Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

jak sprawdzic w jakiej modulacji dziala siec ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 martivip

martivip
  • 225 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 grudnia 2007 - 21:45

Interesuje mnie jak sprawdzic w danym momencie z jakiego standardu w danej chwili korzystam b czy g czy n ? jak to sprawdzic w ustawieniach Airport nie znalazlem. :(

#2 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 09 grudnia 2007 - 02:34

em... z modulacji? ;) Czy aby na pewno wiesz o czym mówisz? b/g/n korzystają wszystkie z tej samej modulacji + częstotliwości i właśnie dlatego są ze sobą kompatybilne. Korzysta zapewne ze standardu takiego jaki jest najbardziej optymalny i najszybszy i na jaki pozwala drugie urządzenie (router czy też drugi komp w lanie po wifi) PS: Modulacja to sposób przekazywania zmiennej sygnału, może się odbywać na zasadzie częstotliwości, zmian amplitudy czy zmian "beguna" bądź fazy. Radio jest modulowane amplitudą podczas gdy WiFi fazą.

#3 hubs

hubs
  • 102 postów
  • SkądBerlin

Napisano 09 grudnia 2007 - 21:41

b/g/n korzystają wszystkie z tej samej modulacji

Nie do końca, standard 802.11b korzysta z modulacji DSSS, a 802.11g z o niebo lepszej OFDM

A co do pytania: kiedyś znalazłem taki programik odpala się go z terminala
/System/Library/PrivateFrameworks/Apple80211.framework/Versions/A/Resources/airport --getinfo
być może tam pokazuje takie parametry, ale nie mogę teraz sprawdzić, bo nie mam żadnej sieci w okolicy.

#4 martivip

martivip
  • 225 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 grudnia 2007 - 23:45

b/g/n korzystają wszystkie z tej samej modulacji

Nie do końca, standard 802.11b korzysta z modulacji DSSS, a 802.11g z o niebo lepszej OFDM

A co do pytania: kiedyś znalazłem taki programik odpala się go z terminala
/System/Library/PrivateFrameworks/Apple80211.framework/Versions/A/Resources/airport --getinfo
być może tam pokazuje takie parametry, ale nie mogę teraz sprawdzić, bo nie mam żadnej sieci w okolicy.


oki ale nie pokazuje z jakiego standardu korzysta :(

#5 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 11 grudnia 2007 - 12:21

Ale typ modulacji jest dokładnie taki sam :D Gdyby te sieci były modulowane inaczej to nie mogłybybyć ze sobą kompatybilne. Tak samo w b jak i w g jak i w n zmiana stanu z 0 na 1 jest reprezentowana przez zmianę fazy (funkcja sinusoidalna odbija się a nie przechodzi na przeciwny biegun) Wiem bo na studiach sami projektujemy takie układy. To, że jeden nazywa się DSSS a drugi OFDM nie oznacza, że się od siebie znacząco różnią. Nie będę tłumaczył dalej czym się różnią bo nie o tym temat ;) No polecenie /System/Library/PrivateFrameworks/Apple80211.framework/Versions/A/Resources/airport --getinfo nie daje zbyt dużo informacji :/ W sumie nigdy się nie zastanawiałem z jakiego standardu korzysta... akurat prędkości na tyle znacząco się różnią, że zobaczyłbym na pierwszy rzut oka. Rozumiem, że potrzebujesz tego do zdiagnozowania z jaką siecią się połączyłeś, czy stacja nadawcza działa w tym szybszym czy wolniejszym standardzie.

#6 hubs

hubs
  • 102 postów
  • SkądBerlin

Napisano 12 grudnia 2007 - 12:07

No tak w sumie masz racje, że gdzieś na końcu siedzi PSK. Jednak technika transmisji w b i g są inne. Wielotonowa OFDM ma znaczącą przewagę nad prostym DSSS. To właśnie OFDM pozwolił zwiększyć ponad czterokrotnie przepływność radia.

Ale wracając do pytania. Ja mam Mac OS X 10.4.11, nie Leoparda i po wydaniu polecenia:

/System/Library/PrivateFrameworks/Apple80211.framework/Versions/A/Resources/airport --getinfo

odszukuje sobie wiersz maxRate: i w zależności od typu sieci mam:
maxRate: 11 dla b
maxRate: 54 dla g

ciekawe co jest dla (niedokończonego jeszcze) standardu n? Mój Airport go nie obsługuje, ale ktoś może z ciekawości sprawdzić:)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych