Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Mac mini 2012


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
598 odpowiedzi w tym temacie

#1 Laz

Laz
  • 799 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 listopada 2012 - 23:02

Stwirdziłem, że jak jest o nowych Retina i całej reszczcie to o miniaku też będzie :) Ma ktoś tego nowego miniaka? Obecnie mam tego z podpisu i się zastanawiam czy nie wymienić na nowego z najwyższą konfiguracją ze względu na 4 rdzenie. Ten nowe HD 4000 będzie bardziej wydajne od obecnego redeona?

#2 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 16 listopada 2012 - 02:16

Tez czekam na jakies opinie na temat malego potworka mini i7:D

#3 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 16 listopada 2012 - 09:05

Ten nowe HD 4000 będzie bardziej wydajne od obecnego redeona?

Mniej.

#4 GIZIU

GIZIU
  • 923 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 listopada 2012 - 09:25

Niedawno kupiłem Mini mid 2011 ale też się zastanawiam nad zmianą. Mam 8GB ramu ale system nie powala wydajnością mimo że służy do word/excel + zdjęcia/filmy. Często zamula jak robię więcej rzeczy na raz. Jak myślicie czy jest sens zmieniać ? Jeśli bym kupował to pewnie w USA z i7 i Fusion Drive. Ewentualnie dodałbym 128GD SSD do mojego obecnego. Mam też w planach dokupienie 2TB My Book Studio na dane.

#5 erykszolc

erykszolc
  • 58 postów
  • SkądKalisz

Napisano 16 listopada 2012 - 09:43

Dodaj SSD i wszystko zmieni się kolosalnie. Mój mid 2011 śmiga jak F16 :)

#6 GIZIU

GIZIU
  • 923 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 listopada 2012 - 09:51

A jaki SSD będzie najlepszy do Mini ? I samemu dam radę to podłączyć ? Jak potem przenieść system na SSD ?

#7 erykszolc

erykszolc
  • 58 postów
  • SkądKalisz

Napisano 16 listopada 2012 - 09:54

Ja mam Vertexa 4, ale wiem, że Samsung 830 też jest bardzo dobry i polecany. Jeśli dokładasz jako drugi dysk to potrzebujesz jeszcze taką specjalną ramkę montażową... uderz w tym temacie do virgin71 :)

#8 GRZECHO

GRZECHO
  • 229 postów
  • SkądGdynia

Napisano 17 listopada 2012 - 13:19

Przez prawie dwa tygodnie użytkowałem nową wersję mac mini i7 2.6GHz z dyskiem Fusion Drive. Ostatecznie wybrałem standardową wersję mini z procesorem i7 2.3GHz i zwykłym dyskiem 1T 5400obr. Szerzej o swoich odczuciach z funkcjonowania dysku FD pisałem już na forum dotyczącym nowości apple. Wcześniej miałem mac mini model z 2011r. z procesorem i7 2.7GHz i kartą graficzną Radeon, z tego maka po sprzedaży przełożyłem dodatkowy dysk ssd vertex 4 256GB wraz taśmą sata (pasuje do nowego modelu MM z 2012r). W mojej ocenie wersja 2.6GHz z dyskiem FD nie jest warta ceny 5200.-zł. Co do różnicy szybkości pomiędzy nowymi mac mini 2.6GHz vs 2.3GHz, bo to chyba najbardziej interesuje wiele osób - jest ona w codziennych zastosowaniach wg. mnie nie odczuwana (za wyjątkiem osób korzystających z programów potrafiących wykorzystać wielowątkowość np. konwertowanie filmów itp. ale to w sumie parę minut szybciej przy godzinnym zadaniu). Różnica w słupkach testowych jest jak najbardziej widoczna i tak mac mini 2.6 w Geekbench uzyskał delikatnie ponad 13000pkt a procesor 2.3 niecałe 12000pkt. (oba maki miały zainstalowany dysk ssd oraz 16GB ram). Porównując model 2011 z mac mini 2012 - oba miały ten sam dysk ssd vertex 4 i 16GB ram w codziennych prostych zastosowaniach tj. przeglądanie internetu, poczta, muzyka iTunes czy iPhoto nie widzę żadnej różnicy w szybkości działania. Plusy nowego procesora są dopiero bardzo odczuwalne przy użytkowania programu np. parallels do uruchamiania windows lub HandBrake albo użytkowaniu windows na BootCamp - tu skok wydajności jest naprawdę widoczny i wart wymiany na najnowszy model. Co do braku karty graficznej a zastosowaniu jedynie intel HD4000, to trudno mi się wypowiedzieć ponieważ nigdy nie odpaliłem żadnej gry, za wyjątkiem pasjansa. Nowe mini spokojnie napędza podłączone dwa monitory ATD 27" oraz 24" samsunga (drugi monitor przy podłączeniu podbija temperaturę pracy procesora o prawie 10 stopni). Największa wadą w mojej ocenie nowego mini są wysokie temperatury pracy i związana z tym bardzo głośna praca wentylatora. Średnia temperatura pracy (iStat Menu) na jednym monitorze 24" (HDMI) włączona przeglądarka safari, poczta, iTunes muzyka radio to około 65C. Przy włączeniu HandBrake film do formatu apple TV - temperatura po 10 minutach pracy wynosi 103-105C i chyba włącza się zabezpieczenie termiczne procesora, bo obciążenie poszczególnych rdzeni procesora spada z 100% do niecałych 80% (występuje zarówno w modelu z procesorem 2.3 i 2.6). Na początku myślałem, że to problem wynikający z wady mojego egzemplarza albo słabo nałożonej pasty na procesorze itp., ale jak zacząłem przeglądać zagraniczne fora mac to okazało się to normą dla nowego modelu z 4 rdzeniami. Test z programem prime pod windows na BootCamp potwierdził zarówno wskazania temperatury powyżej 100C jak i automatyczne obniżenie obciążenia procka do 80% (taka ciekawostka oba mac mini nie przechodzą pod windows testu obciążenia prime powyżej 3 godzin bez wyrzucenia błędu - pamięć ram jest ok). Na zagranicznych forach bardzo często pojawiał się też problem czarnego ekranu przy podpiętym monitorze na wyjściu HDMI, u mnie do tej pory nie wystąpił. Podsumowując nowego mac mini oceniam średnio co ceny a możliwości- z jednej strony niesamowicie wydajny i szybki, bardzo łatwy do rozbudowy ale wyjątkowo głośny wentylator przy obciążeniu procesora oraz ograniczenie pełnej mocy obliczeniowej procesora przy dłuższym obciążeniu. Dodam jeszcze, że nowe mac mini posiadają obecnie dyski Toshiba 1T - wyjątkowo szybkie jak na 5400obr. zapis i odczyt na poziomie powyżej 100MB/s (pomiar na dysku tylko z zainstalowanym systemem) ale dosyć głośne słychać szum i prace głowicy. W porównania do modelu z 2011r. gdzie dysk 500GB był przynajmniej u mnie bardzo cichy ale wyjątkowo mułowaty na nowym dysku da się spokojnie pracować, w prawdzie nie tak komfortowo jak na ssd ale idzie wytrzymać.

#9 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 17 listopada 2012 - 21:43

GRZECHO czyli do dlugiego renderu full hd mini i7 2.3 nie sprawdzi sie bedzie sie grzal?

#10 GRZECHO

GRZECHO
  • 229 postów
  • SkądGdynia

Napisano 17 listopada 2012 - 23:07

GRZECHO czyli do dlugiego renderu full hd mini i7 2.3 nie sprawdzi sie bedzie sie grzal?


Hm, nie koniecznie pod warunkiem, że nie przeszkadza Ci hałas wentylatora. Po uruchomieniu procesu w HandBrake lub iTunis tak jak już wspominałem temperatura procesora rośnie do powyżej 100C - wentylator nabiera pełnych 5500obr., włącza się chyba zabezpieczenie termiczne procesora lub inne a obciążenie na poszczególnych rdzeniach procesora spada do około 80% z 100% - po dłuższej chwili wentylator zbija tem. do około 90-95stopni i spadają lekko obroty do 4500 (ale wydajność procesora do końca procesu tylko poniżej 80%). Jak dla mnie jest bardzo głośno, na szczęście konwertuje średnio 2 filmy tygodniowo i zawsze wychodzę z pokoju w trakcie pracy.
Co do szybkości pracy w HB to jest prawie dwa razy szybciej niż mac mini z 2011 (i7 2.7GHz z dwoma rdzeniami). Przy częstym obciążaniu na max procesora - pomimo włączania zabezpieczenia (spadek wydajności do 80%) raczej nie widzę dłuższej żywotności dla maka. Co ciekawe po dwu godzinnej pracy pod obciążeniem obudowa nie jest gorąca - coś im chyba z chłodzeniem nie wyszło.

- - - Połączono posty - - -

Rozpisałem się trochę powyżej i nie dopisałem odpowiedzi na pytanie tomas1973 - wg. mnie do profesjonalnych zastosowań renderu mac mini nie nadaje się (nie wytrzyma obciążenia termicznego, praca procesora w temp. 90-95C to nawet dla nowego intela za dużo) ale do zastosowań domowych, gdzie 90% czasu pracy to www, mail, itunes i drobne zabawy z iPhoto lub iMove + "fejsik" to idealny sprzęt-)))

#11 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 17 listopada 2012 - 23:49

Robie przesiadke z iMaka (2 matryca do wymiany kurz) i wlasnie zastanawiam sie nad miniakiem i monitorem 27" della ,robie srednio 4 projekty w miesiacu export po 5-6 godz ,na dobrego pro trzeba wyda sporo moze i7 w mini da rade znaczy to chlodzenie ,sam juz nie wiem ? dzięki GRZECHO

#12 RiQ

RiQ

  • 2 567 postów
  • SkądWrocław

Napisano 18 listopada 2012 - 00:02

ale do zastosowań domowych, gdzie 90% czasu pracy to www, mail, itunes i drobne zabawy z iPhoto lub iMove + "fejsik" to idealny sprzęt-)))


to jest chore :) Ja to samo robię na swoim C2D 2.8, który wg geekbencha jest 3x słabszy i nie czuję dyskomfortu. Po co i7, który się grzeje?

#13 GRZECHO

GRZECHO
  • 229 postów
  • SkądGdynia

Napisano 18 listopada 2012 - 00:43

to jest chore :) Ja to samo robię na swoim C2D 2.8, który wg geekbencha jest 3x słabszy i nie czuję dyskomfortu. Po co i7, który się grzeje?


Ja nie produkuje tych zabawek, sam pozbyłem się trzy miesiące temu iMac "27 (3-ci egzemplarz wymieniony w ciągu 2 lat) i zamierzałem pozostać przy ATD "27 + mac mini. Ponieważ mac mini z 2011r. z i7 był średnio wydajny jak dla mnie postanowiłem się przesiąść na nowego mini i7 pełnymi 4 rdzeniami dorównującego wydajnością najsłabszemu z iMac. Ale wyszło trochę średnio, nowego iMac w najbliższym czasie racze nie zakupię ze względu na traumatyczne przeżycia z poprzednim modelem- poczekam na opinię użytkowników. Według mnie apple produkuje ostatnio fajny sprzęt ale tylko do zastosowań, które nazwałeś chorymi -)))

#14 RiQ

RiQ

  • 2 567 postów
  • SkądWrocław

Napisano 18 listopada 2012 - 00:51

dlatego też nie wiem jaki sprzęt kupię w przyszłości, ale na razie nie odczuwam takiej potrzeby - no chyba, że (odpukać) sprzęt padnie. Ale mam nadzieję, że nastąpi to w dalekiej przyszłości.

#15 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 18 listopada 2012 - 00:57

Czyzby przesiadka na PC myslalem ze nigdy to nie nastąpi a jednak........ iMaki wadliwe ,mini hmmm ,pro za drogie a za 5 tys.PC jak sie patrzy:D

#16 GRZECHO

GRZECHO
  • 229 postów
  • SkądGdynia

Napisano 18 listopada 2012 - 01:08

Czyzby przesiadka na PC myslalem ze nigdy to nie nastąpi a jednak........ iMaki wadliwe ,mini hmmm ,pro za drogie a za 5 tys.PC jak sie patrzy:D


Chyba czytasz w myślach, i w akcie desperacji złożę hac.....

#17 Laz

Laz
  • 799 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 listopada 2012 - 01:33

5500obr? A maks to nie jest 6500?

#18 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 18 listopada 2012 - 02:51

Różnica w słupkach testowych jest jak najbardziej widoczna i tak mac mini 2.6 w Geekbench uzyskał delikatnie ponad 13000pkt a procesor 2.3 niecałe 12000pkt. (oba maki miały zainstalowany dysk ssd oraz 16GB ram).

Swoją drogą jakby nie to chlodzenie mozna się pokuscic :

- Mac mini z i7 2.7 GHz, SSD i 16 GB RAM: 7259 punktów,
- Mac Pro 3.2 GHz (kosztujący 2,85x więcej niż ww. mini) : 9840 punktów,
-najmocniejszy dotychczasowy iMac z i7 3.4GHz i 12 GB RAM: 11581 punktów,
-obecny Mac Pro 3.33 GHz (kosztujący 3,42x więcej niż ww. mini): 13890 punktów.

#19 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 18 listopada 2012 - 09:11

A nie możesz sobie podkręcić wiatraki, aby w iddle pracowały szybciej o np. 500 obrotów, sprzęt powinien się przez to wolniej nagrzewać. Sprawdź i opisz jak to wpływa na krótkotrwałe obciążenie komputera (czy wchodzi częściej na wysokie obroty) i jak to wygląda przy dłuższym obciążeniu

#20 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 18 listopada 2012 - 10:51

No to z tego co tutaj czytam apple się popisało po raz koleiny. Komputer za 3599 nie nadaje się do użytku po 2h. I warto tutaj podkreślić że sam Handbrake to jeszcze jest pikuś ja w towarzystwie jego zazwyczaj mam uruchomiony VMware z Windows 7 i jakąś gierką na nim + standardowe aplikacje typu Safari (youtube HD), Mail, Adium, Skype do tego dochodziu uTorent lub klient FTP. I jak by mi coś zaczęło zwalniać czy mulić to chyba bym się wściekł. Ogólnie jak dla mnie jakaś paranoja i taki sprzęt nie powinien się na rynku pojawić. Co do Maka Pro to konfiguracja najtańszego modelu tzn za 11 599,00 zł jest co najmniej nie na miejscu. Plus należy dodać fakt iż z PRO na dzień dzisiejszy ma on nie wiele wspólego :)

#21 GRZECHO

GRZECHO
  • 229 postów
  • SkądGdynia

Napisano 18 listopada 2012 - 11:46

Tak, jak już wspomniałem nowe mini w codziennych lekkich działaniach jak przeglądanie www, poczta, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów HD (bez Flash) czy równoległe działanie parallels z widnows z obsługą dwóch monitorów radzi sobie rewelacyjnie - pracuje szybko i cicho (pomimo dość wysokiej temperatury procesora ok. 70C wentylator pracuje cały czas na 2000obr.). Większość użytkowników będzie bardzo zadowolona. Schody zaczynają się przy dłuższym pełnym obciążeniu wszystkich rdzeni procesora (powyżej 10 minut), czyli jak chcemy wykorzystać pełną moc obliczeniową komputera. W mojej ocenie ze względu na nie wystarczające chłodzenie do odprowadzenia dużej ilości ciepła z procesora i7 jego wydajność obliczeniowa zostaje ograniczona o 20% i dodatkowo mamy jeszcze niezły hałas generowany przez antyczny wentylator. Dla tego pozwoliłem sobie nazwać mac mini zabawką a nie komputerem, który pozwala oprócz rozrywki wykorzystywać ogromny potencjał obliczeniowy w jaki go wyposażono. Szkoda, że apple nie dopieściło systemu chłodzenia bo był to naprawdę rewelacyjny i bezkonkurencyjny sprzęt.

#22 dm76

dm76
  • 2 445 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 18 listopada 2012 - 11:52

No to z tego co tutaj czytam apple się popisało po raz koleiny. Komputer za 3599 nie nadaje się do użytku po 2h.


Może apple w ogóle nie przewidywało zaprzęgania mini do takich ciężkich prac... dla nich to po prostu tani desktop do prac biurowych, media center, mac na start - a nie koń roboczy do renderów HD. Przecież jego obudowa fizycznie wyklucza jakiekolwiek chłodzenie, cyrkulacje powietrza... Ona ma desginersko wyglądać, zwłaszcza pod TV.

Gdy wykorzystujemy procesor na maksa warto mieć komputer w normalnej obudowie Tower, która ma ciche wiatraki odprowadzające cieplo, zapewnia cyrkulacje itp

#23 tomas1973

tomas1973
  • 245 postów
  • SkądCork. IRL

Napisano 18 listopada 2012 - 12:44

Może apple w ogóle nie przewidywało zaprzęgania mini do takich ciężkich prac...


to pytam sie po co wsadzili tam taki wydajny i7 jak w iMacu? :D samo to zachęca do zaprzegania miniaka

#24 dm76

dm76
  • 2 445 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 18 listopada 2012 - 14:35

Taki standard procka teraz widać... trzeba iść z duchem czasu. Inaczej upgrade modelu nie miałby sensu, a cena przez ten procesor nie wzrosła przecież.

#25 bercow

bercow
  • 618 postów

Napisano 18 listopada 2012 - 15:13

Czyli czekac tylko an podstawki chlodzace pod mini :D ogladanie 3h filmu w full hd i jakies programy dzialace w tle, tutaj i7 sie przydaje, chodz i tak ejst na wyrost




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych