Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13" z wyświetlaczem Retina - jak dobrać parametry?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 wolanka

wolanka
  • 1 postów

Napisano 27 maja 2015 - 20:20

Witam,

 

Jako, że wybieram się na studia (ściślej na chemię) postanowiłam zakupić nowego MacBooka. Do tej pory używałam MacBook'a Pro i jestem z niego bardzo zadowolona, poza tym, że straszliwie się przegrzewa (ale ma z 5 lat przynajmniej). Teraz myślę o MacBook Pro 13" z wyświetlaczem Retina (2015), bo z tego co czytałam jest lepszy do "pracy" niż Air (jest?). W każdym razie na pewno 13". Finansowo - nie chcę wydawać pieniędzy na coś, co i tak mi się nie przyda, ale cena nie jest głównym czynnikiem. Zależy mi na tym, żeby sprzęt był po prostu niezawodny i sprawnie działał przez kilka lat, bo będzie moim jedynym "komputerem" (nie mam ani tabletu ani PC). 

 

Jeśli chodzi o procesor to myślałam o i5 2,9 GHz, bo z tego co czytałam, dla moich potrzeb nie ma sensu inwestować w i7. Problem zaczyna się jeśli chodzi o pamięć i pamięć masową flesh - nie znam się na tym, a na forach spotykam się z przeróżnymi opiniami.

 

Jeśli chodzi o pamięć - 8 GB czy 16 GB? 16 GB to dopłata prawie 1000 zł… Czy jest tego warte? A jeśli chodzi o pamięć masową - czy 128 GB to nie jest za mało? Wiem, że do przeglądania Internetu wersja podstawowa jest w sam raz, ale będę miała do czynienia z dużymi dokumentami tekstowymi, prezentacjami, no i programami do rysowania wzorów chemicznych. Czy 256 GB będzie faktycznie lepsze? A może aż 512 GB?

 

 



#2 dawid595

dawid595
  • 493 postów

Napisano 27 maja 2015 - 20:41

Bierz podstawową wersję. Nie odczujesz różnicy ani w lepszym procesorze, ani w większej ilości RAM, chyba, że obrabiasz filmy 4K w Final Cut Pro, więc po co przepłacać? Już podstawowa wersja jest mocna i do twoich potrzeb wystarczająca, a zapas mocy starczy na kilka najbliższych lat.
Co do dysku, to sama powinnaś wiedzieć ile miejsca potrzebujesz.
Nie myślałaś nad wersją 2014? Nie wiem czy warto przepłacać tyle za nowy gładzik. :)
 MacBook 12",  iPad Pro 11”,  iPhone Xs Max

#3 Negatyf

Negatyf
  • 317 postów

Napisano 27 maja 2015 - 22:20

i5/8GB/256GB według mnie jest to najlepsza konfiguracja.


Komputer:  MacBook Pro Retina 13.3'' Late 2013 2.4/8/256

Telefon:  iPhone 5S 64GB Space Grey

NAS: Synology DS213j + 2x4TB WD Red Edition


#4 mkamelg

mkamelg
  • 166 postów

Napisano 27 maja 2015 - 23:05

Witam,

 

Jako, że wybieram się na studia (ściślej na chemię) postanowiłam zakupić nowego MacBooka. Do tej pory używałam MacBook'a Pro i jestem z niego bardzo zadowolona, poza tym, że straszliwie się przegrzewa (ale ma z 5 lat przynajmniej). Teraz myślę o MacBook Pro 13" z wyświetlaczem Retina (2015), bo z tego co czytałam jest lepszy do "pracy" niż Air (jest?). W każdym razie na pewno 13". Finansowo - nie chcę wydawać pieniędzy na coś, co i tak mi się nie przyda, ale cena nie jest głównym czynnikiem. Zależy mi na tym, żeby sprzęt był po prostu niezawodny i sprawnie działał przez kilka lat, bo będzie moim jedynym "komputerem" (nie mam ani tabletu ani PC). 

 

Jeśli chodzi o procesor to myślałam o i5 2,9 GHz, bo z tego co czytałam, dla moich potrzeb nie ma sensu inwestować w i7. Problem zaczyna się jeśli chodzi o pamięć i pamięć masową flesh - nie znam się na tym, a na forach spotykam się z przeróżnymi opiniami.

 

Jeśli chodzi o pamięć - 8 GB czy 16 GB? 16 GB to dopłata prawie 1000 zł… Czy jest tego warte? A jeśli chodzi o pamięć masową - czy 128 GB to nie jest za mało? Wiem, że do przeglądania Internetu wersja podstawowa jest w sam raz, ale będę miała do czynienia z dużymi dokumentami tekstowymi, prezentacjami, no i programami do rysowania wzorów chemicznych. Czy 256 GB będzie faktycznie lepsze? A może aż 512 GB?

 

Zamiast wydawania "na dzień dobry" potężnych pieniędzy może najpierw wyślij swojego MacBook Pro (MBP) do któregoś z serwisów z forumową autoryzacją żeby wyczyścili go z kurzu od wewnątrz i nałożyli świeżą pastę termoprzewodzącą na procesor. MBP dostanie wtedy "drugie życie" i może zakup nowego okaże się zbędny? Tylko przed ewentualną wysyłką zgraj swoje najważniejsze dane na jakiś zewnętrzny dysk twardy/pendrive etc.

 

Jak wybierasz się na chemię to dowiedz się najpierw jakich aplikacji używają studenci (albo do jakich używania zmuszają ich wykładowcy np. zadając jakieś ćwiczenia do wykonania) na takim kierunku. Bo może okazać się że wszystkie chodzą wyłącznie pod Windows i będzie Ciebie czekał zakup Windows i instalacja równoległa do OS X na jednym komputerze (partycja Boot Camp albo oprogramowanie do wirtualizacji Parallels Desktop).

 

Co do ewentualnego zakupu nowego MBP... Wyłóż pieniądze na stół, przelicz i podług tego dobieraj komponenty.

 

Procesor niekoniecznie najszybszy, przyda się bardzo jak najwięcej pamięci RAM i jak największy dysk twardy SSD ale bez przesady, myślę że ze 256GB wystarczy. Ja w swoim Mac mini mam zamontowany SSD 512GB a na nim poza OS X Yosemite w najnowszej wersji ze 40 różnych programów w tym Parallels Desktop z Windows 8.1, gra Diablo III plus różne własne dokumenty, instrukcje ściągane z Internetu itp. i to wszystko zajmuje mi około 94GB. Zdjęcia (jestem fotoamatorem) przeniosłem na zewnętrzny dysk a zebrało się tego około 50GB. Mac mini mam od bodajże września 2013 o ile dobrze pamiętam.

 

Do tego dolicz sobie może jeszcze koszt zakupu czegoś co się nazywa "plan ochrony AppleCare Protection Plan" zwłaszcza jeżeli planujesz używać MBP przez kilka najbliższych lat.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych