Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[10.5] Zamienione znaki w klawiaturze ź<>ż


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 27 października 2007 - 23:50

W przez ostatnie kilkanaście lat pisząc ż myśleliśmy option+x
Leopard siłą zmusza nas do zmiany przyzwyczajeń piśmienniczych, przeciw czemu ja osobiście się buntuje.

Napisze jak w trzech krokach przywrócić normalność:
1) pobieramy z dowolnej strony plik klawiatury polish PRO "windows style"

Posted Image


2) Plik xxxxxx.keylayout otwieramy w programie text edit i za pomocą narzędzia do szukania jabłko+f znajdujemy literkę ź lub ż (są obok siebie) i zamieniamy je miejscami

Posted Image

Nie próbował bym opcji zmieniana literek bo może to jedynie wprowadzić bałagan.


3) zapisujemy i plik xxxxxx.keylayout wraz z ikonką umieszczamy w teczce- przepraszam katalogu użytkownika/Biblioteka/Szablony Klawiatur(czy jakoś tak)
Jest jeszcze możliwość zapisania dla całego systemu w podobnym katalogu w bibliotece sytemu bezpośrednio na HDD


Po przelogowaniu w international/imput menu zaznaczamy polish pro2

* nie testowałem tego rozwiązania na systemie 10.5 Leopard, nie biorę odpowiedzialności za wynikłe z operacji problemy.

Dla leniwych gotowa klawiatura w załączniku- po rozpakowaniu z "katalogu" trzeba wyjąć dwa pliki i wrzucić do wyżej opisanego katalogu- czy tam naprawdę jest ten nieszczęsny katalog w miejscu folderu?

Paczka do pobrania z http://web.mac.com/h.../Drobiazgi.html
  • Duckling lubi to

#2 misioslaw

misioslaw
  • 1 595 postów
  • SkądTychy

Napisano 28 października 2007 - 00:50

Teraz wystarczy przygotować "Polonizator" w którym bedzie:
Chcę mieć:
a)Teczki
b)Katalogi
c)Foldery

a)Ikony
b)Znaczki

a) ż i ź
B) ź i ż

Wszystkim niestety dogodzić się nie da, o czym najlepiej świadczy ilość "standardów" polskich liter.

---- Dodano 28-10-2007 o godzinie 01:53 ----

W przez ostatnie kilkanaście lat pisząc ż myśleliśmy option+x

i to wszystko przez jednego gościa który chciał być oryginalny.

#3 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 28 października 2007 - 07:51

No chciał być ... Think diffrent ;)

#4 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 28 października 2007 - 07:59

Teraz wystarczy przygotować "Polonizator" w którym bedzie:
Chcę mieć:
a)Teczki
b)Katalogi
c)Foldery

a)Ikony
b)Znaczki

a) ż i ź
B) ź i ż

Wszystkim niestety dogodzić się nie da, o czym najlepiej świadczy ilość "standardów" polskich liter.

---- Dodano 28-10-2007 o godzinie 01:53 ----

i to wszystko przez jednego gościa który chciał być oryginalny.


To komentarz na bardzo niskim pozomie. Wierz mi ale dla wielu osób będzie to problem.
I to nie podlega dyskusji. Dla znawców języka układ makowy od strony teoretycznej jest bardziej logiczny o czym w innym miejscu na forum dyskusja się toczyła niejednokrotnie.
A co do historii klawiatury polish pro to zdaje się osoby tworzące klawiaturę dla windows hciały być orginalne.


A teraz w temacie: ktoś już przetestował?

#5 Aronia

Aronia
  • 289 postów

Napisano 28 października 2007 - 09:40

Dla znawców języka układ makowy od strony teoretycznej jest bardziej logiczny


Przestawiłam się bez problemu właśnie dzięki tej logice i nie podoba mi się ta zmiana w Leopardzie.

#6 kolouker

kolouker
  • 122 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 października 2007 - 10:49

Skoro tak łatwo się przestawić na układ makowy, to niby dlaczego takim problemem ma być przestawienie się na układ Ż i Ź ?? (Tylko proszę nie wciskajcie mi bajek o logice itd, bo wpisywanie znaków diaktrycznych jest kwestią przyzwyczajenia i robi się to automatycznie.) Akurat ta zmiana wydaje mi się słuszna, bo teraz układ Polish Pro jest jednolity na wszystkich systemach.

#7 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 28 października 2007 - 10:59

Ehh tam czepiacie sie. Fajnie, ze JSG wymyslil sposob na przywrocenie starego ukladu, ale dam sobie obie rece uciac, ze wiekszosc uzytkownikow uzywa oprocz maca windowsa (nawet na macu), albo dopiero co sie przesiedli i nowy uklad bedzie im bardziej pasowal... Mysle, ze robi sie niepotrzebne zamieszanie. Ci, ktorzy chca stary uklad moga skorzystac z instrukcji JSG, a reszta zostawi tak jak jest... Moge zamknac temat?

#8 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 28 października 2007 - 16:27

Moge zamknac temat?

Poczekajmy aż ktoś przetestuje. Ja jutro albo po jutrze chyba usiąde do komputera z Leo i sam sprawdzę ale może ktoś wcześniej da rade- nie koniecznie coby(sic) używać.

#9 Duckling

Duckling
  • 490 postów
  • SkądWrocław / Nysa / Czarna Góra

Napisano 28 października 2007 - 19:06

JSG: dzięki za podpowiedź, zamiana liter na dobrze znane nam jest prosta, zarówno z poziomu TextEdita, jak i przez paczkę.

Problem w tym, że w swojej paczce masz podwójnie "Ż", dlatego po podmianie layoutu zarówno Option + X, jak i +Z dają Ż :)

Załączam paczkę z poprawionym układem, którą należy przegrać do Library > Keyboard Layouts
  • JSG lubi to

#10 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 28 października 2007 - 19:09

Dzięki... jako że sam testowałem na tygrysie a tu jest x=ż to musiałem podmienić na coś innego- przez chwilę było jakieś T a potem- pomimo pierwotnego założenia nie umieszczania gotowca- zrobiłem to... widać w ferworze walki coś pochrzaniłem.

#11 Duckling

Duckling
  • 490 postów
  • SkądWrocław / Nysa / Czarna Góra

Napisano 28 października 2007 - 19:12

widać w ferworze walki coś pochrzaniłem.


Zdarza się najlepszym :D ode mnie + :)

#12 zico_chaos

zico_chaos
  • 341 postów

Napisano 28 października 2007 - 21:58

poniżej prostsza instrukcja przywrócenia układu klawiatury z Tygryska

instrukcja

1. sciągamy, rozpakowujemy plik klawiaturka.zip (załącznik)
2 kopiujemy pliki z rozpakowanego załącznika do katalogu /user/nazwa uzytkownika/Library/Keyboard Layouts/
3. Wylogowujemy się z systemu
4. Wchodzimy do international i wybieramy naszą nową klawiaturkę

Poniżej adres do przygotowanej klawiaturki
http://suits-shirts....klawiaturka.zip
(w przypadku użycia plików z załącznika nasza nowa klawiaturka pokaże się w international jako "Polish Pro_Leopard"

#13 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 28 października 2007 - 22:05

poniżej prostsza instrukcja przywrócenia układu klawiatury z Tygryska

instrukcja

1. sciągamy, rozpakowujemy plik klawiaturka.zip (załącznik)
2 kopiujemy pliki z rozpakowanego załącznika do katalogu /user/nazwa uzytkownika/Library/Keyboard Layouts/
3. Wylogowujemy się z systemu
4. Wchodzimy do international i wybieramy naszą nową klawiaturkę

Poniżej adres do przygotowanej klawiaturki
http://suits-shirts....klawiaturka.zip
(w przypadku użycia plików z załącznika nasza nowa klawiaturka pokaże się w international jako "Polish Pro_Leopard"


Widzę że mam konkurencję?

#14 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 października 2007 - 22:37

i to wszystko przez jednego gościa który chciał być oryginalny.

Masz na myśli tego kolesia, który w Windows odwrócił litery, żeby nie było tak samo jak w Mac OS?

#15 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 30 października 2007 - 23:27

O kurcze. Teraz dopiero zobaczyłem ten wątek. Troche by mi zaoszczędził pracy z robieniem układu klawiatury bo musiałem sam kombinować :) Myślałem że problem jeszcze nie rozwiązany...

Teraz wystarczy przygotować "Polonizator" w którym bedzie:
Chcę mieć:
a)Teczki
b)Katalogi
c)Foldery

a)Ikony
b)Znaczki

a) ż i ź
B) ź i ż


Lol - no właśnie ja też na coś takiego wpadłem: http://www.myapple.p...ead.php?t=47219

#16 selekta

selekta
  • 169 postów

Napisano 31 października 2007 - 11:59

Chociaż rozumiem argumentację Tatarkiewicza, uważam, że układ stosowany we wszystkich pozostałych systemach ma uzasadnienie ergonomiczne: ż występuje w języku polskim dużo częściej, niż ź.
Ale nie jestem tu obiektywny, używam na co dzień makówek i pecetów, zmianę w Leopardzie witam radośnie :)

#17 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 31 października 2007 - 16:00

Chociaż rozumiem argumentację Tatarkiewicza, uważam, że układ stosowany we wszystkich pozostałych systemach ma uzasadnienie ergonomiczne: ż występuje w języku polskim dużo częściej, niż ź.
Ale nie jestem tu obiektywny, używam na co dzień makówek i pecetów, zmianę w Leopardzie witam radośnie :)


ż występuje zdecydowanie częście zatem mając alt z lewej strony wygodniej sięgnąć do x niż do z

Ponadto uważaj z tą zmianą bo nie jest ona jednolita (sprawdz co dzieje się z capsem)

#18 selekta

selekta
  • 169 postów

Napisano 31 października 2007 - 21:03

Alt jest z prawej strony ;) A tak poważnie, chodziło mi o literę powstającą z modyfikacji z - częściej jest to ż niż ź
Co się dzieje z capsem? Jest odwrotnie? :)

#19 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 01 listopada 2007 - 00:41

Alt jest z prawej strony ;) A tak poważnie, chodziło mi o literę powstającą z modyfikacji z - częściej jest to ż niż ź
Co się dzieje z capsem? Jest odwrotnie? :)


alt? w laptopach jest tylko jeden z lewej. W stacjonarnych lub po dronej modyfikacji są dwa więc czemu nie korzystać z obu- jak piszę- zdecydowanie częściej [bż[/b] niż ź wole mieć ż pod x do z jest za blisko i musze dziwnie podkurczać palcec...

Tak z capsem w orginalnej leopardowej klawiaturze jest Ż pod X a Ź pod Z

#20 do.ki

do.ki
  • 40 postów
  • SkądFlandria

Napisano 01 listopada 2007 - 22:56

Dobry wieczor. Wprawdzie nie chwytam dlaczego to takie wazne zeby ż i ź były w jakichś tam określonych miejscach, jednak użyłem takiego programiku, co się nazywa Ukelele i sam zrobiłem mapę klawiatury wedle życzenia. U mnie ż jest pod Alt-x, a ź pod Alt-z i wydawało mi się, że i w Windowsach polskie litery były pod altem. A tej mapy Pro nie mogę używać, bo mam klawiature AZERTY. Oświećcie mnie o co chodzi z tą kłótnią o położenie polskich liter. nie porsciej pisac BEZ znakow diakrytycznych?

#21 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 02 listopada 2007 - 09:44

Dobry wieczor.

Wprawdzie nie chwytam dlaczego to takie wazne zeby ż i ź były w jakichś tam określonych miejscach, jednak użyłem takiego programiku, co się nazywa Ukelele i sam zrobiłem mapę klawiatury wedle życzenia. U mnie ż jest pod Alt-x, a ź pod Alt-z i wydawało mi się, że i w Windowsach polskie litery były pod altem. A tej mapy Pro nie mogę używać, bo mam klawiature AZERTY.
Oświećcie mnie o co chodzi z tą kłótnią o położenie polskich liter. nie porsciej pisac BEZ znakow diakrytycznych?


Co pisać? Posty na forach może i prościej jednak i tu jednak pojawia się np problem korektora pisowni który sprawdza jedynie z "ogonkami"
A co twoim zdaniem z ludzmi piszącymi na co dzień zawodowo? Dzienikaże publicyści, pisarze, studenci, pracownicy akademiccy, nauczyciele itp? Jak wyobrażasz sobie pracę magisterską bez polskich znaków?

Pomijając bezpodstawny spór o to co jest lepsze wyobraź sobie rzesze ludzi piszące "po makowemu" od zawsze- w senskie kilkanaście lat- nie kiedy całe swoje zawodowo-komputerowe życie i nagle taka niespodzianka- w dodatku nie konsekwentnie zmapowana klawiatura (problemy z capsem opisane wcześniej)

Jeszcze raz zaznaczam- ten wątek nie powstał by namawiać osoby które przesiadły się z windows i na nim chcą pozostać na używanie innej klawiatury, powstał by rozwiązać problem starych wyjadaczy.

#22 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 listopada 2007 - 01:06

Chociaż rozumiem argumentację Tatarkiewicza, uważam, że układ stosowany we wszystkich pozostałych systemach ma uzasadnienie ergonomiczne: ż występuje w języku polskim dużo częściej, niż ź.

Po pierwsze, nie we wszystkich pozostałych. Po drugie, częstotliwość występowania każe umieścić literę pod takim skrótem, aby łatwiej było go uzyskać. I teraz niuansik, który często umyka kolegom pecetycznym: podczas gdy w Windows polskie litery uzyskuje się z prawym altem, w Mac OS dostępne są oba alty lub (i tutaj się skupiamy) tylko lewy alt. I teraz konia z rzędem temu, kto mi udowodni, że windowsowa kombinacja z lewym altem jest wygodniejsza.

A tak po prawdzie, powoływanie się na ergonomię w przypadku klawiatury programisty woła o pomstę do nieba.

#23 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 03 listopada 2007 - 02:19

A pod Windowsem da radę używać lewego alta do wprowadzania polskich znaków? Szczerze mówiąc chyba nigdy nie próbowałem.

#24 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 listopada 2007 - 03:05

Zdaje się iż jest jakiś hack, ale lewy alt to zupełnie inny klawisz niż prawy. Kurczę, u nich nawet maszynistka jest niezgodna ze standardem, to czego oczekujesz?

#25 pao

pao
  • 138 postów

Napisano 03 listopada 2007 - 09:46

W windowsie lewy Alt do polskich liter da się używać jak się dodatkowo naciśnie Ctrl ;-)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych