Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mapy od Nokii na iOS: Here Maps by Nokia gate5 GmbH


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Meduza

Meduza
  • 736 postów
  • SkądTønsberg, NO; Los Angeles, USA

Napisano 20 listopada 2012 - 14:06

Mapy Here już dostępne do pobrania- Appstore

Dołączona grafika
Źródło: www.idownloadblog.com/2012/11/20/nokias-here-maps-app-live

Ogólnie, aplikacja już wyszła i jest za darmo. Pozwala w dużej mierze na to samo co Google Maps i Apple Maps, jednak różnią się trochę. Tak jak rain86 napisał:

Apple maps umożliwia nawigację turn by turn z lektorem w trybie samochodowym, nokia here tylko i wyłącznie w trybie pieszym. Ponadto apple maps posiada na bieżąco (przynajmniej w Szczecinie całkiem nieźle to działa) informacje o remontach dróg - nokia here posiada wyłącznie traffic ( ten z kolei lepszy aniżeli w apple maps)


Jest kilka niedoróbek lub celowych działań które biorę za błędy:
Grafiki nie przystosowane pod Retinę
Suwaki trzeba kliknąć, nie można "przesunąć"
Nie można połączyć Trybów wyświetlania. Do wyboru jest tylko jedna opcja.
"Audio Directions" są w fazie beta i działają tylko w trybie nawigacji pieszej, nie samochodowej.
Komunikacja miejska działa chyba tylko w Największych państwach lub miastach (u mnie, Norwegia nie działa)



Mówiąc szczerze to aplikacja dalej ma potencjał , ale Nokia zwaliła sprawę z wykonaniem na poziomie Apple.. Jak porawią to zacznę używać, inaczej nie.

Tytuł tematu został doprecyzowany. eualex.

#2 rain86

rain86
  • 619 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 listopada 2012 - 14:11

Pozwala na to co Google Maps i Apple Maps.


Nie do końca - Apple maps umożliwia nawigację turn by turn z lektorem w trybie samochodowym, nokia here tylko i wyłącznie w trybie pieszym. Ponadto apple maps posiada na bieżąco (przynajmniej w Szczecinie całkiem nieźle to działa) informacje o remontach dróg - nokia here posiada wyłącznie traffic ( ten z kolei lepszy aniżeli w apple maps)

#3 Kamil Lesiak

Kamil Lesiak
  • 137 postów
  • SkądKielce

Napisano 20 listopada 2012 - 14:16

Fajna apka

#4 Meduza

Meduza
  • 736 postów
  • SkądTønsberg, NO; Los Angeles, USA

Napisano 20 listopada 2012 - 14:16

No w Google Maps nie mieliśmy w ogóle nawigacji Turn-by-turn. Chodzi mi o to, że jest to aplikacja nawigacyjna z mapami, tak jak Maps od Apple i Google Maps. Że nie jest podobna do innych aplikacji typu Waze Social czy coś takiego które (nie wiem po co w ogóle) są klasyfikowane w App Store jako Navigation. : ) @edit Już poprawione

#5 rain86

rain86
  • 619 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 listopada 2012 - 14:22

Waze Social czy coś takiego które (nie wiem po co w ogóle) są klasyfikowane w App Store jako Navigation. : )


Ponieważ oferuje mapy z opcją turn by turn z lektorem (angielski) i możesz dojechać z pkt A do B ze wskazówkami głosowymi. Zawiera dodatkowo inne informacji (suszarki na drodze, traffic itd) czyli rzeczy, których np nokia here czy google maps (na ios) w ogóle nie oferują :)

#6 wysoki86

wysoki86
  • 229 postów

Napisano 20 listopada 2012 - 15:04

Pobrałem i niemiłe zaskoczenie. Niedaleko mnie znajduje się dworzec Pruszków WKD (Warszawska Kolej Dojazdowa). Tymczasem według map Here jest to dworzec Pruszków SKM (Szybka Kolej Miejska), który faktycznie znajduje się w zupełnie innym miejscu, na zupełnie innej linii kolejowej. Co ciekawe w oryginalnych mapach Nokii (konkretnie w telefonie Lumia 610) oznaczenie dworca jest prawidłowe.

#7 rain86

rain86
  • 619 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 listopada 2012 - 15:11

@up Muszę stwierdzić, że to ciekawe. Zatem mapy 2 zupełnie różne zestawy map - zabugowane na iOS i Androdzie, nie wiem jak PC, oraz dobre na WP?

#8 trebor.

trebor.
  • 5 postów
  • SkądShipley, UK

Napisano 21 listopada 2012 - 01:49

Tak sobie myślę, a jak z mapami offline? Czy 'Here' takowe posiada? Wszyscy Ci co mają Nokie tak się tym chwalą, to jestem ciekaw czy Nokia dała je do 'Here' ;)

#9 zbiczek

zbiczek
  • 116 postów

Napisano 21 listopada 2012 - 07:29

Nie do końca - Apple maps umożliwia nawigację turn by turn z lektorem w trybie samochodowym, nokia here tylko i wyłącznie w trybie pieszym. Ponadto apple maps posiada na bieżąco (przynajmniej w Szczecinie całkiem nieźle to działa) informacje o remontach dróg - nokia here posiada wyłącznie traffic ( ten z kolei lepszy aniżeli w apple maps)


Z tym że mapy apple nie chodzą bez internetu itp. Nawet głupia e52 chodziła na samym nadajniku GPS i robiła to wyśmienicie. Kupując taki sprzed jak iPhone nie da się tego uczynić. Jak dla mnie to kastracja własnego penisa...

A jak jest z HERE? tez potrzebuje neta?

#10 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 21 listopada 2012 - 07:45

Konkurencji dla Apple nigdy za wiele :D

#11 genesis9999

genesis9999
  • 50 postów

Napisano 05 września 2014 - 08:12

Do końca tego roku powinna pojawić się aplikacja dla systemu Android i iOS. HERE Maps będzie darmowe i, co najważniejsze mapy będą działać bez potrzeby połączenia z internetem. Mapy Google pozwalają na zapisane danego obszaru, po którym się poruszamy, ale opcja Nokii pozwoli Nam na więcej.

Po wydaniu Here maps na urządzenia samsung galaxy, teraz czas na resztę androidowców oraz iOS. Jestem mega ciekawy czy google obawiając się groźnej konkurencji, która na pewno będzie już lepiej dopracowana niż poprzednim razem, zdecyduje się podobnie jak mapy od microsoftu udostępniać offline bez ograniczeń. Chyba nie będzie miała wyjścia.

#12 jarooo

jarooo
  • 349 postów
  • SkądTarnów

Napisano 05 września 2014 - 14:31

Ale co ma udostępniać, bo nie rozumiem?

#13 genesis9999

genesis9999
  • 50 postów

Napisano 05 września 2014 - 14:47

Zapisywanie map całych krajów do pamięci urządzenia, tak jak w here maps. Obecnie w google maps to można sobie zapisywać, ale wycinki wielkości dużego miasta i okolic, więc jest to wręcz śmieszne ze strony google. Bez dostępu do sieci ich mapy są nic nie warte, nie ma mowy również o nawigacji czy wyszukiwaniu POI. Zresztą w mapach apple nie lepiej. Jadąc np samochodem na południe Europy i nie chcąc się bawić w roaming danych, szukanie zasięgu telefonii (takie miejsca też się zdarzają) trzeba instalować programy firm trzecich do nawigacji typu sygic czy do lokalizacji typu maps.me.

#14 jarooo

jarooo
  • 349 postów
  • SkądTarnów

Napisano 05 września 2014 - 19:21

Ani Google ani Mapy Apple nie są nawigacją. To ledwo nadążająca namiastka nawigacji z przymróżeniem oka. Nigdy też nie będą oferowały map offline. Google ma zupełnie inną grupę docelową kientów i inne spojrzenie na mapy. To są programy MAPOWE, ATLASOWE (jak kto woli) z bardzo dokładną, niemalże codzienną aktualizacją danych. Żyją głównie z adwordsa i klientów korporacyjnych. Nawigowanie z Google w dużych miastach jeszcze ujdzie jako-tako. Ale spóbuj poprowadzić trasę przez lasy, drogi gruntowe, ronda trzeciorzędne na wsiach gdzie psy d... szczekają. Automapa, Sygic czy jakiś inny Garmin poradzi sobie bez problemu, a Google po prostu się podda. Z całym szacunkiem do Google, bo robi mapy wybitne, ale służą one do zupełnie innych celów, a na pewno nie do nawigacji. Jak ma się sprawa z mapami natywnymi Apple, nie rozumiem. Dla mnie nie mają racji bytu i jest to największa wtopa tej firmy, która zadecydowała, że zmieniłem iPhone'a na Androida, gdzie wybór oprogramowania mapowego jest taki, że iOS został dziesięć lat w tyle.

#15 genesis9999

genesis9999
  • 50 postów

Napisano 05 września 2014 - 23:28

Nie ma co przesadzać m akurat algorytm wyliczania tras w mapach google jest bardzo dobry, o wiele lepszy niż np w sygicu. Google i mapy wybitne? Bez jaj, wybitna to jest mapa UMP Polski oparta na openstreet, tam potrafią być zaznnaczone ścieżki wydeptane przez pieszych w trawniku. Kazda sciezka w kazdej gorze tam jest. w googlach często nie ma rozróżnienia między asfaltem, a polną ścieżka na spacer z psem. Najdokladniejsze mapy jakie znam to albo płatne specjalistyczne garminowskie, albo openstreet map. Google z dokladnoscia nie ma nic wspolnego, ale ma swietne algorytmy wyznaczania tras i maksymalne dostepne w necie ilosci POI. Przed kazda podroza to wlasnie google najlepiej wyznaczy trase, dlatego super by bylo jakby mozna bylo za pomoca nich nawigowac calkowicie offline.

#16 jarooo

jarooo
  • 349 postów
  • SkądTarnów

Napisano 06 września 2014 - 07:57

Jeszcze dwa lata temu podzielałem twoje zdanie odnośnie map UMP i OSM. Fakt, są o wiele dokładniejsze od Googli. Ale kto tą dokładność weryfikuje?
Natomiast Google "rysuje" mapy na bazie zdjęć lotniczych. Zresztą, u mnie w Tarnowie działa dość prężnie firma MGGP Aero (Zdjęcia lotnicze, ortofotomapy - MGGP Aero), która dostarcza fotki do Google i wiem mniej więcej jak to działa. Owszem, w Google nie rozróżnisz czy droga jest asfaltowa, gruntowa czy błotnista nieprzejezdna.
I dlatego właśnie uważam, że Google się do nawigacji kompletnie nie nadaje, bo tych dróg nie rozróżnia. Ale jeśli chodzi o dokładność ich nałożenia, pokrywa się niemalże do metra z rzeczywistością. Natomiast właśnie te drogi gruntowe i ścieżki, które zachwalasz w UMP czy OSM odbiegają całkowicie od rzeczywistości.
Sporo poruszam się po drogach i ściezkach typowo terenowych. Rysuję sobie tracki, po których później jeżdżę.
Dla przykładu, wejdź sobie tutaj: GPS Visualizer: Freehand Drawing Utility: Draw on a map and save GPX data
To aplikacja, na której możesz sobie myszką narysować trasę, którą chcesz przebyć (terenówka, rower, pieszo, itp.), potem wyeksportować do pliku GPX i wrzucić w jakiś program mapowy. W przypadku iOS-a będzie to np. Maps.me. Jesli masz urządzenie z Androidem to Locus lub Osmand.
Działa to też w drugą stronę. Możesz zaimportować przebytą trasę.
Teraz ściągnij sobie którąś z moich tras z Beskidu Niskiego (https://drive.google...WlE&usp=sharing) i zaimportuj do GPS Visualizera. Zobacz teraz na warstwie map google jak ścieżki pokrywają się z trackiem GPS. A zmień teraz warstwę na mapę OSM. Ściezki biegną gdzie chcą. Zresztą nie trzeba importować tracków, wystarczy przeskakiwać pomiędzy warstwami zdjęć lotniczych Google i map OSM, czy UMP.
Widać, że drogi trzeciej i czwartej kategorii w mapach OSM są zupełnie odreanione od rzeczywistości.
Często jeżdżę terenówką po Beskidzie i Bieszczadach i używam oczywiście map na bazie OSM i UMP, ponieważ w tych terenach często nie ma sieci, więc po pierwsze mapy Google nie nadają się do tego, a po drugie nie ma odpowiedniego programu mapowego, który mapy google obsługuje (Android). Tutaj najlepszy jest Locus, bo mapy całego świata są wektorowe, narysowane na warstwie OSM.
Ale wiem, że dokładność ścieżek i dróg offroadowych bardzo odbiega od rzeczywistego stanu, bo kiedy wracam do domu i wrzucam przejechanego tracka na warstwę google, to pokrywa się z mapą idealnie.

#17 genesis9999

genesis9999
  • 50 postów

Napisano 06 września 2014 - 11:37

Masz rację. Co do osm zamiast o dokladnosci powinienem napisać o szczegółowości. Wiadomo dlaczego tak jest, mape tworzy społeczność, może nie zawsze jest co do metra (mi to nie przeszkadza), ale za to sporo więcej szczegółów. Fajnie czytać takie posty, bo można się coś dowiedzieć. Konkluzja z tego jedna. Przydadzą się mapy Here na iOS, tak jak przydałby się pełen tryb offline dla google. W połączeniu z programami typu maps.me będą się świetnie uzupełniać.

#18 as007

as007
  • 121 postów

Napisano 10 marca 2015 - 21:26

Wiadomo coś na temat powrotu Here Maps dla Ios? Pisali w grudniu, że wkrótce, a mamy już marzec...



#19 as007

as007
  • 121 postów

Napisano 11 marca 2015 - 20:19

Sam sobie odpowiedziałem. Mapy już są, ale są też jakieś chwilowe problemy techniczne z Appstore.

http://360.here.com/...1/here-for-ios/






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych