Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk SSD - nasz nowy szybszy stary Mac


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3950 odpowiedzi w tym temacie

#1 simonek

simonek
  • 284 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 listopada 2010 - 19:31

Post jest propozycją zebrania w jednym miejscu informacji na temat przyśpieszenia i poprawienia wydajności naszych Mac'ów poprzez instalację dysku SSD w miejsce starego poczciwego HDD. Chodzi mi głównie o wymianę uwag i spostrzeżeń na temat: najlepszych dostępnych obecnie na rynku dysków SSD... w rozsądnej cenie:),opłacalności takiej inwestycji, znalezienia odpowiedzi na pytania typu: jaki rozmiar jest wystarczający do tzw. standardowych zastosowań, jaką prędkość dysku (zapis/odczyt) wybrać, czy ktoś zauważył jakieś zmiany w czasie pracy Mac'a na baterii jeśli tak to jakie, jak wielki w rzeczywistości (codziennej pracy) jest wzrost szybkości i wydajności pracy Mac'a z dyskiem SSD itd. itp.

#2 grzech987

grzech987
  • 387 postów
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Napisano 14 listopada 2010 - 16:03

Planuje zakupic ten oto dysk czy dobre rozwiazanie? Obecna 500z podpisu jest glosna, chodzi mi o cisze a nie o miejsce byle system, ilife i itunes dzialaly;) internet, filmy i mp3 i wieksze pliki juz z dysku po sieci albo usb
http://allegro.pl/ki...1314203671.html

#3 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 14 listopada 2010 - 16:53

ja mam 3x sdd w MP :) spiete w raid :) chodzi bdb dyski to intele g2. jako czwarty mam 1TB do backupu

#4 pbas

pbas
  • 94 postów
  • SkądKatowice

Napisano 14 listopada 2010 - 17:38

Mam MBP 2,53GHz (MC118PL/A) z dyskiem Kingston SSD V+ 128GB. Nie wiem jakie faktycznie są parametry transferu (jakim programem to wiarygodnie zmierzyć?), ale odczuwalna poprawa komfortu pracy jest ogromna. Laptop i tak fabrycznie bardzo cichy, po zainstalowaniu tego dysku jest całkowicie bezszelestny. Czas pracy na akumulatorze wydłużył się o około 1-2 godziny (internet przez wifi), z dotychczasowych 7-8 godzin na 8-9. Mała ciekawostka: Windows XP pod Parallers 6 działa szybciej niż na Bootcampie :)

#5 simonek

simonek
  • 284 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 14 listopada 2010 - 18:38

Mam MBP 2,53GHz (MC118PL/A) z dyskiem Kingston SSD V+ 128GB. Nie wiem jakie faktycznie są parametry transferu (jakim programem to wiarygodnie zmierzyć?), ale odczuwalna poprawa komfortu pracy jest ogromna. Laptop i tak fabrycznie bardzo cichy, po zainstalowaniu tego dysku jest całkowicie bezszelestny. Czas pracy na akumulatorze wydłużył się o około 1-2 godziny (internet przez wifi), z dotychczasowych 7-8 godzin na 8-9. Mała ciekawostka: Windows XP pod Parallers 6 działa szybciej niż na Bootcampie :)


1-2 godziny dłużej na baterii to naprawdę ogromna różnica. Co do tego Windowsa to faktycznie ciekawe, rozumiem że bootcamp jest na dysku hdd, czy nawet na ssd w parallels jest szybciej? Odnośnie prędkości, to z tego co zauważyłem najtańsze dyski ssd odczytują z prędkością ok 210 mb/s a zapisują 150 mb/s, te nieco lepsze odpowiednio ok 250/220 i więcej. Zastanawiam się czy przy pracy systemu te prędkości są w istotny sposób odczuwalne, czy to raczej na poziomie tzw. "nie do dostrzeżenia ludzkim okiem":).

#6 pbas

pbas
  • 94 postów
  • SkądKatowice

Napisano 14 listopada 2010 - 18:58

Co do tego Windowsa to faktycznie ciekawe, rozumiem że bootcamp jest na dysku hdd, czy nawet na ssd w parallels jest szybciej?

Windows jest w całości wirtualny (instalacja pod OSX a dysk systemowy Windowsa to plik w OSX). Moje stwierdzenia co do szybkości działania są oczywiście subiektywne. Wcześniej miałem zainstalowanego Windowsa na Bootcampie i wywaliłem go o tym, jak zobaczyłem jak się spisuje XP pod Parallers. XP używam do programowania pod Delphi 2010 pro, i chodzi to naprawdę sprawnie i bez zacięć.

#7 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 14 listopada 2010 - 18:59

Ja się przesiadłem z SSD na dysk 7200. Jest wolniej, ociężalej, bateria dostała po dupie. Ale 64 czy 128 GB to jednak za mało, wolę mieć wolniej ale dużo miejsca i czekam na spadek cen SSD 512

#8 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 14 listopada 2010 - 19:50

Najlepiej dokupić kieszeń i przełożyć na miejsce SuperDrive. A w miejsce dysku jakiś mały SSD.

#9 bjabrzyk

bjabrzyk
  • 544 postów

Napisano 14 listopada 2010 - 20:08

o ciekawe, iro mógłbyś powiedzieć coś więcej na ten temat? bo mam ochotę na mały/tani ssd (tylko system) i nie potrzebuje jakoś niesamowicie SD w moim mb alu. Da się wywalić go i włożyć tam dysk 2,5cala?

#10 simonek

simonek
  • 284 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 14 listopada 2010 - 20:24

Ja się przesiadłem z SSD na dysk 7200. Jest wolniej, ociężalej, bateria dostała po dupie. Ale 64 czy 128 GB to jednak za mało, wolę mieć wolniej ale dużo miejsca i czekam na spadek cen SSD 512


Mam podobne zdanie, z jednej strony cieszy cisza, szybkość pracy z takim dyskiem i wydłużenie czasu pracy na baterii, z drugiej jednak strony 128 gb to chyba takie prawdziwe minimum a i w tym wypadku bez zewnętrznego dysku za mało miejsca.

Co do propozycji Iro, to faktycznie, był już gdzieś na forum poruszany ten temat. Z tego co pamiętam koszt takiej kieszeni to ok 40$ z przesyłką z USA. W tym wypadku jednak czas pracy na baterii spadnie a i waga Mac'a będzie pewnie nieco większa.

#11 adrian-name

adrian-name
  • 172 postów

Napisano 15 listopada 2010 - 11:06

A co powiecie na taki dysk hybrydowy SSD 4 GB plus 500 GB 7200 rpm w jednym. Można go wstawić np. do Mac Mini, postawić system na SSD (nie wiem tylko ile zajmuje Snow Leopard 10), reszta rzeczy na wolniejszym zwykłym dysku

przykładowa aukcja
Seagate Momentus XT 2.5 500GB SATA 7200RPM 4GB SSD (1314948739) - Aukcje internetowe Allegro

#12 grabka

grabka
  • 184 postów

Napisano 15 listopada 2010 - 11:18

Z tego co wiem, to te dodatkowe 4GB na dysku SSD wykorzystywane są przez dysk niezależnie od użytkownika. Jako bufor, czy coś w tym stylu, więc nie musisz się niczym przejmować. Na forum 123macmini.com znalazłem opinie, że po wymianie wbudowanego w miniaka dysku na momentusa czas uruchamiania systemu zmniejszył się dwukrotnie i system znacząco przyspieszył. Ja bym się tylko obawiał, czy nie będzie on się zbytnio nagrzewał? EDIT: Czy ktoś mógłby podzielić się również opinią na temat awaryjności tych dysków? Słyszałem, że dyski 500GB 7200RPM od Seagate swego czasu nieźle się sypały...

#13 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 15 listopada 2010 - 17:22

OK a co z TRIM? Jest to potrzebne czy te nowe kontrolery Sand Force sobie jakoś inaczej radzą ze spadkiem wydajności? A jeśli mam postawiony Windows 7 przez Boot Camp na takim dysku to co z partycją HFS+ TRIM pod Windows poradzi sobie z całym dyskiem czy przestrzeni tamtej partycji nie ruszy? Szczerze mówiąc to mnie wkurza dziwny dysk który dostałem ostatnio w sklepie jako 5400rpm (a okazało się że ma 7200...) Niby jest fajnie bo szybciej, ale MacBook trochę buczy przez wibracje. Wieczorami nie jest to komfortowe. Jaki SSD pojemności 128-160GB polecacie w cenie do 1000zł? Da się jakiś w miarę sensowny znaleźć?

#14 GreaTskY

GreaTskY
  • 3 293 postów
  • Skądtowni?

Napisano 15 listopada 2010 - 18:07

Mam SSD taki jak w podpisie od roku i chwale go, działa dobrze, komputer dostał kopa jak wymieniłem z normalnego dysku, transfery bardzo dobre i nie miałem z nim żadnego problemu.

Zanskar: Jakbym miał wymienić teraz dysk brał bym Ocz Vertex 2 - 120GB - SSD OCZ 120GB Vertex 2 285/275 MB/s WARSZAWA (1304301143) - Aukcje internetowe Allegro pierwszy lepszy link na allegro.

#15 pbas

pbas
  • 94 postów
  • SkądKatowice

Napisano 15 listopada 2010 - 18:09

OK a co z TRIM? Jest to potrzebne czy te nowe kontrolery Sand Force sobie jakoś inaczej radzą ze spadkiem wydajności?

U mnie TRIM nie działa, jednak OSX SL chyba nie wspiera jeszcze TRIM

#16 simonek

simonek
  • 284 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 15 listopada 2010 - 20:14

U mnie TRIM nie działa, jednak OSX SL chyba nie wspiera jeszcze TRIM


Na pewno nie wspiera jeszcze TRIM.

---------- Wpis dodano o 22:14 ---------- Poprzedni wpis dodano o 22:13 ----------

Mam SSD taki jak w podpisie od roku i chwale go, działa dobrze, komputer dostał kopa jak wymieniłem z normalnego dysku, transfery bardzo dobre i nie miałem z nim żadnego problemu.

Zanskar: Jakbym miał wymienić teraz dysk brał bym Ocz Vertex 2 - 120GB - SSD OCZ 120GB Vertex 2 285/275 MB/s WARSZAWA (1304301143) - Aukcje internetowe Allegro pierwszy lepszy link na allegro.


A jak z baterią? Działa dłużej?

#17 Gregory

Gregory


  • 2 727 postów
  • Skądᴧ̊

Napisano 15 listopada 2010 - 20:31

OK a co z TRIM? Jest to potrzebne czy te nowe kontrolery Sand Force sobie jakoś inaczej radzą ze spadkiem wydajności? A jeśli mam postawiony Windows 7 przez Boot Camp na takim dysku to co z partycją HFS+ TRIM pod Windows poradzi sobie z całym dyskiem czy przestrzeni tamtej partycji nie ruszy?


TRIM pod Windows działa tylko na partycji windowsowej, makowej nie ruszy.

Jaki SSD pojemności 128-160GB polecacie w cenie do 1000zł? Da się jakiś w miarę sensowny znaleźć?


Ja mam Samsunga 256 GB (PB22-JS3), nowy z Allegro za nieco ponad 1000 zł. Różnica w prędkości systemu jest nie do opisania, np. poprzednio Pages podskakiwał w Docku i podskakiwał, a teraz otwiera się natychmiast. Znikły rozmaite „przycięcia” w Finderze. Przyspieszyło przewijanie biblioteki zdjęć w iPhoto. Bardzo się cieszę z tego zakupu.

Wcześniej chciałem kupić tego hybrydowego Momentusa XT, ale jak poczytałem sobie opinie zrozpaczonych użytkowników, to odpuściłem. Może niepotrzebnie, ale jakoś mnie przeraziły informacje o zacinaniu się systemu, błędach, samoczynnym wyłączaniu dysku podczas pracy — trochę za dużo tego było. Zwłaszcza, że pojawiały się nie od razu, tylko dopiero po jakimś czasie. Zdecydowałem się na „prawdziwy” SSD i nie żałuję. Jeszcze. ;)

No i ciągle nie mogę skończyć tekstu na PYM o tym SSD... Może się w końcu zbiorę.

#18 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 15 listopada 2010 - 20:40

OSX na pewno nie wspiera TRIM, zresztą wspierają to chyba tylko Windows 7 i niektóre dystrybucje Linuxa. Pytanie na ile jest to konieczne do stosowania i w jaki inny sposób można zaradzić spadkowi wydajności dysku. Z tego co czytałem to kontrolery Sand Force 1200 i nowe dyski Intela i Kingstona mają na to jakiś patent niezależny od systemu operacyjnego ale nie wgłębiałem się w ten temat. A jak w tej chwili wyglądają problemy z SSD? Swego czasu było głośno o padających jak muchy dyskach tego typu, chyba to była choroba wieku dziecięcego i teraz jest już lepiej? Kusi mnie szybkość, lepsza praca na baterii i ciiisza... :) Odstrasza cena, mała pojemność i brak zaufania do nowej technologii. Może to ostatnie jest już nieaktualne i nie ma się czego obawiać bardziej niż przy HDD?

#19 BatMan

BatMan
  • 414 postów
  • SkądKościerzyna

Napisano 15 listopada 2010 - 20:57

Miałem 256 SSD od Samsunga i po 4 miesiącach powiedział papa... teraz śmiga Vertex 2 i na razie bezproblemowo od miesiąca :)

#20 Gregory

Gregory


  • 2 727 postów
  • Skądᴧ̊

Napisano 15 listopada 2010 - 21:04

Miałem 256 SSD od Samsunga i po 4 miesiącach powiedział papa... teraz śmiga Vertex 2 i na razie bezproblemowo od miesiąca :)


To przede mną jeszcze miesiąc... Jak coś, to mam Time Machine ;)

#21 bjabrzyk

bjabrzyk
  • 544 postów

Napisano 15 listopada 2010 - 21:36

ciekawe, ale oczywiście wymieniają na gwarancji te padnięte ssd? czy "zalany", "podpalony", "uderzany młotkiem w takt muzyki techno" itp. i nie kwalifikuje się na gwarancje?

#22 grzech987

grzech987
  • 387 postów
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Napisano 15 listopada 2010 - 21:52

ja dziś zakupiłem OCZ vertex 2 90gb pr zapisu 275MB/s a odczyt 285MB/s 770zł w warszawie od ręki i działa super, kopniak potężny:D

#23 bjabrzyk

bjabrzyk
  • 544 postów

Napisano 15 listopada 2010 - 21:55

kurcze, robicie mi coraz większą ochotę na ssd. Ma ktoś doświadczenia z małym ssd (sam system) + dysk na usb lub wifi g? Nie profesjonalne zastosowania, film, muzyka, net zdjęcia itp itd. Czy transfer po usb lub wi fi g jest wystarczający? czy jest żałośnie wolno i można rwać włosy z głowy gdy film w 720p się tnie? edit: nigdy na żadnym kompie nie miałem dysku zewnętrznego więc to dla mnie nowość. ;)

#24 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 15 listopada 2010 - 22:02

Ja bym jeszcze chętnie usłyszał opinie tych co używają SSD codziennie np. przez rok, bo miesiąc użytkowania nie jest dla mnie specjalnie miarodajny i niewiele mówi...

#25 BatMan

BatMan
  • 414 postów
  • SkądKościerzyna

Napisano 15 listopada 2010 - 22:16

Opinie o OCZ SSD Vertex2 Series 120GB SATA2 2.5''( 285/275MB/s read/write) OCZSSD2-2VTXE120G www.eMarket.pl ja tu kupowałem jak co i polecam :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych