Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki Macbook Pro 15' do Grafiki: DTP, web (praca)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Abisinthe

Abisinthe
  • 5 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 stycznia 2017 - 01:03

Od miesiąca szukam i czytam o specyfikacjach m.in na tym forum do macbook pro 15' 
Laptop potrzebny mi do pracy z grafiką, przede wszystkim skład do druku i obróbka tiffów, web.
Korzystam z PS, Ilustratora i Indesigna. 

Mój vaio zbiera się do pracy coraz słabiej ze specyfikacją i5 M480 @ 2.67GHz , 8 GB RAM i ssd samsung 850 pro (służy jako dodatkowe narzędzie z przyzwyczajenia i wygody często używany) dlatego podjąłem decyzję że może po kilku latach pracy na windzie pora dać szansę Os-owi.

Teraz moje pytania

1. Jakiego maca szukać z jaką specyfikacją i jaki rocznik. Budżet to 5-6 tys. +- 500zł)?
2. Czy odczuję dużą różnicę w pracy na podanej przez was specyfikacji.
3. Na forum w ogłoszeniach nie bardzo widzę coś konkretnego #johntravolta (jeden sprzedawca) a na allegro w pytę sprzętu w różnym stanie. Więc gdzie najlepiej szukać (będę wdzięczny za linki) (może ktoś z was sprzedaje albo znacie kogoś kto sprzedaje ;)
4. Mile widziana faktura na firmę lub umowa kupna - sprzedaży (podatek pcc po mojej stronie oczywiście).

Ps: tak specyfikacja wydaje mi się sensowna (na mój windowsowy umysł) tylko czy osiągalna w moim budżecie
to jest chyba 2015 rok (nie pamiętam :/ ) jest w cenie ok 7500 zł
Procesor: czterordzeniowy Intel Core i7 2,8 GHz (Turbo Boost do 3,7GHz)

RAM: 16 GB 1600MHz DDR3L
Dysk: 512 GB SSD
Ekran: Retina, 2880x1800
2x Grafika: nVIDIA GeForce GT 750M 2048MB + Intel Iris Pro 1536MB
Podświetlana klawiatura QWERTY-PL
System: macOS Sierra 10.12.1

Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi linki oraz ewentualną dyskusję. 


 



#2 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 stycznia 2017 - 02:10

Jeżeli zakładamy budżet do max 6500zł to moim faworytem byłby MacBook Pro z 2015 roku 13'' Retina 2.7GHz/8GB/128GB SSD/Iris 6100. Alternatywą MacBook Air 13″ 2.2GHz(i7)/8GB/128GB SSD/HD 6000.

 

w Pro zyskujesz: wydajność, matrycę Retina

w Air zyskujesz: bateria (długo), procesor (dlatego i7), mobilność (jest mega lekki, cienki itp.)

 

Specyfikacja którą wypisałeś jest jak najbardziej zadowalająca :) Ja posiadam wersję Pro z 2012 roku (więc dużo starszy model) z 8 GB RAM i dyskiem SSD, jestem w pełni zadowolony z pracy (Illustrator, Photoshop, Brackets itp.) więc nawet ta specyfikacja którą napisałem na początku postu byłaby moim zdaniem minimum dla bezstresowej pracy (jest to dokładnie ten model http://www.cortland....nowy-model.html ). Trochę też niesprawiedliwe jest porównywanie działania macOS i Windows na podobnych parametrach (RAM, procesor, dysk) bowiem praktycznie każdy wskazuje, że te same parametry pod macOS dają o wiele lepsze rezultaty pracy - pamiętaj więc o tym wybierając komputer. Co do zakupu to szukałbym raczej w sklepach stacjonarnych niż Allegro (nie wszyscy na Allegro to kanciarze ale z doświadczenia wiem, że jeżeli nie jest to sprzedawca polecony, zaufany itp. to lepiej ostrożnie, niezależnie czy jest to sprzęt Apple czy nie).


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#3 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 26 stycznia 2017 - 07:48

W ulv i5 i i7 to różnica kilku procent to nadal 2 rdzeniowe procesory do Facebooka (Air). 13" to tez tylko 2 rdzenie tylko 15" maja 4 rdzenie i 8 wątków a to duża różnica do 13 pro
Ramu nie da się dodać i przy dużych plikach i tylko 8 GB ram swapem szybko zajedziesz ssd.
Fallout ...war, war never changes...

#4 Abisinthe

Abisinthe
  • 5 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 stycznia 2017 - 09:44

Jeżeli zakładamy budżet do max 6500zł to moim faworytem byłby MacBook Pro z 2015 roku 13'' Retina 2.7GHz/8GB/128GB SSD/Iris 6100. Alternatywą MacBook Air 13″ 2.2GHz(i7)/8GB/128GB SSD/HD 6000.

 

w Pro zyskujesz: wydajność, matrycę Retina

w Air zyskujesz: bateria (długo), procesor (dlatego i7), mobilność (jest mega lekki, cienki itp.)

 

Specyfikacja którą wypisałeś jest jak najbardziej zadowalająca :) Ja posiadam wersję Pro z 2012 roku (więc dużo starszy model) z 8 GB RAM i dyskiem SSD, jestem w pełni zadowolony z pracy (Illustrator, Photoshop, Brackets itp.) więc nawet ta specyfikacja którą napisałem na początku postu byłaby moim zdaniem minimum dla bezstresowej pracy (jest to dokładnie ten model http://www.cortland.pl/apple-macbook-pro-13.3-retina-2.7ghz-8gb-128gb-ssd-iris-6100-nowy-model.html ). Trochę też niesprawiedliwe jest porównywanie działania macOS i Windows na podobnych parametrach (RAM, procesor, dysk) bowiem praktycznie każdy wskazuje, że te same parametry pod macOS dają o wiele lepsze rezultaty pracy - pamiętaj więc o tym wybierając komputer. Co do zakupu to szukałbym raczej w sklepach stacjonarnych niż Allegro (nie wszyscy na Allegro to kanciarze ale z doświadczenia wiem, że jeżeli nie jest to sprzedawca polecony, zaufany itp. to lepiej ostrożnie, niezależnie czy jest to sprzęt Apple czy nie).

13' odpada nie wiem czy używałeś kiedyś tak małej matrycy do obrabiania fotografii ale to jest tragedia, w momencie gdy musisz porozwijać sobie palety u narzędzia w PS i zaczynasz chociażby szparowanie. Więc 13' do doraźnego zrobienia "czegoś" czytaj banerka czy wizytówki to spoko ale do robienia billbordu czy też większych projektów w postaci www gdzie skrolujesz nonstop itd odpada.

No i to allegro, straszna masakra bo dużo jest handlarzy ale jak widzę ich aukcje to mam wrażenie że co drugi to jakiś kanciarz, gdzie albo opisy są niekompletne/ niewyczerpujące wątpliwości lub na odpowiedz na najprostsze pytania czekasz tak długo że ci się odechciewa. No i ci "prywatni" sprzedający sprzedający po 8 maców na raz, ani faktury ani umowy, wtf ktoś opyla sprzęt za 6 tys. i ani papierka gwarantującego cokolwiek. 
Dlatego też pytałem o jakiś polecanych sprzedających?
 

 

W ulv i5 i i7 to różnica kilku procent to nadal 2 rdzeniowe procesory do Facebooka (Air). 13" to tez tylko 2 rdzenie tylko 15" maja 4 rdzenie i 8 wątków a to duża różnica do 13 pro
Ramu nie da się dodać i przy dużych plikach i tylko 8 GB ram swapem szybko zajedziesz ssd.

 

jak napisałem wyżej, 13 cali to za mało dla kogoś kto zawodowo pracuje dużo na laptopie i w sposób ciągły, prawie permanentny. Odzwyczaiłem się od stacjonarki a laptop jest uber wygodny i póki nie mam 4GB-towych plików do obróbki to nie dotykam PC.

Co do rdzeni to moje i5 w obecnym vaio jakie mam, daje rade na dwóch rdzeniach ale jak pisałem wyżej tutaj nadganiam też 8GB Ram i ssd, niestety na zakrętach przy większym obciążeniu render trwa dość długo, przeciąganie inteligentnych obiektów między programami jest "dość" mozolne a chłodzenie kręci jak dzikie.

Opierając się na mojej średniej wiedzy z zakresu  sprzętu w PC jak dla mnie to najważniejszy jest RAM i dysk SSD min. 512GB (128, 256 to zbyt mało na obrobione pliki i swobodne archiwizowanie) co do kart graficznych to nie wiem jak w Macach to wygląda ale wyczytałem że do moich potrzeb to dedykowana grafika - zwłaszcza Geforce typu GT750 (2048MB) / 650 (1536MB) ale raczej bym się skupiał na większej pamięci/mocy obliczeniowej karty graficznej.
O matrycy nie piszę bo wszędzie ludzi się rozpływają nad Retiną.

Mam pytanie również co do "firmy" która niejako zagarnęła dział ogłoszeń na tym forum, czy ktoś kupował u tego sprzedawcy "mac_book" poleca lub też nie? 



#5 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 stycznia 2017 - 15:25

13' odpada nie wiem czy używałeś kiedyś tak małej matrycy do obrabiania fotografii ale to jest tragedia, w momencie gdy musisz porozwijać sobie palety u narzędzia w PS i zaczynasz chociażby szparowanie. Więc 13' do doraźnego zrobienia "czegoś" czytaj banerka czy wizytówki to spoko ale do robienia billbordu czy też większych projektów w postaci www gdzie skrolujesz nonstop itd odpada.

No i to allegro, straszna masakra bo dużo jest handlarzy ale jak widzę ich aukcje to mam wrażenie że co drugi to jakiś kanciarz, gdzie albo opisy są niekompletne/ niewyczerpujące wątpliwości lub na odpowiedz na najprostsze pytania czekasz tak długo że ci się odechciewa. No i ci "prywatni" sprzedający sprzedający po 8 maców na raz, ani faktury ani umowy, wtf ktoś opyla sprzęt za 6 tys. i ani papierka gwarantującego cokolwiek. 
Dlatego też pytałem o jakiś polecanych sprzedających? 

 

A brałeś pod uwagę takie zestawienie: 13" laptop wygodny do podróży + stacjonarny monitor Eizo? Bo szczerze mówiąc, jeżeli mówimy już o profesjonalnej pracy to do grafiki i tak potrzebujesz porządny monitor.


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#6 Abisinthe

Abisinthe
  • 5 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 stycznia 2017 - 15:49

A brałeś pod uwagę takie zestawienie: 13" laptop wygodny do podróży + stacjonarny monitor Eizo? Bo szczerze mówiąc, jeżeli mówimy już o profesjonalnej pracy to do grafiki i tak potrzebujesz porządny monitor.

Mam nadzieję że przeczytałeś mój post :) a nie po prostu odpowiadasz 
napisałem przecież:

 

13' odpada nie wiem czy używałeś kiedyś tak małej matrycy do obrabiania fotografii ale to jest tragedia, w momencie gdy musisz porozwijać sobie palety u narzędzia w PS i zaczynasz chociażby szparowanie. Więc 13' do doraźnego zrobienia "czegoś" czytaj banerka czy wizytówki to spoko ale do robienia billbordu czy też większych projektów w postaci www gdzie skrolujesz nonstop itd odpada.
.....

jak napisałem wyżej, 13 cali to za mało dla kogoś kto zawodowo pracuje dużo na laptopie i w sposób ciągły, prawie permanentny. Odzwyczaiłem się od stacjonarki a laptop jest uber wygodny i póki nie mam 4GB-towych plików do obróbki to nie dotykam PC.

Mam Eizo i w pracy i w domu :) ale jak pisałem na laptopie jest wygodniej (m.in. chodzi o backupy plików na których pracuje)
Jak będę miał 15 to i tak mogę podłączyć ją do monitora... więc wolę 15' niż 13' która według mnie nadaje się do przeglądania facebooka i stron www, ewentualnie do pracy z tekstem.


  • Damien Karras lubi to

#7 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 26 stycznia 2017 - 17:00

Jest kilka takich tematów w tym dziale. Przeczytałeś chociaż odpowiedzi w którymś z nich czy uważasz, że Twój przypadek jest na tyle specyficzny i odosobniony, że nie ma nigdzie na forum podobnego?


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#8 Abisinthe

Abisinthe
  • 5 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 stycznia 2017 - 22:05

Jest kilka takich tematów w tym dziale. Przeczytałeś chociaż odpowiedzi w którymś z nich czy uważasz, że Twój przypadek jest na tyle specyficzny i odosobniony, że nie ma nigdzie na forum podobnego?

Przeczytałem ostatnio dodane posty, ale każdy ma inne preferencje więc pytania nie do końca odpowiadały na moje wątpliwości.
Szukałem też potwierdzenia w moich wątpliwościach co do konkretnej specyfikacji oraz tego czego mogę oczekiwać od macbooków jeśli chodzi o pracę na konkretnych programach.



#9 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 stycznia 2017 - 02:55

Mam nadzieję że przeczytałeś mój post :) a nie po prostu odpowiadasz

 

Nie no, w porządku :) Po prostu starałem się znaleźć jakieś rozwiązanie. Ostatecznie 15" MacBook Pro też nie jest nie wiadomo jakich dużych rozmiarów. Tak czy inaczej chyba najlepiej będzie jeżeli ograniczysz się do modelu z 2015 roku. Nowsze też nie są złe, kwestia tego, że nowy standard złącz nie jest jeszcze tak rozpowszechniony.


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych