Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Stary sprzęt żeby pojąc klimat Apple


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 PiesDingo

PiesDingo
  • 6 postów

Napisano 02 października 2016 - 14:31

Czołem!

Jestem "informatykiem" (ała), ogólnie zajmuję się e-marketingiem i webowymi sprawami - jednak od '96 mam do czynienia tylko z PC - Windows, Linux a mobilnie siedzę na Androidzie. Nigdy nie miałem sprzętu Apple - ani desktopu/laptopa ani smartfona. Jako, że Informatyka jest mi bliska sercu, a Apple wyłazi mi często nawet z lodówki - ciśnienie jest zbyt duże: muszę w to "wejść". Nie chcę jednak "rzygać" na sprzęt za kilka tysięcy złociszczy. Jako, że mam już 33 lata i często mam uderzenia sentymentalne do "poprzedniej epoki" IT + ta kwestia chęci poznania "świata  Apple": chcę zacząć przygodę od STAREGO sprzętu. Chcę się cofnąć w czasie i zacząć poznawać od strony, która rezydowała w epoce, w której ja zaczynałem z PC. Sukcesywnie będę zmierzał naprzód of coz. 

 

Co byście polecili na rozpoczęcie? Wypatrzyłem fajnego iMac G4 1.0 na AlleNaspers - czy to będzie dobre na zaczyn? Są też fajne skrzynki PowerMac G4 - cena taka, że wziąłbym z dwa. Proszę o podpowiedź "od czego zacząć". Z którym to sprzętem stracić PCtową cnotę ;) 

 

 

 



#2 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 października 2016 - 14:53

Pytanie co Ty chcesz robić na tym sprzęcie. Bo na iMac G4 to nawet ciężko będzie Internet przeglądać. Do stania na biurku jako eksponat się sprawdzi, do najprostszych czynności do jakich wykorzystuje się komputer raczej się już nie nada.

 

Aby to zrozumieć dokładniej wyobraź sobie podobny wiekowo komputer PC czyli tak około 15 letni i pomyśl do czego on dziś się nadaje.


Użytkownik macsupport edytował ten post 02 października 2016 - 14:55

Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#3 PiesDingo

PiesDingo
  • 6 postów

Napisano 02 października 2016 - 15:03

Ok, może tak: staroć będę miał jako eksponat i do kontemplacji tego co minęło (ja mam taką psychikę, że muszę dużo od podszewki znać), żeby poznać "historię" i to jak działał kiedyś system - takie powiedzmy "wprowadzenie" z sięgnięciem wstecz. Natomiast jakaś skrzynia typu PowerMAC G4 czy G5 mogłaby mi pomóc wdrożyć się niskim kosztem w system od Apple - jak poczuję miętę i pójdzie mi sprawnie wdrożenie się w specyfikę systemu od Apple - będę rozglądał się za czymś co pozwoli mi zastąpić laptop który używam do pracy codziennej (podłączony do monitora). 



#4 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 października 2016 - 15:17

Obawiam się, że tak starym komputerem tylko się zniechęcisz. Na nich można zainstalować tylko system 10.5, a obecnie wyszedł 10.12. To tak jakbyś porównywał Windows 98 z najnowszym Windows 10. Jako eksponat to fajna sprawa, bo ładnie wygląda. Jeśli ma to być komputer do codziennego korzystania to kompletnie się do tego nie nadaje. Dojdziesz do wniosku, że komputery Apple są do niczego.

Poważnie to tak jakby chcieć dziś kupić piętnastoleniego peceta z Windows 98 i Pentium 4 i chcieć z niego korzystać na codzień.


  • freakzz lubi to

Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#5 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 02 października 2016 - 17:40

zgadzam się z przedmówcą :) jaką można sobie wyrobić opinię na temat danego sprzęty czy ekosystemu kiedy sięgamy po coś co się nie nadaję już do najprostszych czynności :) 


  • freakzz lubi to

#6 PiesDingo

PiesDingo
  • 6 postów

Napisano 02 października 2016 - 17:51

Panowie po kim jak po kim ale po was, zakładam "maniakach" Apple spodziewałem się, że zrozumiecie o co mi chodzi. Jestem typowym geekiem - będę się tym jarał a nie wyrabiał opinię, poza tym jestem informatykiem - wspomniałem o tym, żeby wykluczyć taki kontekst jaki podajecie (spokojnie, nie zrażę się skoro potrafię co fajniejszą komendą w shell się jarać i coś sobie uprościć w SSH) - jak już, to miło będę zaskoczony gdy ujrzę najnowsze wydanie ;) Chcę poznać APPLE - ale OD podszewki panowie :) 



#7 voytach

voytach
  • 226 postów

Napisano 02 października 2016 - 22:07

Nie rozumiesz... Najgorsza rzeczą bedzie zrazić sie na starym, niedomagającym sprzęcie.
Ani nie poznasz " klimatu tych czasów" ani tez nie będziesz pózniej chciał kontynuować tej znajomosci.
  • freakzz lubi to

#8 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 03 października 2016 - 05:56

Ja bym zaczął od Mac Mini 2012 - wystarczy nawet wersja z i5.

Zapłacisz relatywnie niewiele za całkiem sprawnie działający sprzęt. Za grosze można to rozbudować do 16GB RAM, wsadzić SSD i komputer śmiga jak szalony.

System dzięki niemu poznasz a jak go nie polubisz - kompa zawsze sprzedasz bo te modele mają dobrą opinię i generalnie "schodzą"



#9 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 05 października 2016 - 08:21

Pytanie co Ty chcesz robić na tym sprzęcie. Bo na iMac G4 to nawet ciężko będzie Internet przeglądać. Do stania na biurku jako eksponat się sprawdzi, do najprostszych czynności do jakich wykorzystuje się komputer raczej się już nie nada.

 

Aby to zrozumieć dokładniej wyobraź sobie podobny wiekowo komputer PC czyli tak około 15 letni i pomyśl do czego on dziś się nadaje.

Uzywam imaca G4 700MHz/1GB ram do przegladania netu(tenfourfox), maili(thunderbird) czy komunikacji (Adium), defacto wszystko dziala, wiadomo, ze odpowiednio wolniej  :)

Czasami nawet uzywam iBooka G3 600MHz, tez dziala.


Użytkownik JEDI_V edytował ten post 05 października 2016 - 08:26

Mac Mini i7(Late2012)-2.3GHz/16GB/128GB SSD+1TB/HD4000/10.12+DELL U2412M,iMac24"C2D(Late2006)2.16GHz/4GB/320GB/7300GT/10.6.8,PM G5 Quad Core(Late2005)-2.5GHz/8GB/2.5TB/7800GT/10.5.8,iPhone 6+ 16GB


#10 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 października 2016 - 08:48

Kup sobie. Tanie są. Jak będziesz używać softu z epoki to poznasz zasady działania systemu.

Poza tym to ładne Maki.


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#11 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 05 października 2016 - 11:18

Nie wiem czym w swojej opinii kieruje się @macsupport, ale wypisuje - delikatnie mówiąc - wierutne bzdury. Do dzisiaj używam Maca G4 z Tigerem na pokładzie i sprzęt wciąż działa jak należy. Są to zwykłe codzienne średnio wymagające domowe i amatorskie zadania. Jeśli zatem kolega chce poczuć klimat prawdziwego Apple - proponuję zacząć minimum od Maca z procem G4 powyżej 1 GHz + Mac OS X Tiger. Niżej też da radę, ale będzie już nieco gorzej. Jeśli natomiast mam to być komp do pracy gdzie czas to pieniądz - no to niestety - trzeba celować w PCintosha - czyli zhakowanego PeCeta z Mac OS X i logo Apple na obudowie.

#12 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 października 2016 - 11:28

Ja swoją opinię wyrabiam sobie na podstawie możliwości sprzętu z jakim miałem do czynienia. Trafiają do nas czasem takie urządzenia, niedawno był Power Mac G4 do zainstalowania systemu i moim zdaniem na systemie 10.5 on nie nadawał się do niczego. Ale może ja mam zbyt wielkie wymagania. Albo może trzeba starszy system, może nowy dysk albo więcej RAM.

Zgodzę się, że instalując na takim komputerze aplikacje z tamtych czasów to będzie działał ale czy nada się do komfortowego przeglądania współczesnych stron internetowych albo YouTube w wyższej rozdzielczości to bym polemizował.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#13 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 05 października 2016 - 13:45

No właśnie - w tym cały problem, że każdy pisze opinie według własnych preferencji a nie rzeczywistych możliwości jakie są możliwe do osiągnięcia . Albo chce się je wykorzystać , albo (z różnych względów) nie. Ale nie należy generalizować - że "jak stare to be" i się nie nadaje. Pozatym były przecież konfiguracje "lepsiejsze" i trochę gorsze - więc zależy na co się trafi. Jeśli zaliczyć forum MyApple do "nowoczesnych stron internetowych" - to się nadaje. Polemizować oczywiście można - ale zasadniczy problem sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: czego pan/pani oczekuje .
No właśnie - w tym cały problem, że każdy pisze opinie według własnych preferencji a nie rzeczywistych możliwości jakie są możliwe do osiągnięcia . Albo chce się je wykorzystać , albo (z różnych względów) nie. Ale nie należy generalizować - że "jak stare to be" i się nie nadaje. Pozatym były przecież konfiguracje "lepsiejsze" i trochę gorsze - więc zależy na co się trafi. Jeśli zaliczyć forum MyApple do "nowoczesnych stron internetowych" - to się nadaje. Polemizować oczywiście można - ale zasadniczy problem sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: czego pan/pani oczekuje . Nie kupię sobie przecież koparki do kopania grządek w ogródku bo lepsza od szpadla.

#14 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 października 2016 - 13:54

No właśnie tylko ludziom się wydaje, że jak kupują komputer z jabłkiem na obudowie, nawet piętnastoletni to będzie szał. A to tak nie działa.

Co drugi temat w dziale co kupić to pytania o to czy MacBook z 2009 albo 2010 to dobry sprzęt na start, albo coś w stylu tego tematu. To już lepiej komuś napisać czarno na białym, że możliwości wykorzystania takiego komputera są niewielkie niż zachwalać, a potem ktoś się mocno zdziwi.

Świadomy użytkownik coś tam na takim G4 zrobi, tym bardziej jeśli się na tym zna i potrafi sobie stare programy wyszukać. Ale dla kogoś kto nigdy nie miał styczności z komputerem Apple to może być bardzo problematyczne. Już instalacja starego systemu będzie wyzwaniem, bo zdobyć go te skądś trzeba.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#15 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 października 2016 - 19:56

No dobra, ale autor tego konkretnego wątku zdaje się rozumieć w co się pakuje i raczej ma być to ćwiczenie z filozofii ekosystemu połączone z lekcją historii.

Jest wciąż trochę źródeł z których można korzystać i zorientowanemu w sieci znalezienie ich nie zajmie zbyt długo.

Ze starego kompa można nadal mieć odrobinę radości, nawet jak się nie miało z takim do czynienia wcześniej. A może właśnie dlatego, że się nie miało.

Ludzie, którzy zaczynali przygodę z Makami od tych na Intelu mogą tego nie zrozumieć ;)


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#16 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 października 2016 - 21:18

Ja właśnie zaczynałem przygodę z Makami od Intela ale mniej więcej wiem co masz na myśli. Chodzi o to aby taki starszy komputer traktować jako hobby, coś do zabawy, a obok mieć jakiś nowszy do pracy i poważniejszych zadań.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#17 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 25 października 2016 - 20:56

Późno, ale może lepiej późno niż wcale. Mam trochę tego "starego" Applowego złomu (Blue&White z G4 400, QS z G4 733, pierwszego Clamshella), miałem też mini G4 czy PM G5 i sens posiadania takiego sprzętu owszem jest - na PowerMakach G3 czy G4 można "natywnie" uruchomić MacOS 9.x - jeśli chcesz odpalać stary soft i pograć w gry z końca ubiegłego wieku i początku obecnego to będzie jak znalazł. G5 osobiście nie polecam bo to wielkie szumiące pudło (ewentualnie wielkie cieknące pudło w przypadku Quada). Jeśli chcesz przetestować ekosystem i jest spore prawdopodobieństwo, że Ci się nie spodoba to kup coś z początku "epoki" Intela - z minimum C2D (mini, imaca, Maca Pro). Jak Ci się znudzi to nie będziesz musiał sprzedawać - zainstalujesz jakiegoś Linuksa czy Windę i tyle. Kupując starsze modele musisz pamiętać jednak o kilku rzeczach: nie każde kości RAM będą działać, karty graficzne z peceta nie zadziałają (lub zadziałają po przeflaszowaniu lub przelutowaniu i przeflaszowaniu BIOSa na wersję makową), nie z każdego modelu CD/DVD da się zabootować MacOS/OSX, sporo urządzeń USB pecetowych nie będzie działać. A poza tym to już sama radość ;)


  • hubiii lubi to
Jenot

#18 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 25 października 2016 - 21:14

iMac G3. Tani a pozwoli "klimat' ponać. Oczywiście nie jako głowny komp. Bardziej hardcorowo zaproponowałbym coś z linii LC630-6400/6500, ale to już naprawdę dla prawdziwych fanów. iMac szybko się znudzi, ale mówimy przecież o "klimacie". To tak jak moja Spectrumna 128. Wciąż działa....






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych