 

Niestety nie potrafię się przestawić na pracę "na macu". Po otwarciu kilku plików tekstowych na przykład w Pages, nawigowanie między nimi jest utrudnione. Pliki nie wiadomo gdzie się minimalizują itd... a przejście między jednym oknem a drugim zajmuje dużo więcej czasu niż na windzie i wymaga kilka kliknieć.

 

Czy mogę prosić o jakieś wsparcie - podpowiedzi? Może coś robię źle lub czegoś nie wiem?Może są jakieś skróty klawiszowe lub gesty gładzikiem o których nie wiem? 

 

Dzięki!

 



#2 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 02 lutego 2017 - 09:51

Kilka rad. Oczywiście możesz je zlać, ale ja tak pracuję:

- jeśli masz Sierrę to w Pages są już karty, możesz otwierać dokumenty na kartach, a nie w osobnych oknach (pod menu Widok>Pokaż pasek z kartami),

- nie pracuj na full screenie, tak jak na ogół robiłeś to w Windowsie,

- jak już musisz to maksymalizuj okna klikając na zielony przycisk z altem, tak aby było widać docka,

- nie minimalizuj okiem, bo zajmuje to za dużo czasu, po prostu używaj Mission Control - to jeden klawisz i widzisz wszystkie otwarte okna, możesz je grupować wg programów, albo nie  - jak ci wygodniej - wszystko do ustawienia w Preferencjach Systemowych - klikasz na dane okno i przechodzisz do niego.

 

BKb4QVu.jpg

 

Oczywiście są jeszcze inne metody, każdy ma swoją. Z tego co zauważyłem, najtrudniej ludziom przesiadającym się z Windowsa oduczyć się maksymalizowania okien programów. Jak cię pulpit rozprasza to ustaw sobie na początek szare tło.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 02 lutego 2017 - 09:58

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#3 sebastianflip

sebastianflip
  • 21 postów

Napisano 02 lutego 2017 - 19:31

Kilka rad. Oczywiście możesz je zlać, ale ja tak pracuję:

- jeśli masz Sierrę to w Pages są już karty, możesz otwierać dokumenty na kartach, a nie w osobnych oknach (pod menu Widok>Pokaż pasek z kartami),

- nie pracuj na full screenie, tak jak na ogół robiłeś to w Windowsie,

- jak już musisz to maksymalizuj okna klikając na zielony przycisk z altem, tak aby było widać docka,

- nie minimalizuj okiem, bo zajmuje to za dużo czasu, po prostu używaj Mission Control - to jeden klawisz i widzisz wszystkie otwarte okna, możesz je grupować wg programów, albo nie  - jak ci wygodniej - wszystko do ustawienia w Preferencjach Systemowych - klikasz na dane okno i przechodzisz do niego.

 

BKb4QVu.jpg

 

Oczywiście są jeszcze inne metody, każdy ma swoją. Z tego co zauważyłem, najtrudniej ludziom przesiadającym się z Windowsa oduczyć się maksymalizowania okien programów. Jak cię pulpit rozprasza to ustaw sobie na początek szare tło.

Bardzo dziękuję za wskazówki!



#4 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 02 lutego 2017 - 20:14

cmd-tylda przełącza pomiędzy otwartymi (ale nie zminimalizowanymi do Docka jak dobrze pamiętam) oknami jednego programu.
cmd-tabulator przełacza pomiędzy uruchomionymi programami (tak jak alt-tab w Windows).

tak na początek...


Użytkownik pedros edytował ten post 02 lutego 2017 - 20:16


#5 sebastianflip

sebastianflip
  • 21 postów

Napisano 02 lutego 2017 - 20:25

A mogę jeszcze prosić o jakieś najbardziej przydatne skróty klawiszowe tj. najczęściej używane i praktyczne? Dzięki!



#6 torik-78856f3ad1

torik-78856f3ad1
  • 1 818 postów
  • SkądToruń

Napisano 02 lutego 2017 - 20:26

CMD + SPACJA :) 


  • cronopioverde lubi to

MBA 13" | iPhone 4S + iPhone 5S | iPad 2


#7 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 02 lutego 2017 - 20:55

chyba raczej cmd-s ;)



#8 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 02 lutego 2017 - 21:29

Polecam Magnet z AppStore (płatny ale minimalnie lepszy)

lub darmowy Spectacle https://www.spectacleapp.com/ - tylko skróty klawiaturowe.

 

Jak zobaczysz o co chodzi to będziesz wiedział.

Każde okno jednym klawiszem możesz sobie ustawić gdzie chcesz.

 

Przykład:

Ja mam np. F8 i F9 odpowiednio: prawa i lewa połowa ekranu dla wybranego okna. Niech się te makowe dzielenie ekranu w fullscreenie się schowa. Dodatkowo w Magnet masz rozmieszczanie okien poprzez przyciąganie do krawędzi myszą (jak w Windows). I tam działa jeszcze przywrócenie do poprzedniej wielkości okna.

 

To jest zaje.... wygodne.


Aaa i jeszcze dla świeżaka.

Jak gdzieś rozwiniesz górne menu (w Finderze np.) to zawsze na próbę wciśnij dodatkowo Option (alt).

Prawie zawsze pojawiają się dodatkowe opcje, normalnie niewidoczne. Np. funkcja "Zapisz jako..." zamiast "Zapisz" często normalnie niewidoczna, albo: przenieś tutaj (zamiast wklej) i tego typu rzeczy...

 

Potwierdzam to co napisał kolega powyżej: cmd+spacja. Na macbooku podstawa, bo uruchomisz wszystko bez odrywania paluchów od klawiatury i jeżdżenia po ikonkach.

 

A tak w ogóle to kup myszę do poważniejszej roboty. Bezprzewodowa, niech sobie leży na stole, nie przeszkadza. Ja preferuję Logitecha (takie troszkę droższe) z dodatkowymi klawiszami (pod kciukiem fajny), można sobie przyporządkować do nich to co ci potrzebne, np. Mission Control i jesteś w domu. No na tej gładzonej applowskiej też dużo można, ale co kto lubi.

 

Masz skróty, (bez tajemnych, ale też potrzebne (SIĘ KURDE NAUCZ I TYLE :)), można znaleźć w helpie, ale mam pod ręką w Evernote to wklejam:

 

– Ctrl
– Command (cmd)
– Shift
– Option (alt)
 
Uniwersalne:

Fn + Backspace – odpowiednik Windowsowego Delete
+ Tab – odpowiednik ALT+Tab na Windows – przełącza pomiędzy aplikacjami
+ ` – przełącza pomiędzy oknami wybranej aplikacji (np. wielu okienek w Safari), znaczkiem ` mam na myśli ten wspólny klawisz z tyldą
+ C/V/X – odpowiednik CTRL+C/V/X czyli kopiuj, wklej i wytnij
+ Spacja – otwiera Spotlight, można od razu zacząć pisać, klawisz Enter otwiera plik/aplikację
+ T – zamienia miejscami dwa ostatnio wpisane znaki
 
Zaznaczanie tekstu i pokrewne:

+ Lewo/Prawo/Góra/Dół – tak samo jak w Windows
+ + Lewo/Prawo/Góra/Dół – zaznacza tekst od kursowa do końca linijki/strony
+ + Lewo/Prawo – zaznacza słowo w lewo lub prawo od pozycji kursowa
+ Lewo/Prawo/Góra/Dół – przesunięcie kursora na początek/koniec linii lub początek/koniec strony
+ Lewo/Prawo – przesunięcie kursora o słowo w lewo lub prawo
 
Finder:

+ Backspace – kasuje plik/katalog
Enter – umożliwia edycję nazwy pliku/folderu

+ Góra – przenosi nas do katalogu wyżej w hierarchii katalogów, nawet jak nie widać go
+ Dół (na katalogu) – otwiera wybrany katalog w bieżącym oknie zastępując poprzedni widok
+ Dół (na pliku) – otwiera plik
+ o – otwiera aplikację/plik
+ + C – Wasz komputer
+ + H – folder domowy
+ + A – folder z aplikacjami
+ + D – pulpit/desktop
+ + K – komputery w sieci lokalnej
+ + U – folder z narzędziami
+ + G – otwiera pasek do wpisania ścieżki do katalogu
 
Safari (ogólne):

+ Lewy Klik myszki (albo wciśnięta rolka) – otwiera link w nowej zakładce zamiast nowym oknie
+ R – odświeżenie strony
+ L – przeniesienie kursora do pola adresowego oraz podświetlenie tekstu (możecie od razu zacząć wpisywać adres)

Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 02 lutego 2017 - 22:06

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#9 sebastianflip

sebastianflip
  • 21 postów

Napisano 03 lutego 2017 - 09:38

 

Polecam Magnet z AppStore (płatny ale minimalnie lepszy)

lub darmowy Spectacle https://www.spectacleapp.com/ - tylko skróty klawiaturowe.

 

Jak zobaczysz o co chodzi to będziesz wiedział.

Każde okno jednym klawiszem możesz sobie ustawić gdzie chcesz.

 

Przykład:

Ja mam np. F8 i F9 odpowiednio: prawa i lewa połowa ekranu dla wybranego okna. Niech się te makowe dzielenie ekranu w fullscreenie się schowa. Dodatkowo w Magnet masz rozmieszczanie okien poprzez przyciąganie do krawędzi myszą (jak w Windows). I tam działa jeszcze przywrócenie do poprzedniej wielkości okna.

 

To jest zaje.... wygodne.


Aaa i jeszcze dla świeżaka.

Jak gdzieś rozwiniesz górne menu (w Finderze np.) to zawsze na próbę wciśnij dodatkowo Option (alt).

Prawie zawsze pojawiają się dodatkowe opcje, normalnie niewidoczne. Np. funkcja "Zapisz jako..." zamiast "Zapisz" często normalnie niewidoczna, albo: przenieś tutaj (zamiast wklej) i tego typu rzeczy...

 

Potwierdzam to co napisał kolega powyżej: cmd+spacja. Na macbooku podstawa, bo uruchomisz wszystko bez odrywania paluchów od klawiatury i jeżdżenia po ikonkach.

 

A tak w ogóle to kup myszę do poważniejszej roboty. Bezprzewodowa, niech sobie leży na stole, nie przeszkadza. Ja preferuję Logitecha (takie troszkę droższe) z dodatkowymi klawiszami (pod kciukiem fajny), można sobie przyporządkować do nich to co ci potrzebne, np. Mission Control i jesteś w domu. No na tej gładzonej applowskiej też dużo można, ale co kto lubi.

 

Masz skróty, (bez tajemnych, ale też potrzebne (SIĘ KURDE NAUCZ I TYLE :)), można znaleźć w helpie, ale mam pod ręką w Evernote to wklejam:

 

– Ctrl
– Command (cmd)
– Shift
– Option (alt)
 
Uniwersalne:

Fn + Backspace – odpowiednik Windowsowego Delete
+ Tab – odpowiednik ALT+Tab na Windows – przełącza pomiędzy aplikacjami
+ ` – przełącza pomiędzy oknami wybranej aplikacji (np. wielu okienek w Safari), znaczkiem ` mam na myśli ten wspólny klawisz z tyldą
+ C/V/X – odpowiednik CTRL+C/V/X czyli kopiuj, wklej i wytnij
+ Spacja – otwiera Spotlight, można od razu zacząć pisać, klawisz Enter otwiera plik/aplikację
+ T – zamienia miejscami dwa ostatnio wpisane znaki
 
Zaznaczanie tekstu i pokrewne:

+ Lewo/Prawo/Góra/Dół – tak samo jak w Windows
+ + Lewo/Prawo/Góra/Dół – zaznacza tekst od kursowa do końca linijki/strony
+ + Lewo/Prawo – zaznacza słowo w lewo lub prawo od pozycji kursowa
+ Lewo/Prawo/Góra/Dół – przesunięcie kursora na początek/koniec linii lub początek/koniec strony
+ Lewo/Prawo – przesunięcie kursora o słowo w lewo lub prawo
 
Finder:

+ Backspace – kasuje plik/katalog
Enter – umożliwia edycję nazwy pliku/folderu

+ Góra – przenosi nas do katalogu wyżej w hierarchii katalogów, nawet jak nie widać go
+ Dół (na katalogu) – otwiera wybrany katalog w bieżącym oknie zastępując poprzedni widok
+ Dół (na pliku) – otwiera plik
+ o – otwiera aplikację/plik
+ + C – Wasz komputer
+ + H – folder domowy
+ + A – folder z aplikacjami
+ + D – pulpit/desktop
+ + K – komputery w sieci lokalnej
+ + U – folder z narzędziami
+ + G – otwiera pasek do wpisania ścieżki do katalogu
 
Safari (ogólne):

+ Lewy Klik myszki (albo wciśnięta rolka) – otwiera link w nowej zakładce zamiast nowym oknie
+ R – odświeżenie strony
+ L – przeniesienie kursora do pola adresowego oraz podświetlenie tekstu (możecie od razu zacząć wpisywać adres)

 

Bardzo dziękuję za pomoc!



#10 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 lutego 2017 - 11:15

Ej ej, ale nie róbmy z wątku śmietnika o wszystkim.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych