Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MBP 2010 - upgrade czy wymiana ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 sigreg

sigreg
  • 89 postów
  • SkądZabrze

Napisano 23 lutego 2015 - 16:41

Witam,

 

Rozwazam wlasnie te dwie opcje, pomoc doswiadczonych userow bylaby bardzo wskazana :)

Posiadam aktualnie MBP mid 2010, 13 cali. Konfiguracja standardowa - 2.4 GHz Core Duo, 4 GB Ram, Nvidia 320M i dysk 250 GB. Po update do Yosemite sprzet mocno zwolnil, samo uruchomienie (mierzac z zegarkiem w reku) to minuta i 10 sekund liczac od wcisniecia Power do pojawienia sie kompletnego pulpitu. Bateria juz slabawa, ale poza nia to jesli chodzi o hardware jak i ogolny stan techniczny sprzet trzyma sie bardzo dobrze.

Byc moze zwolnienie komputera wynika po czesci z kolejnych aktualizacji OS X, fabrycznie zainstalowany byl Snow Leopard, wszystkie kolejne wersje byly "nadinstalowywane" az do aktualnego OS X Yosemite, czyli odkad mam ten komputer system nigdy nie byl stawiany "na czysto". Nie jestem na tyle "mocny" zeby stwierdzic czy to wlasnie to moze byc przyczyna.

Macbooka uzywam do przegladania internetu, drobnych prac z dokumentami itd, ale glownie od jakiegos czasu dzialam w Xcode w ktore przyznam chcialbym sie wciagnac znacznie mocniej, i z tym wlasnie wiaze sie glowny problem. Mianowicie praca z kodem na 13 calach jest - badzmy szczerzy, daleka od wygodnej, zwlaszcza gdy trzeba ogarnac rozbudowany storyboard i jednoczesnie widziec cos jeszcze na ekranie. Stad tez pojawil sie pomysl zeby przez przejsciowke podlaczyc normalny, pelnowymiarowy monitor minimum 19 cali (ktory swoja droga musialbym kupic). Pytanie tylko czy moj macbook bedzie w stanie taki monitor "pociagnac" ? Upgrade sprzetu z pewnoscia musialoby obejmowac RAM i (prawdopodobnie) dysk, natomiast reszta, czyli procek i grafika musialyby zostac jakie sa.

Alternatywa do upgrade jest sprzedaz tego MBP, dolozenie gotowki i zakup Maca stacjonarnego, czy to Maca Mini czy iMaca, jako ze macbook i tak wiekszosc czasu spedza w domu, wiec brak mobilnosci niespecjalnie by mi przeszkadzal. Jest jeszcze kwestia wieku, w specyfikacji Yosemite widze ze obejmuje MBP od roku 2007, czyli mozna sie spodziewac ze za 3 lata moj macbook otrzyma swoja ostatnia aktualizacje systemu, a bez aktualnego systemu nie zainstaluje najnowszych wydan Xcode.

 

Sie rozpisalem. Krotko - Upgradowac sprzet czy sprzedac, dolozyc, i zmienic na nowy stacjonarny ?



#2 daf

daf
  • 121 postów

Napisano 23 lutego 2015 - 16:55

Stałem rok temu przed identycznym dylematem. Zacząłem nawet upgrade i dołożyłem RAMu. W końcu, po godzinach parasolek prze Xcode (pomimo większego RAMu) i Maila, kupiłem 15" 2013. Nie żałowałem ani sekundy mimo ceny. 2010 jest fajnym, wdzięcznym sprzętem, ale cudów nie będzie. Do czytania, przeglądania, pisania - OK, ale Xcode ostatnio szaleje pod względem zasobożerności i to jest naprawdę za stary na niego sprzęt. Poza tym programując nie możesz tracić czasu, a na starym sprzęcie te połówki sekund w końcu zmieniają się w stracone godziny, a na to zdecydowanie szkoda nerwów.

Zaznaczam - to moja prywatna opinia.

#3 RPAnimation

RPAnimation
  • 387 postów
  • Płeć:
  • SkądCzęstochowa

Napisano 23 lutego 2015 - 16:56

Zależy od ciebie czy cenisz sobie mobilność... Ja osobiście wybrałbym tą drugą opcję, ale z drugiej strony upgrade tego Mac'a dałby mu niezłego kopa.
„Żyłem jak chciałem i umrę jak mi się podoba.”

#4 burdzyk

burdzyk
  • 40 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 lutego 2015 - 19:45

ja bym jeszcze na twoim miejscu zrobił podsumowanie finansowe czyli: ile wydasz na ram, dysk, monitor vs za ile sprzedasz to co masz i ile musisz dołożyć, żeby kupić to,  co byś chciał. Bo np jeżeli ostatecznie musiałbyś dołożyć 100-200 pln do czegoś lepszego to moim zdaniem byłoby to bardziej opłacalne niż inwestycja w to co masz.

 

Co do pociągnięcia monitora to spokojnie, pod MBP 2010 mam podpięte 21,5 cala i działa jak ta lala, telewizor 47 cali też daje radę ;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych