Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki format wybrać? ACC vs. MP3


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#26 migrena

migrena
  • 6 337 postów
  • SkądŁódź

Napisano 14 października 2007 - 17:13

@OloMac to chyba rockbox gdzies sie walnal bo bitrate na wav'ie zgranym z cd-audio wynosi nie mniej ni wiecej tylko zawsze 1411kbps. 700-1000kbps to sa bitrate uzyskiwane przez bezstratne kodeki. sprawdz innym orogramowaniem jaki jest faktyczny bitrate i jak sie rozni to zglos do deweloperow rockboxa. jako uzytkownik bede zobowiazany. :)

#27 Dobiasz

Dobiasz
  • 273 postów
  • SkądBerlin, DE

Napisano 14 października 2007 - 18:32

BTW. Ja słucham sobie właśnie Wariacji Goldbergowskich, gra Celine Frish na klawesynie. Idzie to z mp3 VBR ok. 223 kbps średniej bitraty. I jeśli ktoś to rozróżni na iPodzie i jakichkolwiek słuchawkach niestudyjnych od lossless w ślepym teście, to stawiam mu dobrą wódkę.

#28 migrena

migrena
  • 6 337 postów
  • SkądŁódź

Napisano 14 października 2007 - 18:40

sa sposoby zeby wyczuc co ipod odtwarza inaczej niz sluchem. pomyslalem ze mozna by zrobic blindtest/ankiete - lc-aac, mp3, orginal/bezstratny. dorzucilbym jeszcze ogg tylko nie wszyscy to odtworza na ipodzie.

#29 przemekpiorkowski

przemekpiorkowski
  • 869 postów

Napisano 14 października 2007 - 19:31

sa sposoby zeby wyczuc co ipod odtwarza inaczej niz sluchem.

Prekognicja? ;)

Przy bitrate ~225 to nawet nie musi być AAC, wystarczy dobrze zrobione MP3, nie mówiąc o OGG. Na przenośnym sprzęcie "na mieście" (czyli uwzględniając hałas otoczenia) nie ma różnicy. A testowanie przenośnych plejerków w odsłuchowym pomieszczeniu na audiofilskich słuchawkach to nieporozumienie.

#30 Dobiasz

Dobiasz
  • 273 postów
  • SkądBerlin, DE

Napisano 14 października 2007 - 20:40

dorzucilbym jeszcze ogg tylko nie wszyscy to odtworza na ipodzie.


Prawdziwy ślepy test się robi tak, że się po prostu to rozkompresowuje do WAV, wypala jako CD-AUDIO i wio :-) W przypadku testu iPodowego można to wszystko skompresować powtórnie jako ALAC i ognia...

A testowanie przenośnych plejerków w odsłuchowym pomieszczeniu na audiofilskich słuchawkach to nieporozumienie.


Ano, pane Havranek, ano :-)

#31 bublik

bublik
  • 64 postów
  • SkądOpole

Napisano 14 października 2007 - 21:02

BTW. Ja słucham sobie właśnie Wariacji Goldbergowskich, gra Celine Frish na klawesynie. Idzie to z mp3 VBR ok. 223 kbps średniej bitraty. I jeśli ktoś to rozróżni na iPodzie i jakichkolwiek słuchawkach niestudyjnych od lossless w ślepym teście, to stawiam mu dobrą wódkę.


Chętnie bym powalczył o dobrą wódkę ;) Tylko do iPod'a mam pierdziawki, a do kompa studyjne. Czyli jestem poza regulaminem :/

#32 migrena

migrena
  • 6 337 postów
  • SkądŁódź

Napisano 14 października 2007 - 21:57

zadna prekognicja. po prostu na bezstratnym dysk pracuje duzo czesciej :D. ofkors na tych z pamiecia flash sie tego zrobic nie da. tak wlasnie mialem zamiar zrobic. no prawie tak. kompresuje, dekompresuje, pakuje rarem, wrzucam na forum, robie ankiete i czekam na wyniki. nazwy plikow oczywsicie w rodzaju tych wiele mowiacych jak 0001.wav. w pomieszczeniu odsluchowym to przesada, ale ludzie sluchaja muzyki z przenosnych odtwarzaczy w domu, na lepszych niz standardowe pchelki sluchawkach. dlatego warto poswiecic te paredziesiat kbps wiecej. ps rockbox tez mi wyswietli co odgrywa.

#33 Scypin

Scypin
  • 299 postów

Napisano 01 grudnia 2007 - 15:11

ja stosuje apple lossless przy czesciej sluchanych piosenkach (z wyższa ocena) a przy reszty aac. aiff jakos niezbyt optymalny ale zauwazylem na plycie audio ze sa takie pliki dzieki temu nie ma problemu z kopiowaniem bo nawet nie trzeba nawet uruchamiac czy zmieniac formatu wystarczy skopiowac na dysk co jest wygodniejsze niz kopiowanie na dysk na windowsie (przynajmniej ja nie zauwazylem by mozna bylo tam normalnie skopiowac bez uzywania opcji w windows media player czy innym programie)

#34 krzemien

krzemien
  • 1 038 postów
  • SkądRG21 7UQ

Napisano 01 grudnia 2007 - 22:20

Nie ma takich plików na płycie CD-AUDIO, po prostu system interpretuje tak ścieżki audio - czego Windows nie robi, zresztą z całkiem innych przyczyn. Notabene pamiętam, że pod Windows 95 był dostępny specjalny sterownik dla CD-AUDIO, który umożliwiał przeglądanie zawartości takowej płyty w formie plików .WAV.

#35 kondrat_93

kondrat_93
  • 649 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 stycznia 2008 - 21:06

ehhh ludzie, moze niektorzy z was sa jakimis studiowcami itp, ale do zwyklego sluchania muzyki na zwyklych sluchawach apple wystarczy acc :) ja cala biblioteke juz dawno na acc przekonwertowalem

#36 krzemien

krzemien
  • 1 038 postów
  • SkądRG21 7UQ

Napisano 27 stycznia 2008 - 21:09

...albo trzeszcząca komórka w łapie, tak...

#37 embarto

embarto
  • 222 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 stycznia 2008 - 21:18

ehhh ludzie, moze niektorzy z was sa jakimis studiowcami itp, ale do zwyklego sluchania muzyki na zwyklych sluchawach apple wystarczy acc :)

ja cala biblioteke juz dawno na acc przekonwertowalem

A jak radzisz sobie z tym ze n70 nie "czyta" tagów z ACC, czy nie używasz n70 jako playera mp3 :)

#38 bbk

bbk
  • 29 postów

Napisano 07 marca 2008 - 21:53

Wlasnie z przykroscia odkrylem znaczna roznice miedzy plyta CD a zaimportowanym ACC320. Pociesza mnie tylko to, ze ta roznice slychac tak bardzo na sluchawkach za 500 funtow a chyba ich nie kupie wiec nie ma problemu:) Faktem jednak jest ze jesli profesjonalnie zajmujesz sie dzwiekiem to przyzwyczajanie sluchu do ACC nawet z wysokim bitratem nie jest dobrym pomyslem.

#39 migrena

migrena
  • 6 337 postów
  • SkądŁódź

Napisano 08 marca 2008 - 00:27

cieszymy sie twoim szczesciem ze sluchawek za taka kwote i jednoczesnym niepotrafieniem nazwania prawidlowo formatu kompresji dzwieku.

#40 iseeu

iseeu
  • 70 postów

Napisano 30 marca 2008 - 23:19

eee Zdecydowanie jakosciowo AAC wypada lepiej w porownaniu do MP3 ale i wielkosc plikow jest znaczna :) osobiscie polecam AAC 320kbps ja takich ustawien uzywam do kompresowania z plytek CD i gra dobrze jak na kompresje :) uzywam Sennheiser CX400

#41 stivii

stivii
  • 144 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 kwietnia 2008 - 12:06

Zdecydowanie jakosciowo AAC wypada lepiej w porownaniu do MP3 ale i wielkosc plikow jest znaczna :) osobiscie polecam AAC 320kbps ja takich ustawien uzywam do kompresowania z plytek CD i gra dobrze jak na kompresje :) uzywam Sennheiser CX400


a to ciekawe bo zaraz bo wav jest aiff a potem mp3 320, wystarczy opdalic sobie kompresorów w jakim kolwiek programie muzycznym i zobaczyć ładnie obcięte zakresy na aac.. aac ma tylko jedna zaletę , miejsce. na słuchawkach które nie przenoszą pewnych zakresów nie ma to znaczenia czy użyjesz aac czy mp3 bo tych zakresów nigdy nieslyszales dlatego wydaje sie ze jest tak samo.. ogromna różnica jest jak ożywasz plików mp3 w klubie albo do odsłuchu na monitorach lub w miarę dobrze zestrojonym sprzęcie grającym, a na słuchawkach dj wprzeciwieństwie do tego co zostało napisane na początku różnica jest bardzo wyraźna nawet miedzy mp3 192 a 320. przez kompresje do aac pozbywamy sie dynamiki i głębi utworu slychać tylko płaskie dźwięki... :)

#42 migrena

migrena
  • 6 337 postów
  • SkądŁódź

Napisano 09 kwietnia 2008 - 18:28

wav = aiff aac 320 > mp3 320 (zreszta i tak nie uslyszysz roznicy. moge sie zalozyc.) a na koniec dodam ze pasmo przenoszenia odtwarzaczy przenosnych to 20-20kHz i takie filtry sa stosowane zarowno w aac jak i w mp3.

#43 _igi

_igi
  • 3 154 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 09 kwietnia 2008 - 20:26

Ja wybrałem AAC bo zdarza mi się włączać muzykę na sprzęcie w domu ;)

#44 tresorfx

tresorfx
  • 9 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 lipca 2008 - 21:51

odgrzewamy kotlety :D

p.s. prawie jak nVidia :)

ok. nawiązując do tematu, w poszukiwaniu wiedzy, trafiłem w googlach na wasza wymianę zdań.
szukając dalej znalazłem coś takiego. to powinno rozwiązać wszelkie wątpliwości ...
[url=http://kodeki-audio.info/widmo.php]Porownanie widm kodekow stratnych @ Kodeki-Audio.info[/url]

hmmm zastanawia mnie tylko jedno, dlaczego OGG jest tak słabo promowany? albo inaczej dlaczego prod. sprzętu w tym apple jakoś nie bierze sobie do serca OGG?

juz chyba wiem, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ...
[url=http://linuxnews.pl/nokia-nie-chce-ogg-w-standardzie-htm5/]Linux News Nokia nie chce Ogg w standardzie HTML5[/url]

#45 migrena

migrena
  • 6 337 postów
  • SkądŁódź

Napisano 30 lipca 2008 - 19:21

przejrzalem tylko pierwszy link i nie znalazlem ani slowa o tym ze filtr dolnoprzepustowy mozna w kodekach ustawic recznie (czestotliwosc odciecia znaczy sie) albo wrecz wylaczyc. ale takie manipulacje nie sa zalecane z uwagi na to, ze te ustawienia sa nieodlaczna czescia modeli psychoakustycznych. tak nawiasem mowiac to dlaczego w tym tescie uzyto starej wersji lame i tak niskich bitrate? nie ma tez informacji o uzytych ustawianiach oraz implementacji ogg i aac. a bez tego to mozna sobie takie testy wywalic do kosza. zreszta lepiej zrobic normalny odsluch zeby bylo jasne jakto czlowiek bedzie odbierac. ze ogg jest dobry to jest powszechnie wiadomo. problem w tym ze korporacje bronia sie rekami i nogami przed technologiami nad ktorymi nie majakontroli (vide drugi link). jak ktos pamieta takie zamierzchle czasy to ipody (3g lub4g) mialy obsluge ogg w orginalnym sofcie. ale apple poszlo w strone calkowitej kontroli nad klientem (czyt liczeniem zyskow ze sprzedarzy w itms) i juz tego nie ma. jest rockbox i ipodlinux, ale apple tez skutecznie z tym walczy kodujac soft. nawiasem mowiac to odtwarzacze nastawione na jakoscdzwieku maja obsluge ogg i flac w orginalnym sofcie.

#46 Ciachooser

Ciachooser
  • 31 postów

Napisano 13 października 2008 - 19:05

Witajcie! Załóżmy, że mam kilka plików mp3 z bitrate 192. Z jakim bitrate'm mogę przekształcić ten plik na aac, aby sztucznie nie powiększyć sobie rozmiaru. Chyliłbym czoło, jakbyście podali dane jak obliczyć tą róznicę w bitrate'cie. (Wiem, odkopałem temat. Ale lepsze to, niż zakładać nowy.)

#47 AnS

AnS
  • 17 postów

Napisano 13 października 2008 - 19:28

Chcesz mp3 przekonwertowac na aac?

#48 wall-e

wall-e
  • 94 postów
  • SkądGdynia

Napisano 13 października 2008 - 20:28

jak przerobic piosenki, ktore mam na dysku na inne formaty???? da rade przerobic w itunesie piosenki .flac na acc lub inne ? na jaki najlepiej format przerobic piosenki z oryginalnej plytki gdzie mam muzyke w formacie .cda?? (stosunkowo korzystnie jakosc i wielkosc plikow)

#49 Ciachooser

Ciachooser
  • 31 postów

Napisano 13 października 2008 - 21:28

Chcesz mp3 przekonwertowac na aac?


Tak, właśnie to chcę zrobić.

#50 migrena

migrena
  • 6 337 postów
  • SkądŁódź

Napisano 14 października 2008 - 18:09

@Ciachooser
rozsadna odpowiedz - nie rob tego, bo to bez sensu
odpowiedz, ktora cie usatysfakcjonuje - z takim samym (mniej wiecej)

@wall-e
wybierz sobie jakies narzedzie do dekompresji flac na swoj system operacyjny
FLAC - download
ewentualnie mozna przerobic flac na ogg-flac i takie pliki powinien trawic itunes z dodatkami (wiecej o tym bylo albo w tym dziale albo w dziale audio, zapraszam do wyszukiwania bo to byl bardzo wyczerpujacy opis)
plytki zripuje ci chociazby itunes. od razu do aac (skoro to dzial ipoda to ten kodek bedzie duzo lepszy od mp3). ustawienia w zaleznosci od gustu. gdzies w poblizu 192kbps vbr powinno dac zadowalajacy stosunek jakosc/objetosc. maniacy pod windowsem moga uzywac eac + nerodigital.

ps osobom z plytoteka we flac i starym ipodem z hdd przypadnie do gustu rockbox. bez konwersji, bez problemu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych