Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Utworzenie partycji Recovery HD


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 lukaszmdt

lukaszmdt
  • 86 postów

Napisano 08 stycznia 2013 - 12:25

Witam, zakupiłem komputer używany na którym jest zainstalowany system mountain lion 10.8.2

Zdziwiło mnie bardzo że nie ma przy uruchamianiu opcji odzyskania systemu a partycja Recovery HD w ogole nie istaniej czyli zostala usunieta. Nie mam bladego pojecia jak ja utworzyć bardzo prosze o porady.

Szukalem w googlach odpowiedzi lecz tutoriale ktore po prostu u mnie nie dzialaja:
OS X: informacje o Asystencie odzyskiwania systemu

przygotowałem sobie pendrive - odpalam pobrany plik Recovery Disk Assistant i wyskakuje mi okienko:

Nie można było utworzyć dysku odzyskiwania systemu Lion
Dysk twardy odzyskiwania systemu Lion na tym komputerze jest uszkodzony lub nieobecny.. i tak dalej..

Bardzo dziękuje za porady bo potrzebuje możliwość zrobienia kopii zapasowych.

#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 stycznia 2013 - 12:52

Carbon Copy Cloner (i pewnie inne tego typu softy) mają opcję do stworzenia takiej partycji. Raz potrzebowałem, zadziałało bez problemu.

#3 lukaszmdt

lukaszmdt
  • 86 postów

Napisano 08 stycznia 2013 - 13:09

super dzieki bede czytal o tym. a np ponowna instalacja z plyty snow leopard utworzy taka partycje? czy raczej szkoda sie meczyc i zostac z niczym :>

#4 Maxavelli

Maxavelli
  • 1 040 postów

Napisano 08 stycznia 2013 - 13:41

Ja korzystalem z tego rozwiazania, gdy zniknela mi partycja Recovery:

Musings

#5 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 stycznia 2013 - 13:55

Jak Ci płyta snow leopard ma utworzyć recovery mountain liona? Chłopie, pomyślunku trochę.

#6 Fasol_85

Fasol_85
  • 32 postów
  • SkądŚwinoujście

Napisano 08 stycznia 2013 - 18:20

Korzystając z okazji, że kolega wyżej już zapytał o ten problem. Mam podobny. A mianowicie. Poszedłem za twoją radą i ściągnąłem "Carbon Copy Cloner". Jednak mam pytanie bo zrobiłem obraz całego systemu. Otrzymałem taki plik "OSX.sparseimage" o wadze 8,2GB - OSX to nazwa mojego dysku z systemem zamiast Macintosh HD). Jednak jak próbuje przywrócić system z tego pliku to dostaje komunikat, że dyskiem docelowym jest dysk na którym obecnie pracuję więc operacja nie może być kontynuowana. Więc co mam zrobić aby go odtworzyć? Jak zrobić tym programem bootowalny pendrive albo partycję recovery? Z góry dzięki

#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 stycznia 2013 - 18:51

A kto Ci kazał robić obraz dysku? Gdzieś w menu CCC jest robienie partycji recovery, po prostu. -- edit -- A nie, figę. CCC robi recovery, ale wyłącznie klonując ją z jakiegoś innego, działającego dysku. Czyli najprościej spiąć się w target mode z innym makiem i z niego zrobić. Zreszta, zapytanie googla o 'osx re-create recovery partition' daje aż za dużo wyników. Do lektury, lenie.

#8 zzachm

zzachm
  • 347 postów
  • SkądW-w

Napisano 08 stycznia 2013 - 19:30

Ponowne pobranie instalki ML z App Store i zainstalowanie/nałozenie systemu utworzy partycję Recovery. Testowałem to na sobie swego czasu. Sposób kol. Maxavelli podany w linku tworzy partycję Liona (i z niej nie zainstalujesz ML w razie "W") ale pozwala np. odpalić Narzędzia dyskowe.

#9 Zetor

Zetor
  • 624 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 08 stycznia 2013 - 19:37

Oczywiście tak jak pisał zzachm instalka przywróci partycję Recovery. A Recovery Disc Asistant oczywiście zrobi kopię partycji Recovery, ale ona musi być na dysku i dlatego kol Maxavelli wyskakuje błąd bo jej nie ma, jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.

#10 Fasol_85

Fasol_85
  • 32 postów
  • SkądŚwinoujście

Napisano 08 stycznia 2013 - 22:29

Mac'a mam zaledwie od 3 góra 4 dni więc jeszcze wiele nie ogarniam..

A kto Ci kazał robić obraz dysku?

Nikt. Po prostu "Norton Ghost" którego używam na PC robi plik z obrazem. Następnie startując z pendriva bez problemu mogę przy jego pomocy przywrócić system w maksymalnie 15minut.. więc spodziewałem się, że tutaj jest podobnie :neutral:

Gdzieś w menu CCC jest robienie partycji recovery, po prostu. [...] CCC robi recovery, ale wyłącznie klonując ją z jakiegoś innego, działającego dysku.

Z innego dysku hm.. a może nim być inna partycja?
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Czy możesz mi powiedzieć o ile wiesz..
1.) Co daje "Enable Encryption on "Mihu" i czym to skutkuje? Czy wszystkie dane przepadną?
2.) Co daje "Create a Recovery partition for this volume" Czy wszystkie dane przepadną?
3.) Czy powstała partycja recovery zawiera taki stan systemu jaki mam teraz czy to jest odtworzona oryginalna wersja recovery jak w oryginalne?
4.) Ile miejsca powinienem przeznaczyć na taką ewentualną partycję recovery?

Czyli najprościej spiąć się w target mode z innym makiem i z niego zrobić.

Niestety nie mam innego mac'a a tym bardziej znajomych z takimi komputerami.. więc odpada

Zreszta, zapytanie googla o 'osx re-create recovery partition' daje aż za dużo wyników. Do lektury, lenie.

Większość tego co widzę po wpisaniu 'osx re-create recovery partition' jest zbyt skomplikowanym językiem jak dla mnie..

#11 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 stycznia 2013 - 22:43

Nie rozumiesz w ogóle, czym jest partycja recovery. Nie ma nic wspólnego ze 'stanem systemu'. To, że CCC umie robić takie rzeczy, jak jakiśtam Norton Ghost NIE ZNACZY, że jest to tematem tego wątku.

#12 itq5

itq5
  • 8 postów

Napisano 09 stycznia 2013 - 08:06

Fasol_85 ja ci powiem jedną rzecz. Daj sobie spokój z tą partycją recovery bo to i tak lipa. Lepiej zrobisz jak zajmiesz się bezpośrednio tworzeniem bootowalnej kopii na innym dysku tutaj masz filmik -> [url=http://www.youtube.com/watch?v=16LIcz24k1M]kliknij mnie[/url]. Co do przypadku zgrywania systemu do pliku to mogę tylko zgadywać. Ale myślę, że nie pomylę się za wiele. Sam plik możesz trzymać na dysku lub innym nośniku aby w wygodnym dla ciebie momencie poprzez CCC nagrać zawartość obrazu na dysk zewnętrzny lub pendrive a następnie zrobić analogiczne do tego co pokazuje filmik.

P.S. Poza tym jak sam widzisz po odpowiedziach jednego takiego co boga za nogi złapał za wiele się tu nie dowiesz.

#13 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 09 stycznia 2013 - 09:38

Mogę się tylko zapytać po co wam ta partycja recovery?! Nie widzę sensu jej wrzucania. Szczególnie, że można zrobić sobie recovery pena.

#14 Fasol_85

Fasol_85
  • 32 postów
  • SkądŚwinoujście

Napisano 09 stycznia 2013 - 09:59

Ja póki co zrobiłem sobie na pendrive 8GB wersje instalacyjną ML 10.8 ale to za mało aby na nim zrobić botowalny klon systemu ze wszystkimi rzeczami.. Bo system zajmuje mi ponad 11GB. Zamówiłem dysk i większego penka w x-komie i czekam.. jak coś to w piątek już powinienem wiedzieć co i jak..

#15 itq5

itq5
  • 8 postów

Napisano 16 stycznia 2013 - 11:33

Widzę, że już znalazłeś rozwiązanie na [url=http://forum.dobreprogramy.pl/jak-wykonac-obraz-partycji-t516884.html?sid=42f9781370571ded9de035015c20868e#p3241623]forum dobre programy.pl[/url].

Jakby kiedyś coś tam zspawdził itp to tu też zamieszczaj może się innym przydać.

#16 Harrunio

Harrunio
  • 325 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 16 stycznia 2013 - 21:56

A nie lepiej wydzielić sobie pare GB z dysku i odtworzyć obraz ML na tejże partycji? W razie "W" będzie ona widziana jak napęd DVD z ML, rozwiązanie podobne do tego USB instalacyjnego z tą różnicą że tego raczej nie zgubisz a z USB różnie bywa.

#17 Pluto27887

Pluto27887
  • 263 postów

Napisano 25 czerwca 2014 - 22:39

Witam Nie wiem czy dołączyłem się do dobrego tematu. Mam problem z włączeniem find my Mac na macbook air 2013. Napisane ze recovery partition reciured. Nie wiem jak przez to przebrnąć.

#18 lfemzwan

lfemzwan
  • 2 166 postów
  • SkądPL

Napisano 25 czerwca 2014 - 22:48

Musisz utworzyć sobie partycję recovery.

Jeśli instalowałeś Maverics z pendrive to przygotowałeś go złą metodą.

- - - Updated - - -

to jest poprawny sposób:
https://gist.github....cobyism/6839439

#19 Pluto27887

Pluto27887
  • 263 postów

Napisano 26 czerwca 2014 - 00:07

A jak ją można teraz utworzyć ? Bo jakoś albo nie do końca kumam albo to jakiś magicznie trudne?

#20 lfemzwan

lfemzwan
  • 2 166 postów
  • SkądPL

Napisano 26 czerwca 2014 - 00:35

Według tego http://myapple.pl/os...tml#post2049164 możesz zainstalować z poprawnie przygotowanego pena raz jeszcze.
Możesz zrobić też nową instalację.
Jak zrobić bez reinstalowania - nie wiem, nie bawiłem się w takie rzeczy.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych