Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iPad jako kasa fiskalna, POS ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 MxK

MxK
  • 335 postów
  • SkądBaltic Coast

Napisano 18 stycznia 2013 - 23:43

Witam,

Jest kilka rozwiązań zagranicznych, aby iPad stał się punktem obsługi klienta, zastępując kasę fiskalną lub wielkie terminale POS, np.
iPad POS - Restaurant POS - Coffee Shop and Bar POS
iPad POS | iPad Retail and Restaurant Point of Sale System Software | Restaurant POS
czy popularniejsze:
iPad POS System | iPad Point of Sale system | ShopKeep POS
https://squareup.com

Ale czy spotkaliście się z czymś co umożliwia stworzenia z iPada POS w polskich warunkach?

#2 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 19 stycznia 2013 - 00:02

iPad nie jest w stanie spełnić wymogów rozporządzenia dotyczących kas fiskalnych (wynikających z Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania), więc nie znajdziesz programu który będzie realizował te funkcje.
Niestety nasze przepisy są najbardziej rygorystyczne w Europie i to co jest możliwe w większości krajów UE, u nas jest zabronione.

#3 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 19 stycznia 2013 - 00:03

Nie ma, bo obawiam się, że U.S. nie zgodziłby się na coś takiego, biorąc pod uwagę, że kasy i drukarki fiskalne się plombuje, aby nie było dostępu do chipu pamięci... A co w przypadku iPada, gdzie nie ma takiego chipu, tylko pewnie w pliku transakcje są przechowywane, co jest łatwiejsze do podrobienia.

#4 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 19 stycznia 2013 - 00:05

Jest więcej problemów, choćby to, że kasa fiskalna musi mieć dwa ekrany, czy kwestie podłączenia drukarki fiskalnej.

#5 MxK

MxK
  • 335 postów
  • SkądBaltic Coast

Napisano 19 stycznia 2013 - 00:18

Wklepcie w Google Grafika "ipad pos" , na wielu fotkach iPad jest podłączony do drukarki fiskalnej. I myślę, że tak samo jak U.S. zezwala na terminale POS (które przecież są zwykłymi pecetami z dotykowym monitorem) z podłączoną drukarką fiskalną tak i iPad nie byłby problemem (o ile podłączymy drukarkę fiskalną). Kwestia oprogramowania. Jest coś z Asseco Wapro, ale to służy tylko do przeglądania statystyk z sieci sprzedaży.

#6 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 19 stycznia 2013 - 00:52

Tylko jaki jest sens stosowanie iPada jako POS jeżeli drukarka fiskalna jest średnio 2,5 raza droższa od dobrej jakości kasy fiskalnej, nawet małej wielkości kalkulatora, która kopie na karcie pamięci zapisuje.

#7 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 19 stycznia 2013 - 01:36

Wklepcie w Google Grafika "ipad pos" , na wielu fotkach iPad jest podłączony do drukarki fiskalnej.

A co mają wspólnego grafiki z internetu z polskim prawem? Napisałem Ci wyraźnie, że iPad może być używany jako kasa, ale nie w Polsce.
Te zdjęcia pochodzą zwyczajnie z innych krajów.
Przeczytaj rozporządzenie na które się powołałem a następnie zastanów się, kto będzie się bawił w realizację tych wymagań na iPadzie.

#8 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 19 stycznia 2013 - 15:56

Jeżeli będzie to połączone z systemem sprzedaży to jak najbardziej można. Chodzi mi o to, że na iPadzie app lub web app łączy się za pomocą API z danym oprogramowaniem/kasą. Z powodzeniem robiłem coś takiego w systemie z Optimą. Sam iPad niestety, nie może prowadzić ewidencji sprzedaży, ale nic nie stoi na przeszkodzie by służył tylko jako UI.

#9 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 19 stycznia 2013 - 18:07

Idąc Twoim tokiem rozumowania, można na iPadzie odpalić LegMeIn czy innego TeamViewera i używać iPada jako UI dla całego komputera. Tylko chyba nie o to w tym pytaniu chodziło.

#10 MxK

MxK
  • 335 postów
  • SkądBaltic Coast

Napisano 20 stycznia 2013 - 00:16

Oczywiście, rozumiem. Dlatego część kolegów w wątku nie ma racji. A czym jest terminal POS w McDonald's jak nie zwykłym pecetem z dotykowym monitorem? Pecet nie jest autoryzowany przez ustawę. Wystarczy, że mają drukarki fiskalne. Wystarczy też, że wydawca softu typu POSitive przygotowałby wersję na iOS, przejściówkę z iPada do drukarki fiskalnej i hulamy :) No, ale softu brak to i tematu nie ma.

#11 bercow

bercow
  • 618 postów

Napisano 20 stycznia 2013 - 00:59

Sa drukarki z bluetooth

#12 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 20 stycznia 2013 - 01:59

Oczywiście, rozumiem. Dlatego część kolegów w wątku nie ma racji. A czym jest terminal POS w McDonald's jak nie zwykłym pecetem z dotykowym monitorem? Pecet nie jest autoryzowany przez ustawę. Wystarczy, że mają drukarki fiskalne. Wystarczy też, że wydawca softu typu POSitive przygotowałby wersję na iOS, przejściówkę z iPada do drukarki fiskalnej i hulamy :) No, ale softu brak to i tematu nie ma.


Nie ma pewnie dlatego, że albo coś ma być przenośne albo stacjonarne. W żadnym z wymienionych standardów podłączanie iPada do drukarki fiskalnej i robienie z niego POSa nie jest opłacalne ekonomicznie, ani zbytnio wygodne, więc pewnie dlatego takich rozwiązań nie ma u nas.

#13 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 20 stycznia 2013 - 11:35

Zacznijmy od tego, że drukarka fiskalna, nie jest tylko drukarką w rozumieniu większości z użytkowników. To urządzenie spełniające większość wymogów rozporządzenia dotyczących kasy fiskalnej: ma własny wyświetlacz (co w połączeniu z wyświetlaczem komputera daje dwa wymagane wyświetlacze), ma niewymazywalny licznik dokumentów, pamięć wystawionych dokumentów, raporty kasowe itd. Większość drukarek komunikuje się po RS232 / USB, więc odpadają bo nie ma ich jak podłączyć do iPada. Nieliczne mają możliwość komunikacji po Bluetooth, przykładowy model takiej drukarki Posnet Temo kosztuje ok 2700 zł, czyli tyle co iPad. To czyni taką inwestycję nieopłacalną, zwłaszcza, że do klienta musisz zawsze przydźwigać dwa urządzenia, iPada i drukarkę. Co więcej, z uwagi na ograniczenia API iOS jest praktycznie niemożliwe zbudowanie aplikacji komunikującej się po bluetooth z drukarką. W zasadzie aby było to możliwe to iPad powinien być po JB, bądź drukarka powinna wspierać Bluetooth LE (część Bluetooth 4.0), a i tego nie jestem pewien, bo praktycznie poza jednym przykładem nie ma dokumentacji do Bluetooth LE.

#14 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 20 stycznia 2013 - 12:02

Zacznijmy od tego, że drukarka fiskalna, nie jest tylko drukarką w rozumieniu większości z użytkowników. To urządzenie spełniające większość wymogów rozporządzenia dotyczących kasy fiskalnej: ma własny wyświetlacz (co w połączeniu z wyświetlaczem komputera daje dwa wymagane wyświetlacze)


Z tego co pamiętam, to wyświetlacz komputera się nie liczy, dlatego wszystkie drukarki fiskalne mają dwa wyświetlacze, nawet ta mała o której pisałeś.

#15 MxK

MxK
  • 335 postów
  • SkądBaltic Coast

Napisano 20 stycznia 2013 - 22:46

@wojtkow, a kto powiedział, że ja mam "ciągnąć to do klienta"? Nie chodzi o użycie iPada jako mobilnej stacji sprzedaży, a o zastąpienie POSów tego typu:
Dołączona grafika
Nie chciało mi się też podejmować z Tobą dyskusji na temat rozporządzeń, ustaw, bo jako detalista znam je doskonale.

Pytanie było takie: "Czy spotkaliście się z czymś co umożliwia stworzenia z iPada POS w polskich warunkach?"
Pisząc "czymś" mam na myśli oprogramowanie POS dla iPad. Koniec, kropa. ;)

#16 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 21 stycznia 2013 - 00:33

@wojtkow, a kto powiedział, że ja mam "ciągnąć to do klienta"? Nie chodzi o użycie iPada jako mobilnej stacji sprzedaży, a o zastąpienie POSów tego typu:
Pytanie było takie: "Czy spotkaliście się z czymś co umożliwia stworzenia z iPada POS w polskich warunkach?"
Pisząc "czymś" mam na myśli oprogramowanie POS dla iPad. Koniec, kropa. ;)


Chwila, chwila, pytanie było:

Jest kilka rozwiązań zagranicznych, aby iPad stał się punktem obsługi klienta, zastępując kasę fiskalną
[...]
Ale czy spotkaliście się z czymś co umożliwia stworzenia z iPada POS w polskich warunkach?


Więc dostałeś odpowiedź, że nie, w Polskich warunkach iPad nie może być kasą fiskalną.

#17 MxK

MxK
  • 335 postów
  • SkądBaltic Coast

Napisano 23 stycznia 2013 - 18:11

Chwila, chwila, pytanie było:



Więc dostałeś odpowiedź, że nie, w Polskich warunkach iPad nie może być kasą fiskalną.


A co tam, odpowiem jeszcze ;) Czytaj ze zrozumieniem. Najpierw była informacja o tym, że istnieje możliwość stworzenia z iPada kasy fiskalnej w innych krajach, a dopiero później pytanie: "czy spotkaliście się z czymś co umożliwia stworzenia z iPada POS w polskich warunkach?".

POS ≠ kasa fiskalna.

#18 mireksam

mireksam
  • 2 postów

Napisano 11 marca 2015 - 11:03

Witam,

Jest kilka rozwiązań zagranicznych, aby iPad stał się punktem obsługi klienta, zastępując kasę fiskalną lub wielkie terminale POS, np.
iPad POS - Restaurant POS - Coffee Shop and Bar POS
iPad POS | iPad Retail and Restaurant Point of Sale System Software | Restaurant POS
czy popularniejsze:
iPad POS System | iPad Point of Sale system | ShopKeep POS
https://squareup.com

Ale czy spotkaliście się z czymś co umożliwia stworzenia z iPada POS w polskich warunkach?

 

iPad nie zastąpi ci kasy fiskalnej , tak przynajmniej mowią   przepisy , kasa   fiskalna  musi być , z tego co wiem   można nawet uzyskać jakieśulgi  przy rozliczeniu  podatkowym w przypadku kupna  takiej kasy



#19 czaras

czaras
  • 371 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 kwietnia 2015 - 12:34

Ale ta dyskusja jałowa. Jakby ślepy z głuchym gadał ;) 

Kasa fiskalna jest potrzebna zawsze. W niektórych biznesach typu gastronomia potrzebny jest jeszcze dodatkowo POS, czyli urządzenie w postaci terminala dotykowego lub nawet zwykły komputer, na którym jest zainstalowane oprogramowanie do obsługi gości/przyjmowania zamówień, a także przyjmowania płatności i ich rejestracji w podłączonej kasie fiskalnej. Taki POS zawsze potrzebuje kasy fiskalnej, natomiast kasa fiskalna może istnieć samodzielnie jeśli to komuś wystarczy.

Wydaje mi się, że o ile ktoś stworzy aplikację na iOS potrafiącą komunikować się z kasą fiskalną, to rolę POS'a śmiało może pełnić nawet iPhone. I nie mówcie, że to się nie sprawdzi, bo koszt programu + Ipada nie powinien przekroczyć 2-2,5tys. brutto, a normalne POS'y (nie chińskie) zaczynają się od 3tys. netto).


To jest podpis - podpis prosty. Podpis prosty jest lubiany przez Administratorów i nigdy nie zostanie usunięty, bo spełnia ich WSZYSTKIE wymagania. 

Cyt: "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem


#20 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 kwietnia 2015 - 13:24

Taki POS zawsze potrzebuje kasy fiskalnej, natomiast kasa fiskalna może istnieć samodzielnie jeśli to komuś wystarczy.

 

Bzdura. Może rozwiń dlaczego POS potrzebuje kasy, bo znam wiele miejsc, gdzie POS działa sobie a kasa sobie...


Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.
PDAClub.pl - Wortal i forum miłośników technologii Mobilnych
CyfrowyJa.pl - Wszystko o Smartwatch, Smartband, Activity Tracker i gadżetach

#21 pejot

pejot
  • 312 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 grudnia 2016 - 21:01

Podbiję piłeczkę, bo pojawił się u mnie temat kasy fiskalnej i zgłębiam temat.

Znalazłem coś takiego: https://ipos.pl

To jest kasa fiskalna z terminalem kart, która łączy się z systemem online, który działa też na iOS.

W tym sensie jest to w jakimś stopniu odpowiedź na pierwotne pytanie :)

 

Ja wiem tyle co napisali na stronie, ale może ktoś używa takie urządzenie i napisze coś więcej?



#22 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 grudnia 2016 - 14:11

Żadna odpowiedż. Nadal to fizyczna drukarka fiskalna z dołączanym do niej fizycznym terminalem. I nie ważne tu jest czy użyjesz iOS czy zwykłego komputera. Nadal jest to fizyczne urządzenie. Drukarki fiskalne działające z iOS to nie nowośc i jest ich trochę na rynku. Taniej mimo wszystko kupić kasę fiskalną za 600zł + mobilny terminal za 199 i masz 800 zamiast 1800 zł...
Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.
PDAClub.pl - Wortal i forum miłośników technologii Mobilnych
CyfrowyJa.pl - Wszystko o Smartwatch, Smartband, Activity Tracker i gadżetach

#23 MxK

MxK
  • 335 postów
  • SkądBaltic Coast

Napisano 15 lutego 2017 - 23:22

Żadna odpowiedż. Nadal to fizyczna drukarka fiskalna z dołączanym do niej fizycznym terminalem. I nie ważne tu jest czy użyjesz iOS czy zwykłego komputera. Nadal jest to fizyczne urządzenie. Drukarki fiskalne działające z iOS to nie nowośc i jest ich trochę na rynku. Taniej mimo wszystko kupić kasę fiskalną za 600zł + mobilny terminal za 199 i masz 800 zamiast 1800 zł...

Kasy fiskalnej nie połączysz z terminalem, musi to być drukarka fiskalna, która zawsze jest droższa o ten 1000 zł. 



#24 OleYek

OleYek

  • 17 478 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 lutego 2017 - 00:30

Kasy fiskalnej nie połączysz z terminalem, musi to być drukarka fiskalna, która zawsze jest droższa o ten 1000 zł.


Jak to nie, oczywiście, że da się:
Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside.
PDAClub.pl - Wortal i forum miłośników technologii Mobilnych
CyfrowyJa.pl - Wszystko o Smartwatch, Smartband, Activity Tracker i gadżetach

#25 MxK

MxK
  • 335 postów
  • SkądBaltic Coast

Napisano 16 lutego 2017 - 12:16

Jak to nie, oczywiście, że da się:

Miałem na myśli "terminal" POS z systemem sprzedaży np. LSI czy jakiś inny Comarch :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych