Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Mac mini 2012


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
598 odpowiedzi w tym temacie

#26 rbej

rbej
  • 596 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 20 listopada 2012 - 13:13

to pytam sie po co wsadzili tam taki wydajny i7 jak w iMacu? :D samo to zachęca do zaprzegania miniaka


Skoro wsadzili taki a nie inny procesor, to komputer powinien chodzić całkowicie stabilnie przy pełnym obciążeniu 24 godziny na dobę ze 100% wydajnością i temperaturą procesora wynoszącą maksymalnie 80% temperatury krytycznej.

#27 AssuanShi

AssuanShi
  • 346 postów

Napisano 20 listopada 2012 - 13:51

Skoro wsadzili taki a nie inny procesor, to komputer powinien chodzić całkowicie stabilnie przy pełnym obciążeniu 24 godziny na dobę ze 100% wydajnością i temperaturą procesora wynoszącą maksymalnie 80% temperatury krytycznej.


Procesor w komputerze to nie wszytko, to tak dla przypomnienia :)

#28 rbej

rbej
  • 596 postów
  • SkądTrójmiasto

Napisano 20 listopada 2012 - 16:08

Masz rację ale taka sytucja jak ta opisana poniżej jest niedopuszczalna. Takie coś powinno podchodzić pod niezgodność towaru. Nawet jakbym kupił takiego Miniacza wyłącznie do przeglądania netu, to i tak wkurzyłbym się niemiłosiernie. Jak coś się wsadza do komputera, to żeby wykorzystywać to na 100% przez 24 godziny na dobę, bez obawy awarii.

Przy włączeniu HandBrake film do formatu apple TV - temperatura po 10 minutach pracy wynosi 103-105C i chyba włącza się zabezpieczenie termiczne procesora, bo obciążenie poszczególnych rdzeni procesora spada z 100% do niecałych 80% (występuje zarówno w modelu z procesorem 2.3 i 2.6)



#29 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 20 listopada 2012 - 17:00

To dopiero początek muszą cos z tym zrobic i zmienic konstrukcje miniacza za rok dwa beda jeszcze lepsze procki ,a w tym momencie chlodzenie jest jakie jest ,jakby bylo wszystko super w mini jaki jest sens kupowac iMaka za 8 tys jak za 4 tys mozna miec malenstwo z podobnym wydajnym prockiem -jakis "haczyk" musi byc :D
ps.znowu w iMaku "haczykiem" jest felerny uklad chlodzenia i problem z matrycami ,od i filozofia Appla brzmi KUPUJCIE TYLKO PRO he he

#30 jakub123

jakub123
  • 5 postów

Napisano 21 grudnia 2012 - 09:11

Witam! To mój pierwszy post. Czy ktoś z Was używa nowego Mini i7 2.3 Ghz z 16 GB RAM i dyskiem ssd? Chodzi mi głównie o obróbkę zdjęć. Użytkowanie programu Lightroom w 90% tego sprzętu. Czy ten głośny wentylator też tak będzie hałasował? Dodam, że z filmowanie, renderowaniem nie mam nic wspólnego. Nie gram, nie oglądam tv i filmów na kompie. Sprzęt tylko do pracy ze zdjęciami. Ktoś wcześniej pytał jak przerzucić system z HDD na SDD? Też mnie to ciekawi. Pamięć RAM i dysk wymienię sam, ale co z systemem?

#31 skibi

skibi
  • 61 postów
  • SkądPoznań

Napisano 30 grudnia 2012 - 13:59

Jak wygląda sprawa obiegu powietrza w obecnym modelu? Tylną kratką wypływa ciepłe, a gdzie jest pobierane chłodne? Jedyne pozostałe otwory, w większości przypadków są zajęte przez kable (przynajmniej u mnie) Może pomogłyby estetycznie wykonane otwory w okolicy procesora?

#32 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 30 grudnia 2012 - 20:53

Nie mają w czym pomagać, poza tym polecam obejrzeć jak w środku wygląda Miniak (choćby na iFixit). Tam nie ma do czego otworów poprowadzić.

#33 skibi

skibi
  • 61 postów
  • SkądPoznań

Napisano 31 grudnia 2012 - 00:13

Dzięki.
Obejrzałem na iFixit i odważyłem się rozkręcić maluszka.
Faktycznie dodatkowe wloty powietrza nic nie pomogą ( przynajmniej procesorowi ), ponieważ jest on przykryty pompą cieplną prowadzącą ciepło do wiatraka. Bonusowe zimne powietrze nic tutaj nie zmieni. Szkoda. Liczyłem, że będzie tam jakiś radiatorek do przedmuchania poprzez otworki z boku obudowy.
Jednak temat dodatkowej wentylacji jeszcze przemyślę.

Przy okazji odkryłem gdzie jest zasysane powietrze z zewnątrz.

http://guide-images....N2YreiPQ.medium

Część ekranowana dolnej zakręcanej klapy jest uszczelniona, natomiast część obwodu klapy nad siatką z anteną WiFi po przykręceniu ma szczelinę z aluminium ok. 2mm.
Tam powietrze z zewnątrz przechodzi przez szczelinę, przez otwory w siatce, dostaje się nad dysk i dalej do wnętrza.
Pokrywa na tym odcinku jest dosyć elastyczna, więc takie ostrzeżenie dla chętnych na postawienie na miniaku 2011/2012 np. monitora.
Zamknie się ( lub przymknie się ) ten jedyny dopływ powietrza z zewnątrz.
pozdr

#34 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 31 grudnia 2012 - 15:03

Cały ten system chłodzenia jest dość wydajny. Procesor (który sam czasem zagotuje się do jakiś 107 stopni) nie jest w stanie nagrzać niczego i jest blisko wylotu powietrza, temperatury wewnątrz miniacza rzadko przekraczają 50 stopni, a przy obniżeniu obciążenia temperatura procesora spada natychmiast.

#35 froggy_007

froggy_007
  • 15 postów

Napisano 02 stycznia 2013 - 23:45

szczerze mówiąc nowy "miniacz" nie zrobił na mnie większego wrażenia - mówię oczywiście o wersji dwurdzeniowej 2.5. Co innego jeżeli chodzi o i7 2.3 lub 2.0

#36 dm76

dm76
  • 2 445 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 stycznia 2013 - 23:47

Miłosz na fabryce pikseli niedawno opublikował test najtańszego mini i generalnie robi ogromne wrażenie... i5 nie grzeje się wcale ponoć..

#37 skibi

skibi
  • 61 postów
  • SkądPoznań

Napisano 06 stycznia 2013 - 21:49

No nie wiem. Napisał, że wiatrak się nie rozkręca i pozostaje w okolicach 2000 obrotów. Jaka była faktyczna temperatura, tego nie wspomniał. Zadałem pytanie w komentarzach pod opisem testu, ale się nie pojawiło. 2012 z i7 grzeje się już "normalnie" i wiatrak wyje. Wygląda na to że mini 2012 i5, to jakiś wyjątkowy jest.

#38 duzers

duzers
  • 163 postów
  • SkądDolny Śląsk

Napisano 06 stycznia 2013 - 22:14

Też się szykuję do zmiany iMaca 24" na Mini i ACD 27" tylko nie wiem czy ACD nie ma też problemów z matrycą. Jak to jest u Was? Brać i5 czy i7 - robię głównie w Illustratorze?

#39 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 06 stycznia 2013 - 22:54

ACD ma te same prolemy z kurzem co iMac tez pytalem,wziolem z mini dell'a U2711 ale tez nie jestem zadowolony z tego "cacka" ,bierz i7 2.3 lub 2.6 koniecznie z ssd :D

#40 duzers

duzers
  • 163 postów
  • SkądDolny Śląsk

Napisano 06 stycznia 2013 - 23:16

Co z tym Dellem jest nie tak?

#41 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 06 stycznia 2013 - 23:25

Najpierw byl problem z powloką antyodblaskową http://myapple.pl/ko...-opinie-31.html
teraz nie moge go skalibrowac ,ale to podobne extra monitory moze mi sie trafila taka sztuka :confused:

#42 GIZIU

GIZIU
  • 923 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 stycznia 2013 - 10:58

U2711 to mega tandeta. Bierz Mini + ATD 27". Osobiście jestem mega zadowolony.

#43 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 07 stycznia 2013 - 13:54

GIZIU tez tak twierdze ze 2711 to przereklamowany szajs,chociaz co niektorzy twierdza na forum ze iMac i ACD nie mają do niego startu i ze taka ma niby super matryce :roll:

#44 gtatarkin

gtatarkin
  • 401 postów

Napisano 07 stycznia 2013 - 14:15

GIZIU tez tak twierdze ze 2711 to przereklamowany szajs,chociaz co niektorzy twierdza na forum ze iMac i ACD nie mają do niego startu i ze taka ma niby super matryce :roll:


w ACD i iMacach - o ile się nie mylę - są matryce h-ips z filtrem polaryzacyjnym. Prezentuje się to całkiem nieźle, teoretycznie lepsze są matryce PLS ale one też mają swoje problemy.

#45 yasec

yasec
  • 183 postów
  • SkądGdynia

Napisano 09 stycznia 2013 - 13:19

Ktoś wie jak to jest z tymi i5 i i7? Nie mogę znaleźć nigdzie konkretnej odpowiedzi. Z pewnego testu wynika, że nie da się zagrzać i5 w przeciwieństwie do i7... Mini nie daje rady wystudzić i7 czy co? Edit. Z innej beczki. Po rozmowie z panem z Cortlandu dowiedziałęm się, że w mini nie można samodzielnie wymienić dysku bo utracisz gwarancję. W przypadku MacBooka tego nie było...

#46 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 09 stycznia 2013 - 13:43

Ktoś wie jak to jest z tymi i5 i i7? Nie mogę znaleźć nigdzie konkretnej odpowiedzi. Z pewnego testu wynika, że nie da się zagrzać i5 w przeciwieństwie do i7...
Mini nie daje rady wystudzić i7 czy co?

Mysle ze i5 tez sie grzeje moze nie az tak jak i7 (i5 mniejsze moce obliczeniowe) przeciez to ten sam uklad chlodzenia :confused:

#47 yasec

yasec
  • 183 postów
  • SkądGdynia

Napisano 09 stycznia 2013 - 13:54

Przy włączeniu HandBrake film do formatu apple TV - temperatura po 10 minutach pracy wynosi 103-105C i chyba włącza się zabezpieczenie termiczne procesora, bo obciążenie poszczególnych rdzeni procesora spada z 100% do niecałych 80% (występuje zarówno w modelu z procesorem 2.3 i 2.6).


Cytat z pewnego testu Maca mini i5
"Dla wyjaśnienia; 6 godzin 100-procentowego wykorzystania procesora okazało się być za małym obciążeniem, żeby wentylator rozkręcił się choć odrobinę szybciej niż w stanie spoczynkowym. Tym samym; mini nie wydał z siebie w tym czasie żadnego słyszalnego dźwięku."

To mam na myśli.

#48 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 09 stycznia 2013 - 16:14

W i7 wentylator zaczyna się rozkręcać gdy obciążenie procesora sięga już 80 procent wydajności. Gdy ma się dużo pamięci to dzieje się to praktycznie tylko przy obróbce wideo, bądź odpaleniu gry (jak Diablo 3) - jednak tutaj po chwili się uspokaja. Temperatura procesora potrafi przekroczyć stówkę w pierwszym momencie ale po jakiejś chwili opada. Odgłos jest słyszalny, ale nie irytujący specjalnie. Taki syk jak w laptopach.

#49 darekpoznan

darekpoznan
  • 196 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań, PL

Napisano 09 stycznia 2013 - 16:23

W i7 wentylator zaczyna się rozkręcać gdy obciążenie procesora sięga już 80 procent wydajności.
Gdy ma się dużo pamięci to dzieje się to praktycznie tylko przy obróbce wideo, bądź odpaleniu gry (jak Diablo 3) - jednak tutaj po chwili się uspokaja.
Temperatura procesora potrafi przekroczyć stówkę w pierwszym momencie ale po jakiejś chwili opada.
Odgłos jest słyszalny, ale nie irytujący specjalnie. Taki syk jak w laptopach.


do @ grzes_I:
Proszę o doprecyzowanie Twojej wypowiedzi:
- do jakich obrotów rozkręca się wiatrak przy obciążeniu 70-80% przez dłuższy czas?
- jakie obroty są przy obciążeniu powyżej 80%?
- czy mogę prosić o doprecyzowanie głośności/hałasu maca mini do laptopów (odnosisz się do macbooka czy laptopa pc)?

#50 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 09 stycznia 2013 - 16:32

Tak, przy renderingu video rozdzialka 4k wiatrak rozkreca sie ale nie ma szalu jest to dzwięk nie drazniący ,nie mialem okazji testowac i5 ale podejrzewam ze przy renderze full hd tez bedzie smigal na podwyzszonych obrotach ps .znam te cytaty i moim zdaniem nie ma tu zadnego odnosnika jak w jednym i drugim przypadku procesory byly obciazane innymi programikami ,potrzebny jest test i5 i i7 np. na FCPX w renderze min 3 godzinnym :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych