Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

"adres fizyczny komputera"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 jansz

jansz
  • 20 postów

Napisano 10 listopada 2007 - 17:10

WItam, chcialem podlaczyc swojego maca do internetu (aster city) przez kabel(jako drugi komputer, pierwszy to stary PC). Model modemu to Motorola SB4100. Zadzwoniolem do pani z aster i powiedziala ze nic mi nie moze pomoc dopoki nie podam jej adresu fizycznego mojego maca, ktorego nie wie jak sprawdzic...Ja tez nie wiem, wiec zapytam sie Was..?:) dzieki

#2 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 10 listopada 2007 - 17:12

Chodzi o adres MAC karty sieciowej - zobacz w Apple System Profilerze (w menu Jabłko).

#3 robbie

robbie
  • 475 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 10 listopada 2007 - 17:13

System Peferences -> Network ->Ethernet ID (w Leopardzie jest w zakładce Ethernet) i ma postać: XX:XX:XX:XX:XX:XX, gdzie XX to w systemie 16 "liczby" od 0 do F

#4 jansz

jansz
  • 20 postów

Napisano 10 listopada 2007 - 17:18

Dzieki wielkie...hmm to dopiero 2 dzien z maciem, musze sie jeszcze duzo nauczyc:)

#5 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 10 listopada 2007 - 17:19

Uruchom terminal.app i wpisz: ifconfig en0 | grep ether Jeszcze zamiast prosić się Pani z aster możesz zrobić NAT na starym PC. Widzę, że modem ma wyjście USB i ethernet nie wiem pod które obecnie masz podpięty PC ale jeśli chcesz pod niego podpiąć mac'a to pod USB będą problemy więc tak czy tak PC musisz przepiąć pod USB. Oczywiście możesz kupić hub'a/switch'a do ethernetu i podpiąć jedno i drugie przez ethernet. Istnieje też możliwość, że źle przeczytałem dokumentacje od tego modemu i ma on więcej wyjść ethernetowych ;)

#6 jansz

jansz
  • 20 postów

Napisano 10 listopada 2007 - 17:31

Hmm teraz sie zglosil pan w aster city i powiedzial ze on na temat macow NIC NIE WIE. Czy mozecie mi napisac malego tutoriala jak polaczyc sie z tym modemem przez ethernet? (bo z tego co rozumiem przez usb nie da rady) PC mam polaczony z modemem przez USB. Jestem kompletnie zielony jeszcze...

#7 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 10 listopada 2007 - 18:09

Patrząc na poradnik zamieszczony na ich stronie:
http://aster.pl/file...ci_internet.pdf

To nie musisz robić nic po prostu wkłądasz kabel z modemu do mac'a. Defaultowo masz ustawione pobieranie adresów automatycznie więc jeśli tylko dodali Twój adres fizyczny, o który wcześniej pytałeś to już powinno działać.

#8 naresh

naresh
  • 2 079 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 listopada 2007 - 18:10

Nie podlaczysz do jednego modemu dwoch urzadzen (jednego przez usb drugiego przez ethernet). Potrzebny Ci tu bedzie router.

#9 Chilon

Chilon
  • 1 930 postów

Napisano 10 listopada 2007 - 18:13

Nie podlaczysz do jednego modemu dwoch urzadzen (jednego przez usb drogiego przez ethernet). Potrzebny Ci tu bedzie router.


Kolega podał model modemu, w dokumentacji jest napisane, że obsługuje do 32 komputerów 1 przez USB 31 przez ethernet.

#10 jansz

jansz
  • 20 postów

Napisano 10 listopada 2007 - 18:24

Ehh no nic sie nie dzieje, a w aster mowia ze musze skonfigurowac sam. Ale pewnie bedzie musial zrobic to za mnie serwisant za 60 pln. To jeszcze jedno pytanie-> Mam router, ale jak sie lacze przez airport ( z moja siecia, z ktorej tylko ja korzystam) to internet chodzi tak wolno ze praktycznie nie chodzi. NP. firefox mial sie sciagac 20 godzin...).W nocy chodzi troche szybciej, ale i tak kiepsko bardzo. Czy jest cos nie tak z routerem, maciem, polaczeniem? dziekuje za pomoc

#11 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 10 listopada 2007 - 18:26

zresetuj modem przed podpieciem maca, tj. wylacz go z sieci elektrycznej na chwil kilka i podlacz znowu.

#12 jansz

jansz
  • 20 postów

Napisano 10 listopada 2007 - 18:37

Dzieki!! dziala..niestety i tak duuuuuuuzo wolniej niz na stacjonarnym PC ale dziala. Czy szybkosc internetu zalezy od routera? Tzn im"lepszy" router tym szybszy net? Innymi slowa, jak moge zrobic zeby dzialalo szybciej?

#13 clarq

clarq
  • 206 postów

Napisano 10 listopada 2007 - 21:15

no w pewnym sensie tak. bo sa routery 802.11, 802.11a, 802.11b, 802.11g oraz 802.11g/n te co maja n sa zgodne z g/b, ale nie z a ani nie z null.pewnie masz albo b albo b/g jesli masz lacze ponad 11Mbit/s to router null lub b bedzie spowalnial internet. natomiast przy wolniejszych laczach wystarczy. poza tym kwestia ile pasma wykorzystujesz z laptopa na raz. bo jesli masz lacze 20Mbit/s, airporta b, ale nie wykorzystujesz nawet tych 11Mbit/s to nic nie zauwazysz. Airport classic jest 802.11b, a extreme jest b/g. ja bym sie nie przejmowal tym.

#14 jansz

jansz
  • 20 postów

Napisano 11 listopada 2007 - 11:09

ROzumiem, czyli problem lezy w czym innym, bo majac na mysli ze intenet chodzi duzo wolniej, mowie o predkosci praktycznie zerowej( samo wczytanie strony zajmuje 5 minut, nie mowiac juz o sciaganiu czegokolwiek).

#15 clarq

clarq
  • 206 postów

Napisano 11 listopada 2007 - 11:25

ROzumiem, czyli problem lezy w czym innym, bo majac na mysli ze intenet chodzi duzo wolniej, mowie o predkosci praktycznie zerowej( samo wczytanie strony zajmuje 5 minut, nie mowiac juz o sciaganiu czegokolwiek).


odpal na mac'u istumbler. pokaze Ci 'jakosc' sygnalu. no czy jakies inna siec Ciebie nie zakloca.

#16 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 11 listopada 2007 - 12:09

a moze masz problem z dns'ami ?

#17 clarq

clarq
  • 206 postów

Napisano 11 listopada 2007 - 16:11

a moze masz problem z dns'ami ?


dobra rada. nie wpadlem na to;-)
niech sprobuje:
208.67.222.222
208.67.220.200
sa bardzo szybkie i dostepne dla kazdego.

---- Dodano 11-11-2007 o godzinie 16:31 ----
a jak ustawisz te dns'y to wrzuc jakies transparentne proxy,

#18 jansz

jansz
  • 20 postów

Napisano 11 listopada 2007 - 22:38

Ok ok, teraz wersja lopatologiczna...
Co to sa dnsy.

I gdzie/jak mam wpisac ("sprobowac") te adresy. I co znaczy ostatnie zdanie...

Nie, nie jestem przyglupem, po prostu o tym nie mam zielonego pojecia:)

---- Dodano 12-11-2007 o godzinie 00:39 ----
i aha...nie wiem co to jest istumbler...

#19 clarq

clarq
  • 206 postów

Napisano 11 listopada 2007 - 22:54

Ok ok, teraz wersja lopatologiczna...
Co to sa dnsy.

I gdzie/jak mam wpisac ("sprobowac") te adresy. I co znaczy ostatnie zdanie...

Nie, nie jestem przyglupem, po prostu o tym nie mam zielonego pojecia:)

---- Dodano 12-11-2007 o godzinie 00:39 ----
i aha...nie wiem co to jest istumbler...


dns to sa nameserver'y.
czyli taki server co zamienia np. www.wp.pl na adres ip.
wpisujesz sie w network'u (ustawienia sieci). oddzielnie wpisujesz dla kazdego interfejsu i localizacji. jesli to swiezy system to powinnej miec 1 localizacja. adres dns musisz wpisac dla airporta. bedziesz tam mial konfiguracje dla tcp/ip v4 i dla tcp/ip v6.
w ustawieniach tcp/ip v4 jest pole na wpisanie dns'ow i tam je trzeba wpisac.

jesli chodzi o proxy. to poszukaj w wyszukiwarce adresy ip serverow proxy. interesuja Ciebie transparent proxy. a potem wpisujesz je w konfiguracji sieci (obok konfiguracji tcp/ip dla airporta jest 'proxies' i tak wpisujesz adres tego servera oraz port tego sercera co znalazles dla protokolow HTTP, HTTPS i FTP.

no i teraz jesli ten server jest szybki to moze dzialac szybciej. wpisz te dns'y co Ci podalem oraz poszukaj sobie jakiegos proxy (ja ci go podac nie moge, bo nie wiem ktore od Ciebie chodza najszybciej). no i potestuj rozny proxy server'y.

a istumbler to program diagnostyczny do wlan'ow. wyszukuje sieci w zasiegu i podaje ich paramentry.
  • jansz lubi to

#20 jansz

jansz
  • 20 postów

Napisano 11 listopada 2007 - 23:03

Dziekuje ci bardzo. Teraz juz tego nie sprawdze, ale jutro napewno i napewno dam znac jak mi poszlo:)

Jeszcze raz dzieki za wyjasnienie!!

---- Dodano 12-11-2007 o godzinie 18:42 ----
No i wszystko juz jest jasne. Zaprosilem do domu goscia co mial mi skonfigurowac internet. Okazalo sie ze router ktory mam (3com, a dokladnie 3CRWER100-75) nie jest kompatybilny z macami i duzo uzytkownikow ma z nimi problemy.

A wiec ten oddaje i pewnie kupuje...Wlasnie jaki router polecacie?

W sklepie w ktorym kupilem obecny sprzet, moge go wymienic na linksys-a z doplata 100 pln. Linksys bedzie dziala z maciem na 100%??




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych