Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* - - - - 1 głosy

Mac Pro 2013-forumowe testy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#1 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 01 lutego 2014 - 23:16

Padła w innych wątkach propozycja by zrobić forumowe testy Mac Pro 2013 więc zakładam wątek.

Propozycja jest taka by zgłaszać w postach konkretne pomysły testów wraz z ich metodologią.

Postaram się ten post uzupełniać tak by łatwo można było sprawdzić czy dany pomysł testu już się pojawił oraz jakie były jego wyniki.

Jeśli do testu będą potrzebne konkretne programy (nie wszystko jest darmowe i nie wszystko ma wersje demonstracyjne) lub pliki (dane) to zgłaszający powinien przemyśleć w jaki sposób można je dostarczyć.

Testy powinny być tak przemyślane by ich wyniki dało się zmierzyć i by można było zapewnić ich powtarzalność - wtedy uda się z czasem zbudować bazę porównawczą wyników dla różnych kombinacji procesorów/kart graficznych.

Do testów dostępny będzie MacPro w konfiguracji:
- 12 rdzeni@2,7GHz
- 32GB RAM
- 2xGPU AMD FirePro D700 z 6GB VRAM

Oczywiście gdy dojdzie.

Dostępne jest łącze 250Mb/s więc nie powinno być problemu z pobieraniem plików niezbędnych do testów.

- - - Propozycja art.mariusz - - -

A. Raport z tego programu: GLview: https://itunes.apple...444052073?mt=12
B. Film z działania apliakcji wraz z podglądem obciążenia GPU CPU oraz czasy renderu dla Adobe AfterEffects. np z tego pliku: robot4JS.aep link: robot4JS.aep
C. Film z działania apliakcji wraz z podglądem obciążenia GPU CPU oraz czasy renderu z silnikiem Blender Cyles Dev:Ref/Release Notes/2.61/Cycles - BlenderWiki
pliki z pociagiem lub inny z tej strony: 3dRender.com: Lighting Challenges.
D. Transkodowanie. Jakiś materiał z 2k lub 4K do DVD (h.262/mpeg-2) - wymaga wybrania odpowiedniego materiału, który jest w sieci lub da się umieścić w sieci tak by dało się go także później wykorzystywać do porównań. Być może da się wykorzystać materiały dostępne tu: https://archive.org/...10BitRgbDpxFile. Materiał źródłowy powinien być dostępny w sieci do pobierania tak, aby każdy mógł dokonać własnej próby i zobaczyć fizyczną różnicę do swojego sprzętu.
Świetnie byłoby dokonać testu na plikach kinowych tzn. pełną i szyfrowaną paczkę MXF.
E. Wyniki dla obciążenia 30 min. Interesujące jest w tym pomyśle Apple, czy maszyna np. zwalnia już po 15 min. aby zacząć się studzić? [wymaga doprecyzowania] Być może da się do tego wykorzystać Intel® Power Gadget


- - - Propozycja dvcam - - -

Mnie na chwilę obecną bardzo interesuje wydajność nMP w Davinci Resolve z materiałem 4K oraz konforming plików R3D na w ProRes w RedCine.


Potrzebne będą przykładowe pliki oraz, chwilowo, licencje na aplikacje, które wymagają tego

- - - Propozycja zbieraj - - -

Cinebench R15 - rendering przez CPU oraz FPSy z testu OpenGL


- - - Propozycja JerryEvo - - -

LuxMark - ten test wykorzystuje OpenCL, więc powinien pokazać potencjał kart graficznych w Mac Pro.
BruceX test OpenCL z wykorzystaniem FCPX



- - - Propozycja dzikipl - - -

Intel® Power Gadget

Potrafi logować do pliku.



Uwaga! Wszelkie rozmowy na temat nMP niezwiązane z testami forumowymi prowadzimy w tym wątku

#2 dvcam

dvcam
  • 1 845 postów
  • SkądLodz

Napisano 02 lutego 2014 - 00:16

Proszę moderatora o podpięcie tematu. Będziemy "grzeczni" ;)

#3 zbieraj

zbieraj
  • 1 016 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 lutego 2014 - 00:51

Dopisz do tego testu Cinebench 15 - rendering przez CPU oraz FPSy z testu OpenGL - uwaga, nie wiem czy przy OpenGL test odbywa się z CUDA.

#4 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 02 lutego 2014 - 08:05

Test OpenGL w Cinebench R15 nie odbywa się ani z użyciem CUDA ani OpenCL.

#5 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 lutego 2014 - 10:37

Proszę moderatora o podpięcie tematu. Będziemy "grzeczni" ;)


[mod]Licząc na to, że "będziecie grzeczni" - przychylamy się do prośby. Uszanujcie nasz czas i proszę o nie wprowadzanie do niego wszelkich tematów "hackintosha".[/mod]

#6 dzikipl

dzikipl
  • 533 postów

Napisano 02 lutego 2014 - 11:50

Czy Adobe CS6 będzie dostępny? Mogę napisać parę skryptów, dla Indesigna i Photoshopa. W Indesignie wrzucę benchmark budowania strony i eksportu, to przetestuje komputer jednowątkowo. Do Photoshopa mam parę pomysłów ale jak ktoś ma własne operacje które mu się mulą na obecnym sprzęcie proszę o pw, dodam do testu. Mam na myśli operacje życiowe i filtry/operacje których się używa często w pracy.

#7 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 02 lutego 2014 - 15:41

Powinno działać na Adobe CC więc nie powinno być kłopotu. Choć trzeba zastanowić się jak zapewnić powtarzalność wyników - ostatnio próbowałem porównywać Iris z nVidią w moim rMBP i kolejne wyniki skryptów różniły się.

- - - Połączono posty - - -

[mod]Licząc na to, że "będziecie grzeczni" - przychylamy się do prośby. Uszanujcie nasz czas i proszę o nie wprowadzanie do niego wszelkich tematów "hackintosha".[/mod]


Jako autor wątku będę sumiennie raportował wszelkie odniesienia do hamaków.

- - - Połączono posty - - -

Dodałem własną propozycję testu LuxMark jako testu wykorzystującego OpenCL.
Znalazłem też BruceX test OpenCL z wykorzystaniem FCPX

#8 dvcam

dvcam
  • 1 845 postów
  • SkądLodz

Napisano 02 lutego 2014 - 17:43

Jako autor wątku będę sumiennie raportował wszelkie odniesienia do hamaków.


Ja również będę Ciebie w tym wspomagał.

PS. Pozdrawiam kokosa ;)

#9 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 02 lutego 2014 - 18:51

Jako autor wątku będę sumiennie raportował wszelkie odniesienia do hamaków.


Niby czemu? Fajnie byłoby zobaczyć do porównania wyniki innych maszyn poddanych takiej samej procedurze testowej.

#10 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 lutego 2014 - 19:30

Niby czemu? (...)


1. Bo Was o to proszę - forum jest o urządzeniach ze stajni apple.
2. Takie jest stanowisko moderacji w sprawie osx86 - proszę zapoznać się z tematem Oświadczenie moderacji w sprawie osx86.

Wyjaśnienie zostaje zamieszone - każdy następny post w stylu "a dla czego nie hamaki...."; "a ja bym chciał o hamakach .." zostanie usunięty, a autor odpowiednio "nagrodzony".

#11 JKoz

JKoz
  • 1 649 postów
  • Płeć:
  • SkądPL

Napisano 03 lutego 2014 - 08:41

Nie ma co się kłócić. JEST OK.

Sprawa jest prosta i zrozumiała.
Wykonane testy porównasz sobie sam na własnej maszynie czy to będzie stary Mac Pro, Pralka czy HaMac przez to będziesz miał wgląd czy warto zamienić obecny sprzęt na nowy czy też nie. o ile jest wydajniejszy nMP czy też nie.

To też ważne jest aby określić procedurę jasną i klarowną. Taką aby nikomu nie przysporzyła problemu i by mógł ją przeprowadzić samemu.

Oczywiście są takie testy, jak pomiar hałasu czy zużycie energii, która nie dokonasz w domowych warunkach ale sam wiesz na co mogą pozwolić ci twoje uszy bądź budżet firmy.

#12 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 lutego 2014 - 09:14

(...)Oczywiście są takie testy, jak pomiar hałasu czy zużycie energii, która nie dokonasz w domowych warunkach ale sam wiesz na co mogą pozwolić ci twoje uszy bądź budżet firmy.


Nie do końca - jeśli ktoś z testerów będzie z Warszawy i miałby czas w wekend (tylko w tedy mogę poświęcić czas), mogę udostępnić swoje przyrządy - można bez interwencji w elektronikę zmierzyć skuteczność chłodzenia, rozkład temperatur, pobory prądu, zużycie energii, poziom hałasu, itd.

#13 art.mariusz

art.mariusz
  • 1 542 postów
  • SkądKatowice

Napisano 03 lutego 2014 - 15:23

1.

skuteczność chłodzenia, rozkład temperatur, pobory prądu, zużycie energii,

poziom hałasu, itd.
— iStat.

2. Transkodowanie. Jakiś materiał z 2k lub 4K do DVD (mpeg2)

3. Interesowałoby mnie zestawienie 15-inch: 2.3GHz with Retina display VS Quad-Core and Dual GPU
Ceny są podobne. Zestawienie wydajności w testach mogłoby zainteresować kilkoro ludzi?

4. Wyniki dla obciążenia 30 min. Interesujące jest w tym pomyśle Apple, czy maszyna np. zwalnia już po 15 min. aby zacząć się studzić? Jak napisałem obiążenia chwilowe nikogo chyba nie interesują poza sprzedawcami, a konstrukcja jest na tyle "zaskakująca"?, że takie działanie jest wycoce prawdopodobne?

#14 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 03 lutego 2014 - 15:32

Ad. 2 "jakiś" materiał jakość "transkodowany" chyba niezbyt wiele wniesie. Jaki materiał, czym transkodowany i przy jakich ustawieniach? Ad. 3 Jak zaproponujesz powtarzalną metodę testu to będzie można do wyników dorzucać z czasem inne maszyny Ad. 4 Metodologia konkretna?

#15 art.mariusz

art.mariusz
  • 1 542 postów
  • SkądKatowice

Napisano 04 lutego 2014 - 07:37

Ad.2,3 - Kolega oferował materiał ze swojej kamery, czyli może dostarczyć odpowiednieją ilość w formacie wprost z kamery.
Kiedyś była fajna próba udosteoniona w sieci, ale już nie ma: F65 4K 16 Bit DPX sample. | XDCAM-USER.COM

Tu coś znalazłem. https://archive.org/...10BitRgbDpxFile

Drugi plik do testów przydałby się najlepiej w formacie kinowym i szyfrowanym DPX 2K lub 4K transkodowanym do np. DVD (h.262) lub sieciowego streamowania h.264. 1080p 30.

Ad.4. Konkretna metoda. Musi być powtarzalna i dostępna dla wszystkich, aby mogli porównać ze swoją posiadaną maszyną i ocenić korzyści. Wymaga zastanowienia się lub dyskusji.

#16 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 04 lutego 2014 - 08:40

Dodałem do listy w pierwszym poście - sprawdź, proszę czy dobrze to opisałem.

#17 art.mariusz

art.mariusz
  • 1 542 postów
  • SkądKatowice

Napisano 04 lutego 2014 - 12:21

JarryEvo: Dziękuję za wprowadzenie mojej propozycji.

Dziękuję także za przeredagowanie tekstu. Niesetety pisze czasem zbyt szybko, w przerwie pracy i straszne głupoty wychodzą.
Jeden poważny mój błąd. Nie ma czegoś takiego jak (h.626) powinno być (h.262) znane też pod nazwą mpeg-2.

Oto treść poprawna do wklejenia:

Transkodowanie. Jakiś materiał z 2k lub 4K do np. DVD (h.262/mpeg-2) lub sieciowego streamowania 1080p 30 (h.264/mpeg-4).
Być może można wykorzystać materiały dostępne tu: https://archive.org/...10BitRgbDpxFile.

Materiał źródłowy powinien być dostępny w sieci do pobierania tak, aby każdy mógł dokonać własnej próby i zobaczyć fizyczną różnicę do swojego sprzętu.
Świetnie byłoby dokonać testu na plikach kinowych tzn. pełną i szyfrowaną paczkę MXF.

#18 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 04 lutego 2014 - 12:26

Poprawiłem. Natomiast zastanawiam się nad tym testem obciążenia mającym zweryfikować czy następuje zmniejszenie wydajności w celu chłodzenia. Ktoś ma jakieś pomysły jak to w praktyce wykonać?

#19 art.mariusz

art.mariusz
  • 1 542 postów
  • SkądKatowice

Napisano 04 lutego 2014 - 12:58

Może to coś podpowie?

Load (computing) - Wikipedia, the free encyclopedia

iStat Menus, a Mac app by Bjango

Hardware Monitor: Description

#20 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 04 lutego 2014 - 13:09

Potrzebowalibyśmy nie czegoś co pokazuje obciążenie w procentach tylko coś o pokazuje zmiany zegara bo przytłumiony rdzeń czy procesor nadal może być w 100% obciążony tylko, że wolniej działa. Czy się mylę?

#21 art.mariusz

art.mariusz
  • 1 542 postów
  • SkądKatowice

Napisano 04 lutego 2014 - 13:36

To wszystko jest dość skomplikowane i praktyce bardzo różnie wykorzywane przez ludzi. Mi trudno to już oceniać i chętnie pokrytykuję pomysły kogoś innego.

Ogólnie, to czy maszyna będzie działać trochę szybciej czy trochę wolniej niż stacja na Windows? to powiedzy, że mniej mnie obchodzi. Dla mnie wybór jest jeszcze OS X czy Windows i to jest dla mnie główny powód z którego tak się tutaj produkuję i męczę innych.

Dlatego z interesuje mnie przede wszystkim czy maszyna nie posiada ukrytych "kompromisów" typowych dla Apple? W przypadku iPhona można powiedzieć, ze wartość lansu może mieć dla kogoś znaczenie, ale w przypadku maszyny do pracy już niekoniecznie i możemy z Apple mieć różne punkty widzenia.

Głownie boję się zdolności do zaniżania swojej mocy obliczeniowej podczas pracy z powodu szybkiego przegrzewania, bo np. Apple uznało za najważniejsze dla siebie zrobienie wrażenia na innych i przy okazji zmniejszyło sobie koszty produkcji, a teraz chce aby ja za to zapłacił...

Wracając do testu:
1. Wg mnie najlepiej ocenić maszynkę przepuszczając przez nią konkretne obciążenie (transkodowanie lub render) na np. 90% przez min.mini. 30 min. Po tym czasie sumarycznie można ocenić czy na dłuższą metę to jest przemyślana konstrukcja do pracy.

2. Ważna rzecz dla mnie to analiza konstrukcyjna płyty głownej, która ma tyle wyjśc Thunderbolt czy to naparwdę jest wydajne kiedy np. do wszystkich portów dyski, karty graficzne, czy i jakie pojawia się spadki wydajności tych pzrepuszczanych strumieni?

3. Pamięci. Jak napisałem, włożyć można tylko cztery kostki, co wg mojego doświadczenia jest nie tylko nieokonomicznie i dlatego uważam takie pomysły za głupie jak na rozwiązanie maszyny do codziennej pracy, ale wg mnie dołożenie np. 64 GB w 4 kostach objawi się jeszcze większym wzrostem temeratury działania i kółko znów się tutaj zamyka na stałej wydajności tej urny na moje pieniądze.

#22 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 04 lutego 2014 - 13:55

[QUOTE=art.mariusz;2256954]Druga ważna rzecz dla mnie to analiza konstrukcyjna płyty głównej, która ma tyle wyjść Thunderbolt czy to naprawdę jest wydajne kiedy np. do wszystkich portów dyski, karty graficzne, czy i jakie pojawia się spadki wydajności tych przepuszczanych strumieni?[/QUOTE]

To w pewnym sensie zostało wyjaśnione już - te 6 gniazd jest podłączonych do 3 niezależnych portów Thunderbolt (górne lewe dwa, górne prawe dwa oraz oba dolne).

[/QUOTE]Pamięci. Jak napisałem, włożyć można tylko cztery kostki co wg mojego doświadczenia jest nie tylko droższe w praktyce, wręcz głupie jak na rozwiązanie maszyny do pracy. Wg mnie dołożenie np. 64 GB w 4 kostkach objawi się jeszcze większym wzrostem temperatury działania niż np. 8 czy 16 banków i kółko się zamyka.[/QUOTE]

Tumpio ma sprzęt do precyzyjnego pomiaru temperatury więc powinniśmy być w stanie coś w tej sprawie powiedzieć.

Twoim zdaniem 64GB to jest jakoś szczególnie mało do zastosowań profesjonalnych czy Twoje obawy wiążą się tylko z temperaturą?
Z tego co widać na filmach te kości nie mają radiatorów wdawałoby się więc, że może to wskazywać na to, iż nie grzeją się.

#23 dzikipl

dzikipl
  • 533 postów

Napisano 04 lutego 2014 - 14:10

Potrzebowalibyśmy nie czegoś co pokazuje obciążenie w procentach tylko coś o pokazuje zmiany zegara bo przytłumiony rdzeń czy procesor nadal może być w 100% obciążony tylko, że wolniej działa. Czy się mylę?


Intel® Power Gadget

Potrafi logować do pliku.

#24 art.mariusz

art.mariusz
  • 1 542 postów
  • SkądKatowice

Napisano 04 lutego 2014 - 14:17

To w pewnym sensie zostało wyjaśnione już - te 6 gniazd jest podłączonych do 3 niezależnych portów Thunderbolt (górne lewe dwa, górne prawe dwa oraz oba dolne).

— no i ciekawy jestem jak radzi sobie ten zainstalowany kontroler?

Twoim zdaniem 64GB to jest jakoś szczególnie mało do zastosowań profesjonalnych czy Twoje obawy wiążą się tylko z temperaturą?

— 64 GB to dla mnie naparwdę sporo, ale ważniejsza jest dla mnie pamięć kart graficznych, stąd taki "jeż" o ich niestatndardowy montaż w obudowie. Karty od Apple zawsze były nieuzasadniono drogie, a teraz jeszcze najparwdopodobniej bez szansy na ich tańszą i wydajniejszą aktualizację w firmie trzeciej.

Z tego co widać na filmach te kości nie mają radiatorów wdawałoby się więc, że może to wskazywać na to, iż nie grzeją się.

— no właśnie. NIe mam zaufania do Apple. Brak radioatorów, 4 banki pamięci to może być kompromis dobry dla nich nie dal mnie. Zakładam, że przy kasie z iPhone i iPad projekt Mac Pro dla nich to raczej zabawa dla jakiegoś działu przeznaczonego np. do ew zamknięcia jak nie wymyślą coś nowego i bardziej rentownego... Stąd też moje sugestie, że braki w dostawach i to mimo niespotykanej wcześniejszej prezentacji i przedsprzedaży oraz tak długiego okresu braku nowych wydań to po porostu wynik znikomwej mocy produkcyjnej produktu wynikłej ze słabej wiary w samym Apple.

Cokowliek by nie mówić o opcjach pod Windows, są to systemy do których się da włożyć wszystko co aktualnie będzie na rynku i to w cenie konkurencyjnej, jest więc pewna granica do której mogę dojść chcąc utrzymać pracę pod OS X. Nowy Mac Pro w mojej ocenie niebezpiecznie zbliża do mnie te granice zamiast je oddalać.

Innymi słowy. Uwierzę i pogratuluję jak zobaczę lub odkryję tą "ukrytą moc" sam osobiście, bo na razie same minusy widzę dla siebie.

#25 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 04 lutego 2014 - 14:33

Intel® Power Gadget

Zainstalowałem w moim MBP - wygląda obiecująco - dodałem jako propozycję w pierwszym poście.

[przeniosłem swoją wypowiedź na temat Thunderbolt do wątku, który wskazał tumpio]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych