Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk SSD - nasz nowy szybszy stary Mac


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3950 odpowiedzi w tym temacie

#51 simonek

simonek
  • 284 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 08 grudnia 2010 - 14:07

Czy ktoś spotkał się już z takim cudem?:)

ZRóB SOBIE DYSK SSD adapter SATA Compact Flash (1350746323) - Aukcje internetowe Allegro

#52 RiQ

RiQ

  • 2 567 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 grudnia 2010 - 14:23

No dobra,niech będzie,mam w takim razie MBP "nie z naszych czasów",ale chcę,żeby choć trochę zbliżył się swoim wnętrzem do 2010 roku....:) Teraz pozostaje kwestia jaki ram,bo przeczytałem tutaj wszystkie wątki o producentach i wszyscy piszą to samo: "Zgadzać powinny się parametry,markę można dobrać według uznania" Tak więc na szybko: Kingston,Goodram,Corsair....?


ja bym wziął tego na dzień dzisiejszy. Co przyszłość przyniesie nie wiadomo.

http://www.skapiec.p.../8/comp/1198661

#53 deejayscream

deejayscream
  • 163 postów
  • SkądWałcz

Napisano 08 grudnia 2010 - 15:31

Ale pytanko na koniec dotyczyło RAMU,jakiej fimy ma być...:) Na SSD się zdecydowałem już chyba będzie to najprawdopodobnie OCZ.Ale jaki RAM????:D

#54 RiQ

RiQ

  • 2 567 postów
  • SkądWrocław

Napisano 09 grudnia 2010 - 16:37

Ale pytanko na koniec dotyczyło RAMU,jakiej fimy ma być...:) Na SSD się zdecydowałem już chyba będzie to najprawdopodobnie OCZ.Ale jaki RAM????:D

OK, ja zainstalowałem u siebie goodramy i chodzą bez zająknięcia od ponad roku.

#55 narkoman

narkoman
  • 4 360 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 09 grudnia 2010 - 18:27

Czy ktoś spotkał się już z takim cudem?:)

ZRóB SOBIE DYSK SSD adapter SATA Compact Flash (1350746323) - Aukcje internetowe Allegro


Jak dla mnie bzdura - do tego musisz jeszcze dokupić jak najszybszą kartę CF, która i tak będzie miała prędkość jakieś 50MB/s i za 16GB dasz 400pln... mało opłacalna inwestycja. Chyba lepiej już sobie kupić twór typu Momentus XT ;-)

#56 DUCHOWNY

DUCHOWNY
  • 116 postów

Napisano 09 grudnia 2010 - 20:18

Chciałbym zadać małe pytanko-posiadałem już kiedyś dysk 192gb i po 5 miesiącach mi padł.Oczywiście miał gwarancję i po wymianie na nowy sprzedałem nierozpakowany bo zawiodłem się na firmie.Dołożyłem troszkę kasy i kupiłem sobie bardzo szybkiego 256gb samsunga no i znowu 3 miesiące i padł..Czy tylko ja mam takiego pecha czy może ktoś miał podobne problemy z ssd ?

#57 dredg

dredg
  • 2 452 postów
  • SkądVendin les Béthune

Napisano 09 grudnia 2010 - 20:23

Podaj jakie modele, mialy trima? na jakim os pracujesz? zapelniales je prawie do pelna?

#58 narkoman

narkoman
  • 4 360 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 09 grudnia 2010 - 20:44

Podaj jakie modele, mialy trima? na jakim os pracujesz? zapelniales je prawie do pelna?


To SSD trzeb jakoś specjalnie traktować? Bo generalnie odczuwam właśnie straszne spowolnienie MBP w porównaniu do Aira i zastanawiam się, czy tam sobie nie wymienić dysku... Bo ramu to akurat starcza...

#59 simonek

simonek
  • 284 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 grudnia 2010 - 22:11

Czytając ten wątek można by dojść do wniosku, że dyski SSD padają jak muchy:/ jest jakiś podział na mniej i bardziej zawodne firmy?

#60 DUCHOWNY

DUCHOWNY
  • 116 postów

Napisano 09 grudnia 2010 - 22:12

pierwszym dyskiem był Transcend 192gb drugi samsung 256gb i żadnego z dysków nie zapełniłem powyżej 40% a do tego obydwa zdechły niespodziewanie bez jakichkolwiek problemów a co do systemów to pracowały na na 10.5 i 10.6 nagle komp pokazał brak hd..

#61 BatMan

BatMan
  • 414 postów
  • SkądKościerzyna

Napisano 09 grudnia 2010 - 22:17

U mnie również Samsung 256 szybko powiedział papa...

#62 DUCHOWNY

DUCHOWNY
  • 116 postów

Napisano 09 grudnia 2010 - 22:25

ja już sam nie wiem ile miałem hd ale zwykły padł mi tylko raz a tu na 2 szt które używałem padły obydwa..a najgorsze ,że ten drugi nie był na polskiej gwarancji więc chciałem poszukać firmy która spróbowała by to naprawić i kicha w Polsce nikt się tego nie podejmie pomimo ,że dysk kosztuje w tysiącach..

#63 dredg

dredg
  • 2 452 postów
  • SkądVendin les Béthune

Napisano 09 grudnia 2010 - 22:32

To SSD trzeb jakoś specjalnie traktować? Bo generalnie odczuwam właśnie straszne spowolnienie MBP w porównaniu do Aira i zastanawiam się, czy tam sobie nie wymienić dysku... Bo ramu to akurat starcza...


Są dwa rodzaje ssd, te droższe na slc i tańsze mlc, zaleta tych pierwszych jest wydajność i żywotność, zaś wadą cena... Z mlc jest na odwrót... Choć ta technologia się dość szybko rozwija, pierwsze ssd poza czasem dostępu były gorsze od zwykłych hdd. Problem z dyskiem ssd na mlc jest to ze ma ograniczany cykl zapisu, po czym następuje nieodwracalne uszkodzenie komórki, choć przy normalnym użytkowaniu dzisiejsze dyski powinny trzymać kilka lat. Ważne jest tez zarządzanie dyskiem, nie wiem jak w osx ale u windowsow dopiero 7 daje radę, ze starszymi trzebabylo kombinować żeby to jakoś na dłuższa metę działało. Wylaczanie defragmentacji swapu itp. Poprostu ograniczenie zbędnego meczenia dysku ktore go zabija. Co do trima to chodzi o to ze bez niego po zapelnieniu dysk dostaje zadyszki i transfery spadają.

Co do osx się nie wypowiem bo nie miałem nigdy z nim doczynienia, ale skoro apple wkłada ssd to chyba coś w tej dziedzinie kombinuje.

#64 DUCHOWNY

DUCHOWNY
  • 116 postów

Napisano 10 grudnia 2010 - 08:06

No tak ale żeby wykończyć komórkę to trzeba naprawdę sporo czasu i nie powoduje to awarii całego dysku-no co najwyżej utraty jakiś danych a w mym przypadku obydwa dyski całkowicie i znienacka padły a w dodatku każdy na innym sprzęcie więc nie mogła to być wina sprzętu.Ciekawi mnie czy tylko ja miałem takiego pecha? Teraz już sam nie wiem czy inwestować w następny dysk ssd

#65 tomkierz

tomkierz
  • 270 postów

Napisano 10 grudnia 2010 - 09:43

@simonek, poczytaj o dyskach intela. Kiedy jeszcze chciałem kupić dysk ssd to dużo o nich czytałem i chyba nie przeczytalem nawet jednej opinii o padnietym dysku. Nie jest tani ale na pewno wart swojej ceny, właśnie przez niezawodność.

#66 dredg

dredg
  • 2 452 postów
  • SkądVendin les Béthune

Napisano 10 grudnia 2010 - 15:01

Nie slyszales bo malo kto je ma :P slc intela kosztuje 2 kola za 64GB :P a mlc to mlc :P

#67 narkoman

narkoman
  • 4 360 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 10 grudnia 2010 - 18:49

Nie slyszales bo malo kto je ma :P slc intela kosztuje 2 kola za 64GB :P a mlc to mlc :P


Dzięki za info, zawsze coś nowego się można dowiedzieć :-)
A ja się chyba zdecydowałem za zakup tego Momentusa XT, wprawdzie czytałem trochę o problemach z nim i w ogóle, ale dopiero co wyszedł nowy firmware do niego, a poza tym mam zawsze szczęście do sprzętu i wszystko mi zawsze działa bezproblemowo - liczę na to też teraz hehe ;-) Za jakiś czas dam znać, jak wygląda przyrost prędkości między zwykłym dyskiem 7200 obr, a Momentusem XT.

#68 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 10 grudnia 2010 - 19:25

...a mlc to mlc :P


Taa, i właśnie dlatego Intel w nowej serii Enterprise (Lyndonville) przechodzi na MLC...
...albo masz przedpotopowe informacje, albo wiesz "że gdzieś dzwoni, ale nie wiesz, w którym kościele" ;)

#69 womanizer

womanizer
  • 426 postów
  • SkądLublin

Napisano 10 grudnia 2010 - 19:51

DYSK SSD SAMSUNG 128 GB 2,5" SATA OEM (1353572741) - Aukcje internetowe Allegro czy ten dysk bedzie pasowal do macbook 4,1 ?

#70 MurcieFan

MurcieFan
  • 1 415 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 grudnia 2010 - 23:25

Eryk, nie kupuj uzywanego SSD :)

#71 RiQ

RiQ

  • 2 567 postów
  • SkądWrocław

Napisano 11 grudnia 2010 - 00:48

DYSK SSD SAMSUNG 128 GB 2,5" SATA OEM (1353572741) - Aukcje internetowe Allegro czy ten dysk bedzie pasowal do macbook 4,1 ?

za 200-300 zł więcej masz nowe na gwarancji

Dyski twarde 100 - 200 GB SSD cena - Porwnanie cen w sklepach

#72 Cyryl6

Cyryl6
  • 248 postów

Napisano 11 grudnia 2010 - 01:10

Ja mam takie pytanie, jaką żywotność mają ssd i mowa tu już o czymś z górnej półki ocz vertex czy jakiś kingston. Na ile lat taki dysk może wystarczyć, wiadomo hdd się zużywają i z czasem czuć że to już nie to samo co na początku. W końcu to sama mechanika a ssd wgl się jakoś zużywają? Jaka jest taka gwarancja na ssd, działania bez szwanku i jakiegokolwiek odczucia spadku wydajności bez padnięcia i piłek plażowych. Interesuje mnie to bardzo i jestem gotowy kupić coś na prawdę solidnego ale chcę mieć pewność że dysk przeżyje mojego macbooka i będzie się świetnie spisywał w kolejnym którego kupię za 1-2 lat.

#73 narkoman

narkoman
  • 4 360 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 11 grudnia 2010 - 01:59

wiadomo hdd się zużywają i z czasem czuć że to już nie to samo co na początku.


Tam zaraz, wystarczy wstawić nowe łożysko, pokropić świeżym lejem - najlepiej syntetykiem, docisnąć głowicę i dysk będzie śmigał lepiej niż nowy. :-)

#74 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 11 grudnia 2010 - 02:51

z górnej półki ocz vertex czy jakiś kingston.


OCZ - dolna pólka pretendująca do średniej.

#75 simonek

simonek
  • 284 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 11 grudnia 2010 - 14:19

Dużo pozytywnych opinii słyszałem właśnie o dyskach intela. W moim przypadku wystarczy mi 60-64 gb, całą resztę zamierzam trzymać na zewnętrznym dysku i na ps3.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych