Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacPro 3.1 wymiana karty graficznej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#26 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 02 października 2013 - 16:22

Hej wszystkim. Sorki, że nie pisałem, ale choróbsko przykuło mnie do łóżka.

Dużo ciekawych rzeczy się od Was dowiedziałem, choć muszę jeszcze raz przeczytać wątek ;)
Ale generalnie wygląda na to, ze nie powinienem mieć dużego problemu, no poza bootscreenem.

Co do mojego sprzętu, Mac pracuje na OS X 10.5.8 i Win 7. Jeden monitor, DVI lub HDMI.
W zasadzie nie mam wygórowanych wymagań. Nie będę pakował w grafę kasy bo nie mam takiej potrzeby. Od tyle co Adobe CS i od czasu do czasu jakaś gierka pod Windowsem. Chodzą mi nawet dosyć sprawnie na tym moim sztruclu ale przydało by mi się więcej pamięci. Szczególnie do gier ;)

Głównie chodziło mi właśnie o informacje typu, czy karta musi być jakoś specjalnie przystosowana pod Maca, czy slot PCI-E pociągnie te nowsze grafy, czy taktowanie i inne parametry mają jakiś wpływ na to, że karta nie wstanie.

Dzięki wielkie za informacje, postaram się niebawem dokonać wyboru i zakupu i podzielę się rezultatem.


No to kolego masz problem.
Bo 10.5.8 nie obsługuje ani HD5770 (co najmniej 10.6.8), ani też nowych kart NVidii (co najmniej 10.8.3).
Jesteś skazany na drogie oryginały, które w każdej chwili mogą paść.
Chyba że zmienisz system.

#27 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 października 2013 - 16:52

mahakala: jeśli to nie "czeski błąd" i wciąż siedzisz na 10.5.8 (a nie10.8.5) to zgłoś się do Icemana. 8800GT będzie działać pod tą wersją Mac OSa.

Jeżeli chcesz mam nVidia 8800GT for Mac. Została po przebudowie jednego z moich komputerów.


Najmocniejsze co możesz włożyć pod Leoparda to HD 4870. Tyle, że musi być oryginał lub flashowana makowym ROMem. ZTCW użytkownik Hektor ma taką (flashowaną) do sprzedania.

Do 8800GT będzie Ci potrzebny 1 kabelek zasilający do podłączenia do płyty głównej, do 4870 potrzebne będą 2 szt.

#28 Two4Player

Two4Player
  • 315 postów
  • SkądZe Szwecji, ale aktualnie to Polska

Napisano 02 października 2013 - 23:56

To że karty PC wyświetlają obraz to nie znaczy jeszcze że działają. Problem jest trochę bardziej skomplikowany i na pewno nie jest to plug&play. Trochę trzeba pokombinować i wiedzy przyswoić aby działało w miarę OK. Jeżeli nie chcesz mieć kłopotów i z grzebaniem w systemie jesteś na bakier szukaj karty dedykowanej. Wiele ich nie ma.


Dokładnie to miałem na mysli, jednak Icemanpl ubiegł mnie, bo nie miałem kiedy odpisać.

Poza tym, na tak niskim OS X tak jak wcześniej napisali, nie pójdzie, więc albo update, albo dedykowana, a i to nie każda.

Troszkę źle napisałem, że nie odpali, bo już w 1 poście pisałem o braku bootscreena i innych problemach, więc odpali. Tylko właśnie - problemy.

#29 Icemanpl

Icemanpl
  • 236 postów
  • SkądKatowice

Napisano 03 października 2013 - 08:06

Ale generalnie wygląda na to, ze nie powinienem mieć dużego problemu, no poza bootscreenem.


Generalnie będziesz miał problem z akceleracja sprzętową w oprogramowaniu Adobe CS, którego chcesz używać.

#30 innerside

innerside
  • 11 postów

Napisano 03 października 2013 - 10:44

Mam MacPro 4.1, wysłużone gt120 zamienilem na referenta ati 6870. Zero flashowania. System 10.8.5. Dvd player dziala, gry dzialaja, motion, fcpx, Adobe cs6 dziala. Nie musze mowic jakiego kopa dostal system (szczegolnie dzieki OpenCL). Pozdrawiam, mike

#31 hubiii

hubiii
  • 1 341 postów
  • Skądwroclaw

Napisano 03 października 2013 - 11:25

Generalnie będziesz miał problem z akceleracja sprzętową w oprogramowaniu Adobe CS, którego chcesz używać.

wystarczy dopisac posiadany model do listy, cuda i obsluga gpu dziala w programach adobe.

#32 Icemanpl

Icemanpl
  • 236 postów
  • SkądKatowice

Napisano 03 października 2013 - 11:36

wystarczy dopisac posiadany model do listy, cuda i obsluga gpu dziala w programach adobe.


Dokładnie, napisz jeszcze co należy zrobić, aby była widziana cała pamięć karty i aby PCIe chodziło na pełnej prędkości.

#33 mahakala

mahakala
  • 8 postów

Napisano 03 października 2013 - 13:31

Lipa, a już myślałem, że zabangla bez problemu :) A powiedzcie czy mógłbym dołożyć druga kartę i korzystać z niej tylko na win7?

#34 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 października 2013 - 18:30

Możesz, o ile nie będzie powodować KP. Niektóre są ignorowane przez OS X, niektóre powodują KP z braku sterowników. Zależy to od wersji systemu i device id karty. Musiałbyś sprawdzić doświadczalnie.

#35 hubiii

hubiii
  • 1 341 postów
  • Skądwroclaw

Napisano 03 października 2013 - 23:13

Dokładnie, napisz jeszcze co należy zrobić, aby była widziana cała pamięć karty i aby PCIe chodziło na pełnej prędkości.


niebawem sprawdze na mocniejszej grafice, puki co mam u siebie dodatkowo karte z 1gb ramu, pod afterem karta w open gl ma 1GB a pamiec textur cos kolo 800 MB, moze napisz cos wiecej bo jestem ciekaw gdzie i ile pamieci ucieka ?

#36 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 04 października 2013 - 10:27

pod afterem karta w open gl ma 1GB a pamiec textur cos kolo 800 MB


I tak ma być. 80% VRAMu dla tekstur to optymalna wartość. Podwyższanie jej nie jest zalecane przez Adobe.

#37 eyedropper

eyedropper
  • 940 postów
  • SkądŁódź

Napisano 04 października 2013 - 14:59

Hej wszystkim. Sorki, że nie pisałem, ale choróbsko przykuło mnie do łóżka.

Dużo ciekawych rzeczy się od Was dowiedziałem, choć muszę jeszcze raz przeczytać wątek ;)
Ale generalnie wygląda na to, ze nie powinienem mieć dużego problemu, no poza bootscreenem.

Co do mojego sprzętu, Mac pracuje na OS X 10.5.8 i Win 7. Jeden monitor, DVI lub HDMI.
W zasadzie nie mam wygórowanych wymagań. Nie będę pakował w grafę kasy bo nie mam takiej potrzeby. Od tyle co Adobe CS i od czasu do czasu jakaś gierka pod Windowsem. Chodzą mi nawet dosyć sprawnie na tym moim sztruclu ale przydało by mi się więcej pamięci. Szczególnie do gier ;)

Głównie chodziło mi właśnie o informacje typu, czy karta musi być jakoś specjalnie przystosowana pod Maca, czy slot PCI-E pociągnie te nowsze grafy, czy taktowanie i inne parametry mają jakiś wpływ na to, że karta nie wstanie.

Dzięki wielkie za informacje, postaram się niebawem dokonać wyboru i zakupu i podzielę się rezultatem.


pierwsze co zrób to zainstaluj nowy system, to nie jest duży wydatek

- - - Połączono posty - - -

potem FirePro V3900 i masz używalny komputer :)

#38 Stacho

Stacho
  • 6 postów

Napisano 04 października 2013 - 19:20

Koledzy Podłączam się do wątku, potrzebuję szybkiej informacji które karty graficzne PC będą pracować na Mac.Pro.3.1 ? - Sapphire (21196-00-20G) Radeon HD 7950 3GB GDDR5 - ASUS (GTX660 TI-DC2OC-3GD5) GeForce GTX 660 Ti 3GB GDDR5 - apphire (11196-19-20G) Radeon HD 7950 3GB GDDR5 Mam okazję przywieżć w dość atrakcyjnej cenie i się tak jeszcze waham... Co prawda jest też Sapphire (11196-15-40G) Radeon HD 7950 MAC Edition 3GB GDDR5 ale tu trzeba dołożyć jeszcze 60% ceny karty PC.... Jest też EVGA (02G-P4-3682-KR) GeForce GTX 680 for Mac 2GB GDDR5 ale tu już trzeba dodać 140% ceny tych na PC. Potrzebuję szybkiej porady, w poniedziałek wracam do kraju... Stasiek

#39 hubiii

hubiii
  • 1 341 postów
  • Skądwroclaw

Napisano 04 października 2013 - 20:18

trudno powiedziec, co będzie lepsze? do czego uzywasz maca ? 660 TI to prawie 670 GTX wiec bardzo mocna karta ma ok 960 procesorow Cuda, wiec mocy obliczeniowej troche posiada, karty Ati na razie nie sa wspierane przez PR, AE, Reslove, etc. Ati są troce tansze i mniej programow wykorzystuje ich potecjal.

#40 eyedropper

eyedropper
  • 940 postów
  • SkądŁódź

Napisano 04 października 2013 - 22:00

kocham forumowe rady AMD FirePro

dodam jeszcze że nowy macpro ma mieć system graficzny na ati firepro właśnie

#41 rusinu

rusinu
  • 372 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 05 października 2013 - 00:17

Ja po nieudanej transakcji evga 680 for mac kupiłem 650TI evga: EVGA 02G-P4-3657-KR. Działa out of the box na 10.8.5. Sterowników z nvidia nie można zainstalować bo za nowy system (wtf?), ale jak na razie bez problemów także pod Windą.

#42 Stacho

Stacho
  • 6 postów

Napisano 05 października 2013 - 00:33

hub III, mała uwaga, nie pytam co będzie lepsze, tylko która będzie chodzić... Mac używany głównie do Photoshopa i ew grafik 3D (ale to raczej na przyszłość) Różnica w cenie niewielka, 660 TI 10% droższa od Radeona 7950...

#43 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 października 2013 - 17:41

/COLOR]

potem FirePro V3900 i masz używalny komputer :)


...pod Windowsem. V3900 nie działa w OS X.
Wysyłasz kolegę na manowce.

#44 eyedropper

eyedropper
  • 940 postów
  • SkądŁódź

Napisano 05 października 2013 - 19:03

przypomnę że do FirePro W9000 również nie ma sterowników na stronie AMD do systemu osx

#45 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 października 2013 - 23:42

Powinieneś się dokształcić. Zwłaszcza jeśli masz zamiar udzielać porad innym. Coś gdzieś czytałeś, słyszałeś itp... Nie wiesz co działa, jak działa, dlaczego działa (lub nie działa). Jak się dowiesz, będziesz wiedział.

#46 eyedropper

eyedropper
  • 940 postów
  • SkądŁódź

Napisano 06 października 2013 - 10:13

nie wiem dlaczego prowokujesz kłótnię.. w9000 jest w nowym macpro, którego nie ma jeszcze ale już dostępne są benchmarki,
te Radeony które tutaj sie pojawiają to standardowe karty na desktopy, równie dobrze może zostać z tym co ma.

- - - Połączono posty - - -

nie wiem dlaczego prowokujesz kłótnię.. w9000 jest w nowym macpro, którego nie ma jeszcze ale już dostępne są benchmarki,
te Radeony które tutaj sie pojawiają to standardowe karty na desktopy, równie dobrze może zostać z tym co ma.

#47 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 06 października 2013 - 10:40

nie wiem dlaczego prowokujesz kłótnię.. w9000 jest w nowym macpro, którego nie ma jeszcze ale już dostępne są benchmarki,


Niczego nie prowokuję. Nie uważasz, że polecanie komuś karty, która nie będzie działać to, delikatnie mówiąc, wprowadzanie w błąd? Nie lepiej pisać o tym, co się wie zamiast o tym, co się komu wydaje?
To, że W9000 i zapewne W7000 będą w nMP nie oznacza, że cała seria FirePro jest obsługiwana. Działać będzie to, czego obsługę AMD zechce umieścić w driverach przygotowywanych dla Apple. Mogę Cię zapewnić, że V3900 nie ma ani w driverach do 10.8 ani do 10.9.
Zresztą samo device ID w driverach nie zawsze wystarczy. Musi być również pełna obsługa w IOPCI, AGPM i paru innych kextach.
Przypadek desktopowej 6950/70 jest tu idealną ilustracją. Niby działa ale nie do końca poprawnie. Za to jest sporo innych kart, które działają bezprobelmowo.

#48 Stacho

Stacho
  • 6 postów

Napisano 06 października 2013 - 13:20

Koledzy, dyskusja zbacza na manowce -częściowo... Pytania były proste: - czy na MacPro będzie działać nieflashowana grafika Sappire Radeon 7950 z PC - czy na MacPro będzie działać nieflashowana grafika Nvidia GTX660 TI z PC Jakoś nikt, pomimo kilku wycieczek osobistych i wykazywaniu się wiedzą, nie podał odpowiedzi na tak proste pytanie ! Była jedna odpowiedź o GTX660TI o jej wyższości nad 7950 ale nic o tym czy zadziała na MacPro nieflashowana karta z PC... Koledzy, więcej szacunku dla użytkowników i dla siebie... ! Czekam jeszcze, może jednak ktoś podpowie....

#49 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 06 października 2013 - 14:32

Dyskusja dotyczy pytania użytkownika mahakala, na które odpowiedzi już parokrotnie padły. Na Twoje pytanie odp. brzmi: i tak i nie. Zależy od wersji systemu, której używasz. Dotychczas nie napisałeś. Akurat w Twoim modelu nieflashowane będą działać na 2.5 GT/s.

#50 Stacho

Stacho
  • 6 postów

Napisano 06 października 2013 - 15:24

No cóż, pamięć zawodną jest.... MacPro 3.1 OS 10.8.4 (albo .5 - nie pamiętam bo nie siedzę na Macu teraz) i będą wyższe... Ale chyba 10.8.5 bo aktualizację jeszcze brałem w tym roku... Karta Radeon 4870 z 512 MB




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych