Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13 2012 i5 vs i7


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Otick

Otick
  • 3 postów

Napisano 23 maja 2015 - 19:20

Witajcie, 

jakiś czas temu postanowiłem, że chcę się przerzucić z Windowsa na Maca. Po pewnym rozeznaniu się w temacie doszedłem do wniosku, że dysponując kwotą do 3000zł, najlepszą opcją dla mnie będzie kupienie używanego MBP 13 2012 i dołożenie do niego RAM (8GB wystarczy) oraz dysku SSD. Problem pojawia się przy wyborze procesora - i5 vs i7. Nie ukrywam, że łatwiej będzie znaleźć wersję z i5 - jest ich znacznie więcej na rynku, ale jeśli różnica między tymi dwoma procesorami jest odczuwalna, nie będzie dla mnie problemem, żeby poczekać na ofertę z i7.

Zaznaczam, że będzie to mój jedyny komputer i musi to być MacBook. 

Zamierzam go używać do: prostych działań typu pisanie dokumentów, ale także przeglądania internetu (zdarza mi się mieć otwartych ok 15 kart i skakać między nimi) jednocześnie z włączoną muzyką np. ze Spotify, sporadycznego edytowania zdjęć w PS/LR (głównie JPEG itp., wielu RAW'ów się nie spodziewam, bo wiem, że mogą być problemy... Chętnie usłyszę od Was jak to wypada w praktyce :)). Może się także okazać, że za jakiś czas dołączy do tego trochę bardziej profesjonalne tworzenie i edytowanie filmów w FHD. 

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Pozdrawiam 



#2 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 23 maja 2015 - 20:29

Do tych czynności, które opisałeś starczy wersja z i5. i7 będzie wydajniejsze około 15%. W codziennym użytkowaniu nie zauwazysz róźnicy. Pojawi się ona dopiero przy wymagających zadaniach (i7 posiada 4 rdzenie fizyczne a i5 2) niemniej jednak nie są to procesory nikonapięciowe i mają wysokie taktowanie więc z obu będziesz zadowolony. Co do sprzętu, to w tej cenie najlepsza możliwość, jeżeli ma to być twój jedyny komputer to nic lepszego nie znajdziesz. Na wielki plus praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy.


iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#3 Otick

Otick
  • 3 postów

Napisano 23 maja 2015 - 20:39

Do tych czynności, które opisałeś starczy wersja z i5. i7 będzie wydajniejsze około 15%. W codziennym użytkowaniu nie zauwazysz róźnicy. Pojawi się ona dopiero przy wymagających zadaniach (i7 posiada 4 rdzenie fizyczne a i5 2) 

Ale rozumiem, że ta różnica przy np. składaniu filmów mimo wszystko nie będzie uciążliwa i nie będzie drastycznie pogarszać komfortu pracy?

 

Na wielki plus praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy.

 

Właśnie to jest jeden z powodów, dla których przy niskim budżecie nawet najsłabsza wersja retiny odpada. Z tego samego powodu nie biorę pod uwagę Air'a.



#4 cesiu111

cesiu111
  • 736 postów
  • SkądRz

Napisano 23 maja 2015 - 21:03

 

 

i7 posiada 4 rdzenie fizyczne a i5 2

I7 w MBP13 zawsze miało 2 rdzenie fizyczne - nie 4.



#5 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 23 maja 2015 - 22:17

Fakt moje nie dopatrzenie. Pomyliłem z wersja 15". Fakt największy minus Air'a to brak możliwości rozbudowy, ale mi jako sprzęt do pisania i normalnego korzystania starcza podstawowy Air 11 z 2013 roku.


iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych