Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook Pro 15, tylko jaki?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 korleon

korleon
  • 10 postów

Napisano 12 grudnia 2016 - 12:12

Hej,

 

Od razu zaznaczę, przeczytałem ostatnie tematy i troszeczkę wyniosłem z teog lecz potrzebuję konkretnych informacji pod moje potrzeby.

Jestem programistą, pisze aplikacje webowe i ogólnie programuje to co potrzebuje.

Od dawna zaplanowałem, że kupie sobie Macbooka (takie widzimisię, żadne delle nie, tylko mac) no i zbierałem pieniądze i zbierałem.

Na ten moment mam jakiś tani laptop acera, który kupiłem na studia, ponieważ w między czasie studiuję informatykę.

Denerwuje mnie jednak to, że taki touchpad acera zyje własnym życiem, czasem działa, czasem nie, po prostu czuje że muszę coś zmienić bo więcej się denerwuje niż ciesze z pisania na tym komputerze.

Czytałem wiele opinii o nowym MBPro i że może to nie być najlepsze rozwiązanie na teraz (przejściówki, inne problemy) i nie wiem co mam zrobić.

 

Teraz tak bardziej konkretnie, potrzebuję laptopa, którego będę używał na studiach no i na wyjazdach (weekendy), w domu mam odpowiednią stacjonarkę.

Byłem w iSpocie i wydaje mi się, że 15 to nie będzie jakiś kolos (vs mój acer 13)

Raczej nie będę podłączał zewnętrznych monitorów choć gdybym juz to zrobił to nie chciałbym żeby zaraz zaczęło się coś tam grzać i buczeć.

Laptop tylko do pracy, żadne gry etc - dlatego też uważam, że grafika więcej niż zintegrowana nie jest potrzebna.

Teraz pytanie do Was, jaki procesor powinienem wybrać?

Czy 2.2 będzie odpowiedni czy to już mało do takiej pracy? SSD pewnie celowałbym w 256 a RAM 16 GB ale czy tego ramu nie będzie za dużo?

Na codzień będę korzystał z jakiegoś serwera WWW (tomcat), IntelliJ oraz wszystko co potrzebne do programowania. Wirtualek raczej nie choć jeśli będzie taka potrzeba to chciałbym coś takiego zrobić w szkole.

 

Z jednej strony nowy MacPro nie zachęca ale z drugiej strony troche boję sie kupować coś używanego (tymbardziej, ze to byłby pierwszy mac u mnie) i nie wiedziałbym na co patrzeć przy kupnie.

 

Na wszelkie pytania chętnie odpowiem bo możliwe że napisałem tu trochę chaotycznie i będę musiał wyjaśniać niektóre kwestie.

 

 



#2 cesiu111

cesiu111
  • 736 postów
  • SkądRz

Napisano 12 grudnia 2016 - 12:59

RAMu nigdy za wiele. 16GB to wg mnie minimum jezeli komputer ma posluzyc pare lat. Procesor 2.2GHz spokojnie wystarczy.

Dysk jaki potrzebujesz i na jaki Cie stac. Pamietaj, ze w retinach nie dolozysz RAMu i nie zmienisz dysku(choc w modelach < 2016 jest to mozliwe).



#3 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 12 grudnia 2016 - 12:59

Jeżeli nie będziesz podłączał do monitora to bierz 15 cali. To i tak mało ale innego wyjścia nie ma. Procesor wystarczy spokojnie a RAMu nigdy za dużo, tym bardziej że go już nie rozbudujesz.



#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 12 grudnia 2016 - 13:11

Na Twoim miejscu brałbym ubiegłoroczny model. Konfiguracja, taka, jaką wskazałeś będzie z zapasem w takich zastosowaniach. Na nowy szkoda kasy, szczególnie, że, jak wiadomo, jest wykastrowany z kilku przydatnych złącz.



#5 korleon

korleon
  • 10 postów

Napisano 12 grudnia 2016 - 13:11

A jeśli chciałbym podłączyć do monitora to 15 jest zła bo to nieodpowiednie wykorzystanie tj. strata pieniędzy (lepiej 13) czy 15tka rządzi się swoimi prawami?

Jest duża rozbieżność w tych procesorach, czyli taki 2.8 jest dla kogo? Wydawało mi się, ze programowanie to "ciężki" dla laptopa temat i 2.2 to może być za mało.

Coś takiego wystarczyłoby na dłuższy czas czyli pare lat?

http://www.cortland.pl/apple-macbook-pro-15-retina-2.2ghz-16gb-256gb-ssd-intel-iris-pro.html



#6 cesiu111

cesiu111
  • 736 postów
  • SkądRz

Napisano 12 grudnia 2016 - 13:16

i7 w pietnastkach sa 4-rdzeniowe, 8-watkowe. w 13'' odpowiednio 2C/4T. Mocy ci nie zabraknie juz przy podstawowym 2.2Ghz.

Komputer z linka spokojnie wystarczy na pare lat. Co za problem podlaczyc laptopa do monitora i korzystac z dwoch (np. 24" + 15")?



#7 korleon

korleon
  • 10 postów

Napisano 12 grudnia 2016 - 13:19

Właśnie o takim podłączeniu bym myślał tylko zmienił mnie post z góry.

A czy w tym modelu w razie co mógłbym wymienić sobie SSD na większy gdybym kiedykolwiek tego potrzebował?



#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 12 grudnia 2016 - 13:22

Teoretycznie tak. Praktycznie to nieopłacalne. Dyski, które pasują do tego komputera są horrendalnie drogie. Lepiej zainwestować w większy od razu, o ile portfel pozwala.



#9 korleon

korleon
  • 10 postów

Napisano 12 grudnia 2016 - 13:28

Zgoda ale w takim Cortlandzie są gotowe laptopy z danymi konfiguracjami, których nie zmienie. Aktualnie trafiłem tam i jest to jedno z nielicznych miejsc w których kupie nowego macbooka ze starszego roku. 



#10 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 12 grudnia 2016 - 13:33

Przykra sprawa, ale odpowiedź nt. możliwości wymiany dysku pozostaje bez zmian, niezależnie od tego, jaka jest na rynku dostępność poszczególnych konfiguracji. Da się ale potwornie drogo.



#11 korleon

korleon
  • 10 postów

Napisano 12 grudnia 2016 - 13:45

A co jeśli chodzi o grzanie komputera? Rozumiem, że za to odpowiada procesor ale po prostu tak jakoś martwie się o to, że odpale sobie dwa serwery sieciowe, kilka programów i coś tam zacznie się wentylator wlączać. Może to głupie i nic takiego się nie stanie przy takim wykorzystaniu ale jeśli moglibyście, czym w praktyce różni się 2.2 od 2.5 w procesorze?



#12 cesiu111

cesiu111
  • 736 postów
  • SkądRz

Napisano 12 grudnia 2016 - 13:54

2.5GHz jest 5-8% bardziej wydajny w benchmarkach od wersji 2.2.

Wg mnie lepiej wydac ta kase na wiekszy dysk, bo roznicy w wydajnosci CPU i tak nie zauwazysz.



#13 korleon

korleon
  • 10 postów

Napisano 12 grudnia 2016 - 13:59

A orientujecie się, może gdzie znajdę podobne konfiguracje (2.2 procesor, 16gb ram oraz te 500 ssd)? Trzeba czekać na okazje na allegro/olx?



#14 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 grudnia 2016 - 15:50

Jeżeli się wahasz w wyborze to najlepiej pójść do salonu i pogadać z osobami które tam pracują, dokładnie powiedzą co będzie najlepsze jak powiesz im do czego Ci będzie potrzebny komputer. Laptop który wskazałeś w linku będzie naprawdę fajnym sprzętem na kolejne lata, natomiast warto zastanowić się nad sama wielkością matrycy - 13" jest bardziej mobilna, 15" nieco mniej - ale jeżeli chcesz podłączyć monitor do pracy stacjonarnej to obstawiałbym 13". Ale i tak najlepiej będzie jak wybierzesz się do np. właśnie Cortland i pogadasz na miejscu, na pewno będzie to lepsze niż wybieranie online bo będziesz mógł sobie zobaczyć komputer i porównać, pobawić się i na bierząco zadawać pytania jak jakieś się pojawią. Konfigurację musisz wybrać już przy zakupie - a więc warto zastanowić się na dyskiem i RAMem ponieważ tego później nie wymienisz.


Użytkownik Damien Karras edytował ten post 12 grudnia 2016 - 15:53

Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#15 korleon

korleon
  • 10 postów

Napisano 12 grudnia 2016 - 16:03

Ale czy taka opinia jest miarodajna? Zawsze wydawało mi się, że taki sprzedawca będzie chciał wcisnąć coś najdroższego aby uzyskać jakąś tam prowizję (nie wiem czy tutaj tak to działa) i zobaczy, że ktoś nie do końca wie jakie parametry potrzebuje i wciśnie mu konfigurację za 13k do przeglądania internetu. Oczywiście to może być tylko stereotyp. Wczoraj oglądałem laptopy w iSpocie i jeśli chodzi o gabaryty 15tki to zaskoczyłem się pozytywnie :) Laptop nie będzie służył do podłączania do monitorów, traktuje to bardziej jako dodatek. Na studia z dodatkowym ekranem nie pójdę a jednak tam chciałbym go wykorzystać. 

 

Dzięki za opinie i jeśli ktoś ma cokolwiek to dodania to proszę piszcie :)



#16 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 grudnia 2016 - 16:12

Ale czy taka opinia jest miarodajna? Zawsze wydawało mi się, że taki sprzedawca będzie chciał wcisnąć coś najdroższego aby uzyskać jakąś tam prowizję (nie wiem czy tutaj tak to działa) i zobaczy, że ktoś nie do końca wie jakie parametry potrzebuje i wciśnie mu konfigurację za 13k do przeglądania internetu. Oczywiście to może być tylko stereotyp. Wczoraj oglądałem laptopy w iSpocie i jeśli chodzi o gabaryty 15tki to zaskoczyłem się pozytywnie :) Laptop nie będzie służył do podłączania do monitorów, traktuje to bardziej jako dodatek. Na studia z dodatkowym ekranem nie pójdę a jednak tam chciałbym go wykorzystać. 

 

Dzięki za opinie i jeśli ktoś ma cokolwiek to dodania to proszę piszcie :)

 

Jak pójdziesz do sieciówki elektroniki to tak będzie, ostatnio słyszałem, jak koleżka zniechęcał klienta do Apple sugerując, że na Apple nie ma programów -.- i przekierował go na jakieś Asusy czy Delle. W Cortland raczej nie będą cię naciągać, w takich miejscach najważniejszy jest klient bo taki wróci zadowolony. 15" nie jest monstrualne a obszarem roboczym jest większe niż 13". Jak kupisz porządną torbę / plecak to przenoszenie go nie będzie problemem. Popatrz na stronie Cortlandu na Tucano Livello Up, jeżeli lubisz plecaki to z pewnością Ci się przyda :)


Użytkownik Damien Karras edytował ten post 12 grudnia 2016 - 16:15

Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#17 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 13 grudnia 2016 - 13:04

W Cortland raczej nie będą cię naciągać, w takich miejscach najważniejszy jest klient bo taki wróci zadowolony.

Zdecydowanie nie robiłbym takiego założenia. Sprzedawcy są rozliczani ze sprzedaży krótkookresowo. Zadowolony klient może wróci, może nie wróci, kto go tam wie, kiedy i czy w ogóle. A sprzedaż jest tu i teraz. Zdecydowanie bardziej namacalna.

 

A już na 100% będzie Cię namawiał do sprzętu, który jest w magazynie ew. łatwo sprowadzalny. Czyli, jeśli jest problem z konfiguracjami z dyskiem 512GB, to zrobi wszystko, żeby Cię przekonać, że wcale taki dysk nie jest Ci potrzebny.

 

Krótko mówiąc, jeśli zależy Ci na dużym dysku, to szukaj, kto go ma. I moim zdaniem, przy Twoich zastosowaniach 13" będzie w zupełności wystarczający.



#18 Piotr X

Piotr X
  • 123 postów
  • SkądGdynia

Napisano 13 grudnia 2016 - 13:12

Zdecydowanie nie robiłbym takiego założenia. Sprzedawcy są rozliczani ze sprzedaży krótkookresowo. Zadowolony klient może wróci, może nie wróci, kto go tam wie, kiedy i czy w ogóle. A sprzedaż jest tu i teraz. Zdecydowanie bardziej namacalna.

 

A już na 100% będzie Cię namawiał do sprzętu, który jest w magazynie ew. łatwo sprowadzalny. Czyli, jeśli jest problem z konfiguracjami z dyskiem 512GB, to zrobi wszystko, żeby Cię przekonać, że wcale taki dysk nie jest Ci potrzebny.

 

Krótko mówiąc, jeśli zależy Ci na dużym dysku, to szukaj, kto go ma. I moim zdaniem, przy Twoich zastosowaniach 13" będzie w zupełności wystarczający.

 

Pozwolę sobie się nie zgodzić. Taką sytuację jaką opisujesz miałem u konkurencyjnej firmy (nie będę wymieniał nazwy). Za nic nie chcieli sprowadzić mi modelu na którym zależało mi najbardziej i faktycznie namawiali do tego co mieli na miejscu. W Cortland w Warszawie jednak spotkałem się z sytuacją, kiedy to handlowiec sprowadzał specjalnie dla mnie model rozbudowanej 15" Retiny z innego salonu (magazynu?). Ni jak nie zależało mu na wyprzedaniu tego co ma obecnie na miejscu tylko na sprzedaży produktu który odpowiada MOIM oczekiwaniom (a nie oczekiwaniom chyba sprzedaży).


Użytkownik Piotr X edytował ten post 13 grudnia 2016 - 13:15


#19 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 13 grudnia 2016 - 13:20

Piotrze,

 

sprzedaż z innego salonu, z którego da się sciągnąć towar w ciągu jednego dnia to dalej jest sprzedaż. Czyli wynik, prowizja itd. To nie jest kłopot dla sprzedawcy, szczególnie, że byłeś na taką konfigurację zdecydowany (i była łatwo dostępna). Kolega jest w zupełnie innej sytuacji. Chciałby konfiguracji, której być może Cortland nie ma. A sprzedaż zrobić chce.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych