Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki MacBook dla licealisty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 appointed

appointed
  • 55 postów
  • SkądKraków PL

Napisano 25 lipca 2015 - 19:59

Witam,

od września przeprowadzam się do odległego o 100km od mojej mieściny - Krakowa. Będę mieszkał w Internacie, więc potrzebuję zakupić jakiegoś MacBooka do nauki w szkole etc. Czy lepiej kupić MacBooka Air czy Pro, a może tylko MacBooka?

Potrzebuje, aby na nim dało się wygodnie pracować oraz oglądać filmy etc, a przy tym był mobilny do przenoszenia w plecaku.

 

Ktoś, coś doradzi? 



#2 Kuba2000

Kuba2000
  • 2 043 postów
  • SkądKielce

Napisano 25 lipca 2015 - 20:01

Ja bym wybrał air-a 11 w takiej sytuacji, ale po co 2 tematy?


iPhone 6S PLUS 128GB SILVER | Apple Watch Series 3 42mm Fog | Asus A501LX i7 5500U Nvidia GE FORCE 950M 8GB ram 1TB Dysk twardy


#3 dawid595

dawid595
  • 493 postów

Napisano 25 lipca 2015 - 20:19

W szkołach to raczej Windowsy preferują i na twoim miejscu w sprzęt z tym systemem bym celował.

11" to trochę mało wg mnie, dochodzą jeszcze niekorzystne proporcje ekranu, przez co praca na nim do przyjemnych nie należy (szczególnie gdy wcześniej korzystało się z większych przekątnych).
 MacBook 12",  iPad Pro 11”,  iPhone Xs Max

#4 appointed

appointed
  • 55 postów
  • SkądKraków PL

Napisano 25 lipca 2015 - 20:22

W szkołach to raczej Windowsy preferują i na twoim miejscu w sprzęt z tym systemem bym celował.

11" to trochę mało wg mnie, dochodzą jeszcze niekorzystne proporcje ekranu, przez co praca na nim do przyjemnych nie należy (szczególnie gdy wcześniej korzystało się z większych przekątnych).

Nie znoszę Windowsa i nie chcę wydawać pieniędzy na sprzęt z tym systemem.. Wszystkie programy, których będę potrzebował znajdę i na Maka.. Zastanawiam się nad MacBookiem Air 13", masz jakieś doświadczenia?



#5 dawid595

dawid595
  • 493 postów

Napisano 25 lipca 2015 - 20:39

Jeżeli nie potrzebujesz dużej wydajności (a z tego co piszesz nie potrzebujesz) to będzie ok, jedynym minusem jest tutaj słaby wyświetlacz. Ale jeżeli nie miałeś wcześniej styczności z Retiną, to nie powinien ci zbytnio przeszkadzać. ;)

Użytkownik dawid595 edytował ten post 25 lipca 2015 - 20:40

 MacBook 12",  iPad Pro 11”,  iPhone Xs Max

#6 appointed

appointed
  • 55 postów
  • SkądKraków PL

Napisano 25 lipca 2015 - 20:41

Jeżeli nie potrzebujesz dużej wydajności (a z tego co piszesz nie potrzebujesz) to będzie ok, jedynym minusem jest tutaj słaby wyświetlacz. Ale jeżeli nie miałeś wcześniej styczności z Retiną, to nie powinien ci zbytnio przeszkadzać. ;)

Mam styczność z Retiną w iPhone i w iPadzie.. Nie ma Air'ów z Retiną?



#7 dawid595

dawid595
  • 493 postów

Napisano 25 lipca 2015 - 20:51

Jest MacBook :)
Ale tutaj masz tylko 1 złącze USB C więc w szkole możesz się z nim trochę męczyć.

Użytkownik dawid595 edytował ten post 25 lipca 2015 - 20:52

 MacBook 12",  iPad Pro 11”,  iPhone Xs Max

#8 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 25 lipca 2015 - 20:58

Nie ma Air'ów z Retiną. Ja również używam MacBooka w szkole i mogę powiedzieć od razu, że MacBook 2015 nie zda egzaminu (sam miałem na niego na początku ochotę). Nie ma USB (wszechobecne Pendrive'y) i oddzielnego wyjścia VGA (projektor do prezentacji). Przez jakiś czas korzystałem z Pro 13" bez Retiny i wszystko byłoby dobrze, ale był za ciężki. 2KG plus plecak i książki przez połowę Warszawy było dla mnie męczące. Teraz przesiadłem się na Air'a 11" i jest rewelacyjny. W ogóle nie czuje, że mam go w plecaku, a o zasilaczu mogę zapomnieć (7 godz. lekcyjnych spokojnie da radę). Ma dwa USB, Jack,a na głośniki i Thunderbolt do projektora. Ja używam w sali multimedialnej i się sprawdza. Można też coś szybko na kolanie poprawić. Jedynie brakuje mi WWAN, ale tego nie ma żaden MB więc wspomagam się hotspotem z mojego iP 6. Ogólnie to do ekranu trzeba się przyzwyczaić bo proporcje są inne. Nie jest rewelacyjny, ale tragedii nie ma. Do tego sprawdza się przy oglądaniu filmów. Obawiam się także, że Windows'a i tak będziesz musiał zainstalować (w moim przypadku było to konieczne - chociażby MonkeyJAM do animacji, którego używamy często, Packet Tracer. którego na Macu nie lubię i jeszcze kilak innych aplikacji)


Użytkownik Danioo edytował ten post 25 lipca 2015 - 20:58

iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#9 appointed

appointed
  • 55 postów
  • SkądKraków PL

Napisano 25 lipca 2015 - 21:05

Nie ma Air'ów z Retiną. Ja również używam MacBooka w szkole i mogę powiedzieć od razu, że MacBook 2015 nie zda egzaminu (sam miałem na niego na początku ochotę). Nie ma USB (wszechobecne Pendrive'y) i oddzielnego wyjścia VGA (projektor do prezentacji). Przez jakiś czas korzystałem z Pro 13" bez Retiny i wszystko byłoby dobrze, ale był za ciężki. 2KG plus plecak i książki przez połowę Warszawy było dla mnie męczące. Teraz przesiadłem się na Air'a 11" i jest rewelacyjny. W ogóle nie czuje, że mam go w plecaku, a o zasilaczu mogę zapomnieć (7 godz. lekcyjnych spokojnie da radę). Ma dwa USB, Jack,a na głośniki i Thunderbolt do projektora. Ja używam w sali multimedialnej i się sprawdza. Można też coś szybko na kolanie poprawić. Jedynie brakuje mi WWAN, ale tego nie ma żaden MB więc wspomagam się hotspotem z mojego iP 6. Ogólnie to do ekranu trzeba się przyzwyczaić bo proporcje są inne. Nie jest rewelacyjny, ale tragedii nie ma. Do tego sprawdza się przy oglądaniu filmów. Obawiam się także, że Windows'a i tak będziesz musiał zainstalować (w moim przypadku było to konieczne - chociażby MonkeyJAM do animacji, którego używamy często, Packet Tracer. którego na Macu nie lubię i jeszcze kilak innych aplikacji)

Czyli sugerujesz Air'a 11"? A co sądzisz o Air 13" albo Pro 13"? 


O Pro 13" napisałeś, nie zauważyłem, sorry.



#10 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 25 lipca 2015 - 21:08

Dla mnie zarówno Pro jak i Air były za duże, ale mam w domu stacjonarny komputer. Jak to ma być twój jedyny sprzęt to może zastanów się nad 13" Air (korzystałem przez rok). Pro będzie trochę za duży. Będzie strasznie obciążał plecak. Rożnica między Pro a Air 11 to ponad 800 gram + wymiary. Po miedzy 11" i 13" Air jakieś 250 gram. Dla mnie liczyły się też wymiary 13" jest sporo większa. Co do wielkości najlepiej udaj się do jakiegoś MM czy Saturna pobaw się i będziesz wiedział, czy 11 czi wystarczy. Ja do takiej wielkości dojrzewałem dwa lata. Teraz nie chciałbym już 13" a czegoś większego na pewno. Szkoda że nie ma Pro Retina 11" :-( Na pewno bym kupił.


iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#11 appointed

appointed
  • 55 postów
  • SkądKraków PL

Napisano 25 lipca 2015 - 21:31

Dla mnie zarówno Pro jak i Air były za duże, ale mam w domu stacjonarny komputer. Jak to ma być twój jedyny sprzęt to może zastanów się nad 13" Air (korzystałem przez rok). Pro będzie trochę za duży. Będzie strasznie obciążał plecak. Rożnica między Pro a Air 11 to ponad 800 gram + wymiary. Po miedzy 11" i 13" Air jakieś 250 gram. Dla mnie liczyły się też wymiary 13" jest sporo większa. Co do wielkości najlepiej udaj się do jakiegoś MM czy Saturna pobaw się i będziesz wiedział, czy 11 czi wystarczy. Ja do takiej wielkości dojrzewałem dwa lata. Teraz nie chciałbym już 13" a czegoś większego na pewno. Szkoda że nie ma Pro Retina 11" :-( Na pewno bym kupił.

Chyba tak zrobię, w każdym razie bardzo dziękuję za rady!



#12 luck1985

luck1985
  • 924 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 lipca 2015 - 21:44

http://www.apple.com...=macbook-pro-13

 

Idz do Ispotu i zobacz na własne oczy różnice między Airem i Pro z retiną. 

Air faktycznie będzie mobilniejszy, ale nowe Pro nie jest też cegłą. Jest węższy od Aira, a grubością równy- ale Air ma skos. 

Pro wg cyferek i tabelek będzie wydajniejszy- nie wiem czy tego potrzebujesz. 

 

11 cali możesz olać na wstępie. Ja rzuciłem oko i olałem temat od razu. Chyba, że 3/4 czasu z laptopem spędzasz w pociągu/samolocie, to wtedy ten wymiar będzie idealny. 

Nowego macbooka olej, bo to ipad z klawiaturą za chorą cenę. Lepiej poczekać ten okres dziecięcy.

 

 

Wracając do ekranu, to jak masz ipada, to w Airze będą kłóć piksele. Ja po ipadzie mini z retiną sprzedałem Aira i kupiłem pro z retina. 

 

I nie wiem czy to dobry pomysł, bo za połowę ceny Macbooka kupisz windowsa który się chyba lepiej sprawdzi na studiach, a za rogiem windows 10. Ale skoro wykonałeś rachunek sumienia i nie chcesz i wiesz, że nie będziesz potrzebować, to ok. 



#13 Kuba2000

Kuba2000
  • 2 043 postów
  • SkądKielce

Napisano 26 lipca 2015 - 07:00

Ja w chwili obecnej mam air-a 13 i jest nie wygodna gdy chce cos zrobic na szybko. Kupie air-a 11 za jakis czas bo jest mobilny. Ostatnio doszlo do tego ze wiecej uzywam netbooka z win. Bo ma 10 cali, wygodnie sie oglada filmy etc.

iPhone 6S PLUS 128GB SILVER | Apple Watch Series 3 42mm Fog | Asus A501LX i7 5500U Nvidia GE FORCE 950M 8GB ram 1TB Dysk twardy


#14 luck1985

luck1985
  • 924 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 lipca 2015 - 08:54

Te 10 i 11 cali to tragedia w domu. Strasznie meczące jest używanie takiego sprzętu. A 10 na windzie już w ogólne, bo ten sprzęt jest okrojony i dużo rzeczy ma wyciętych + mniejsza klawiatura. Do tego procek Atom- bądzmy poważni. 

11 cali ratuję pełna klawiatura która jest wygodna i do pociągu na kolana fajne, ale w domu na dłuższą metę męczy. Ale są osoby które są zadowolone i normalnie go używają jak normalnego kompa. 

13 cali to jak dla mnie minimum do normalnego w miarę komfortowej pracy. Do 15 cali nie ma startu, ale 15 cali nie jest mobilne.



#15 appointed

appointed
  • 55 postów
  • SkądKraków PL

Napisano 26 lipca 2015 - 11:17

Wychodzi na to, że muszę po prostu wybrać się do iSpotu i popróbować sobie, który będzie dla mnie najwygodniejszy.



#16 Kuba2000

Kuba2000
  • 2 043 postów
  • SkądKielce

Napisano 26 lipca 2015 - 15:56

Te 10 i 11 cali to tragedia w domu. Strasznie meczące jest używanie takiego sprzętu. A 10 na windzie już w ogólne, bo ten sprzęt jest okrojony i dużo rzeczy ma wyciętych + mniejsza klawiatura. Do tego procek Atom- bądzmy poważni. 

11 cali ratuję pełna klawiatura która jest wygodna i do pociągu na kolana fajne, ale w domu na dłuższą metę męczy. Ale są osoby które są zadowolone i normalnie go używają jak normalnego kompa. 

13 cali to jak dla mnie minimum do normalnego w miarę komfortowej pracy. Do 15 cali nie ma startu, ale 15 cali nie jest mobilne.

Dlatego mam też air-a 13, ale pamiętajmy że air 11.6 to prawie 12 cali.


iPhone 6S PLUS 128GB SILVER | Apple Watch Series 3 42mm Fog | Asus A501LX i7 5500U Nvidia GE FORCE 950M 8GB ram 1TB Dysk twardy


#17 luck1985

luck1985
  • 924 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 lipca 2015 - 18:58

Jak poszedłem do ispotu po Aira, to miałem cały czas w głowie 11 cali. Spojrzałem i od razu wiedziałem, że trzeba brać 13. W domu tragedia. 

 

Do autora wątku- Twoim jedynym problemem jest w tej chwili czy brać Aira 13 cali czy Pro 13 cali. Air mobilniejszy, ale nie jakoś specjalnie przy nowym pro. Pro ma lepszy ekran i będzie wydajniejszy. Najtańsza opcja ma 8GB ramu, a Air też ma 8GB czy 4GB? 



#18 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 26 lipca 2015 - 20:15

Jak poszedłem do ispotu po Aira, to miałem cały czas w głowie 11 cali. Spojrzałem i od razu wiedziałem, że trzeba brać 13. W domu tragedia. 

Ja jak szukałem sprzętu do szkoły to miałem zupełnie odmienne zdanie :-), ale to kwestia osobista. Miała być 13", ale jak zobaczyłem 11" i się nią pobawiłem to się w niej zakochałem i już tak zostało. 


iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#19 Kuba2000

Kuba2000
  • 2 043 postów
  • SkądKielce

Napisano 26 lipca 2015 - 20:37

Ja jak szukałem sprzętu do szkoły to miałem zupełnie odmienne zdanie :-), ale to kwestia osobista. Miała być 13", ale jak zobaczyłem 11" i się nią pobawiłem to się w niej zakochałem i już tak zostało. 

Do szkoły tymbardziej gdy ma mieszkać poza domem musi mieć mobilny komputerek który będzie miał moc. U mnie było tak że miałem monitor 19+laptopa 15, stwierdziłem że 13 będzie ok, ale z czasem coraz więcej mac jest poza domem (teraz prawie bez niego nie wychodze). Zajmuje za dużo miejsca. 


iPhone 6S PLUS 128GB SILVER | Apple Watch Series 3 42mm Fog | Asus A501LX i7 5500U Nvidia GE FORCE 950M 8GB ram 1TB Dysk twardy


#20 appointed

appointed
  • 55 postów
  • SkądKraków PL

Napisano 27 lipca 2015 - 15:13

Panowie, a co myślicie o takim pomyśle. Mam iPada Mini z Retiną i kartą SIM, a więc ze stałym dostępem do Internetu. Czy do typowego używania w szkole nie wygodniej po prostu jest mi dokupić tę klawiaturę http://www.apple.com...2%2B3214%2B2a67 i używać iPada z jako programu do pisania i tworzenia prezentacji. De facto nie przewiduję, żeby do szkoły robić coś innego niż wspomniane rzeczy. W ubiegłym roku wszystkie moje prace do szkoły powstały na iPadzie. Czy ktoś testował takie rozwiązanie?



#21 Kuba2000

Kuba2000
  • 2 043 postów
  • SkądKielce

Napisano 27 lipca 2015 - 15:38

Ja miałem tak przez moment że pracowałem na iph, ale to był tylko 1 mies.


Użytkownik Kuba2000 edytował ten post 27 lipca 2015 - 15:42

iPhone 6S PLUS 128GB SILVER | Apple Watch Series 3 42mm Fog | Asus A501LX i7 5500U Nvidia GE FORCE 950M 8GB ram 1TB Dysk twardy


#22 dawid595

dawid595
  • 493 postów

Napisano 27 lipca 2015 - 16:22

Sam nie wiesz czego potrzebujesz. Zamiast wydawać 6k na Maca, kup jakiś tańszy sprzęt z Windowsem. Czasami potrzeba podłączyć pendrive, a do iPada go nie podłączysz. 

U mnie było tak, że na co dzień korzystałem z iPada, a gdy trzeba było zrobić jakąś prezentację, coś napisać, przecierałem mojego starego laptopa z kurzu :) , uruchamiałem i na nim to robiłem, bo tak wygodniej i miałem pewność, że także nauczyciel da rade to otworzyć na swoim office 2003 ;p


Użytkownik dawid595 edytował ten post 27 lipca 2015 - 16:23

 MacBook 12",  iPad Pro 11”,  iPhone Xs Max

#23 Kuba2000

Kuba2000
  • 2 043 postów
  • SkądKielce

Napisano 27 lipca 2015 - 16:28

Ja sobie nie wyobrażam pracy na ipadzie na stałe. 


iPhone 6S PLUS 128GB SILVER | Apple Watch Series 3 42mm Fog | Asus A501LX i7 5500U Nvidia GE FORCE 950M 8GB ram 1TB Dysk twardy


#24 appointed

appointed
  • 55 postów
  • SkądKraków PL

Napisano 27 lipca 2015 - 16:33

Sam nie wiesz czego potrzebujesz. Zamiast wydawać 6k na Maca, kup jakiś tańszy sprzęt z Windowsem. Czasami potrzeba podłączyć pendrive, a do iPada go nie podłączysz. 

U mnie było tak, że na co dzień korzystałem z iPada, a gdy trzeba było zrobić jakąś prezentację, coś napisać, przecierałem mojego starego laptopa z kurzu :) , uruchamiałem i na nim to robiłem, bo tak wygodniej i miałem pewność, że także nauczyciel da rade to otworzyć na swoim office 2003 ;p

Zgadza się, sam nie wiem czego potrzebuję, dlatego napisałem na forum.. Nie widzę sensu kupowania Windowsa, gdy mam PCta, z którego zawsze mogę skorzystać, w domu, do którego i tak praktycznie co weekend będę przyjeżdżał.. Zastanawiam się nad zakupem Maca pod względem szkoły, ale też tak patrząc lekko przyszłościowo..

 

Mówisz, że korzystałeś z iPada - co na nim konkretnie robiłeś w takim razie?



#25 dawid595

dawid595
  • 493 postów

Napisano 27 lipca 2015 - 16:42

Praktycznie wszystko do czego używałem laptopa przed zakupem iPada ;) Tak jak napisałem laptopa odkurzałem tylko gdy musiałem zrobić prezentację lub jakiś dłuższy tekst i musiałem mieć pewność, że nauczyciel to uruchomi.

Korzystałem z iPada z ekranem 9,7".
 MacBook 12",  iPad Pro 11”,  iPhone Xs Max




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych