Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Linux – jaki format dysku bootowalnego nośnika flash?


Najlepsza odpowiedź YABBA235 , 05 marca 2017 - 08:56

ooo i to jest fajna odpowiedź, a można później jakoś łatwo przywrócić jabłkowy?

Zawsze, po prostu wybierasz w ustwieniach jako dysk startowy dysk z os x i kazdy inny bootloader zostani nadpisany tym applowym.

Przejdź do postu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 23 stycznia 2017 - 19:30

Cześć, mam obraz iso debiana i chciałbym zainstalować go sobie na macbooku do celów edukacyjnych jak i do pracy, dwa pytanka związku z tym. :P

 

1.) Jaki format dysku wybrać? Pendrive nie chcę się pokazać w menadżerze bootowania w formatach exfat, fat i pod tablicą guid i mbr.

2.) Jak ominąć instalację GRUBa, bo chyba on niepotrzebny prawda? Czy jeżeli będą dwa "GRUBy" tzn. ten jabłkowy domyślny menadżer bootowania i linuksowy to coś się złego wydarzy?

 

:)



#2 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 23 stycznia 2017 - 19:43

A może virtualbox? Do nauki i zabawy będzie Ok
Fallout ...war, war never changes...

#3 enedil

enedil
  • 108 postów
  • SkądPorfia, Chile

Napisano 29 stycznia 2017 - 14:26

2.) Jak ominąć instalację GRUBa, bo chyba on niepotrzebny prawda? Czy jeżeli będą dwa "GRUBy" tzn. ten jabłkowy domyślny menadżer bootowania i linuksowy to coś się złego wydarzy?

Poczytaj o rEFInd



#4 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 01 lutego 2017 - 18:18

Poczytaj o rEFInd

Już dawno o nim czytałem, fajna sprawa ale odpada. Specjalnie ciągle używam Macintoshy, bo są bardzo bezpieczne i odizolowane po paru modyfikacjach, no i poza tym nie chcę uziemić sprzętu, bo gdy wyjdzie nowy OSX to rEFInd zawodzi. :P

 

Na razie zostanę przy virtualboxie - dobre narzędzie, ale jestem biedny i mam mało ramu.  :ph34r:



#5 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 01 lutego 2017 - 18:34

Już dawno o nim czytałem, fajna sprawa ale odpada. Specjalnie ciągle używam Macintoshy, bo są bardzo bezpieczne i odizolowane po paru modyfikacjach, no i poza tym nie chcę uziemić sprzętu, bo gdy wyjdzie nowy OSX to rEFInd zawodzi. :P

 

Na razie zostanę przy virtualboxie - dobre narzędzie, ale jestem biedny i mam mało ramu.  :ph34r:

Nie za bardzo rozumiem co ma bezpieczeństwo maców do refinda, tak samo w jaki sposób refind zawodzi przy nowym os x ??

Sam używam refinda kilka wersji os x wstecz i nie zauważyłema aby "zawodził" :)


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#6 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 02 lutego 2017 - 15:04

Nie za bardzo rozumiem co ma bezpieczeństwo maców do refinda, tak samo w jaki sposób refind zawodzi przy nowym os x ??

Sam używam refinda kilka wersji os x wstecz i nie zauważyłema aby "zawodził" :)

Po aktualizacji OSX do nowszej wersji pojawiają się problemy i refind potrafi się wysypać, bez problemu uruchamiam linuxa w wersji live, ale podczas instalacji tego paskudnego gruba nie potrafię pominąć... Zawsze jak chcę go w jakiś magiczny sposób ominąć to instalator się wysypuję, a tak właściwie to bez tego linuksowego GRUBa wszystko powinno ruszyć.



#7 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 03 lutego 2017 - 08:56

Nowe dystrybucje linuksowe maja gruba jako domyślny bootloader - applowy nie wystartuje linuxa.

Od tego jest właśnie refind :)

Można także zastąpić applowy grubem, wtedy ,asz wybór linuxa i os x lub  i windowsa :).


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#8 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 04 marca 2017 - 17:07

Nowe dystrybucje linuksowe maja gruba jako domyślny bootloader - applowy nie wystartuje linuxa.

Od tego jest właśnie refind :)

Można także zastąpić applowy grubem, wtedy ,asz wybór linuxa i os x lub  i windowsa :).

ooo i to jest fajna odpowiedź, a można później jakoś łatwo przywrócić jabłkowy?



#9 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 05 marca 2017 - 08:56   Najlepsza odpowiedź

ooo i to jest fajna odpowiedź, a można później jakoś łatwo przywrócić jabłkowy?

Zawsze, po prostu wybierasz w ustwieniach jako dysk startowy dysk z os x i kazdy inny bootloader zostani nadpisany tym applowym.


  • tka11 lubi to

Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych