Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pierwszy Mac Mini i5 1.4Ghz czy i5 2.6Ghz czy używany? - praca online i photoshop - POMOCY!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 szymon_d

szymon_d
  • 9 postów

Napisano 18 września 2016 - 10:49

Witam,

 

Na początek chciałbym się z wszystkimi przywitać! Jestem tutaj nowy, mam nadzieję, że wkrótce dołączę do grona posiadaczy Mac'ów ;)

 

Chciałbym kupić swój pierwszy komputer od Apple. Mam dość specyficzne wymagania, i nie wiem co robić dlatego zwracam się o pomoc do Was.

 

Budżet

Z racji, że muszę kupić dwa urządzenia budżet jest ograniczony. - Na początek mojej przygody chciałbym poszukać możliwie najtańszego rozwiązania, ponieważ jeśli sprawdzi się pierwszy mac, na pewno będzie zakupiony Macbook Pro 13 z i5 (2.7Ghz, 8GB RAM, SSD) - nowy - odwiedziłem iDream i się zakochałem w tym urządzeniu!

 

Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu za 6tys. chciałbym wypróbować wersję budżetową do około 3000zł brutto. Na brak komputera sobie pozwolić nie mogę (praca), dlatego kupując Mac mini pracowałbym na nim około 6 miesięcy, następnie posłużyłby mi za komputer zapasowy - patrz wyżej przesiadka na Macbook Pro...

 

 

Do czego będę używał komputera?

Praca online, programowanie, bardzo dużo korzystania z internetu (wiele zakładek), kilka aplikacji otwartych (na windows były to równocześnie otwarte Outlook, Filezilla, notepad++, przeglądarka, photoshop CS6 czasem AI)

Photoshop jest używany do podstawowej obróbki zdjęć (grafiki na strony internetowe - żadna zaawansowana edycja - praca tylko na maks 5-10 warstwach i to sporadycznie)

 

Sprzęt podłączony do MAC'a:

Do maca będzie podłączony monitor dell'a o rodzielczości 2560x1440, oraz dysk sieciowy WD My Cloud.

 

Na jakim sprzęcie działałem dotychczas?

Do tej pory była to stacja robocza Dell M4800 (4core i7, 16GB RAM, 500GB SSD Windows 10 x64)

 

Jakie otrzymałem oferty sprzętu:

1. Mac Mini MGEM2MP/A/R1 (Core i5 1.4GHz 8GB 500GB SSD Iris 5000) - cena wydaje mi się atrakcyjna - 2499zł brutto -  posiada SSD!

2. Mac mini MGEN2MP/A (Dual Core i5 2.6GHz 8GB 1TB Iris Graphic) - brak SDD, ale mocniejszy procesor

3. Jakiej używki szukać? - propozycje?

 

Proszę Was o pomoc i czekam na podpowiedzi lub inne rozwiązania!

 

Pozdrawiam
Szymon



#2 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 18 września 2016 - 16:31

wybrałbym opcję 2 i samodzielnie wymienił dysk na SSD... Jednak i tutaj jest kiszka z RAM - tylko 8GB....

O opcji nr 1 zapomnij. Tabletowy procek

 

Najlepsza opcja - mini z 2012 w wersji z procesorem i7 (4-core!!!)

Samodzielnie dokładasz RAM (we współczesnych modelach niemożliwe)  i wymieniasz dysk na SSD - za grosze. Jak dopalisz sobie RAM do 16GB - masz sprzęt na L_A_T_A


Użytkownik michobo edytował ten post 18 września 2016 - 16:33


#3 bbart79

bbart79
  • 86 postów

Napisano 21 września 2016 - 04:32

Czego brakuje Ci w obecnym Dellu? Jeśli wydajności to z Twoimi propozycjami jej nie zyskasz.

MacBook Pro 13 Retina 2015 + Mac Mini M1 512GB, iPhone 14 Pro 256GB Deep Purple, iPod Touch 5th 64GB RED, iPad Air 3 256GB Space Gray


#4 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 21 września 2016 - 05:52

Witam,

 

Na początek chciałbym się z wszystkimi przywitać! Jestem tutaj nowy, mam nadzieję, że wkrótce dołączę do grona posiadaczy Mac'ów ;)

 

Chciałbym kupić swój pierwszy komputer od Apple. Mam dość specyficzne wymagania, i nie wiem co robić dlatego zwracam się o pomoc do Was.

 

Budżet

Z racji, że muszę kupić dwa urządzenia budżet jest ograniczony. - Na początek mojej przygody chciałbym poszukać możliwie najtańszego rozwiązania, ponieważ jeśli sprawdzi się pierwszy mac, na pewno będzie zakupiony Macbook Pro 13 z i5 (2.7Ghz, 8GB RAM, SSD) - nowy - odwiedziłem iDream i się zakochałem w tym urządzeniu!

 

Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu za 6tys. chciałbym wypróbować wersję budżetową do około 3000zł brutto. Na brak komputera sobie pozwolić nie mogę (praca), dlatego kupując Mac mini pracowałbym na nim około 6 miesięcy, następnie posłużyłby mi za komputer zapasowy - patrz wyżej przesiadka na Macbook Pro...

 

 

Do czego będę używał komputera?

Praca online, programowanie, bardzo dużo korzystania z internetu (wiele zakładek), kilka aplikacji otwartych (na windows były to równocześnie otwarte Outlook, Filezilla, notepad++, przeglądarka, photoshop CS6 czasem AI)

Photoshop jest używany do podstawowej obróbki zdjęć (grafiki na strony internetowe - żadna zaawansowana edycja - praca tylko na maks 5-10 warstwach i to sporadycznie)

 

Sprzęt podłączony do MAC'a:

Do maca będzie podłączony monitor dell'a o rodzielczości 2560x1440, oraz dysk sieciowy WD My Cloud.

 

Na jakim sprzęcie działałem dotychczas?

Do tej pory była to stacja robocza Dell M4800 (4core i7, 16GB RAM, 500GB SSD Windows 10 x64)

 

Jakie otrzymałem oferty sprzętu:

1. Mac Mini MGEM2MP/A/R1 (Core i5 1.4GHz 8GB 500GB SSD Iris 5000) - cena wydaje mi się atrakcyjna - 2499zł brutto -  posiada SSD!

2. Mac mini MGEN2MP/A (Dual Core i5 2.6GHz 8GB 1TB Iris Graphic) - brak SDD, ale mocniejszy procesor

3. Jakiej używki szukać? - propozycje?

 

Proszę Was o pomoc i czekam na podpowiedzi lub inne rozwiązania!

 

Pozdrawiam
Szymon

 

Chyba ten pierwszy miniak nie ma dysku ssd a zwykły 500GB - też taki miałem i wymieniłem na ssd.

Oczywiście lepszy będzie drugi - szybszy procek, 8GB Ramu w zupełności starcza.

Cały problem w cenie ssd - możesz dac na sata 3 ale to bez sensu skoro miniak ma szynę pci-e - taki ssd toshiby kosztuje od 750 zł za 128GB ( 2x dłuższy zapis niż w oryginalnym samsungu ). Nawet nie musisz dokupywa tasiemnki ssd pci-e jak wieźmiesz wersję drugą.

Ja osobiście nie kupiłbym miniaka 2012 bo ma słabą grafikę, nowy iris daję radę nawet  w 4k :) ( piszę o rozdziałce, bo oczywiście nowy miniak  nie ma hdmi 2,0 :))

U mnie Lightroom pędzi jak pendolino. To samo Vmware fusion.


Użytkownik YABBA235 edytował ten post 21 września 2016 - 05:53

Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#5 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 21 września 2016 - 08:40

Ta słaba grafika nie jest wcale taka słaba :)

Do 1080p spokojnie daje radę



#6 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 21 września 2016 - 09:28

1. bym sobie odpuścił 

2. koniecznie zmiana na SSD, przy HDD działa to wszystko tragicznie (przynajmniej takie są moje doświadczenia)

3. z używek najsensowniej wspomniany mini z 2012 i7 qc + 16GB + SSD



#7 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 21 września 2016 - 12:27

michobo >>

Ta słaba grafika nie jest wcale taka słaba :)

Do 1080p spokojnie daje radę

 

Tak, ale HEVC-a już nie łyka, a Iris tak :)


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#8 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 21 września 2016 - 17:49

Pytanie - na co Ci HEVC?

Sporo wody w wiśle upłynie zanim te pliki będą popularne jak mp4.

Mam kamerę 4K SONY - nagrywa w XAVC jako mp4  -spokojnie mini 2012 to odpala a nawet bez problemu wciągnąłem to do FCPX ale montować bym się nie odważył. Aparat Lumix z 4K - nagrywa w mp4 i to samo.

Na dzień dzisiejszy HEVC jest gigantycznym obciążeniem i...nic poza tym. Dla mnie i tak 4K na razie to pieśń przyszłości W 100% wystarczy mi 1080p



#9 gooduser

gooduser
  • 89 postów
  • SkądLegionowo

Napisano 16 października 2016 - 21:20

Podepnę się pod temat. Jeśli nie nowy mac mini 1.4 (turbo boost), to co? Ma to być komp dla dzieciaków w wieku szkoły podstawowej, z możliwością instalacji Windowsa. Mamy okazję kupić w ispocie nowy egzemplarz mac mini 1.4 (turbo boost) za 1800 zł (małżonka ma zniżki edukacyjne - wydaje się, że chyba okazja). Ale poradźcie coś drodzy Forumowicze.



#10 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 17 października 2016 - 04:45

Nie kupuj wersji z prockiem 1.4

bez powodu to coś nie kosztuje 1800 (a w tym jest jeszcze marża i 23% vat)

 

Za te pieniądze lepszym wyborem będzie nawet używane mini i5 z 2012roku - jeśli trzeba samemu dołożysz RAM i SSD i dzieciaki mają komp na lata


Użytkownik michobo edytował ten post 17 października 2016 - 04:47


#11 szymon_d

szymon_d
  • 9 postów

Napisano 17 października 2016 - 11:44

Dziękuje Panowie za podpowiedzi.

 

Wybrałem nowego Macbooka Pro 13 z i5 2.7Ghz/8GB RAM/256SSD. Kupiłem w iDream, jak to mówią ryzyk fizyk.... :P Dostałem promo i zapłaciłem 6400PLN

 

Cóż mogę powiedzieć po przesiadce z Wokrstation M4800 Dell'a? Już mówię...

 

System: przystosowany do użytkownika, ułatwia pracę na każdym poziomie (jak się go pozna). Praca na biurkach, no i ten wypasiony gładzik obsługujący gesty - super!

Wydajność: Wysoka wydajność jak na parametry którymi dysponuje, lecz niestety spadek wydajności bardzo odczuwalny w stosunku do mojej poprzedniej maszyny - potrafi się zawiesić ten mac :( . Listy w Excellu (około 5 tys. wierszy i 15 kolumn, działania i operacje, potrafi się zawiesić i wywalić błąd). Na OpenOffice to samo.

Poza tym nie mam zastrzeżeń, pracuje się komfortowo. Zakup maca mini z procesorem 1.4 byłaby to pomyłka, uważajcie!  (za słaby).

 

Inne uwagi:

Trzeba poznać system, sposób działania, instalacji itd. Jeśli ktoś ma jakieś video tutoriale, albo chętny jest mi powyjaśniać parę spraw zapraszam :) jeszcze nie do końca ogarniam mac'a.

Jako stary windows'owiec nie jest łatwo na początku, choć system zawsze uczy czegoś nowego i to jest fascynujące :P

 

PS. Kolejny mój mac na pewno będzie mocniejszy ;)

 

Pozdrawiam
Szymon



#12 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 18 października 2016 - 04:39

Niestety - jeżeli myślisz o wydajności w kontekście Mac'a, jedyne rozwiązania to Macbook Pro w max opcji lub Mac Pro - choć nawet i tam rozwiązania są lekko przestarzałe 

Doskwiera też brak możliwości samodzielnej rozbudowy RAM (nie dotyczy mac pro)...  Osobiście używam obu środowisk (Win i Mac) - to jest dla mnie najbardziej optymalne rozwiązanie i Tobie również polecam

Niektórzy do tego wykorzystują virtualizację ale ja preferuję jednak dedykowane rozwiązania sprzętowe. Nie uznaję ani MacOS odpalonego na PC ani windy pod MacOS


Użytkownik michobo edytował ten post 18 października 2016 - 04:39


#13 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 18 października 2016 - 07:09

Listy w Excellu (około 5 tys. wierszy i 15 kolumn, działania i operacje, potrafi się zawiesić i wywalić błąd). Na OpenOffice to samo.

 

Nie wiem jak z Open Office ale MS Office na Mac jest po prostu gorzej zoptymalizowany niż na Win (co w sumie tak bardzo nie dziwi) i jest to dość powszechnie znane zjawisko. Także to nie tyle kwestia mocy MBP tylko optymalizacji oprogramowania. Aczkolwiek przy tych liczbach nie powinno być jeszcze problemu, chyba, że to dość złożone operacje. Na pewno trzeba aktualizować Office bo obecna wersja 2016 działa znacznie lepiej niż 2011.



#14 szymon_d

szymon_d
  • 9 postów

Napisano 18 października 2016 - 08:01

Szukam jeszcze mac mini late 2012, może uda się zapolować na coś z i7 :) Wydajność powinna być wyższa, a dysk SSD mam, który teraz odpoczywa, bo do obecnego maca nie jest mi potrzebny.



#15 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 18 października 2016 - 08:04

zgadza się Office 2016 działa zdecydowanie lepiej od 2011 i nawet nie ma co porównywać tych dwóch pakietów ale np. optymalizacja excel w wersji na mac i win to też zupełnie dwa różne światy (lepiej działa excel w wersji na win na odpalonej wirtualce niż odpalony w wersji na mac - przynajmniej ja mam takie odczucie :) )


Szukam jeszcze mac mini late 2012, może uda się zapolować na coś z i7 :) Wydajność powinna być wyższa, a dysk SSD mam, który teraz odpoczywa, bo do obecnego maca nie jest mi potrzebny.

mam, chwalę sobie, polecam! używam mniej więcej do tego co pisałeś + sqldeveloper i maszyny wirtualne 


Użytkownik jaco88 edytował ten post 18 października 2016 - 08:06


#16 szymon_d

szymon_d
  • 9 postów

Napisano 18 października 2016 - 08:31

mam, chwalę sobie, polecam! używam mniej więcej do tego co pisałeś + sqldeveloper i maszyny wirtualne 

 

Tylko ceny są zaporowe jak na kilkuletnie używki, ale raz mi "przemknęła" oferta, to sądzę, że i druga się znajdzie i upoluję w dobrych $$.



#17 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 18 października 2016 - 17:31

cóż ceny wywindowane brakiem sensownej alternatywy :) 



#18 Machd

Machd
  • 35 postów

Napisano 19 października 2016 - 08:50

Czemu tak wszyscy narzekacie na wersje z procesorem i5 1.4? Na dobrą sprawę w codziennym użytkowaniu nie widze jakiejkolwiek różnicy pomiędzy tym a mocniejszym procesorem. Mimo ,że 1.4 demonem szybkości nie jest ale daleko mu do "tabletowego procka". 



#19 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 20 października 2016 - 04:41

bo on nie nadaje się do niczego innego poza www, mailem i obejrzeniem czegos na YT  w niskiej rozdziałce....



#20 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 20 października 2016 - 06:03

bo on nie nadaje się do niczego innego poza www, mailem i obejrzeniem czegos na YT  w niskiej rozdziałce....

No i jako HTPC, grafika Iris ma sprzętową akcelerację dla burayów. Do domowego kina jak znalazł :)

Nie wiem, czy wyjście hdmi w miniaku z 2012 obsługuje bitstream audio HD, na pewno w miniaku z 2014 to działa ( ale oczywiście pod windą :))

Faktem też jest że wersja 1.4 jest słabsza niż 2.5GHz.


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#21 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 20 października 2016 - 07:36

No i jako HTPC, grafika Iris ma sprzętową akcelerację dla burayów. Do domowego kina jak znalazł :)

Nie wiem, czy wyjście hdmi w miniaku z 2012 obsługuje bitstream audio HD, na pewno w miniaku z 2014 to działa ( ale oczywiście pod windą :))

Faktem też jest że wersja 1.4 jest słabsza niż 2.5GHz.

 

Właśnie jako HTPC to moim zdaniem się nie nadaje:

- Drogi jak na to zastosowanie, do obsługi popularnych mkv wystarczy znacznie tańszy odtwarzacz sieciowy lub często sam TV (mój kilkuletni Panas bardzo dobrze sobie z tym radzi, podejrzewam, że nowsze modele robią to jeszcze lepiej)

- Bez dodatkowej klawiatury z touchpadem/myszką wygodnie tego nie obsłużysz a więc robi się jeszcze droższy

- I gdzie te płytki BR włożysz? Będziesz dokupował zewnętrzny napęd? Do BR to się kupuje dedykowany odtwarzacz za parę stówek lub wykorzystuje konsolę (o ile się ją ma)

- Obsłuży 4k? Mam wątpliwości a to już powoli staje się standardem nawet i u nas



#22 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 20 października 2016 - 07:59

Właśnie jako HTPC to moim zdaniem się nie nadaje:

- Drogi jak na to zastosowanie, do obsługi popularnych mkv wystarczy znacznie tańszy odtwarzacz sieciowy lub często sam TV (mój kilkuletni Panas bardzo dobrze sobie z tym radzi, podejrzewam, że nowsze modele robią to jeszcze lepiej)

- Bez dodatkowej klawiatury z touchpadem/myszką wygodnie tego nie obsłużysz a więc robi się jeszcze droższy

- I gdzie te płytki BR włożysz? Będziesz dokupował zewnętrzny napęd? Do BR to się kupuje dedykowany odtwarzacz za parę stówek lub wykorzystuje konsolę (o ile się ją ma)

- Obsłuży 4k? Mam wątpliwości a to już powoli staje się standardem nawet i u nas

Przewaga komputera nad dedykowanym mediaplayerem jest prosta - jak nieodtwarza jakiegoś pliku to wystarczy aktualizacja  -  z mediaplayerami tu jest różnie.

 

mediaplayery też wymagają dodatkowej klawiatury

 

słyszałeś o magazynowaniu blurayów jako pliki iso ? zresztą podłaczenie napędu br nie jest problemem na upartego :)

 

nie tak dawno sam negowałeś przewagę nowszej grafiki w miniaku w sprawie obsługi hevc-u a teraz wywlekasz sprawę 4k :)

Tu akurat miniak 2014 lepiej sie do tego nadaje niż model 2012 :)

 

Po prostu miniak 2012 ma mocniejsze bebechy ale przestarzałą grafikę i musisz sie z tym pogodzić :)


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#23 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 20 października 2016 - 08:37

 

 

Przewaga komputera nad dedykowanym mediaplayerem jest prosta - jak nieodtwarza jakiegoś pliku to wystarczy aktualizacja  -  z mediaplayerami tu jest różnie.

 

Teoretycznie to prawda, praktycznie ze zdecydowaną większością plików takich problemów nie ma a jak już się zdarzy masz kilka alternatyw (poszukać w obsługiwanym formacie, przekonwertować, obejrzeć na kompie, podłączyć laptopa do TV). Piszę to z własnych doświadczeń, nie sprzedaję odtwarzaczy ;) Na co dzień korzystam z obsługi takich plików przez TV i naprawdę rzadko się zdarza abym musiał coś kombinować.

 

 

 

mediaplayery też wymagają dodatkowej klawiatury

 

Że niby co? :) Odtwarzacze w zestawie mają pilota i do oglądania filmów nic więcej nie jest potrzebne, no może jeszcze kabel HDMI ;)

 

 

 

słyszałeś o magazynowaniu blurayów jako pliki iso ? zresztą podłaczenie napędu br nie jest problemem na upartego  :)

 

Odtwarzacze najczęściej obsługują obrazy BR, jak komuś na tym zależy (a to raczej niszowe zastosowanie w porównaniu do mkv) wybierze taki co obsługuje. Jasne, że podłączysz ale zobacz co Ci wychodzi - mac, zewnętrzny napęd, klawiatura najlepiej z touchpadem vs. nieduże pudełeczko z pilotem.

 

 

 

nie tak dawno sam negowałeś przewagę nowszej grafiki w miniaku w sprawie obsługi hevc-u a teraz wywlekasz sprawę 4k  :)

 

Z kimś mnie mylisz ;)



#24 Machd

Machd
  • 35 postów

Napisano 20 października 2016 - 12:56

bo on nie nadaje się do niczego innego poza www, mailem i obejrzeniem czegos na YT  w niskiej rozdziałce....

 

To ciekawe bo 1080p śmiga mi na nim płynnie. Gram też w Stellaris i czasami robie prostą obróbke zdjęć. Dodam ,że mam wersje z 4gb ram i dyskiem wymienionym na SSD i wiesz co? Chodzi mi naprawdę dobrze i jestem zadowolony. Chyba ,że chodziło o 4k - faktycznie chyba nie jest obsługiwane.


Użytkownik Machd edytował ten post 20 października 2016 - 13:04


#25 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 21 października 2016 - 06:48

Akurat w mediaplayerach mam spore doświadczenie i znakomite rozeznanie. Uzywam kilku tego typu urządzeń

ŻADEN komputer nie jest w stanie mnie przekonać do tego że jest lepszy od UDANEGO media playera-gotowca

Czasy niekompatybilnych plików (głównie chodziło o AVI) już dawno odeszły w niebyt

Dzisiaj standardem są pliki: iso, mkv, m2t, m2ts, mp4 i qt jeśli używamy sprzętu aple. Cała reszta która może sprawić problemy (ale wcale nie musi!) to egzotyka

 

Dedykowane urządzenie kupowałem rok temu za 500zł (mede8er) - oglądam na tym wszystko włacznie z obrazami filmów 3D i dzwiekiem HD. Biblioteka plików się sprawnie skanuje, same pobierają się okładki i opisy filmów- żadnych problemów  z odtwarzaniem. A filmów mam na prawdę sporo. Spróbuj w tych pieniądzach postawić coś (HTPC) równie funkcjonalnego, energoszczędnego i "user friendly" (a do tego z pilotem!). Powodzenia


Użytkownik michobo edytował ten post 21 października 2016 - 06:55





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych