Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

PowerBook G4 12"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 MachTom

MachTom
  • 26 postów
  • SkądKatowice

Napisano 27 sierpnia 2012 - 21:11

W dzisiejszych czasach większość osób pewnie by mnie wyśmiała, że jeszcze zabieram się za testowanie tak wiekowego komputera, jakim jest Apple PowerBook G4 12". Jednak ten test ma na celu pokazanie, że mimo prawie 8 letniego wieku to wciąż dobry towarzysz codziennej pracy. Test tym bardziej jest wiarygodny, że to już mój trzeci w historii PowerBook G4 12".


SPECYFIKACJA:

Procesor: PowerPC G4 1.5GHz
Pamięć RAM: 512 MB DDR (w moim modelu 1280 MB)
Dysk: 80 GB 5400 obr./min (w moim modelu 250 GB)
Napęd: SuperDrive -R, -RW, +R, +RW.
Grafika: NVIDIA GeForce FX Go5200 64 MB RAM
Matryca: 12.1" TFT XGA, 1024x768, matowa
Porty: 2xUSB, Modem, Audio-In, Audio-Out, , Mini DVI, Gigabit Ethernet, Firewire 400
Bateria: 4400 mAh (są dostępne modele 5200 mAh)




Dołączona grafika


Wizualnie komputer jest bardzo elegancki. Szara, aluminiowa i bardzo trwała obudowa wyróżnia go spośród nawet dziś produkowanych innych netbooków. Jest lekki, poręczny, bardzo wygodny do pracy. Klawiaura jest dokladnie tej samej wielkości, co w modelach 15" i 17" - co tym samym pozwala na komfortowe pisanie. Niestety nie udało się wbudować modułu podświetlania, dostępnego w modelach 15" i 17".
Moim zdaniem aluminiowy, w całości szary design wprowadzony przez Apple w 2003 i stosowany do 2008 roku jest do dziś najładniejszym i najbardziej oryginalnym.


Dołączona grafika


Matryca świeci jasno, nie aż tak bardzo jak u następców (MacBook Pro Santa Rosa), jednak praca na niej nie sprawia absolutnie żadnych problemów. Wszystko jest dobrze widoczne. Co więcej, matryca jest matowa. A to duża zaleta, dla niektórych (dla mnie włącznie).

Do dyspozycji mamy napęd SuperDrive - który bez problemu odczytuje wszelkie nośniki CD -R, -RW i DVD -R, -RW, +R, +RW.

Porty USB 2.0, FireWire, Ethernet i Audio In i Out, Mini DVI pozwalają na wygodną, codzienną pracę. Analizując to z puntku widzenia muzyka jesteśmy w stanie pracować z interfejsem firewire poprzez port firewire 400, mając np. tym samym podłączony zestaw klawiatura + mysz, monitor np. Apple Cinema Display i mikrofon lub dysk zewnętrzny w drugim porcie usb. Mimo, iż komputer raczej nie poradzi sobie z bardziej zaawansowaną sesją np. w programie Logic Pro 8 czy 9, to spokojnie można nagrywać więcej ścieżek w programie GarageBand. Ja osobiście wykorzystuję PowerBooka do puszczania loopów, do nagrywania zarysów utworów na próbach, do puszczania metronomu czy pisania nut. To są te podstawowe zadania muzyczne do spełnienia. W programie iTunes mam dość dużą bazę utworów z racji dużej pojemności dysku (WD Scorpio Blue ATA 250 GB).

Przy takiej konfiguracji bateria pozwala mniej więcej na 2-3 godzin pracy, w zależności od obciążenia (jasność matrycy, BT, WIFI). Moim zdaniem to dość dobry wynik jak na prawie 8 letni komputer. Oryginalna konfiguracja (512 MB RAM, 80 GB dysk) pozwalała na ok. 4 godziny pracy).

Co do oprogramowania to zdecydowanie polecam system Mac OS X Tiger (oryginalnie dodawano Mac OS X Panther). Próbowałem już kilka razy Mac OS X Leopard, który jest ostatnim systemem działającym na platformie PowerPC, natomiast niestety ma za duże wymagania, jeżeli zależy nam na płynnej i efektywnej pracy. Oczywiście, że działa. Ale niestety moim zdaniem zbyt wolno, jeśli pracujemy na kilku aplikacjach. Na modelu 15", który posiadam Leopard chodzi znacznie lepiej, ale mimo to zostałem również przy Tigerze. Jedynym faktem przemawiającym dla mnie za Leopardem jest możliwość synchronizacji w iTunes z iPadem i iPhonem. Ja osobiście mam do tego inny komputer.

Dodatkowo, jeśli jesteś muzykiem, bądź zajmujesz się muzyką polecam Logic Pro 8 lub 9 (9 tylko z Leopardem), iLife '08 lub '09 (09 tylko z Leopardem), Finale 2009, Sibelius 5, Ableton Live 7, Reason 4, Reaper.
Do codziennej pracy MS Office for Mac 2008, iWork '09, OpenOffice, VLC Player, UnrarX, Carbon Copy Cloner, Coconut Batter, Toast Titanium 9.
Koniecznie zaopatrzcie się w YouView - program do przeszukiwania bazy danych YouTubie, dzięki któremu możemy płynnie odtwarzać filmy. Znany jest już problem z Flash Playerem, którego najnowsze wersje nie mają wsparcia dla procesorów PowerPC.
Ogólnie są to dobre, użytkowe programy, dobrze działające na PowerBook'u G4 12".

Na koniec cena - ciężko mówić o sklepowej... :) Ale używane modele z wyższą konfiguracją kosztują mniej więcej koło 500-700 zł. Ja nabyłem swój ostatni za 600 zł. Sami oceńcie, czy warto w tej cenie. Moim zdaniem tak, biorąc pod uwagę parametry no i przede wszystkim design i trwałość PowerBooka.

PODSUMOWANIE:

Jeżeli pracujesz na systemach Mac, potrzebujesz poręczny komputer, a nie stać Cię na MacBooka Air 11" lub 13" to PowerBook G4 12" jest właśnie dla Ciebie. Zadbaj tylko o powiększenie RAMU do 1,25 GB i postaraj się zdobyć model z procesorem 1.33 lub 1.5 GHz, a będziesz zadowolony z codziennej pracy na swoim małym maczku. Do podstawowych zadań typu poczta, office, internet, muzyka, filmy sprawdzi się znakomicie. Biorąc pod uwagę obecne niskie ceny używanych PowerBooków G4 12" warto rozważyć zakup tego modelu.

Polecam!


Dołączona grafika


Tomek Machański

#2 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 sierpnia 2012 - 22:03

Jeszcze 3 lata temu miałem PowerBooka G4 12" 1,5GHz. Potwierdzam, że najlepiej chodzi na 10.4. Z tego co wiem egzemplarz który miałem jest nadal w użyciu.

#3 MachTom

MachTom
  • 26 postów
  • SkądKatowice

Napisano 27 sierpnia 2012 - 23:44

Może to właśnie ten? :) to jest mój trzeci PB G4 12" i już tym razem go nie sprzedam :)

---------- Wpis dodano o 00:44 ---------- Poprzedni wpis dodano o 00:34 ----------

Tak na marginesie - to moja pierwsza recenzja, więc mile widziane są konstruktywne uwagi :)

#4 Laz

Laz
  • 799 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 sierpnia 2012 - 22:33

Miło się czyta, też mi się kiedyś ten maczek przewinął przez ręce :) Jednyne co bym poprawił to więcej zdjęć od siebie.

#5 MachTom

MachTom
  • 26 postów
  • SkądKatowice

Napisano 30 sierpnia 2012 - 11:41

No właśnie, tylko nie mam do tego dobrego aparatu, a zależałoby mi na naprawdę ładnych ujęciach, ale mam możliwość pożyczenia, także jak wrócę do domu, to postaram się dołączyć parę nowych zdjęć :) Dzięki, Laz :)

#6 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 30 sierpnia 2012 - 12:07

Jeszcze 3 lata temu miałem PowerBooka G4 12" 1,5GHz. Potwierdzam, że najlepiej chodzi na 10.4. Z tego co wiem egzemplarz który miałem jest nadal w użyciu.


Dokładnie na PPC z G4 Leopard nie daje rady a Tiger śmiga przyjemnie. Rozczarowuje tylko kompletny brak wsparcia w przeciwieństwie do PC z Win. XP. :/

#7 MachTom

MachTom
  • 26 postów
  • SkądKatowice

Napisano 30 sierpnia 2012 - 12:30

No właśnie... Niestety problem ze wsparciem jest już od dawna znany... Jest w paru kwestiach kilka rozwiązań, ale mimo tego to ciągle za mało to pracy swobodnej w 100%... Chociaż do tych podstaw można i PB działa znakomicie. Tak nawiasem mówiąc G4 to jedyne z moich maków, które nie miały absolutnie żadnych usterek do dziś, nawet najmniejszych ;)

#8 MACphisto

MACphisto
  • 105 postów
  • SkądGniezno/Poznań

Napisano 30 sierpnia 2012 - 12:36

Też miałem kiedyś PB 12" z prockiem 1,33 GHz - to był mój pierwszy mac. Żal było go sprzedawać i rzeczywiście system 10.4 świetnie się spisywał.

#9 Michasss8

Michasss8
  • 1 515 postów
  • SkądLeszno

Napisano 30 sierpnia 2012 - 12:44

Jeżeli pracujesz na systemach Mac, potrzebujesz poręczny komputer, a nie stać Cię na MacBooka Air 11" lub 13" to PowerBook G4 12" jest właśnie dla Ciebie.


Nie lepiej troszkę dopłacić do białasa choćby z intel core duo? Dużo drożej nie będzie. Ostatnio Ojcu na C2D za 900 wyrwałem, a kolega sprzedawał na CD za 780 zł (tylko Super Drive nie działający). Z Leo da sobie radę bez problemu po upgrade ramu z Snowem też. 13" a 12" tak wielkiej różnicy też nie robi prawda?

Pozdrawiam

#10 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 30 sierpnia 2012 - 13:13

Nie lepiej troszkę dopłacić do białasa choćby z intel core duo? Dużo drożej nie będzie. Ostatnio Ojcu na C2D za 900 wyrwałem, a kolega sprzedawał na CD za 780 zł (tylko Super Drive nie działający). Z Leo da sobie radę bez problemu po upgrade ramu z Snowem też. 13" a 12" tak wielkiej różnicy też nie robi prawda?

Pozdrawiam


Problem tylko w tym że białasy miały o wiele gorsze wykonanie niż ostatnie powerbooki.

- Pękająca plastikowa obudowa
- Dużo gorszej jakości ekran
- Brak podświetlanej klawiatury
- Gorsze głośniki
- Mniej portów i DVI wymagający przejściówki

---------- Wpis dodano o 14:13 ---------- Poprzedni wpis dodano o 14:12 ----------

Problem tylko w tym że białasy miały o wiele gorsze wykonanie niż ostatnie powerbooki.

- Pękająca plastikowa obudowa
- Dużo gorszej jakości ekran
- Brak podświetlanej klawiatury
- Gorsze głośniki
- Mniej portów i DVI wymagający przejściówki


Lepiej polować na MacBooka Pro z Radeonem X1600 ;-)

#11 MachTom

MachTom
  • 26 postów
  • SkądKatowice

Napisano 30 sierpnia 2012 - 14:55

Powiem szczerze, że niby to mała różnica, bo 1 cal, ale wagowo i objętościowo to już jest dość odczuwalna. Matowa matryca i aluminiowa obudowa to duże plusy. Mam też nawet dwie 13stki, białe, fakt że są szybsze i to nawet dużo, ale cały czas rozmawiamy w kontekście podstawowych zadań i jak najniższej ceny za maczka, bo tego tyczył się mój test-recenzja :)

---------- Wpis dodano o 15:55 ---------- Poprzedni wpis dodano o 14:19 ----------

I jak najbardziej popieram - warto poszukać MacBooka Pro z ATI X1600 :)

#12 Michasss8

Michasss8
  • 1 515 postów
  • SkądLeszno

Napisano 30 sierpnia 2012 - 15:10

- Brak podświetlanej klawiatury


To powerbook 12" ma? Zresztą mało kto tego używa.

- Gorsze głośniki


Jako komputer przenośny to po co Ci mega głośniki? I tak będziesz pracował na słuchawkach albo bez dźwięku.

- Mniej portów i DVI wymagający przejściówki


Komputer przenośny

Jako komputer przenośny wg. mnie MB white go dyskwalifikuje.

#13 Smoczy

Smoczy
  • 4 066 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 30 sierpnia 2012 - 15:15

Sam zastanawiałem się nad PB G4 12',po posiadanym 3 lata iBookiem mile wspominam ten design i małe wymiary,jedyne co to zniechęciły mnie wadliwe modele z odklejającą się grafiką (tak padł po 3 latach poprzedni białasek),kto wie,może żonie sprawię takiego,bo dzisiejsze netbooki....nie grzeszą wydajnością i jakością wykonania....poza tym nie mają grafiki zintegrowanej jaką miały następcy (w większości),tylko dedykowaną grafikę z własną pamięcią,spokojnie dało się pograć na nich;)

#14 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 30 sierpnia 2012 - 19:51

To powerbook 12" ma? Zresztą mało kto tego używa.



Jako komputer przenośny to po co Ci mega głośniki? I tak będziesz pracował na słuchawkach albo bez dźwięku.



Komputer przenośny

Jako komputer przenośny wg. mnie MB white go dyskwalifikuje.


I tak pozostaje kiepskiej jakości ekran, tylko nie pisz że w komputerze przenośnym może być byle jaki ;-)

#15 Michasss8

Michasss8
  • 1 515 postów
  • SkądLeszno

Napisano 30 sierpnia 2012 - 21:13

I tak pozostaje kiepskiej jakości ekran, tylko nie pisz że w komputerze przenośnym może być byle jaki ;-)


Mi osobiscie ten ekran nie przeszkadzal ;). Jako drugi komputer tez bys go zniosl ;).

#16 MachTom

MachTom
  • 26 postów
  • SkądKatowice

Napisano 03 września 2012 - 11:01

Panowie, wszystko się zgadza :) tylko ja piszę o bardzo taniej i poręcznej wersji maka, który ma zastąpić MacBooka Air :) MacBook ok, można za nawet 700 zł, wiem bo sam mam obecnie 2 sztuki, a miałem po drodze jeszcze kilka, ale z doświadczenia wiem, że właśnie napęd wtedy nie działa, bateria jest do wymiany, to są "gołe" maki, bez przejściówek. Trzeba do nich dokładać parę stów, a to już zmienia nam półkę cenową. A za cenę 500 zł można mieć pełny komplet PowerBooka ze sprawną baterią i dodatkami. Wszystko sprawne :) co do wydajności, to logiczne, że MacBook będzie lepszy, ale droższy. Wiadomo, że okazje też się zdażają, ja akurat jestem ich wielkim fanem i ścigam je nieustannie, ale ja opisuję tu taką ogólną sytuację na rynku :)

#17 crazyperson1

crazyperson1
  • 146 postów

Napisano 05 września 2012 - 11:47

Powiem szczerze, że sam sobie ostrze zęby na zadbanego PB 12 w konfiguracji z Superdrive, 1,25 GB RAMU i działającą baterią. Niestety nie jest łatwo o taki sprzęt... A szkoda... Technologia RISC jest wielce interesująca i choć przegrała starcie o użytkowników indywidualnych to uważam, że przyjdzie dzień, w którym znów zawita pod strzechy. Poza tym, choć tego maleństwa od Apple nie można porównywać do ultrabooków jakiegokolwiek producenta to jednak wśród netbooków jest ono jedną z ciekawszych ofert. Jak będzie z tymi zdjęciami? Masz może namiary na model podobny do Twojego i czekający na nowego właściciela?:)

#18 MachTom

MachTom
  • 26 postów
  • SkądKatowice

Napisano 05 września 2012 - 13:00

No zdjęcia zaraz postaram się zrobić iPhonem, może coś z tego wyjdzie :) A co do PowerBooków, to dostałem ofertę z Częstochowy - wyślę Ci namiar na PW. Jeszcze na Allegro pojawia się (bo już dwukrotnie się nie sprzedał) taki ładny PowerBook 12" z zielonym pokrowcem. Musisz szukać na Allegro pod hasłem "power book" (tak, z przerwą) :)

#19 MachTom

MachTom
  • 26 postów
  • SkądKatowice

Napisano 05 września 2012 - 19:05

Jedno zdjęcie, bo chcę naprawdę zrobić ładną sesję porządnym aparatem :)

Dołączona grafika

---------- Wpis dodano o 20:05 ---------- Poprzedni wpis dodano o 19:57 ----------

Na pokładzie jest Mac X 10.5.8 Leopard. Wolniejszy od Tigera, ale potrzebowałem paru funkcji i niektórych programów działających jedynie pod Leopardem :)

#20 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 05 września 2012 - 19:07

Mi osobiscie ten ekran nie przeszkadzal ;). Jako drugi komputer tez bys go zniosl ;).


To i tak mnie nie przekonuje, uważam że białego macbooka nie opłaca się kupować bo w podobnej cenie można mieć o wiele lepszego MacBooka Pro pierwszej generacji. ;-)

#21 Michasss8

Michasss8
  • 1 515 postów
  • SkądLeszno

Napisano 05 września 2012 - 19:08

To i tak mnie nie przekonuje, uważam że białego macbooka nie opłaca się kupować bo w podobnej cenie można mieć o wiele lepszego MacBooka Pro pierwszej generacji. ;-)


15 cal już tak mobilne jak 12/13 nie jest. Waga i rozmiar.

#22 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 05 września 2012 - 19:13

Jedno zdjęcie, bo chcę naprawdę zrobić ładną sesję porządnym aparatem :)

ten obrazek jest wcześniej ^

---------- Wpis dodano o 20:05 ---------- Poprzedni wpis dodano o 19:57 ----------

Na pokładzie jest Mac X 10.5.8 Leopard. Wolniejszy od Tigera, ale potrzebowałem paru funkcji i niektórych programów działających jedynie pod Leopardem :)


Mała rozdzielczość ekranu jak na dzisiejsze czasy ;-)

---------- Wpis dodano o 20:13 ---------- Poprzedni wpis dodano o 20:09 ----------

15 cal już tak mobilne jak 12/13 nie jest. Waga i rozmiar.


Przesiadałem się z MacBooka White z 2007 roku na starszego MBP15. Oba nie są mobilne za to białas był mniej wygodny.
To nie są Airy czy netbooki ;-)

#23 MachTom

MachTom
  • 26 postów
  • SkądKatowice

Napisano 05 września 2012 - 20:16

Mała, no ale da się :)

#24 crazyperson1

crazyperson1
  • 146 postów

Napisano 06 września 2012 - 12:36

MachTom - dzięki za namiary:)

W kwestii rozdzielczości: My Powerbook G4 obsession and what I did about it - MacRumors Forums

Zobaczcie zdjęcia w tym wątku. Można? Można.;)

#25 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 06 września 2012 - 12:42

MachTom - dzięki za namiary:)

W kwestii rozdzielczości: My Powerbook G4 obsession and what I did about it - MacRumors Forums

Zobaczcie zdjęcia w tym wątku. Można? Można.;)


Przeglądałem już kiedyś. Szkoda że w nowszych modelach już tak nie można.
Taka konfiguracja o wiele bardziej by mi odpowiadała :D
http://forums.macrum...81&d=1305861967Dołączona grafika




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych