Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

2015 Macbook Pro 15" - procesor i dysk?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 tonyrm

tonyrm
  • 6 postów

Napisano 08 grudnia 2016 - 18:46

Witam serdecznie, 

Po wielu latach używania windowsa w końcu nadszedł ten moment, kiedy postanowiłem dać szansę OS. Wybór padł na 15" Macbooka Pro z 2015 roku. Jestem już prawie zdecydowany, ale wciąż dręczy mnie jedna sprawa: mam ograniczony budżet do około 9700zł i w tej cenie najlepsze konfiguracje to:  2,5ghz i 512gb vs 2,8 ghz i 256gb. Jedni twierdzą, że różnica w tych procesorach jest niewielka, drudzy, że jednak jest zauważalna i lepiej zainwestować w ten szybszy, bo przecież zawsze do lapka można podłączyć zewnętrzny dysk i skończone projekty trzymać właśnie na nim. Czytałem też, że podobno te większe dyski oprócz różnicy w pojemności są też trochę szybsze, niż te mniejsze - ile w tym prawdy? 

 

Głównym zadaniem Maca będzie praca z pakietem Adobe (z naciskiem na PS i AI) i Sketch App. Żadne granie na nim mnie nie interesuje. 

 

Inna kwestia - na 99% będę kupował go przez allegro. Czytałem na forum, że sklep kilojablek.pl jest zaufany i śmiało można zamawiać, a co z i-komp i użytkownikiem polish_superstar (http://allegro.pl/apple-macbook-pro-15-4-2-5ghz-i7-16gb-512gb-i6627346800.html) ? Miał ktoś do czynienia z tymi sprzedawcami i może się podzielić doświadczeniem? 

 

 

Dzięki za odpowiedzi i wybaczcie za zadawanie pytań, które pewnie już parę razy się tu pojawiały (zadałem sobie trud żeby przejrzeć kilkanaście tematów, no worries, ale i tak większość z tego działu to "jaki sprzęt do 3500/4000/5000 kupić, więc nie bardzo mi pomogły).

 

 



#2 fredyshox

fredyshox
  • 18 postów

Napisano 08 grudnia 2016 - 19:07

Kupiłem ostatnio rMBP 15 2015 2.2GHz 256GB od użytkownika polish-superstar. Oprocz troche dłuższego czasu doręczenia niż deklarowano(dotarł w 14 dni zamiast deklarowanych 5-8) nie mam żadnych zastrzeżeń, laptop przyszedł w idealnym stanie. Sprzęt który sprzedaje jest importowany z USA, wiec ma amerykańskie układy klawiatury i inne wtyczki do zasilacza. 



#3 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 05:34

Kupujesz Mac'a do pakietu Adobe? :)

 

Poczytaj wpierw jak Apple olewa cały segment PRO (komputery, soft...) Te 10 patoli możesz zainwestować w 3 razy szybszy komp z windą i nie gorzej wykonany.

No, ale to Twój grosz, jeżeli chcesz te same wyniki osiągać na 3x droższym komputerze  -Twój wybór

Ja również używam Adobe (Mac i PC) - kolejne moje kompy to już tylko PC (z powodu poltyki Apple)


  • tka11 lubi to

#4 tonyrm

tonyrm
  • 6 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 10:33

jakieś źródła? do tej pory spotykałem się wręcz z przeciwną opinią - czytałem, że Adobe CC działa lepiej na OS. druga sprawa jest taka, że będę korzystał z programów, które nie są dostępne na Windowsa (np sketch), a w miarę mocny sprzęt na Windzie już mam. 

 

jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi czy warto brać 2,8ghz zamiast 2,5ghz kosztem dysku? (256gb w przypadku szybkiego procka, 512gb w przypadku wolniejszego). 



#5 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 09 grudnia 2016 - 10:39

jakieś źródła? do tej pory spotykałem się wręcz z przeciwną opinią - czytałem, że Adobe CC działa lepiej na OS. druga sprawa jest taka, że będę korzystał z programów, które nie są dostępne na Windowsa (np sketch), a w miarę mocny sprzęt na Windzie już mam. 

 

jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi czy warto brać 2,8ghz zamiast 2,5ghz kosztem dysku? (256gb w przypadku szybkiego procka, 512gb w przypadku wolniejszego). 

W normalnej budzie PC bedziesz mial pelnoprawne procesory, ram DDR4 a nie applowskie kastraty.


Mac Mini i7(Late2012)-2.3GHz/16GB/128GB SSD+1TB/HD4000/10.12+DELL U2412M,iMac24"C2D(Late2006)2.16GHz/4GB/320GB/7300GT/10.6.8,PM G5 Quad Core(Late2005)-2.5GHz/8GB/2.5TB/7800GT/10.5.8,iPhone 6+ 16GB


#6 tonyrm

tonyrm
  • 6 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 10:50

dziwna sprawa, nie spodziewałem się tego typu wiadomości na forum apple. raczej myślałem, że wszyscy będą zachwalać OS i pisać o super wydajności. 

 

buda niestety nie bardzo wchodzi w grę, z uwagi na fakt, że potrzebuję mobilnego sprzętu. 



#7 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 12:27

W normalnej budzie PC bedziesz mial pelnoprawne procesory, ram DDR4 a nie applowskie kastraty.

 

Panowie tylko na cyferki patrzycie. Jasne, że można za tę cenę zbudować mocarza w kaście, ale co z tego? Jego praca to nie będą tylko benchmarki i mierzenie na czas w ile mu blur'a zastosuje. Cały biznes to maile, backupy, praca z plikami w exploratorze/finderze, telefony, wiadomości, praca w sieci, zabezpieczanie danych (szyfrowanie całego MBP i backupu) i wiele innych.

 

Pakiet Adobe używam od CS4 i to co Adobe wyprawia nie ma znaczenie, czy jesteś na Windowsie czy OS X. Siedzę po 8 godzin z kumplem, który siedzi na sprzęcie o wiele mocniejszym ode mnie i myślicie, że z za monitora nie lecą "kur** co oni z tym szopem/indykiem zrobili!?!"

 

Na Macu się siedzi dla systemu, nie dla sprzętu.


Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#8 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 09 grudnia 2016 - 12:51

Jak już to bierz większy dysk, wydajniejszego procesora nawet nie odczujesz.



#9 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 12:54

A jeszcze, aby pomóc koledze, nie orientujecie się jak sprawa wygląda z kartami zintegrowanymi? Czy pakiet Adobe widzi Irisa i oferuje pełne opcje GPU? To robi różnicę.


Użytkownik m-graficzny edytował ten post 09 grudnia 2016 - 12:55

Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#10 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 15:11

jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi czy warto brać 2,8ghz zamiast 2,5ghz kosztem dysku? (256gb w przypadku szybkiego procka, 512gb w przypadku wolniejszego). 

brał bym 2.5 i większy dysk, różnica w wydajności nie jest chyba jakaś bardzo znacząca 



#11 tonyrm

tonyrm
  • 6 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 15:16

A co z tą dedykowaną grafiką? Mam jeszcze możliwość zakupu takiej konfiguracji: i7 2.8 ghz, 16gb ram, 512gb ssd, AMD Radeon R9 M370X 2gb za 10999zł. Warto dorzucić? 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi i pomoc przy wyborze :) 


A co z tą dedykowaną grafiką? Mam jeszcze możliwość zakupu takiej konfiguracji: i7 2.8 ghz, 16gb ram, 512gb ssd, AMD Radeon R9 M370X 2gb za 10999zł. Warto dorzucić? 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi i pomoc przy wyborze :) 

 

przepraszam, pomyłka - chodziło mi o 2.5 ghz. 
nie mogę znaleźć opcji "edytuj", wybaczcie za double post.



#12 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 18:47

m-graficzny, dnia 09 Gru 2016 - 12:27, napisał:m-graficzny, dnia 09 Gru 2016 - 12:27, napisał:

Panowie tylko na cyferki patrzycie. Jasne, że można za tę cenę zbudować mocarza w kaście, ale co z tego? Jego praca to nie będą tylko benchmarki i mierzenie na czas w ile mu blur'a zastosuje. Cały biznes to maile, backupy, praca z plikami w exploratorze/finderze, telefony, wiadomości, praca w sieci, zabezpieczanie danych (szyfrowanie całego MBP i backupu) i wiele innych.

 

Pakiet Adobe używam od CS4 i to co Adobe wyprawia nie ma znaczenie, czy jesteś na Windowsie czy OS X. Siedzę po 8 godzin z kumplem, który siedzi na sprzęcie o wiele mocniejszym ode mnie i myślicie, że z za monitora nie lecą "kur** co oni z tym szopem/indykiem zrobili!?!"

 

Na Macu się siedzi dla systemu, nie dla sprzętu.

Bracie, nie wiem co Ty na tym kompie robisz...ale jeżeli dla Ciebie praca w Adobe polega głównie na mailach, backupach i pracy z plikami i telefonami to nie mam więcej pytań :)

KOMFORTOWA PRACA z Adobe to niewykastrowane i7, 16-32 GB RAM i SOLIDNA grafika z pełnym wsparciem w ramach OpenCL (szczególnie ważna w AE ale i w PS się przyda), z kolei technologia QuickSync to must-have dla PR

I pisząc praca nie mam na myśli "benchmark" ale solidne rendery

Używam Mac'a ...tylko do apek MacOS'owych których NIE MA na windzie.  Adobe od lat uważany jest za lepiej zoptymalizowany pod Win niż MacOS dopiero ostatnio zaczęli coś gmerać z Metalem ale znowu korzyści z tego przy MBP z Integrą są znikome.

 

I jeszcze jedno - na windzie rzadko co się sypie... No, chyba że ktoś robi sobie mniej lub bardziej świadomie burdel w systemie ale wtedy to jest na własne życzenie

Nie piszę tego jako ślepy fanboy lecz ktoś kto dłubie  na tym i na tym więc nie mam żadnych uprzedzeń.


Użytkownik michobo edytował ten post 09 grudnia 2016 - 18:52


#13 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 19:10

jakieś źródła? do tej pory spotykałem się wręcz z przeciwną opinią - czytałem, że Adobe CC działa lepiej na OS. druga sprawa jest taka, że będę korzystał z programów, które nie są dostępne na Windowsa (np sketch), a w miarę mocny sprzęt na Windzie już mam. 

 

jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi czy warto brać 2,8ghz zamiast 2,5ghz kosztem dysku? (256gb w przypadku szybkiego procka, 512gb w przypadku wolniejszego). 

Lepiej zainwestuj to 10000 w PC, naprawdę... nie będziesz tego żałował... Windows jest badziewny i każdy o tym wie, ale Apple gwałtownie stacza się w dół, poza w miarę dobrym systemem to zaczynają olewać rynek Pro, gdybym nie potrzebował laptopa to nawet bym Apple nie tknął. W tym roku ewidentnie pokazali, że robią sprzęt do lansu, póki żył Steve było dobrze.

dziwna sprawa, nie spodziewałem się tego typu wiadomości na forum apple. raczej myślałem, że wszyscy będą zachwalać OS i pisać o super wydajności. 

 

buda niestety nie bardzo wchodzi w grę, z uwagi na fakt, że potrzebuję mobilnego sprzętu. 

Zachwalać można MacBooki do 2012 roku i ewentualnie serię Air, teraz to zwykłe kiczowate laptopy, które kosztują fortunę, a są naprawdę... słabe...

Panowie tylko na cyferki patrzycie. Jasne, że można za tę cenę zbudować mocarza w kaście, ale co z tego? Jego praca to nie będą tylko benchmarki i mierzenie na czas w ile mu blur'a zastosuje. Cały biznes to maile, backupy, praca z plikami w exploratorze/finderze, telefony, wiadomości, praca w sieci, zabezpieczanie danych (szyfrowanie całego MBP i backupu) i wiele innych.

 

Pakiet Adobe używam od CS4 i to co Adobe wyprawia nie ma znaczenie, czy jesteś na Windowsie czy OS X. Siedzę po 8 godzin z kumplem, który siedzi na sprzęcie o wiele mocniejszym ode mnie i myślicie, że z za monitora nie lecą "kur** co oni z tym szopem/indykiem zrobili!?!"

 

Na Macu się siedzi dla systemu, nie dla sprzętu.

Jak jest się za przeproszeniem "baranem" to można nie ogarniać windowsa, on działa trochę inaczej aniżeli macOS - wymaga od nas małego wysiłku aby działał sprawnie - Taka wada wieloplatformowości... Zresztą wszystko co się da - lepiej robić na linuxie.

Bracie, nie wiem co Ty na tym kompie robisz...ale jeżeli dla Ciebie praca w Adobe polega głównie na mailach, backupach i pracy z plikami i telefonami to nie mam więcej pytań :)

KOMFORTOWA PRACA z Adobe to niewykastrowane i7, 16-32 GB RAM i SOLIDNA grafika z pełnym wsparciem w ramach OpenCL (szczególnie ważna w AE ale i w PS się przyda), z kolei technologia QuickSync to must-have dla PR

I pisząc praca nie mam na myśli "benchmark" ale solidne rendery

Używam Mac'a ...tylko do apek MacOS'owych których NIE MA na windzie.  Adobe od lat uważany jest za lepiej zoptymalizowany pod Win niż MacOS dopiero ostatnio zaczęli coś gmerać z Metalem ale znowu korzyści z tego przy MBP z Integrą są znikome.

 

I jeszcze jedno - na windzie rzadko co się sypie... No, chyba że ktoś robi sobie mniej lub bardziej świadomie burdel w systemie ale wtedy to jest na własne życzenie

Nie piszę tego jako ślepy fanboy lecz ktoś kto dłubie  na tym i na tym więc nie mam żadnych uprzedzeń.

Kiedyś windowsy sypały się na potęgę, teraz jest lepiej - rzecz jasna dla mnie windows to porażka, ale w obecnej sytuacji - Apple wcale nie jest lepsze, z dwojga złego wolę mocniejszy sprzęt i słaby system, aniżeli słaby sprzęt i słaby system.

 

Podsumowując drogi autorze, lepiej zainwestuj te pieniądze w porządne podzespoły. ;)



#14 tonyrm

tonyrm
  • 6 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 20:46

Podsumowując drogi autorze, lepiej zainwestuj te pieniądze w porządne podzespoły. ;)

 

tak jak już wcześniej napisałem:

 

buda niestety nie bardzo wchodzi w grę, z uwagi na fakt, że potrzebuję mobilnego sprzętu. 

 

Druga sprawa jest taka, że będę też korzystał z aplikacji dostępnych tylko na OSx, a tego na Windowsie nie obejdę. Mam teraz pieniądze na sprzęt do pracy, a na stacjonarkę mogę sobie stopniowo odkładać i zbudować coś mocnego za jakiś czas, a Macbook Pro to jednak wydatek jednorazowy. 

 

 

swoją drogą - co wy robicie w tym photoshopie/illustratorze, że wam się taki MBP na i7 z 16gb ramu dusi? ja teraz robię projekty webowe/druk na windowsie z i5 4210h, 8gb ramu i daje radę bez większych problemów, więc myślę, że przesiadka na takiego Macbooka może być całkiem miła i przyjemna :) 

 

 

dzięki za odpowiedzi panowie



#15 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 20:48

@michobo

Bracie, kłócić się chcesz? Spoko, po co się tak denerwować :) Chłopak firmę będzie zakładał i POZA robotą na Adobe, gdzie to poligrafia, a nie AE i PR nie jest mu potęga potrzebna, tylko komfort pracy. Na OS X będze mu bardzo dobrze.

Kumpel siedzi na i7, 32 GB ddr, szybkim ssd i quadro. Myślisz, że jest mu tak bajecznie? Błędy w PS, Ai, Id jak i u mnie. PDF mają często maja problemy z odświeżeniem, gdzie czasami idzie szału dostać przy sprawdzaniu zafarbienia, profili itp. Indyk się wysypuje i gaśnie sam z siebie na iMacu 2014, iMacu 5K i tym PC.

Kupi MBP, podepnie dysk pod backup, monitor, klawe, mysz/tablet, zainstaluje Adobe CC i może działać, może zabrać to do klienta i do tego ma znośna po kalibracji retine i dobre wsparcie od Apple przez niestety tylko rok. Prosto i przyjemnie. A jak mu będzie mało, będzie doświadczony i zabraknie mu mocy, kupi PC. Mi nie brakuje, rendery trzaska kumpel, a do poligrafi, zdjęć do 40 Mpix i webu zmaksowany MBP wystarczy.

Użytkownik m-graficzny edytował ten post 09 grudnia 2016 - 20:49

Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#16 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 21:25

Ale go wpędzasz na minę.... :)

Wiem jak jest na MOS - też zdarza mi się popracować... Dla mnie komfort pracy ten sam. Niespodzianki? tu i tu (jak sam piszesz)

Ale 10 koła na lapka z takim konfigiem w życiu bym nie wywalił :) MacOS nie jest tego wart...

No, chyba że.... chodzi o ten magiczny emblemat na klapie :)

 

I żeby nie było że czysty hejt  -  sam wywaliłem więcej na Maca Pro ale ten jednak jakiś tam potencjał wydajnościowy ma


Użytkownik michobo edytował ten post 09 grudnia 2016 - 21:29


#17 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 09 grudnia 2016 - 21:35

Wiesz co, nieeee, nie chodzi o jabuszko. Często zachwalam swoją ostatnią windę, XPS 15 l502x z B+RG LED. Często pracuje też na iMacu i mój MBP go odstawia, tyle, że tam jest HDD, wiec nie ma co za bardzo porównywać. A masz dla kolegi jakąś alternatywę dla MBP na Windowsie? Często odwiedzam Della, ale z tego co widzę XPS tak jak i Apple idzie w stronę "emotikonkowego stylu życia". Wyświetlacz to tylko rozdział, a pokrycie do dupy :/

 

Sam cierpię patrząc na to co robi Apple. Myślisz, że dlaczego siedzę na tym co mam. Wystarczy. Próbowałem z Windą. Cholera, to nie to. Przechodząc z win 7 było mi łatwo. Mac OS + iOS bardzo dobrze mi się sprawdza, ale nie twierdzę, że są tylko cukierki i malinki. Kilka razy chciałem próbować jak tam 10, ale nie mam na co wydać 15k, żeby nie żałować, poza kastą. 


Użytkownik m-graficzny edytował ten post 09 grudnia 2016 - 21:37

Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#18 tonyrm

tonyrm
  • 6 postów

Napisano 12 grudnia 2016 - 12:23

temat można zamknąć. 

udało mi się dzisiaj dorwać ostatnią fabrycznie zapakowaną sztukę w okolicy. model 2015; 2,5ghz 16gb ram 512gb ssd radeon m370x 2gb

 

dzięki wszystkim za pomoc i komentarze. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych