Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Sens inwestowania w Retinę? Moje wymagania, a wydatek.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

#1 shogun21

shogun21
  • 77 postów

Napisano 01 października 2015 - 08:35

Witajcie.

 

Jestem użytkownikiem już dosyć leciwego laptopa. Na komputerze głównie przeglądam internet, robię dokumenty, okazjonalnie gram - choć to, od biedy. 

Czego potrzebuję od laptopa?

 

- dobrej baterii, czyli min. 5 godzin pracy

- niezawodności, braku głupich errorów itd.

- dobrego ekranu, jednakże jeśli nie, to przeboleję 

- nienagannej wydajności/płynności systemu, choć to nie jest priorytetem, ma działać i tyle

- rozmiar min. 13", max. 15"

 

 

Co chciałbym aby komputer posiadał?

 

Procesor - i5, bo to już taki standard.

Karta graficzna - może być zintegrowana, aczkolwiek dobrze jeśliby trzymała poziom.

Pamięć ram - 4gb byłyby na styk, kusi 8gb, ale w sumie nie robię na tym komputerze nie wiadomo jakich procesów.  

Dysk twardy - celowałbym w ssd, pojemność 128gb lub 256gb, większego nie potrzebuję, bo posiadam talerzowy 1tb

 

Mój budżet to 4000zł max. 5000zł, natomiast jeżeli chodzi o naciągnięcie budżetu do 5000zł musi to być już albo nówka. Lecz wiadomo, chcę wydać jak najmniej, a Airy zaczynają się od 3000zł. Celuję w używki - nie odczuwam potrzeby kupowania nowego komputera.

Widzę, że na allegro można spokojnie wyrwać nówki roczniki 2015 poniżej 5000zł - oczywiście mowa o Retina Macbook Pro 13". 

 

 

Teraz pytanie. Bardzo podoba mi się Macbook Pro 13" 2015. Niesamowicie przyciąga mnie jego ekran, aczkolwiek nie chcę, żeby brzmiało to jak typowe pytanie "Air czy Pro", natomiast czy do moich tak lekkich zastosowań jest sens kupowania Pro za 5000zł za sam ekran (na tym mi zależy w Pro)?

 

Jeżeli chodzi o Air to 13". Nie potrzebuję nie wiadomo jakiej wydajności, a Air powinien w zupełności wystarczyć. Tylko jest jeden problem - ekran. Oglądając i bawiąc się w sklepie Retiną, ekran Aira wygląda znacznie gorzej.

 

Dodatkowo - całe życie siedzę w Windowsie i nie mówię, że mi przeszkadza, aczkolwiek już lekko mnie znudził. 

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję.   :)

 

PS. Rozumiem, że na forum mogą być takie wątki, lecz zazwyczaj każdy jest inny, każdy potrzebuje czegoś innego, a więc uszanujcie moją decyzję o założeniu nowego.   :wub: 



#2 MaciejNowak

MaciejNowak
  • 2 148 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 października 2015 - 08:51

Ja z premedytacja wybrałem AIR 13 do pracy biurowej i takich zastosowań jak Twoje.

I jestem zadowolony.

 

Nie był mi potrzebny ekran retina tym bardziej, że jak kupowałem AIR to na tapecie było „z mojej retiny schodzi powłoka z ekranu i są dziurki a serwis wypina się dupą”. teraz to już chyba nie występuje ale w nowych komputerach...

 

Bym brał AIR 13 z 8GB :)


Użytkownik MaciejNowak edytował ten post 01 października 2015 - 08:52

Surface Pro 6 / iPhone 11 Pro Max / iPad Pro 11

 


#3 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 01 października 2015 - 09:56

Nie podałeś konkretnych zastosowań. Zrób więc sobie stosowny ich bilans typu: chcę Retinę - bo ..... , nie chcę Retiny - bo ..... . Podlicz plusy/minusy i ... zadecyduj  :)  . Nawet gdy wyjdzie że "bez sensu" - może przeważyć banalny argument "bo chcę" i już. Wszelakiego rodzaju przydatność/nieprzydatność Retiny i tak musi wyjść dopiero w praktyce po latach - na poligonie codziennego użytkowania. Ale wyłącznie Twojego użytkowania.

 

 

P.S. Sens kupowania za dużych spodni również jest chyba żaden - co z tego że będą ładne jak będą wiecznie opadać. :)  Tak wiem - można dokupić wtedy do nich szelki/pasek ale lepiej chyba kupić od razu dopasowane zamiast ponosić dodatkowe koszty.


Użytkownik madmax332 edytował ten post 01 października 2015 - 10:13

  • shogun21 lubi to

#4 shogun21

shogun21
  • 77 postów

Napisano 01 października 2015 - 10:16

Nie podałeś konkretnych zastosowań. Zrób więc sobie stosowny ich bilans typu: chcę Retinę bo ..... , nie chcę Retiny - bo ..... . Podlicz plusy/minusy i ... zadecyduj  :)  . Nawet gdy wyjdzie że "bez sensu" - może przeważyć banalny argument "bo chcę" i już. Wszelakiego rodzaju przydatność/nieprzydatność Retiny i tak musi wyjść dopiero w praktyce po latach - na poligonie codziennego użytkowania. 

O właśnie, o takim bilansie nie pomyślałem, jeżeli się nie obrazicie zrobię go tutaj..

 

Na pewno chciałbym Retinę, bo:

- ekran mnie powala, nie miałem do czynienia z tak świetnym ekranem jeżeli chodzi o komputery, a mam go na wyciągnięcie ręki

- moc obliczeniowa i wydajność jest większa, co prawda nie potrzebuje ogromnej mocy, lecz przyszłościowo, jak najbardziej

- bardziej mi się podoba ramka komputera, jestem zwolennikiem koloru czarnego, i Retina naprawdę pięknie wygląda (wiem, argument bezsens)

- lepsza specyfikacja na pewno posłuży dłużej, tym bardziej zakup nówki będzie owocował gwarancją i bezproblemowym wsparciem, nie przyjmie się to sprzedam

 

Dlaczego Retina wydaje mi się złym pomysłem?

- mój budżet ucierpiał by porządnie, Aira można zgarnąć za około +/- 3k 

- specyfikacja Pro nie jest mi tak naprawdę zbytnio potrzebna, nie gram, a tym samym nawet nie opłaca się płacić zbyt wiele za dobrą specyfikację Maca dla gier, bo tych gier zwyczajnie mało

- ekran stał się taką moją fanaberią, drogą fanaberią, napisałem, że budżet 5k, natomiast kosztem wielu wyrzeczeń, tym bardziej, ze sprzęt za 2,6k spełnia moje wymagania tak samo jak Pro



#5 MaciejNowak

MaciejNowak
  • 2 148 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 października 2015 - 10:36

Air = dłużej na baterii.

 

:)


  • shogun21 lubi to

Surface Pro 6 / iPhone 11 Pro Max / iPad Pro 11

 


#6 torik-78856f3ad1

torik-78856f3ad1
  • 1 818 postów
  • SkądToruń

Napisano 01 października 2015 - 10:44

Ja też świadomie wybrałem Aira bo... był ładny i cienki w czasie gdy Pro był bez retiny (czytnik cd był mi zbędny). Jestem zadowolony po mimo już 3 lat użytkowania i w cale nie ciągnie mnie do retiny.


  • shogun21 lubi to

MBA 13" | iPhone 4S + iPhone 5S | iPad 2


#7 North

North
  • 1 336 postów

Napisano 01 października 2015 - 11:59

Jeżeli nie pracowałeś wcześniej na Retinie, możesz spokojnie wziąć Air. Ja jak czasami siedzę na Airze mojej dziewczyny, to po 30 minutach zaczynają mnie oczy boleć od ekranu.


  • shogun21 lubi to

#8 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 01 października 2015 - 12:35

Czyli z bilansu wyszło że sens zainwestowania w Retinę jest  :) . Co do reszty - postaw na komfort pracy. Wymagania wszelakie rosna więc "przyszłościowo" zainwestuj w coś wydajniejszego, natomiast własnym oczom zafunduj zdrowie zamiast katorgi. Wydaj po prostu kasę raz a dobrze - bo jak mówi przysłowie:  na tanie rzeczy stać tylko bogatych.


Użytkownik madmax332 edytował ten post 01 października 2015 - 12:36

  • shogun21 lubi to

#9 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 01 października 2015 - 13:47

JA tak dodam od siebie. Jakoś pod koniec grudnia wymieniałem swojego poprzedniego maca i nie mogłem się zdecydować między Air a Retiną. Kupiłem Air'a. Po 8 miesiącach skuszony m.in dobrą ceną za sprzedaż Air, sprzedałem go i wymieniłem na Retinę ;) 

 

Powiem tak, warto ;)


  • shogun21 lubi to

NIE pomagam przez PW. Mogę co najwyżej pogawędzić.

Follow me on Instagram jacobswitek
Follow me on Twitter zakino4


#10 shogun21

shogun21
  • 77 postów

Napisano 01 października 2015 - 13:54

Też mi się bardzo widzi na biurku nowy Macbook 13",ale niestety mojemu portfelowi i wymaganiom się nie widzi :(.



#11 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 01 października 2015 - 13:56

Ja nie wyobrażam sobie korzystania z Maca bez Retiny. Naprawdę jest różnica.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#12 shogun21

shogun21
  • 77 postów

Napisano 01 października 2015 - 14:33

Byłem przed momentem w iSpocie. Dobra, różnica jest bardzo, bardzo duża. Po prostu na to 13" w Pro się aż przyjemnie patrzy, natomiast na 13" w Air już niekoniecznie, wszystko mało ostre :(



#13 Mycroft

Mycroft
  • 57 postów

Napisano 01 października 2015 - 15:40

W takim razie weź pro.

 

Obiektywnie - ekran w mba nie jest zły, ale faktycznie - w porównaniu z retiną jest różnica. Sam mimo posiadania retiny nie używam skalowania, bo było dla mnie to męczące - używam tego tylko do pracy z grafiką lub innych prac w których ta opcja jest przydatna. 

 

Jeśli jesteś w stanie wydać 5000 - bierz retinę, w innym wypadku air(a) - myślę, że także byłbyś zadowolony.



#14 shogun21

shogun21
  • 77 postów

Napisano 01 października 2015 - 18:46

Tylko, hmm - jakby to ująć. W tym momencie dopłacam do samego ekranu 3000zł... 



#15 hergar

hergar
  • 38 postów

Napisano 01 października 2015 - 18:53

Kup MBA i monitor zewnętrzny



#16 shogun21

shogun21
  • 77 postów

Napisano 01 października 2015 - 19:12

Mam monitor FHD, natomiast to by krzyżowało wszystkie plany - potrzebuję mobilności. 



#17 Mycroft

Mycroft
  • 57 postów

Napisano 01 października 2015 - 20:40

Cry naprawdę masz takie parcie na retinę by wydać dodatkowe 3000zł (opierając się na twoich wyliczeniach)? Swoją drogą dopłacasz także do wydajności, ale z tego co piszesz raczej zaawansowanych operacji nie wykonujesz.

 

Do twoich zastosowań air spokojnie da radę (może prócz gier - ale to zależy też jakich). Musiałbyś się pogodzić z tym, że ekran w airze jest gorszy - podejrzewam, że mimo wszystko byś się przyzwyczaił z czasem.

 

Jeżeli masz mieć wyrzuty, że wydajesz 5000zł na laptopa i nie wykorzystać nawet jego potencjału to może zastanów się jednak bardziej nad MBA. Końcowa decyzja należy do ciebie.


Użytkownik Mycroft edytował ten post 01 października 2015 - 20:43


#18 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 02 października 2015 - 18:06

Jeszcze mobilność najważniejsza ? W takim razie dałbym sobe spokój z Retiną. Jeśli w dodatku komfort pracy zapewnia Air - nie zawracaj sobie nawet głowy dopłacaniem do zbędnych pierdół . Co z tego że są "lepsze" skoro zbędne ?



#19 shogun21

shogun21
  • 77 postów

Napisano 02 października 2015 - 18:27

Nie, nie - chodzi o to, że zewnętrzny monitor nie jest mi potrzebny - potrzebuję samego laptopa który jest mobilny, a nie tylko jednostki którą podepnę do monitora. 

 

 

Słuchajcie, mam kilka dysków 1tb w domu na sata 3, hdd - więc jeśli kupię przelaczke sata3/usb to podepnę go do Macbooka? Dysk talerzowy :/



#20 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 02 października 2015 - 18:56

Tak ;) Zawsze możesz kupić takie coś na TB ale to przy HDD nie ma sensu.


  • shogun21 lubi to

NIE pomagam przez PW. Mogę co najwyżej pogawędzić.

Follow me on Instagram jacobswitek
Follow me on Twitter zakino4


#21 shogun21

shogun21
  • 77 postów

Napisano 02 października 2015 - 19:17

Mam jeszcze SSDka, ale 128gb system, a 1tb na wszystko inne. No i super! Odchodzą koszty wersji 512gb... Dzięki :)

 

 

Wiecie co.. chyba się zdecyduję na tą Retinę. Powiedzcie tylko - wiarygodna akcja? zbyt tanio.... http://allegro.pl/ma...5702091644.html



#22 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 02 października 2015 - 20:14

Jeżeli nie pracowałeś wcześniej na Retinie, możesz spokojnie wziąć Air. Ja jak czasami siedzę na Airze mojej dziewczyny, to po 30 minutach zaczynają mnie oczy boleć od ekranu.

 

Oczy cię bolą nie od ekranu, a od Yosemite, bo to on ma przejaskrawione kolory.

Miałem dwie retiny 13" i pisałem o rym w poniższym temacie:
http://myapple.pl/fo...3#entry2008007

Air jest wydajniejszy, lżejszy i dłużej trzyma na baterii.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#23 shogun21

shogun21
  • 77 postów

Napisano 02 października 2015 - 20:29

Akurat Yosemite czy El Captain to dla mnie bardzo fajne systemy, strasznie mi się podobają.

 

Air wydajniejszy - pod jakim względem? Render, gry? Nie rozumiem. Piszesz, że muli - pod jakim względem? Podaj przykład.



#24 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 02 października 2015 - 20:41

 

 

Air jest wydajniejszy

 

 

Dobrze wiedzieć, już sprzedaje swoje rMBP na rzecz Air'a…lol...


  • shogun21 lubi to

#25 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 02 października 2015 - 20:49

Dokłanie. Dla mnie niebo a ziemia po zmianie Air na Retine.


NIE pomagam przez PW. Mogę co najwyżej pogawędzić.

Follow me on Instagram jacobswitek
Follow me on Twitter zakino4





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych