Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czy Mac Mini za +/- 5000 zł nada się do średnio zaawansowanego renderingu np w Final cut lub Adobe Premiere?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marcin Szpot

Marcin Szpot
  • 1 postów

Napisano 12 września 2016 - 18:15

Tylko taki mam budżet na samą "skrzynkę". Na inne peryferia się skądś wygrzebie. Zastanawiałem się jaką konfigurację wybrać i stwierdzam, że do tego typu zadań 16gb ramu jest obowiązkowe, szybki dysk również jest potrzebny a jedyną możliwością jest FD lub SSD więc wolę FD. I taki zestaw z procesorem i5 kosztuje 5k z hakiem. Czy to wystarczy? Nigdy nie miałem maca więc chciałbym wiedzieć jak to jest z praktycznego punktu widzenia. Potrzebny jest Apple Care? Czy jak się coś zepsuje to tylko na śmietnik czy może modlić się że to nic poważnego i gdzieś pogwarancyjnie naprawią. Z PC nigdy nie miałem problemu od strony sprzętowej http://www.apple.com/pl/shop/buy-mac/mac-mini?product=MGEQ2MP/A&step=config# link do konfiguracji o której mówię



#2 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 13 września 2016 - 08:15

Nadać się nada. A co do AppleCare to już jak wolisz. To tak jak z ubezpieczeniem samochodu, kupisz za grubą kasę i albo nic się nie stanie albo uratuje ci tyłek.



#3 klnt

klnt
  • 2 043 postów
  • SkądOpole

Napisano 13 września 2016 - 11:17

Nie wiem czy dwurdzeniowy i5 nie będzie dla Ciebie trochę za słaby, apple robi z maca mini raczej coraz słabszą maszynkę dla mniej zaawansowanych użytkowników.



#4 Kadamm

Kadamm
  • 24 postów

Napisano 13 września 2016 - 13:15

Używam Mini z 2012 roku z 16 Gb ram + 512 SSD + 2 TB HDD. Głównie wykorzystuje go do pracy na Adobe CC: Indesign, Illustrator, Photoshop. Ogólnie daję rady. Zaczyna się męczyć przy katalogach, które mają po 100 stron, a na każdej po kilka zdjęć... Właśnie z tego powodu zastanawiam się nad zamianą na coś innego/ szybszego.



#5 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 16 września 2016 - 05:10

Jeśli już mini to tylko i7 z 2012



#6 jemsnickersaiburakiwiecdostajeczestosraki

jemsnickersaiburakiwiecdostajeczestosraki
  • 29 postów

Napisano 16 września 2016 - 20:37

Moim zdaniem się nie nada. A Miniacz to nie sprzęt do takich zastosowań. 



#7 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 17 września 2016 - 05:07

A Twoje zdanie to przekonanie czy doświadczenie? Bo ja używam zarówno mini z i5/i7 z 2012 oraz MP 2013

O ile  i5 przy rozbudowie do 16GB RAM i SSD pozwala na BEZPROBLEMOWY montaż CUT/COPY/PASTE (podstawowy) niewielkich projektów o tyle przy renderowaniu w tle potrafi się momentami zmulić. Pomaga wtedy pauza renderowania w tle ale to półśrodek. Na procku  i7 można natomiast spokojnie pracować przy nawet średnio skomplikowanych projektach gdzie nie przesadzano z filtrami/warstwami/efektami.

MP nadaje się najlepiej do projektów o wysokim stopniu komplikacji technicznej. Zdecydowana większość użytkowników zadowoli się możliwościami oferowanymi nawet przez i5 ponieważ rzadko kiedy są w stanie "zapchać" system ale wg mnie optymalnym rozwiązaniem jest model i7 4-core

Mini w zamysle Apple rzeczywiście nie jest do tego typu prac ale modele z 2012 były z powodzeniem kupowane właśnie do tego typu semi-pro zastosowań gdzie radziły sobie zaskakująco dobrze. Dlatego w  kolejnym wcieleniu Apple orżnęło tę linie komputerów zarówno z  wydajności jak i z możliwości niedrogiej rozbudowy.


Użytkownik michobo edytował ten post 17 września 2016 - 05:13


#8 jemsnickersaiburakiwiecdostajeczestosraki

jemsnickersaiburakiwiecdostajeczestosraki
  • 29 postów

Napisano 17 września 2016 - 11:01

Nie oszukujmy się, taki malutki kwadracik, bez karty graficznej, ze śmieszną konfiguracją to średnie rozwiązanie. [ciach], więc w takim budżecie, rendering mając do dyspozycji tylko Macbooki i Miniacze to średnie rozwiązanie. Moim zdaniem praktyczne to nie jest. 


Użytkownik 666 edytował ten post 17 września 2016 - 14:26


#9 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 17 września 2016 - 18:29

Ten mały śmieszny komputer ma HD4000 które od wersji HD3000 wykorzystywany jest jako akcelerator OpenCL przez środowisko pakietu FCPX.

Optymalizacja jest taka że w takim MOTION procek i5 (mini 2012) daje mi podgląd animacji niemal w czasie rzeczywistym. Coś co na lapku windowsowym opartym na i7 i karcie Nvidia (w AE) jest nieosiągalne 

Nie twierdzę że ten sprzęt to mistrzostwo swiata ale z powodzeniem można na tym zrobić niemal dowolny projekt - i wcale nie będzie to robota mało komfortowa. Oczywiście, pod warunkiem że komuś nie strzeli do głowy 4K....






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych