Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pierwszy MBA, przesiadka z Win7 do zastosowań typowo sieciowych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 chico

chico
  • 201 postów
  • Skąd127.0.0.1

Napisano 14 kwietnia 2015 - 17:07

Na wstępie chciałem przeprosić za poprzedni, źle nazwany temat. 

 

Witam,

 

Zastanawiam się nad zakupem MacBooka chyba Air. Liczy się dla mnie duża mobilność i przy tym niezła wydajność. Może opiszę co robię na Win7 to osądzicie czy w moim przypadku lepiej zostać w Win7 czy wejść w OSX. 

 

Na co dzień pracuję na  Asusie u36sg Intel Core i5 2450M/8 GB RAM/128 SSD na Win7 x64. Używane programy to typowe:

 

- Putty(logowanie ssh)

- Chrome/Firefox(z dodatkową wtyczką nagios jeśli coś komuś to mówi)

- Winbox(obsługa mikrotików)

- OpenVPN

- pakiet Office 2010

- edytor Notepad++(głównie txt + html)

- Dropbox

- sporadycznie VMki z WinXP, Win7

- pierdół typu poczta, klient ftp, gg nie wymieniam bo zakładam, że to wszędzie działa podobnie.

 

 

1. Czy przejście na OSX ma sens? Interesuje mnie nie gorsza wydajność, mobilność komputera(również czas pracy na baterii) i wkrótce(jesienią) integracja/synchro z iPhone 6. 

 

2. Czy jest możliwość przetestować na wirtualnej maszynie system np przez 30/60 dni? Chodzi mi tutaj o możliwość instalacji i sprawdzenia działania programów takich jak Winbox, firefox z pluginem i OpenVPN. 

 

Proszę o sugestie. Myślę nad MBA 2015 i5/8GB/128GB.


--

iP11Pro/AIR2/MBP13 Mid-2017


#2 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 14 kwietnia 2015 - 18:04

Jeżeli korzystasz z takich programów jak chociażby nagios to powinieneś mieć wcześniej styczność z Linuxem. Jeżeli tak to z OS X nie powinno być problemu bo tak naprawdę to oba te systemy są podobne. Jeżeli nie jesteś do końca zdecydowany co do modelu to zastanów się jeszcze nad Pro z 2014 roku. Procesor może i starszej generacji, ale wydajniejszy, grafika trochę słabsza, ale dostajesz genialny ekran typu Retina. Co do ramu i ssd pojemność taka sama.

Co do pytań to:

1) Wydajność lepsza niż na komputerze z Windows o porównywalnych parametrach, mobilność jeszcze lepsza, integracja z iPhone'm bardzo dobra

2) Oficjalnie i legalnie takiej możliwości nie ma.


iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#3 chico

chico
  • 201 postów
  • Skąd127.0.0.1

Napisano 14 kwietnia 2015 - 18:26

Z linuxem jak najbardziej. OSX wywodzi się jak dobrze kojarzę z Unixa. 

 

Komputer musi być nowy, na fvat. Chcę kupić sprzęt na parę lat. Muszę się zorientować w nazewnictwie, rocznikach etc. Nie ukrywam, że Retina mnie kusi. Kusi też nowy MBP 13".

 

Takie dwa modele:

1. http://www.cortland....intel-iris.html

2. http://www.cortland....nowy-model.html

 

Co sądzisz?

 

Ad.1.

To mnie bardzo cieszy. Liczę na wydajność nie niższą niż to co mam obecnie.

Ad.2.

Poproszę koleżankę to mi na swoim MBA za parę tygodni pokaże co i jak z moimi programami. 

 

Jeśli macie jeszcze jakieś sugestie odnośnie migracji Windows > OSX chętnie poczytam.

 

A i jeszcze jedna sprawa, bardzo ważna. Jak z szyfrowaniem plików(najlepiej cały system). Da się, nie da? Jak wydajność środowiska po zaszyfrowaniu?


Użytkownik chico edytował ten post 14 kwietnia 2015 - 18:28

--

iP11Pro/AIR2/MBP13 Mid-2017


#4 dexter77

dexter77
  • 120 postów

Napisano 14 kwietnia 2015 - 18:43

Ten sam model w Media Markt masz 300 zł taniej :)



#5 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 14 kwietnia 2015 - 19:09

Jeżeli możesz sobie pozwolić na Pro z 2015 roku (ten z drugiego linku) to się nie zastanawiaj nad air. Do tego w nowym Pro jest Force Touch, nowa grafika i procesor wg. mnie naprawdę warto, a komputer starczy na bardzo długo (ogólnie macki są długowieczne i pięć lat pracy nie robi na nim wrażenia - nadal działa bardzo dobrze). Zorientuj się, czy gdzieś nie da się kupić taniej.

PS. Tak zarówno linux jak i OS X wywodzi się z Unixa, więc z natury systemy te są do siebie podobne.


iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#6 chico

chico
  • 201 postów
  • Skąd127.0.0.1

Napisano 05 maja 2015 - 13:14

Pooglądałem sobie trochę te macki i szczerze mówiąc mam trochę mętlik: 

 

1. Wszyscy piszą o cudowności ekranu retina i przewadze nad MBA - ja nie widziałem tej spektakularnej różnicy(w sklepie może wszystko za szybko się działo i po prostu tego nie zauważyłem) - temat to rozpatrzenia ponownie przy okazji wizyty w Krakowie;

2. Klikałem trochę na MBP, na ekspozycji(4 GB RAM, i5, SSD) w Safarii, w jakiś tam kalkulatorach etc. i szczerze mówiąc moim zdaniem responsywność systemu minimalnie słabsza niż porównywalny komputer z Win8 a nawet Win7 - czego to może być wina?

3. Wykonanie, spasowanie, klawiatura, wygląd - nic się nie może równać. 

4. Złącze zasilania - mistrzostwo

5. Rozumiem, że porty w MBA(VGA, Ethernet, HDMI) można rozszerzyć za pomocą odpowiednich adapterów na USB?

 

 

Czy będzie różnica w działaniu Parallels 10 i Win7/XP na MBA a MBP? Oba wyposażone w i5(wiem, że są różne częstotliwości), 8 GB RAM i SSD 128 GB.

 

Ile miejsca zostaje po zainstalowaniu czystego systemu? Wiem na pewno, że wymiana dysku na większy w późniejszym czasie jest niemożliwa dlatego chciałbym podjąć dobrą decyzję. 

 

Proszę o porady.


--

iP11Pro/AIR2/MBP13 Mid-2017


#7 chico

chico
  • 201 postów
  • Skąd127.0.0.1

Napisano 26 czerwca 2015 - 10:14

OK odszczekuję to co napisałem odnośnie Retiny. Ten ekran miażdży.

 

Odpowiem sobie sam pokrótce:

Ad.1

Ekran miazga, pięknie wszystko wygląda. Nie ma co porównywać do matrycy w moim Asusie, w MBA również sporo gorzej.

Ad.2

Ten komputer jak się okazało to jakaś zajechana wersja z 2013 gdzie sprzedawcy uprawiali radosną twórczość instalując i Bóg wie co jeszcze robiąc przed klientami. Obejrzałem wersję z MBP13 i5/8GB/128 i faktycznie świetnie działa.

Ad.3 

Podtrzymuję, najlepiej wykonany komputer jaki widziałem i miałem w rękach.

Ad.4

Jw.

Ad.5

Tak, tak, tak.

 

Już wiem, że dla mnie lepszym rozwiązaniem w razie sytuacji podbramkowej będzie zainstalowanie Win8.1Pro na partycji bootcamp. Nawet do takiego zastosowania w zupełności wystarczy mi dysk 128 GB, ewentualnie rozszerzę sobie to tą sprytną karta pamięci JetDrive na jakieś pierdoły. Ogólnie do mojej pracy nie trzeba wiecej niż 80 GB na obu systemach. 

 

Teraz pytania stricte związane z OSX(jeśli ktoś miałby ochotę sprawdzić):

1. Czy do Firefoxa jest wtyczka nagios checker?

2. Czy da się pozapisywać sesje ssh w jakimś managerze(jak w putty)?

3. Są jeszcze takie szczegóły jak: klient gg, mail, notatki ale zakładam, że to wszystko znajdę darmowo

 

I bardzo ważna sprawa.. OpenVPN, który jest tak skonfigurowany, że w Windows jest interfejs TUN/TAP. Czy jest taka możliwość w OSX?

 

Właściwie tyle, podstawa czego używam to: dokumentacja PDF(duże pliki do 1000 stron), terminale ssh, firefox z nagios checker, pakiet typu Office do sporządzania prostych raportów w postaci tabel(arkusz kalkulacyjny) i dokumentów tekstowych(edytor tekstów). 

 

Codziennie noszę laptopa w plecaku dlatego zależy mi na niskiej wadze komputera i zasilacza ale nie kosztem zauważalnego pogorszenia wydajności. W tej chwili rozważam:

1. MBA13 i5/8GB/128GB1

2. MBP13 i5/8GB/128GB1

 

Nie gram, nie oglądam filmów na laptopie, nie montuję żadnych grafik, filmów etc. Trochę "bawię się" w pythona i wordpressy ale to drobnica. 

 

Co wybrać?

 

 

Konfiguracją idealną byłby MBP13 i5/16GB/128GB ale nie wiem czy małżonka nie dostanie zawału serca..


Użytkownik chico edytował ten post 26 czerwca 2015 - 10:22

--

iP11Pro/AIR2/MBP13 Mid-2017


#8 Murgal

Murgal
  • 911 postów

Napisano 26 czerwca 2015 - 12:55

Jestem też sieciowcem. Zostaw sobie asusa :) Ja nie dałem rady, nawet takie pierdoły jak symlinki na mapowaniu dysków to problem w macu... 


Macbook Pro 15" 2018 i7 2.6/560X/32GB/512GB | iPhone 11 Pro MAX | AW V 44mm | iPad Pro 12.9 WiFi+Cell 3gen | HomePod | AirPods 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych