Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MBPr 13' dla mało doświadczenego programisty?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kakamxx

Kakamxx
  • 29 postów

Napisano 23 marca 2016 - 12:38

Cześć!

Zastanawiam się właśnie nad zakupem MBPr jako komputera podstawowego, który będzie dodatkowo podpinany do codziennej pracy/nauki pod dodatkowy monitor FHD. Myślę o podstawowej wersji z 2015r. tylko z rozszerzonym RAMem do 8GB. Na co dzień piszę w python/django/flask i JS, nie wykluczam rozwoju w kierunku androida/iOS. Z OSX miałem styczność przez tydzień, pożyczony od brata i się zauroczyłem UX systemu :P myślicie, że wybór samego MBP jest ok? Czy lepiej byłoby myśleć nad jakimś thinkpadem, ew. czymś z windowsem? Szczerze mówiąc windowsa już mam dość po tym jak sobie poużywałem MBA :P

#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 634 postów
  • Płeć:

Napisano 23 marca 2016 - 12:44

Jeśli dasz te 8GB a dodatkowo uda Ci się jakoś wysupłać na SSD 256GB, będziesz bardziej niż zadowolony.



#3 Kakamxx

Kakamxx
  • 29 postów

Napisano 23 marca 2016 - 12:52

Nie chcę dopłacać do dysku bo raz, że budżet trochę ograniczony, a kupiłbym jeszcze jakaś sensowną bezprzewodową klawiaturę, a dwa to to że mam zewnętrzne 2TB więc na jakieś dodatkowe dane jest idealny, na obecnym windowsie też mam SSD 128GB i to jest dla mnie wystarczające na ten moment :)

#4 zorak

zorak
  • 299 postów
  • SkądToruń

Napisano 23 marca 2016 - 12:53

Jak fundusze pozwalają to 8GB/256GB polecam

iPhone14 Pro 256GB // iPad Pro 11 256GB


#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 634 postów
  • Płeć:

Napisano 23 marca 2016 - 12:56

Nie chcę dopłacać do dysku bo raz, że budżet trochę ograniczony, a kupiłbym jeszcze jakaś sensowną bezprzewodową klawiaturę, a dwa to to że mam zewnętrzne 2TB więc na jakieś dodatkowe dane jest idealny, na obecnym windowsie też mam SSD 128GB i to jest dla mnie wystarczające na ten moment :)

Procek i RAM będą wystarczające. 128GB dysk - no cóż, to Twoja decyzja. Nie będziesz stawiał żadnych maszyn wirtualnych do testów? Bo wiesz, to trochę miejsca jednak zajmuje.



#6 Kakamxx

Kakamxx
  • 29 postów

Napisano 23 marca 2016 - 13:04

Procek i RAM będą wystarczające. 128GB dysk - no cóż, to Twoja decyzja. Nie będziesz stawiał żadnych maszyn wirtualnych do testów? Bo wiesz, to trochę miejsca jednak zajmuje.


Myślisz, że 128GB + zewnętrzne 2TB to będzie za mało? Bo też patrząc na ceny, przynajmniej w x-komie, używanego nie biorę pod uwagę to: http://www.x-kom.pl/...100-mac-os.html
http://www.x-kom.pl/...100-mac-os.html

Wychodzi 1k za 128GB, lekka przesada moim zdaniem

#7 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 23 marca 2016 - 13:06

Lepiej zrobisz kupując MB AIR, bo MBPr jest niewiele bardziej od niego wydajny, a na pewno krócej trzyma na baterii. AIR także będzie tańszy, nie grzeje się tak i jest mniej awaryjny.


Użytkownik Iro edytował ten post 23 marca 2016 - 13:07

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#8 Kakamxx

Kakamxx
  • 29 postów

Napisano 23 marca 2016 - 13:11

Lepiej zrobisz kupując MB AIR, bo MBPr jest niewiele bardziej od niego wydajny, a na pewno krócej trzyma na baterii. AIR także będzie tańszy, nie grzeje się tak i jest mniej awaryjny.


Co do baterii to do tego nie przywiązuje dużej uwagi bo co prawda będę się z nim przemieszczać natomiast raczej nigdy nie będę z dala od prądu przez ~7 - 8h. Też kryterium między MBA a MBPr jest ekran, poza domem nie będę używał zewnętrznego monitora, a aktualnie w moim lapku mam podobna rozdzielczość podobną do MBA i to jest droga przez mękę... Wybaczcie niezedytowany poprzedni post ale piszę z telefonu i nie widzę opcji edycji.

#9 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 634 postów
  • Płeć:

Napisano 23 marca 2016 - 13:51

Myślisz, że 128GB + zewnętrzne 2TB to będzie za mało? Bo też patrząc na ceny, przynajmniej w x-komie, używanego nie biorę pod uwagę to: http://www.x-kom.pl/...100-mac-os.html
http://www.x-kom.pl/...100-mac-os.html

Wychodzi 1k za 128GB, lekka przesada moim zdaniem

Nie chcę się odnosić do kwestii finansowych i ile warto dopłacać do kolejnych GB. Każdy ma indywidualne postrzeganie. Wypowiadam się jedynie przez pryzmat doboru urządzenia do zastosowań. zewnętrzny napęd to nie jest najlepszy pomysł na stawianie maszyn wirtualnych ze względu na niską wydajność. Terabajty, które sobie podłączasz przez USB są dobre na backup i archiwum starych rzeczy a nie do bieżącej pracy.

 

Na swoim komputerze mam postawione 2 maszyny wirtualne (Ubuntu i Windows 10) + kilka większych programów na OS X i to razem na chwilę obecną zajmuje jakieś 175 GB. Pewnie część z tego dałoby się wyrżnąć ale wizja ciągłego zastanawiania się, co przenieść do archiwum mi się nie uśmiecha.



#10 Kakamxx

Kakamxx
  • 29 postów

Napisano 23 marca 2016 - 14:05

Na swoim komputerze mam postawione 2 maszyny wirtualne (Ubuntu i Windows 10) + kilka większych programów na OS X i to razem na chwilę obecną zajmuje jakieś 175 GB. Pewnie część z tego dałoby się wyrżnąć ale wizja ciągłego zastanawiania się, co przenieść do archiwum mi się nie uśmiecha.


No to kwestia do przemyślenia z mojej strony, może bym się skusił na 256... Już i tak budżet mi się magicznie zwiększył z 4k do 5.5k :D sam pracujesz na MBA czy na MBP? Masz porównanie w codziennej pracy między tymi dwoma bez zewnętrznego monitora? W sklepie niby porownywałem ale jestem ciekawy opinii

#11 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 634 postów
  • Płeć:

Napisano 23 marca 2016 - 14:08

Nie mam porównania. Mam tylko rMBP. MBA pod względem wydajności też wystarczy, ale wiadomo, że ma też pewne inne ograniczenia. Jak się zabieram za coś na dłużej to się wpinam w zewn. monitor ale tak na szybko na tym wewn. też jest w miarę ok.



#12 zorak

zorak
  • 299 postów
  • SkądToruń

Napisano 23 marca 2016 - 14:16

Jak dla mnie wszystkie dyski zew. czy chmury są mniej wygodne niż fizyczny dysk SSD. Wszędzie zabierać dyski zewnętrzne, poza tym brak internetu, czy kulejący internet a ty musisz dane ściągnąć. Nie lepiej dopłacić do większego dysku. SSD?

iPhone14 Pro 256GB // iPad Pro 11 256GB


#13 Kakamxx

Kakamxx
  • 29 postów

Napisano 23 marca 2016 - 14:37

Ok, skoro tak mówicie to raczej wezmę to 256GB :P

#14 North

North
  • 1 336 postów

Napisano 23 marca 2016 - 16:41

No już tak nie przesadzajmy, że się kolega nie zmieści na 128GB. Moim zdaniem, skoro sam planowałeś kupno 128 i teraz też tyle masz na Windowsie, to tu też się zmieścisz. Nawet jeśli będzie to od ciebie czasami wymagało podpięcia dysku zewnętrznego czy zachowania większego porządku. Nie są to duże wyrzeczenia w porównaniu do tysiaka, którego musiałbyś dorzucić;)

#15 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 634 postów
  • Płeć:

Napisano 23 marca 2016 - 16:51

Kluczowe jest pytanie, czy będziesz stawiał maszyny wirtualne czy nie.

#16 Kakamxx

Kakamxx
  • 29 postów

Napisano 23 marca 2016 - 17:00

Maksymalnie jedną na raz

#17 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 634 postów
  • Płeć:

Napisano 23 marca 2016 - 17:04

No tak, ale jeśli chodzi o storage to nie liczy się ile masz uruchomionych jednocześnie, tylko ile ich lacznie masz na dysku. Chyba, że planujesz przed uruchomieniem ściągać cała maszynę z zewn. dysku i potem z powrotem.

Kolega mówi, że to małe wyrzeczenia. Może i tak, ale jak pezemnozymy to przez ilość dni, miesięcy a pewnie lat to trochę się zmienia perspektywa.

#18 Kakamxx

Kakamxx
  • 29 postów

Napisano 23 marca 2016 - 21:20

Przemyślałem sprawę, to ma być laptop na kilka lat (mam nadzieję), większy dysk się nie zmarnuje, a jak mam później żałować, sprzedawać, kupować z większym dyskiem finalnie na tym tracąc... Zamówiłem 256GB przed chwilą, mam nadzieję, że nie będę żałował bo zawartość kieszeni się zmniejszyła o 6400zł :P

#19 KubusTST

KubusTST
  • 77 postów

Napisano 23 marca 2016 - 21:27

jeśli piszesz np w Vim'ie bądź dużo używasz terminala to Retina Cię zauroczy, ja nie mogłem uwierzyć, że terminal może tak ładnie wyglądać :P


MBP 15" /  i7 / 16GB / 512 / M370X +  u2515 + iPhone 6s 64gB + iPad

 


#20 Kakamxx

Kakamxx
  • 29 postów

Napisano 23 marca 2016 - 21:33

jeśli piszesz np w Vim'ie bądź dużo używasz terminala to Retina Cię zauroczy, ja nie mogłem uwierzyć, że terminal może tak ładnie wyglądać :P


Terminala stosunkowo dużo używam, mam porównanie bo wyciągnąłem (ze wstydem :D) kiedyś mojego starego laptopa w sklepie żeby sobie porównać matrycę - niebo a ziemia :P jakby wierzyć stronce x-komu to jutro będzie do odbioru :D

#21 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 634 postów
  • Płeć:

Napisano 23 marca 2016 - 21:53

Dużo czasu spędzam w vimie, głównie z tego powodu, że nie wiem, jak z niego wyjść ;)

 

Poważniej - myślę, że jak już przetrwasz tę nieprzespaną noc, to będziesz zadowolony.



#22 Kakamxx

Kakamxx
  • 29 postów

Napisano 23 marca 2016 - 21:59

Mam taką nadzieję :) dzięki wszystkim za odpowiedzi, pomogliście!



#23 uaru

uaru
  • 256 postów
  • SkądWrocław, Haga, Sendai, Tokyo

Napisano 28 kwietnia 2016 - 17:22

Lepiej zrobisz kupując MB AIR, bo MBPr jest niewiele bardziej od niego wydajny, a na pewno krócej trzyma na baterii. AIR także będzie tańszy, nie grzeje się tak i jest mniej awaryjny.

 

Sprawa rozwiązana, ale dla ewentualnych przyszłych nabywców moje 3 grosze.

 

Air ma mniej portów, co może mieć znaczenie. Czasem na swoim MBPr czasem pracuję z dwoma zewnętrznymi monitorami - jeden na HDMI, jeden na DisplayPort. Do MBA podłączy się co najwyżej jeden.

 

Jeśli Air, to rozważyłbym 11" z 8GB RAM i najbardziej wypasionym SSD, jaki mieści się w budżecie. 13" nie jest tak potężna jak MBPr, a wielkościowo jest prawie taka sama, nie ma zalet 11.

 

Używałem MBA 11" 2011. Generalnie byłem szczęśliwy, bo lekki, choć czasem kumple żartowali, że pracuję na tablecie. Gdyby nie to, że wersja z 4GB i bez portów USB3.0, to jeszcze długo bym pracował. A tak w 2014 rozważałem, MBA czy MBPr i zdecydowałem się na to drugie rozwiązanie ze względu na porty właśnie.

 

Odradzałbym zakup poniżej 256GB do czegoś więcej niż surfowanie po sieci - można, ale potem trzeba się męczyć... Popieram więc podjętą decyzję;-)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych