Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

- - - - -

imac 5k late 2015 procesor i5 czy i7


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_piomic75_*

Gość_piomic75_*

Napisano 11 stycznia 2016 - 11:52

Witam.

 

Zastanawiam sie nad zakupem imaca 5k, wybralem model zawierajacy:

 

  • 3.3GHz quad-core Intel Core i5, Turbo Boost up to 3.9GHz
  • 8GB 1867MHz DDR3 SDRAM - two 4GB ( pamiec sam bede wymienial )
  • 2TB Fusion Drive
  • AMD Radeon R9 M395 with 2GB video memory
  • Zastanawia mnie, czy warto doplacac do procesora 4.0GHz quad-core Intel Core i7. Komputera uzywam najczesciej do przegladania internetu, muzyki, filmow, troszke bawie sie fotografia, troszke grafika, nie obrabiam filmow, nie gram w gry ( przynajmniej na komputerze ) Zakup komputera zazwyczaj dokonuje na kilka lat (5-6 lat )i dlatego wole troszke wiecej dolozyc i miec spokoj. Rozmiar 27 cala troszke jest za duzy dla mnie, niestety modele 21.5 calowe sa bardzo okrojone sprzetowo, ( obawiam sie o grafike) Brak mozliwosci wymiany pamieci , wbudowana grafika oraz roznica w cenie w stosunku do modelu 27 calowego troszke mnie zniechecila do modelu 21.5calowego, choc nie ukrywam ze bylby to bardzo fajny rozmiar. Ktos zyczliwy pomoze w moich rozterkach ? Prosze.


#2 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 11 stycznia 2016 - 12:40

Na pewno kup AppleCare - a resztę (i7) jak chcesz/potrzebujesz


  • citanek lubi to
Fallout ...war, war never changes...

#3 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 11 stycznia 2016 - 13:03

Jak bez video i troszkę fotografii i troszkę grafiki i to nie zarobkowo – nie warto dopłacać do i7. Chyba, że jest duża szansa, że w ciągu tych 5-6 lat Twoje potrzeby się zmienią.


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#4 aquatarion

aquatarion
  • 962 postów
  • SkądZabrze

Napisano 11 stycznia 2016 - 13:20

Na Twoim miejscu kupiłbym z i5 i dokupił dysk SSD.



#5 Gość_piomic75_*

Gość_piomic75_*

Napisano 11 stycznia 2016 - 13:41

Dziekuje serdecznie za zainteresowanie.
 
@ DanielF czemu z taka stanowczoscia sugerujesz zakup Apple Care ?
666 dziekuje  :)
aquatarion powiedz prosze, duza jest roznica w szybkosci pomiedzy dyskiem Fusion a SSD ?


Użytkownik 666 edytował ten post 11 stycznia 2016 - 14:09
Nie zmieniamy kroju, koloru ani wielkości fontu w postach, pomimo iż jest taka możliwość


#6 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 11 stycznia 2016 - 13:48

Poczytaj o przypadłościach imaków (plamy itd) przy takiej kwocie 3 lata spokoju to dużo. Imac to loteria - u jednych nic u innych matryce lub grafiki lub coś innego, może się okazać za 2 lata, że grafika się odkleja lub znowu jakaś wadliwa seria i nie będzie akcji serwisowej a za nową płytę zaśpiewają Ci 3 tysiące.


  • citanek lubi to
Fallout ...war, war never changes...

#7 Gość_piomic75_*

Gość_piomic75_*

Napisano 11 stycznia 2016 - 14:12

@DanielF dziekuje, o plamach czytalem, sadzilem ze w nowych imakach ten problem jest juz rozwiazany. Tak wiem, jestem naiwny :-) 

 

Mam problem, nie podoba mi sie polityka cenowa Appla ( pewnie nie jako jedyny :D ) nie podoba mi sie,to ze w takich kwotach jakie jestesmy zmuszeni wydac na "jabluszko" , w dalszym ciagu kupo to loteria. Z drugiej strony, podoba mi sie bezproblemowa praca na Mac Os i wnerwia mnie Windows. I jak tu dokonac dobrego wyboru  :wacko: 

Myslalem tez nad macbookiem pro i monitorem Della  P2715Q, tylko chyba lepiej by bylo poczekac co zaproponuja w nowej konfiguracji macbooka pro.

 

#8 Gość_piomic75_*

Gość_piomic75_*

Napisano 11 stycznia 2016 - 17:14

 

@DanielF dziekuje, o plamach czytalem, sadzilem ze w nowych imakach ten problem jest juz rozwiazany. Tak wiem, jestem naiwny :-) 

 

Mam problem, nie podoba mi sie polityka cenowa Appla ( pewnie nie jako jedyny :D ) nie podoba mi sie,to ze w takich kwotach jakie jestesmy zmuszeni wydac na "jabluszko" , w dalszym ciagu kupo to loteria. Z drugiej strony, podoba mi sie bezproblemowa praca na Mac Os i wnerwia mnie Windows. I jak tu dokonac dobrego wyboru  :wacko: 

Myslalem tez nad macbookiem pro i monitorem Della  P2715Q, tylko chyba lepiej by bylo poczekac co zaproponuja w nowej konfiguracji macbooka pro.

 

 

Apple Care musze kupic przy zakupie imaca czy moge tez kupic w przed uplywem gwaracji ? Pytam, bo robi sie juz zaporowa dla mnie cena, wliczajac zewnetrzny dysk,  Magic Trackpad 2, raczej ciezko bedzie mi wytlumaczyc zonie koncowy koszt  :unsure: 

 



#9 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 12 stycznia 2016 - 00:19

 

 

 

Apple Care musze kupic przy zakupie imaca czy moge tez kupic w przed uplywem gwaracji ? Pytam, bo robi sie juz zaporowa dla mnie cena, wliczajac zewnetrzny dysk,  Magic Trackpad 2, raczej ciezko bedzie mi wytlumaczyc zonie koncowy koszt  :unsure: 

 

 

ACPP powinieneś kupić i zarejestrować przed upływem podstawowego okresu gwarancji.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#10 roger1801

roger1801
  • 508 postów

Napisano 12 stycznia 2016 - 09:14

Jak kupisz iMaca, od razu sprawdź na różnych barwach ekranu czy nie masz bad pixeli. Mam model o którym piszesz i zrobiłem ten test po miesiącu od zakupu. Okazało się, że martwych pixeli mam masę, porozrzucanych po całej matrycy. Teraz muszę oddać maca na gwarancje i będę bez niego 7-14 dni ... a tak to oddajesz i kupujesz nowego ;)



#11 Gość_piomic75_*

Gość_piomic75_*

Napisano 12 stycznia 2016 - 15:48

Panowie WIELKIE dzieki za Wasza pomoc. Musze sobie to jeszcze bardzo spokojnie przemyslec, jak juz wspominalem wczesniej, milo wspominam  Mac OS i chetnie pozotalbym przy tym systemie. Drazni mnie to, ze sprzet tej kategorii cenowej potrafi byc tak problematyczny, za dodatkowa gwarancje trzeba dodatkowo zaplacic gdzie np Dell daje 3 letnia gwarancje. W okolicach 3000 euro jestem w stanie zlozyc duzo szybszy komputer z tak samo dobrym a moze i lepszym matowym monitorem, tylko ten nieszczesny Windows :-( Przerabialem juz Mac os, Windowsa, Linuksa i chetnie wrocilbym do Mac os X, tylko te nieszczesne problemy ze sprzetem  :angry:

 

Dziekuje serdecznie i pozdrawiam.



#12 roger1801

roger1801
  • 508 postów

Napisano 12 stycznia 2016 - 17:23

To, że będzie z wadami nie jest regułą. Miałem ostatnią wersje iMaca bez retiny i ekran po roku użytkowania był jak nowy. Żadnych plam, badpixeli itp. Teraz mam najnowszy i niestety od razu w/w problem ;)



#13 Gość_piomic75_*

Gość_piomic75_*

Napisano 13 stycznia 2016 - 19:06

roger1801 powiedz mi prosze kupilbys jeszcze raz czy moze szukalbys czegos innego ??? Nie liczac oczywiscie problemu z matryca bo to jak rozumiem loteria .



#14 roger1801

roger1801
  • 508 postów

Napisano 13 stycznia 2016 - 20:32

Bez namysłu ;) iMac to naprawdę dobry (jeszcze :) ) sprzęt więc możesz spokojnie w niego zainwestować, tylko tak jak koledzy wyżej pisali w przeciągu 12 miesięcy od zakupu, kup Apple Care. Będziesz miał spokój na kolejne 2 lata. Ewentualnie, jak będziesz chciał go sprzedać to masz większą szanse, bo sprzedajesz sprzęt na gwarancji.

 

Pozdrawiam



#15 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 13 stycznia 2016 - 22:03

 Ewentualnie, jak będziesz chciał go sprzedać to masz większą szanse, bo sprzedajesz sprzęt na gwarancji.

 

Pozdrawiam

Zgadza się. Jak kupisz AC to za dwa lata iMac będzie miał jeszcze cały rok gwarancji (tyle co nowy :) ), a przy Retinie 5K - koszt AC to ledwie kilka procent ceny.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#16 Gość_piomic75_*

Gość_piomic75_*

Napisano 15 stycznia 2016 - 18:23

Chcialbym serdecznie wszystkim podziekowac za pomoc. Dziekuje panowie.



#17 Pshemas

Pshemas
  • 64 postów
  • Płeć:
  • SkądŚląsk

Napisano 22 stycznia 2016 - 23:21

Odgrzeję troszkę temat ponieważ zastanawiam się nad zakupem takiej samej opcji iMaca 27" jednak obawiam się tej nieszczęsnej matrycy. Każdy iMac, który widziałem w ciągu ostatnich dni iSpot, Cortland, Media ma te same przebarwienia. Mianowicie zażółcenie występujące w okolicy do 2 cm od ramki występujące przy wyświetlaniu białego tła. Na innym kolorze tła tego nie widać. Czy jest to wada czy po prostu ten tym tak ma? 

 

Często pracuję na kilku dokumentach, gdzie kolor biały jest standardowym kolorem tła i w moim przypadku to "zażółcenie" ma dość duże znaczenie. Może i czepiam się pierdół, ale w sieci znalazłem sporo informacji na temat kurzu i żółtych plam na matrycy. 

 

Wybaczcie proszę, jeśli gdzieś na forum jest już opisany temat. Nowy jestem, nie znam się :) 

 

PS

Jako, iż jest to mój pierwszy post na tym forum to wszystkim mówię... dzień dobry :)


 MBP 15" 2015  iPhone 6s  iPad 4  Apple TV3


#18 wsnap

wsnap
  • 52 postów

Napisano 01 lutego 2016 - 21:27

To ja spróbuję się poradzić. iMac 27" 5k z i5 3,2 GHz i AMD Radeon R9 M390, 8 GB ram i 1 TB fusion (dwa ostatnie komponenty zostaną wymienione, ram do 24GB, dysk na ssd), czy lepiej MacBooka Pro z i7 2,2 GHz ale grafiką Iris? Wziąłbym iMaca z i7, ale tam, gdzie mogę dostać raty 0% i7 nie mają...

 

Przeznaczenie to obróbka zdjęć w LS i PS (czasem wielkości 2 GB), wirtualne wycieczki i filmy 4k. Do wymienionego wyżej sprzętu podłączyłbym Eizo CX240.

Za iMac przemawia 2x duży ekran (po dołączeniu Eizo) i lepsza grafika, możliwość rozbudowy ram do 32GB. Do tego jest to stacjonarny sprzęt, mobilny nie jest niezbędny. MBP wydaje się mieć lepszy procesor, ale czy jest to aż taka różnica? Do tego MBP ma już 16GB ram i 256 ssd

 

Obecnie mam MBP mid 2012 z 16 GB ram i dyskiem SSD, ale już zamula i coraz częściej ma zawiechy: potrafi się zrestartować kilka razy w ciągu dnia, nie wybudzi się itd... przy amatorskim zastosowaniu jeszcze bym to przeżył, ale foto to moja praca.



#19 eyedropper

eyedropper
  • 940 postów
  • SkądŁódź

Napisano 01 lutego 2016 - 22:16

zdecydowanie warto i7, jest zauważalna różnica w wydajności, warto dopłacić.  B)



#20 wsnap

wsnap
  • 52 postów

Napisano 01 lutego 2016 - 22:17

zdecydowanie warto i7, jest zauważalna różnica w wydajności, warto dopłacić.  B)

Tylko, że i7 byłby w MBP.



#21 Pshemas

Pshemas
  • 64 postów
  • Płeć:
  • SkądŚląsk

Napisano 01 lutego 2016 - 22:30

Skoro foto to Twoja robota to zastanawia mnie fakt czy retina ma sens?


 MBP 15" 2015  iPhone 6s  iPad 4  Apple TV3


#22 wsnap

wsnap
  • 52 postów

Napisano 01 lutego 2016 - 23:04

Zależy mi na wydajności, a także na tym, żebym za dwa lata znów nie musiał kupować nowego kompa.

Jak napisałem, mam Eizo CX240 i na tym monitorze obrabiam zdjęcia i filmy. Ten w iMacu lub MBP miałby służyć jako dodatkowy do przeglądarek, poczty, presetów itp

Patrzyłem na starsze iMac-i, ale to są inne procki, starsze. Wybór ograniczony jest do tego https://www.expert.n...skiner/pl-1922/

 

lub tego https://www.expert.n...skiner/pl-1918/

 

Linki są do sklepu w Norwegii, także się nie przerazić ;)



#23 Pshemas

Pshemas
  • 64 postów
  • Płeć:
  • SkądŚląsk

Napisano 01 lutego 2016 - 23:08

To po co Ci iMac jak chcesz robić całą robotę na Eizo? Nie lepiej MacBooka Pro 15" w najwyższej specyfikacji? Zawsze masz wszystko przy sobie, a w domu czy też biurze podpinasz monitor i jedziesz z koksem.

 

Stałem przed tym samym dylematem tylko, że ja robię to hobbistycznie i nie muszę mieć super ekranu (osobnego monitora) i znacznie mniej czasu spędzam przy takiej obróbce. Ja wybrałem MacBooka Pro 15", jak nie da rady to się sprzeda i kupi coś innego, ale jak na moje potrzeby to powinien podołać :)


Użytkownik Pshemas edytował ten post 01 lutego 2016 - 23:10

 MBP 15" 2015  iPhone 6s  iPad 4  Apple TV3


#24 wsnap

wsnap
  • 52 postów

Napisano 01 lutego 2016 - 23:22

Dom to moje biuro :)

 

iMac ma tą przewagę nad MBP, że większy ekran = większy komfort pracy. Do tego wspomniany MBP z prockiem i7 2,5 GHz, 16GB i 512 SSD, dedykowaną grafiką kosztuje 3,5k więcej niż podany przeze mnie iMac. Druga opcja do MBP i7 2,2 GHz, 16GB ram, 256 SSD ale tylko Iris Pro i cena taka sama jak iMac 27'' 5k z i5 3,2 GHz i grafiką AMD Radeon R9 M390.

 

Zwykle myślę nad takim zakupem miesiącami, teraz mam 2-3 dni... Gdyby nie to, że na moim obecnym MBP już się nie da normalnie pracować, to jeszcze bym poczekał.



#25 wsnap

wsnap
  • 52 postów

Napisano 02 lutego 2016 - 19:41

Serio nikt nie używa iMac 27" 5k z  prockiem i5?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych