Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 6 głosy

MacBook 12" - Opinie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1906 odpowiedzi w tym temacie

#1576 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 10:03

Bardzo konkretne pytanie: czy przy wyborze MB12 z 2017 warto dopłacać do trochę lepszego procesora te 480zł? Wiem, że to całe i5 to po prostu klasyczne m5, ale się zastanawiam, czy różnica między podstawą a tym drugim w kolejności będzie zauważalna w Safari i iWork.

Nie, do takich celów nie warto, ale warto jeżeli ktoś ma ochotę zajmować się czymś poważniejszym - tylko wtedy dopłata do M5/i5 i M7/i7 ma sens.


Użytkownik tka11 edytował ten post 19 lipca 2017 - 10:03


#1577 Lesp

Lesp
  • 28 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 10:26

Ja to w ogóle rozważałem, bo pomyślałem, że skoro wydajnościowo to słabszy sprzęt, to trochę lepszy procek wystarczy na dłużej i wyeliminuje ewentualne lagi.



#1578 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 16:41

Ja to w ogóle rozważałem, bo pomyślałem, że skoro wydajnościowo to słabszy sprzęt, to trochę lepszy procek wystarczy na dłużej i wyeliminuje ewentualne lagi.

To nie jest słaby sprzęt - to dobry następca macbooka air, nowy model jest nawet wydajniejszy.



#1579 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 16:44

Należy jeszcze zauważyć że seria i intela w MacBooku 12 nie jest tą pełnoprawną seria "i". W końcu startuje z niższym taktowaniem. Nie twierdzę że jest mało wydajny itp. To po prostu nie to samo i5 co w MacBooku pro

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#1580 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 18:10

Należy jeszcze zauważyć że seria i intela w MacBooku 12 nie jest tą pełnoprawną seria "i". W końcu startuje z niższym taktowaniem. Nie twierdzę że jest mało wydajny itp. To po prostu nie to samo i5 co w MacBooku pro

Jest to pełnoprawny model "i", intel ma straszny bałagan w nazewnictwie, ale nie zmienia to faktu, że jest to "i". MacBook Pro ma i5 i i7 niskonapięciową, a MacBook ma i5 i i7 ultraniskonapięciową, zamiast jednej cyferki i literki jest Y w nazwie. Taktowanie ma najmniejsze znaczenie - to tak jakbyś porównał Pentium 4 do Core M3 i uważałbyś że wyżej taktowany Pentium jest wydajniejszy.


Użytkownik tka11 edytował ten post 19 lipca 2017 - 18:10


#1581 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 21:15

Nie do końca się z tym zgodzę. Intel zrobił zabieg marketingowy gdyż w normalnych warunkach to wciąż byłaby m5 a nie i5. Nie będę rozwodził się konkretnie nad wydajnością. Chodzi o fakt że ktoś kto się nie zna albo kto nie doczyta będzie zdezorientowany itd.

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#1582 pino22

pino22
  • 359 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 lipca 2017 - 00:28

Widzę, że temat wrócił po raz 106 ;-))


 MacBook Pro 14,2"  M1 Pro, 512 GB/16GB Silver  iPhone 13 Pro 128GB Gold


#1583 p1o

p1o
  • 8 postów

Napisano 20 lipca 2017 - 02:13

od jakiegoś czasu używam Macbooka 12 z 2015r, w podstawowej konfiguracji m3/8/256

 

z racji tego ze kupiłem używany komputer, potrzebuję ładować go z powerbanka i kabla bo bateria jest troche kiepska

 

co polecacie? Czy powerbank Xiaomi lub jakiś podobny markowy typu Samsung czy Huawei będzie ok? i czy warto dopłacać w powerbanku do quick charge 3.0? Macbook to obsługuje?

 

Oraz jaki kabel mam dokupić? Niestety większość powerbanków na rynku nie ma jeszcze wejścia USB C więc nie pozostaje mi nic innego jak zakup kabla USB na USB C - taki zwykły z Samsunga wystarczy czy lepiej dopłacić do jakiegoś bardzo markowego?

 

I czy kupując zestaw z dobrym powerbankiem i dobrym kablem podczas używania komputera, Macbook będzie się ładował czy tylko taki przenośny bank enegrii go podtrzyma żeby nie padł?

 

Dzięki za info



#1584 cobytuwpisać-945fbb9a76

cobytuwpisać-945fbb9a76
  • 454 postów

Napisano 20 lipca 2017 - 03:51

 

z racji tego ze kupiłem używany komputer, potrzebuję ładować go z powerbanka i kabla bo bateria jest troche kiepska

 

w dwuletnim komputerze bateria jest "trochę kiepska" ?

mógłbyś trochę jaśniej? 

 

co do kabla USB może być z Samsunga, będzie ok,

co do power banku to pamiętaj żeby tam było na wyjściu 29W czyli tyle ile daje oryginalna ładowarka

z macbooka, jak będzie mniej to nie uruchomisz na takim power banku rozładowanego do zera komputera,

będziesz musiał poczekać aż power bank go trochę podładuje,

ogólnie patrz żeby nie było mniej niż 5-6A,

power banki spisują się raczej kiepsko w pracy z komputerami, tablety, telefony to ok ale laptopy

słabo.



#1585 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 20 lipca 2017 - 06:59

Jest to pełnoprawny model "i", intel ma straszny bałagan w nazewnictwie, ale nie zmienia to faktu, że jest to "i". MacBook Pro ma i5 i i7 niskonapięciową, a MacBook ma i5 i i7 ultraniskonapięciową, zamiast jednej cyferki i literki jest Y w nazwie. Taktowanie ma najmniejsze znaczenie - to tak jakbyś porównał Pentium 4 do Core M3 i uważałbyś że wyżej taktowany Pentium jest wydajniejszy.

 

Porównanie bardzo nietrafione - P4 były oparte na architekturze NetBurst co pozwalało na wysokie taktowanie ale okupione niższym IPC, jego następcy z architekturą Core miały niższe taktowanie za to wyższe IPC i w efekcie były wydajniejsze. W ty przypadku porównywanie P4 do Core tylko na podstawie zegara nie miało sensu - Core przy niższym zegarze było i tak wydajniejsze. Między i5 z serii U a i5 z serii Y (dawnym m5) nie ma takich różnic w architekturze, jakby je uruchomić na takim samym i stałym taktowaniu różnice jeżeli by były to niewielkie i wydajność sprowadza się właśnie głównie do taktowania. CPU ze znacznie niższym TDP będzie mniej wydajne, owszem przy krótkotrwałym obciążeniu też da radę ale throttling szybko "sprowadzi" go na ziemię. Co oczywiście nie znaczy, że jest to słabizna i do niczego się nie nadaje bo tak nie jest, ale nie można też mówić, że jest to wydajność klasy standardowego i5.



#1586 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 20 lipca 2017 - 07:31

Porównanie bardzo nietrafione - P4 były oparte na architekturze NetBurst co pozwalało na wysokie taktowanie ale okupione niższym IPC, jego następcy z architekturą Core miały niższe taktowanie za to wyższe IPC i w efekcie były wydajniejsze. W ty przypadku porównywanie P4 do Core tylko na podstawie zegara nie miało sensu - Core przy niższym zegarze było i tak wydajniejsze. Między i5 z serii U a i5 z serii Y (dawnym m5) nie ma takich różnic w architekturze, jakby je uruchomić na takim samym i stałym taktowaniu różnice jeżeli by były to niewielkie i wydajność sprowadza się właśnie głównie do taktowania. CPU ze znacznie niższym TDP będzie mniej wydajne, owszem przy krótkotrwałym obciążeniu też da radę ale throttling szybko "sprowadzi" go na ziemię. Co oczywiście nie znaczy, że jest to słabizna i do niczego się nie nadaje bo tak nie jest, ale nie można też mówić, że jest to wydajność klasy standardowego i5.

i5 w macbooku pro 13 to też w takim razie nie jest pełnoprawna i5, bo tylko 2 jajka i 4 wątki... W tym sprzęcie nie ma miejsca na nic mocniejszego, a cpu w 12 to nic innego jak wykastrowany cpu z macbooka pro. Throttling wbrew pozorom nie jest aż tak dużym problemem w macbooku 12 jak w przypadku innych komputerów od Apple, tutaj procesor potrafi stabilnie pracować przy 2.2GHz czyli 100% więcej niż bazowy zegar - rzecz jasna to wynik dla 2 rdzeni, bo dla 1 jest znacznie wyższy. Przy tak niskim TDP throttling jest, ale znikomy. Występuję i to bardzo uporczywie gdy mamy wysokie TDP i słabe chłodzenie. Core M który jest procesorem rodem z kalkulatora nie grzeję się zbytnio i turboboost działa wyśmienicie. :)

 

W sformułowaniu nt. taktowania odniosłem się ogólnie do taktowania, bo tak jak w/w liczy się głównie architektura cpu, a nie jego zegar.

 

A to że cpu startuję z niskim taktowaniem to według mnie zaleta, bo gdy jest potrzeba to do procesora jest wysyłana informacja o potrzebie wrzucenia drugiego biegu. :>



#1587 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 20 lipca 2017 - 08:53

i5 w macbooku pro 13 to też w takim razie nie jest pełnoprawna i5, bo tylko 2 jajka i 4 wątki... W tym sprzęcie nie ma miejsca na nic mocniejszego, a cpu w 12 to nic innego jak wykastrowany cpu z macbooka pro. Throttling wbrew pozorom nie jest aż tak dużym problemem w macbooku 12 jak w przypadku innych komputerów od Apple, tutaj procesor potrafi stabilnie pracować przy 2.2GHz czyli 100% więcej niż bazowy zegar - rzecz jasna to wynik dla 2 rdzeni, bo dla 1 jest znacznie wyższy. Przy tak niskim TDP throttling jest, ale znikomy. Występuję i to bardzo uporczywie gdy mamy wysokie TDP i słabe chłodzenie. Core M który jest procesorem rodem z kalkulatora nie grzeję się zbytnio i turboboost działa wyśmienicie. :)

 

W sformułowaniu nt. taktowania odniosłem się ogólnie do taktowania, bo tak jak w/w liczy się głównie architektura cpu, a nie jego zegar.

 

A to że cpu startuję z niskim taktowaniem to według mnie zaleta, bo gdy jest potrzeba to do procesora jest wysyłana informacja o potrzebie wrzucenia drugiego biegu. :>

 

Throttling może występować tak samo w CPU z niskim jak i wysokim TDP. Tak, podniesie sobie na 2.2 GHz, po chwili się rozgrzeje i po osiągnięciu swoich limitów termicznych (a bez chłodzenia aktywnego osiągnie je szybko) zacznie się throttling. Dlatego w lekkim użyciu jest on szybki i sprawny ale wystarczy go obciążyć czymś długotrwałym i ta wydajność poleci w dół - do takich właśnie zastosowań są MBP gdzie te limity są znacznie dalej i taktowania też będą wyższe.

Jeżeli architektura jest taka sama (a tak jest w i5 czy to jest U czy Y) to liczy się właśnie taktowanie, niekoniecznie nominalne ale to w turbo i oczywiście to jak długo jest w stanie to taktowanie utrzymać.

 

Edit: https://www.notebook...w.230656.0.html - to tak w uzupełnieniu o throttlingu.


Użytkownik douglas edytował ten post 20 lipca 2017 - 09:06

  • kristof461 lubi to

#1588 Lesp

Lesp
  • 28 postów

Napisano 21 lipca 2017 - 10:01

Tak z ogólnych spraw: czy tylko ja uważam, że dużo sensowniejsza jest klawiatura amerykańska.



#1589 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 21 lipca 2017 - 10:44

Throttling może występować tak samo w CPU z niskim jak i wysokim TDP. Tak, podniesie sobie na 2.2 GHz, po chwili się rozgrzeje i po osiągnięciu swoich limitów termicznych (a bez chłodzenia aktywnego osiągnie je szybko) zacznie się throttling. Dlatego w lekkim użyciu jest on szybki i sprawny ale wystarczy go obciążyć czymś długotrwałym i ta wydajność poleci w dół - do takich właśnie zastosowań są MBP gdzie te limity są znacznie dalej i taktowania też będą wyższe.

Jeżeli architektura jest taka sama (a tak jest w i5 czy to jest U czy Y) to liczy się właśnie taktowanie, niekoniecznie nominalne ale to w turbo i oczywiście to jak długo jest w stanie to taktowanie utrzymać.

 

Edit: https://www.notebook...w.230656.0.html - to tak w uzupełnieniu o throttlingu.

W Macbooku 12 throttling jest mało uciążliwy, pasywne chłodzenie i aluminiowa obudowa bardzo dobrze sobie radzi z wydzielanym ciepłem. No wiadomo maksymalny zegar turboboost jest ciężko osiągnąć nie będąc jednocześnie na syberii, ale na wysokich obrotach ten sprzęcior pracuję genialnie. MBP ma taką wadę, że procesor wydziela znacznie więcej ciepła i chłodzenie musi być wydajniejsze, a wypadku jabłka każdy wie jak to bywa... :P

Tak z ogólnych spraw: czy tylko ja uważam, że dużo sensowniejsza jest klawiatura amerykańska.

Różnica jest marginalna, ale faktycznie amerykańska jest bardziej "logicznie" rozłożona.



#1590 p1o

p1o
  • 8 postów

Napisano 22 lipca 2017 - 17:06

w dwuletnim komputerze bateria jest "trochę kiepska" ?

mógłbyś trochę jaśniej? 

 

co do kabla USB może być z Samsunga, będzie ok,

co do power banku to pamiętaj żeby tam było na wyjściu 29W czyli tyle ile daje oryginalna ładowarka

z macbooka, jak będzie mniej to nie uruchomisz na takim power banku rozładowanego do zera komputera,

będziesz musiał poczekać aż power bank go trochę podładuje,

ogólnie patrz żeby nie było mniej niż 5-6A,

power banki spisują się raczej kiepsko w pracy z komputerami, tablety, telefony to ok ale laptopy

słabo.

 

Baterie jest kiepska bo jej kondycja to niecałe 75% a czas serfowania na WWW to tylko 4h i już prosi się o podłączenie do prądu, nie myśląc już o ciągłym spotify, word i youtube w tle to czas pracy nie więcej niż 3 h

 

Dziś jednak podczas pisania sporej ilości tekstu odkryłem jeszcze jeden "błąd", problem z klawiszem enter

Wszystkie klawisze mają taki sam skok, ale akurat ten jeden jest jakby sklejony z obudową i trzeba go mocniej nacisnąć aby uzyskać zamierzony efekt

Słyszałem o problemach ze spacją, ale z enterem? Miał ktoś taki problem?

Dzięki z góry za odpowiedź



#1591 p1o

p1o
  • 8 postów

Napisano 22 lipca 2017 - 22:26

już wiem co nie działa, uszkodzony jest mechanizm butterfly w dwóch klawiszach

 

czy zakupię gdzieś dwa klawisze do tego komputera? Czy pozostaje mi tylko zakup nowej klawiatury?



#1592 pino22

pino22
  • 359 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 23 lipca 2017 - 08:14

Baterie jest kiepska bo jej kondycja to niecałe 75% a czas serfowania na WWW to tylko 4h i już prosi się o podłączenie do prądu, nie myśląc już o ciągłym spotify, word i youtube w tle to czas pracy nie więcej niż 3 h

Dziś jednak podczas pisania sporej ilości tekstu odkryłem jeszcze jeden "błąd", problem z klawiszem enter
Wszystkie klawisze mają taki sam skok, ale akurat ten jeden jest jakby sklejony z obudową i trzeba go mocniej nacisnąć aby uzyskać zamierzony efekt
Słyszałem o problemach ze spacją, ale z enterem? Miał ktoś taki problem?
Dzięki z góry za odpowiedź

To bardzo dziwne ze masz MB12 z 2015 i bateria ma zywotnosci tylko 75%. Ja rowniez mam MB12 2015 ale kupiony w czerwcu 2016 i mam 88-89%. Czyzby taki zjazd w dol ?

A z którego miesiąca 2015 on jest ?


Użytkownik pino22 edytował ten post 23 lipca 2017 - 10:12

 MacBook Pro 14,2"  M1 Pro, 512 GB/16GB Silver  iPhone 13 Pro 128GB Gold


#1593 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 23 lipca 2017 - 12:15

już wiem co nie działa, uszkodzony jest mechanizm butterfly w dwóch klawiszach

 

czy zakupię gdzieś dwa klawisze do tego komputera? Czy pozostaje mi tylko zakup nowej klawiatury?

 

Ciężka sprawa. Motylki są tak kruche, że rozpadają się przy demontażu. Jeśli nie minęły 2 lata od daty zakupu, zadzwoń na infolinię Apple i ciśnij temat. To bardzo popularna usterka i powinni wcześniej, czy później ogłosić program naprawy.

Miałem możliwość przetestowania tego zamulacza i także rozebrałem go na części. Po przeanalizowaniu wiem, że nigdy bym go nie kupił.

Jedyna zaleta, to że jest mały i lekki. Ale na swojego AIRa 11" nie narzekam i z przyjemnością do niego wróciłem.


Użytkownik Iro edytował ten post 23 lipca 2017 - 12:19

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#1594 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 23 lipca 2017 - 16:02

Po przeanalizowaniu wiem, że nigdy bym go nie kupił.

Dlaczego tak uważasz? Co ci w nim zamulało? Nie licząc pierwszego modelu z 2015, te nowe są naprawdę żwawe.



#1595 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 23 lipca 2017 - 17:06

Dlaczego tak uważasz? Co ci w nim zamulało? Nie licząc pierwszego modelu z 2015, te nowe są naprawdę żwawe.

 

To ja chyba miałem ten pierwszy. Po za tym do codziennej pracy muszę mieć standardowe gniazda USB i Thunderbolt.

Jedno gniazdo, to dla mnie kastrat, jak pierwsze wersje AIR.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#1596 effe

effe
  • 6 545 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 lipca 2017 - 17:33

MB12 nie jest dla każdego. Jeśli podłączasz często jakiej urządzenia zewnętrzne to musisz wybrać inny sprzęt, ale to każdy wie raczej przed zakupem ;) 


  • pino22 lubi to

iPhone 12 mini 


#1597 Camillo

Camillo
  • 39 postów

Napisano 23 lipca 2017 - 19:59

Napisze tak tylko dla porównania dla chętnych, którzy zastanawiają się nad sensem dokładania do i5 i i7 w 12". Wersja z i7 powoduje kolosalny wzrost ceny i stawia Macbooka 12' na niekorzystnej pozycji cenowej wobec Macbooka Pro 13 z  256GB SSD, który oferuje krótko mówiąc wszystko lepsze. No może bateria lepsza w 12". W Macbooku Pro: szybszy SSD, lepsza (jaśniejsza) i troszkę większa matryca, szybszy RAM, lepsza kamerka, porty Thunderbolt 3, lepsze głośniki, co do procesora i grafiki to się nie wypowiem, ale na pewno na + dla Macbooka Pro. Nie zrozumcie tego jako jakaś namowa do wersji Pro, ale może to wam pomoże podjąć decyzję. Rozumiem też, że pasywna konstrukcja mocno kusi, ale to chyba tylko do lekkich zadań... dokument i mail. Z kolei i5 w 12" to też nie rewelacja, wydajność rośnie delikatnie, a cena idzie w górę do ok. 7000 zł (bez zniżek) i już mało brakuje do Maca Pro :D


Użytkownik Camillo edytował ten post 23 lipca 2017 - 20:02


#1598 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 23 lipca 2017 - 20:13

Napisze tak tylko dla porównania dla chętnych, którzy zastanawiają się nad sensem dokładania do i5 i i7 w 12". Wersja z i7 powoduje kolosalny wzrost ceny i stawia Macbooka 12' na niekorzystnej pozycji cenowej wobec Macbooka Pro 13 z  256GB SSD, który oferuje krótko mówiąc wszystko lepsze. No może bateria lepsza w 12". W Macbooku Pro: szybszy SSD, lepsza (jaśniejsza) i troszkę większa matryca, szybszy RAM, lepsza kamerka, porty Thunderbolt 3, lepsze głośniki, co do procesora i grafiki to się nie wypowiem, ale na pewno na + dla Macbooka Pro. Nie zrozumcie tego jako jakaś namowa do wersji Pro, ale może to wam pomoże podjąć decyzję. Rozumiem też, że pasywna konstrukcja mocno kusi, ale to chyba tylko do lekkich zadań... dokument i mail. Z kolei i5 w 12" to też nie rewelacja, wydajność rośnie delikatnie, a cena idzie w górę do ok. 7000 zł (bez zniżek) i już mało brakuje do Maca Pro :D

Też uważam, że nie ma sensu dokładać do i5 i i7 - jak już to kupno używanej wersji z mocniejszym CPU.



#1599 p1o

p1o
  • 8 postów

Napisano 23 lipca 2017 - 20:16

To bardzo dziwne ze masz MB12 z 2015 i bateria ma zywotnosci tylko 75%. Ja rowniez mam MB12 2015 ale kupiony w czerwcu 2016 i mam 88-89%. Czyzby taki zjazd w dol ?

A z którego miesiąca 2015 on jest ?

zakupiłem go na allegro, gdyż użytkowałem MBP z 2015 i5,8,128 ale zawsze chciałem Macbook 12 a trafiła się dobra cena...

 

Zapłaciłem z odbiorem osobistym 3550zł, a jako że oglądałem go tylko 5 minut i sie napaliłem i kupiłem potem wyszły kwiatki

 

Macbook jest z 2015 roku z piątego czerwca, taką date mam na fakturze. ma tylko 222 cykli baterii, i jak go kupiłem miał 73% kondycji. Po kilkukrotnym naładowaniu go od zera do 100% kondycja ciągle wzrasta, jest już 82%. Ekran jak i cała pokrywa był wymieniany na nowo w ramach gwarancji ale dlaczego tak się stało nie dopytałem. Ogólnie poza baterią i klawiszami które sam popsułem :D to całkiem fajny sprzęt nawet w tej podstawowej konfiguracji

 

Czy teraz po tygodniu użytkowania bym go kupił? Musiał bym się mocno zastanowić. Zawsze zależało mi na mobilności, ale w porównaniu do MacBook Pro z 2015 opisanym wyżej jest to zupełnie innej klasy komputer. Według mnie, jest to komp który powinien leżeć na biurku, do sprawdzenia poczty no i sprawdzenia czy Prezesowi przyszedł duzy przelew i właściwie na tym jego atuty się kończą. Cóż z tego że komputer waży niecały kilogram, jak musze nosić ze sobą dużo przejściówek co w efekcie dają mi wage MBP i o wiele mniejszą wydajność i słabą klawiaturę? Niby wszystko ok, ale już tęsknie za moim poprzednim ;)


  • seb235-8731863dbe lubi to

#1600 Lesp

Lesp
  • 28 postów

Napisano 23 lipca 2017 - 21:45

Też uważam, że nie ma sensu dokładać do i5 i i7 - jak już to kupno używanej wersji z mocniejszym CPU.

 

Tak, tylko te lepsze CPU w używanych modelach 2016, 2015 (mówię o tych drugich w kolejności, czyli o m5. Dopłata do m7 to już kosmiczna kasa i o tym nawet ie myślałem) są trochę słabsze od podstawowej m3 z 2017 roku. Plusem w starszych kompach będzie to, że tam z lepszym procesorem będzie też dysk 512. Ale mnie to akurat niepotrzebne. Zdecyduję się pewnie na podstawową wersję z 2017 z klawiaturą US.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych