Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Projekt - 20" Lampka druga młodość.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
96 odpowiedzi w tym temacie

#1 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 04 maja 2014 - 23:17

Koledzy - udało mi się za niewielkie pieniądze kupić komplet kultowego iMaca tzw. Lampki (lub snowball). Na dziś G4 (nawet 1,25GHz) to ciut mało, postanowiłem dać lampce drugą młodość. Wiele jest filmów z takimi przeróbkami, ale te co znalazłem to były raczej hackintosh (a i tak większość na atomie), z wystającymi kablami - nia ma to nic wspólnego z urodą legendarnego iMaca. Chcę zrobić prawie wszystko na elementach Apple. We wtorek odbieram:
  • iMaca PowerMac6.3 20" w idealnym stanie
  • Klawiatura i myszka akrylowe
  • Akrylowe głośniki

Założenia projektu:
  • Odmłodzenie lampki na elektronice intel CPU C2D lub i5 (oczywiście muszą to być oryginalne płyty Apple)
  • Cała elektronika musi zmieścić się w obudowie
  • Wszystkie gniazda muszą być oryginalnie zamontowane i działające - co więcej - nie może być widać przeróbek.
  • Oczywiście całe oprzyrządowanie oryginalne musi prawidłowo działać - i tu pierwsze pytanie do Was - czy głośniki są pasywne (czyli bez elektroniki) czy aktywne (elektronika w środku) oraz jakiej są mocy?

Pomysły
  • Zastosowanie płytę od maca mini C2D lub i5 (od 2010 rocznika) z dorobieniem płytek gniazd i ewentualnego wzmacniacza audio. (w zależności co uda się skupić).
  • Wykorzystanie płyty od macbooka pro 13" (tu ponieważ mam spory zapas płyt można pokusić się na i5 z HD4000) także z dorobieniem płytek gniazd.
  • Inne pomysły - tu czekam na Waszą inwencję.
  • Lampkę chcę uzbroić w minimum 8Gb RAM; napęd.... może nagrywarkę bluray (666 co Ty na to?), dysk SSD minimum 256Gb.

Pomoc
Ze względu na to, że mój czas nie zawsze należy do mnie proszę Was o sygnał gdybyście znaleźli uszkodzonego maca mini alu (po 2010 roku) lub samą płytę główną w logicznych pieniądzach. Telefon do mnie znajdziecie w stopce.

Wszelkie pomysły co do projektu będą mile widziane i jeśli będą tylko możliwości zostaną uwzględnione.

Oczywiście całą "operację" postaram się jak najdokładniej opisać w tym wątku wraz ze zdjęciami.

#2 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 maja 2014 - 15:44

Dremel Junkie
Temu panu żadne kable nie wystają ;)

#3 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 maja 2014 - 16:32

Dremel Junkie
Temu panu żadne kable nie wystają ;)


nie licząc że to hack w obudowie apple - to racja ;)

#4 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 maja 2014 - 16:54

Zasada ta sama, roboty też tyle samo. Skorzystaj z jego wiedzy i opisów. Nie ma co wyważać otwartych drzwi.

#5 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 maja 2014 - 17:33

Jak napisałem - chcę zbudować tylko na podzespołach apple, poza tym nie może tak wyglądać efekt końcowy ( zdjęcie z gniazdami ) - lampka musi wyglądać na oryginalną i tak działać . Projekt pokazany przez Ciebie ma wiele niedociągnięć (choćby problemy z usypianiem; brak 1394 itd). Roboty - wbrew pozorom - będzie mniej bo tu wykorzystano wiele dodatkowych modułów zewnętrznych (zasilacze, wzmacniacz audio umieszczony poza obudową) gdzie trzeba było kombinować - zaś płyty apple mają wszystko gotowe. Trzeba tylko odpowiednio zaadaptować. Tak więc jednak pozostanę przy swoim zamyśle - hackom mówimy NIE :-).

#6 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 05 maja 2014 - 20:33

No to powodzenia życzę. Mam taką samą. Zjarała się grafika i nie mogłem znaleźć odpowiedniej. Przydało by się to cudo postawić na nogi. Z tego co pamiętam, monitor nie miał sygnału po vga ani dvi.

#7 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 maja 2014 - 21:09

Zatem zaczynamy. Lampka właśnie dojechała. Stan opisywany przez sprzedającego można określić jako "reklamowy" - znaczy na reklamie jest zawsze idealna biel a jak w życiu każdy wie... :-). Nic to - ważne że działa. Pierwsze uruchomienie i od razu wiadomo, że świetlówki będą do wymiany (biel wpadająca w róż z czasem poprawiająca się w kierunku idealnej bieli) , zaś matryca bajka - ostra nie wypalona (czego najbardziej się bałem). Mile zaskakuje dźwięk głośniczków, z głębokim ale przyjemnym basem. Kula jest na tyle duża, że zaczynam zastanawiać się nad włożeniem płyty od Macbooka Pro 15" na i7 . Myślę także nad płytą od Retiny, jednak brak wejść SATA (napęd) ciut mnie zniechęca. Jutro wykonam zdjęcia abyście widzieli od czego startujemy.

Iro - po zakończeniu projektu chętnie oddam Ci płytę (1.25GHz G4 GForce 5200/64Mb). Monitor zamierzam bezpośrednio wysterować z płyty po LVDS-ie.

Jak widzicie matryca jest idealna:

Dołączona grafika

Zdjęcie w wyższej rozdzielczości (1.7Mb)

#8 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 05 maja 2014 - 21:14

No właśnie, miałem pytać jak chcesz wysterować monitor, bo w podobnych projektach to na ogół największy problem (i, jak widziałem, na ogół był rozwiązywany przez podmianę matrycy). Tym bardziej życzę Ci Piotrze powodzenia i zasiadam w pierwszym rzędzie kibiców, tym bardziej, że podobny projekt od dawna chodził mi po głowie (ale nie był realizowany, bo mam dużo mniejsze możliwości niż Ty :) )

#9 kormo

kormo
  • 218 postów
  • SkądWawa

Napisano 05 maja 2014 - 22:48

Wrócił też Spartakus na Allegro. Teraz trochę taniej. Twentieth Anniversary Macintosh / Mac / BOSE 2.1 (4202584610) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

#10 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 maja 2014 - 23:23

kormo i jeszcze będzie często wracał. Lampka jest kultowa - Spartakus tylko rzadki. Taką cenę może by uzyskał na eBay-u i to po kilkumiesięcznej walce - w Polsce wątpię....

#11 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 06 maja 2014 - 06:12

Od tego sprzedawcy za darmo bym nie wziął...

#12 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 06 maja 2014 - 11:03

Ciut rozważań teoretycznych.
Płyta w lampce ma P/N 820-1599 i oznaczenie Q26 (dla chcących spróbować własnych sił schemat można znaleźć w necie). Co do matrycy obsługuje w pełni sygnały DVI (TMDS) więc nie elegancko, ale skutecznie można zamontować płytę z wyjściem mDP + przejściówka mDP do DVI (np. K90I czyli i5/HD3000/2011) i połączyć odpowiednio kable sygnałowe. Dodatkowo matryca potrzebuje napięcia 3,3V które można pobrać z płyty za tranzystorem sterowanym sygnałem S3 (np. PP3V3_FET). Większość płyt posiada ten klucz na 2A, matryca pobiera 0.65A, więc radzę sprawdzić czy klucz jest wydajny aby zasilić linię i matrycę . To samo napięcie może wysterować inwerter (stan wysoki na wejście ENABLE) i mamy rozwiązany problem wyświetlania na matrycy. Dodatkowo montujemy wewnątrz zasilacz macbooka np. 60 W ( starczy spokojnie do zasilenia płyty) połączony z zasilaczem głównym, (potrzebny do zasilania inwertera) - a dalej to kabelkologia i gotowe.

Wieczorem spróbuję przełożyć teorię na praktykę

Poniżej schemat wyprowadzeń sygnałów TMDS na płycie Q26

Dołączona grafika

#13 knut

knut
  • 157 postów

Napisano 06 maja 2014 - 14:25

Trzymam kciuki, subskrybuję wątek i czekam na fotki. ;)

#14 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 maja 2014 - 14:49

U nas w serwisie od dawna już działa taka lampka jako monitor. Matryca jest podłączona przez adapter Mini Display Port. Wymaga ona też zewnętrznego zasilania, chyba do podświetlenia. Piszę chyba, bo nie mam zbyt dokładnych informacji. Kolega się tym zajmował, plan był dokładnie taki sam - aby do środka wstawić płytę z MacBooka Pro. Do teraz udało się uruchomić matrycę, na resztę chyba zabrakło czasu.

#15 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 06 maja 2014 - 19:31

Raport dnia :-)

Lampki już nie ma - pozostała tylko kupka gruzu.

Dołączona grafika

Część 1. Zasilacz

Nie zdecydowałem jeszcze (czytaj nie znalazłem płyty :-) ) czy odmłodzę lampkę na bazie maca mini, czy płyty z MBP. Jednak obie wersje potrzebują zasilacza. Adaptując oryginalny zasilacz i stosując płytę od Apple pozbywamy się zbędnych urządzeń w środku naszej lampki. Jeśli następcy zdecydują się na odmłodzenie we własnym zakresie polecam zastosować płyty od maca mini (od 2010 rocznika) gdyż są zasilane napięciem 12V które uzyskamy z naszego oryginalnego zasilacza.

Składa się on z dwóch płytek - przetwornicy 110/220V + układu prostownika (na zdjęciu po lewej) oraz głównego zasilacza +12/+24V (po prawej).
Dołączona grafika

Wychodzą z niego kable:
  • 4 x czarny - masa
  • 4 x żółty - +12V
  • 1 x zielony - +24V wykorzystywany do zasilania inwertera .
  • 1 x biały - załączenie sekcji +24V stanem wysokim ( 3,3V )
  • 1 x niebieski - usypianie zasilacza (w projekcie niepotrzebny)

Dołączona grafika
złącze zasilania oryginalnej płyty głównej.

Złącze posiada również zasilanie HDD i ODD ale w tym etapie nie jest potrzebne. Oryginalnie napięcia +5V i +12V używane do zasilania dysków jest tworzone na płycie głównej.

  • Płyta od maca mini - od 2010 rocznika (czyli wersja w aluminiowej obudowie) mac mini jest zasilany pojedynczym napięciem 12V. Przy wyborze tej płyty rozwiązanie jest proste - żółty kabel podłącza się do + zasilania płyty czarny do masy. Sterowanie inwerterem pozostawiam na później.
  • Płyta od MBP - tu jest bardziej skomplikowane. Aby prawidłowo wstała płyta od MBP trzeba przerobić albo elektronikę płyty ( "oszukać" SMC, że jest podpięty prawidłowy zasilacz z prawidłowym napięciem) albo podnieść napięcie w zasilaczu minimum do 14.5V. Ja zdecydowałem się na pierwszą opcję, czyli przerobiłem samą płytę (chcę jak najwięcej zachować z oryginalnej lampki) i tak oto zasilacz lampki zasila... płytę MBP 13" i5 z 2011 rocznika.

Dołączona grafika

P.S. W poście #12 wkradł się błąd (wierz tu internetowi :D) - po porównaniu schematów płyta 820-1599 to projekt o nazwie Q59 a nie jak podałem Q26.

#16 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 06 maja 2014 - 19:37

Jaki przykry widok :/ Postaw go szybko na nogi ;)

#17 tommy73

tommy73
  • 443 postów
  • SkądChełm, PL

Napisano 06 maja 2014 - 21:39

Życzę szczęścia- będę Ci kibicował!

#18 dm76

dm76
  • 2 445 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 maja 2014 - 22:29

będziesz się chciał pozbyć paru rzeczy ze środka...? ja kupiłem niekompletnego, bez dysku i paru innych rzeczy...

#19 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 06 maja 2014 - 23:08

Oczywiście to co pozostanie chętnie oddam do odratowania innych egzemplarzy. Na razie badam możliwości - decyzję co będzie potrzebne, a co nie podejmę w niedzielę (jeśli do tego czasu nie znajdę miniaka będę budował na płycie MBP). Z racji różnych możliwości przy obu wariantach, nie wiem jakie elementy będą potrzebne do zakończenia projektu (choć oryginalny dysk i napęd oczywiście potrzebne nie będą :-))

#20 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 07 maja 2014 - 07:27

Fajny projekt. Powodzenie życzę!

#21 bolec71

bolec71

  • 657 postów
  • SkądPodkarpacie

Napisano 07 maja 2014 - 07:34

Super. Mam nadzieję że po zakończeniu udostępnisz lampkę do obejrzenia w Warszawie (może być za biletami wstępu) ;)

#22 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 maja 2014 - 09:58

Super. Mam nadzieję że po zakończeniu udostępnisz lampkę do obejrzenia w Warszawie (może być za biletami wstępu) ;)


Ale rozumiem że pokazy w 3D? Taki iPlex? ;)... Tytuł będzie "Polacy nie gęsi i swojego dremela mają " :)

#23 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 12 maja 2014 - 22:42

Dałem sobie czas do niedzieli na wybór. Dziś jest poniedziałek czas podjąć decyzję. Ani na alledrogo, ani na ebay-u nic z maca mini w rozsądnej cenie nie da się znaleźć. Była jedna sztuka na alledrogo, ale rocznik 2010; sprzedawca niepewny, a i cenę osiągnął zawrotną jak na uszkodzony sprzęt (ok 700 zł). Decyzja pada więc na płytę od macbooka. Zastosuję płytę z modelu MC700 (i5 2.4GHz HD3000). Sprecyzujmy więc założenia projektu:
  • Budżet - zamknięcie projektu do 2550 zł z czego lampkę udało się kupić za 700 zł; płytę skupiłem za 350 zł. Pozostaje 1500 zł na pozostałe części.
  • W czasie szukania dawcy pobawiłem się matrycą i po drobnej ingerencji w płytę udało się wysterować matrycę bezpośrednio z wyjścia LVDS, tak więc mam wolny port TB który zamierzam uruchomić jako port zewnętrzny.
  • Apple konstruuje swoją elektronikę dziwnie (konia z rzędem temu kto zrozumie co "poeta miał na myśli") , jednak dzięki temu możemy lekko przerobić płytę dawcę wkładając USB3.0. Niestety tylko 2 gniazda - trzecie będzie analogowe :-) 2.0.
  • Projekt wykonuję jako powtarzalny - jeśli ktoś z użytkowników będzie chciał pójść moją drogą - szlak będzie przetarty.
Teraz proszę kibicujących o pomoc. Rozgorzała dyskusja czy lampka ma być taka jak "mama apple zaprojektowała", czyli bez przeróbek mechanicznych, czy też bardziej "użytkowa". Chodzi tu o montaż kamery w obudowie matrycy, wraz z czujnikiem oświetlenia - o ile z tym ostatnim nie ma problemu o tyle montaż kamery wymaga ingerencji w obudowę. Upraszczając - jak sądzicie - pozostawić lampkę w pełnym oryginale czy przerobić ją tak aby miała jednak możliwość używania FaceTime?

#24 Edzio1903

Edzio1903
  • 191 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 13 maja 2014 - 06:18

Dałbym sobie spokój z kamerą.

#25 klnt

klnt
  • 2 043 postów
  • SkądOpole

Napisano 13 maja 2014 - 06:31

Ja rownież odpuściłbym kamerę - szkoda obudowy.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych