Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac 21" 2.9 - co rozbudować do obróbki zdjęć/filmów?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 pgreenapple

pgreenapple
  • 1 postów

Napisano 07 stycznia 2015 - 16:40

Chcę kupić swojego pierwszego Maca, wybór mój padł na iMaca 21" 2,9 GHz (late 2013).

Komputera potrzebuję do katalogowania i obróbki zdjęć (LR, Gimp), a w przyszłości również montowania filmów.

 

Mam do wyboru trzy ulepszenia, z których wybrać mogę maksymalnie dwa.

1. Dysk 1 TB HDD >>> 1 TB Fusion Drive

2. Procesor i5 2,9 GHz >>> i7 3,1 GHz

3. RAM 8 GB >>> 16 GB

Wszystkie kosztują po 840 zł.

 

 Na czym powinienem się skupić? Co rozbudować?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

 

PS W razie czego mogę uzupełnić pytanie (jeśli pominąłem coś istotnego).

PS 2 Nie mam możliwości kupienia 27", więc nie proponujcie ;)



#2 tommy73

tommy73
  • 443 postów
  • SkądChełm, PL

Napisano 07 stycznia 2015 - 22:40

Brałbym procesor i RAM, zanim zapchasz dysk, to uzbierasz na następny.



#3 abzo

abzo
  • 78 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 08 stycznia 2015 - 01:30

Ten dysk to zwykły talerz 5400 obr , dzięki niemu cały komputer zwalnia . FD jest już lepszy ale to nie to samo co sam SSD i lepiej wziasc 256 GB niz ten FD bo cena jest ta sama, a do wiekszej ilosci danych zrobisz sobie z czasem nas bądz dysk na USB .  Musisz sam ocenić co potrzebujesz bo wszystko się przydaje ale dysk to podstawa żeby mieć SSD , procek i7 też wydajniejszy choć zegar dużo się nie rożni a HT daje ok 20 % więcej wydajności . Wiec z tym zegarem OK 30 % ci przybędzie . Ramu zawsze więcej niż mniej choć na ten czas co jest to powinno starczyć . 

 

Jeżeli miał bym wybierać zestaw na pare lat i do tego co chcesz zrobić to brał bym 3 opcje , lepiej trochę więcej odłożyć bo potem się żałuje że się nie wzięło . 

 

Na swoim przykładzie powiem że wziolem AIR z 8GB ram i 128 SSD i teraz musialęm się posiłkować Transcend Jet 128 GB.


MBPr 2015 8GB/128GB , Iphone 6 16GB  , Ipad Mini Retina 16 GB LTE , Ipod Shuffle 2GB


#4 shaper

shaper
  • 171 postów

Napisano 30 stycznia 2015 - 14:33

Kupiłem właśnie iMac 21 late 2013 z 2.7GHz, 1TB hdd i 8GB ram do tych samych zastosowań co założyciel tematu. Niestety ten dysk twardy to padaka, wszystko chodzi w żółwim tempie. Zastanawiam się teraz nad oddaniem komputera i kupienia wersji z 256GB ssd + do tego jakiś dysk zewnętrzny na dane. Zanim oddam komputer chciałem się dowiedzieć czy ktoś testował instalację systemu na zewnętrznym ssd po usb 3? Czy będzie spora różnica w działaniu takiej konfiguracji a wbudowanym dyskiem hdd 5400rpm? 



#5 avaterys

avaterys
  • 34 postów

Napisano 30 stycznia 2015 - 15:12

Te talerzowce, które Apple montuje w swoich komputerach (5400 RPM), to jest według mnie jakiś kiepski żart. Parodia. Śmiech na sali. 

Przez ten dysk nawet jakbyś wsadził do tego Maca 64GB RAM, Core i7 najmocniejszy i cuda świata, to cały komputer będziesz miał tak spowolniony, że na tym się nie będzie dało normalnie pracować.

 

Ja mam Maca mini (Late 2012) z:

  • Intel Core i5 2.5 GHz
  • 16GB RAM 1600 MHz
  • HD 4000

i OS X Yosemite jest tak zmulony z powodu talerzowca 500GB, że nie dałem rady po prostu... 

I teraz najlepsze, zainstalowałem Yosemite na zewnętrznym dysku USB 2.0 500GB kupionym prawie pięć lat temu za grosze i Yosemite śmiga 3 razy szybciej. Chociaż w benchmarkach jest wolniej, to w praktyce to jest niebo a ziemia. 

Nie pakuj się w HDD, bo to bez sensu.

 

RAM rozszerz do 16GB (przydaje się, ja mam 16GB i przy odpaleniu wszystkiego co potrzebne na 10.10 mam wżarte 12GB, lubi weżreć RAM Yosemite) i SSD 256GB. Pomiędzy i5 a i7 nie odczujesz dużej różnicy, a pomiędzy HDD a SSD to jest niebo a ziemia. 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych