Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 2 głosy

MacBook Air czy MacBook Pro?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3061 odpowiedzi w tym temacie

#2201 Delano90

Delano90
  • 434 postów
  • SkądW-wa

Napisano 29 sierpnia 2016 - 13:47

@elita:

podobnie pracuję na MBA 128GB, dokupiłem do niego kartę z kolejnym 128GB i jest świetnie bo tam mam zdjęcia, obrazy do wirtualek i inne pierdoły, a na dysku maca jest jedynie to co na biurku + aplikacje + system.

Po pół roku używania mam ~70GB wolnego miejsca na SSDku. 

Poza tym.... MBA to nie sprzęt do grania w cokolwiek, zbyt wolny, zbyt szybko i łatwo się grzeje i klawisze też do grania zbytnio ergonomiczne nie są. Do tego w mojej ocenie żaden MB się nie nadaje, ale to tylko moja ocena.

A żeby nie było, że na dysku nie trzymam nic, to mam na nim pełny pakiet office, Photshopa i Lightrooma w wersji CC i jakieś 50 mniejszych aplikacji do różnych mniej lub bardziej potrzebnych funkcji.

 

Kwestię jaki dysk komuś jest potrzebny należy rozpatrywać w kategorii co ja na komputerze robię i do czego go potrzebuję oraz czy będę go używał przez kilka lat jego życia do konkretnych celów czy w każdym tygodniu życia do zupełnie czegoś innego. 

Ja sprawę miałem jasną, potrzebował laptopa do prac biurowych + PS i LT okazyjnie i niezbyt mocno, przeglądarki ze trzy do internetu (lubię dzielić pracę w zależności od przeglądarki) + jakiś film od przypadku do przypadku czy filmiki na YT + netflix + mogę go na cały dzień zabrać na uczelnię i od 8 rano do 20 będzie działał :).

 

Wynikiem okazał się MBA z 8GB RAMu i dyskiem 128GB + na storage SDXC od A-Data 128GB i jestem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie :). (no prawie, bo muszę jeszcze kupić sobie CarePack :D)


Użytkownik Delano90 edytował ten post 29 sierpnia 2016 - 13:48

MBA 13" 2015 8/128GB -/- iPhone 6S 16GB -/- iPod Nano 3rd Gen -/- Moto360 1st gen & Xiaomi Mi Band 2


#2202 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 634 postów
  • Płeć:

Napisano 29 sierpnia 2016 - 13:56

Delano,

 

Cieszę się Twoim szczęściem :) ale sprawdź, ile będziesz miał miejsca za kolejne pół roku. W międzyczasie wyjdzie aktualizacja do MacOS, kilka poprawek do PS, LR, czy czego tam jeszcze używasz. Programy będą trzymać sobie coraz więcej plików podręcznych, które nie do końca są pod Twoją kontrolą, itd.

 

Uwierz, trzymam kciuki za to, żebyś dalej był najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem, ale jakoś tak jest, że wolnego miejsca z czasem ubywa nawet, jeśli nie trzymasz tam swojego archiwum.



#2203 Delano90

Delano90
  • 434 postów
  • SkądW-wa

Napisano 29 sierpnia 2016 - 14:10

Delano,

 

Cieszę się Twoim szczęściem :) ale sprawdź, ile będziesz miał miejsca za kolejne pół roku. W międzyczasie wyjdzie aktualizacja do MacOS, kilka poprawek do PS, LR, czy czego tam jeszcze używasz. Programy będą trzymać sobie coraz więcej plików podręcznych, które nie do końca są pod Twoją kontrolą, itd.

 

Uwierz, trzymam kciuki za to, żebyś dalej był najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem, ale jakoś tak jest, że wolnego miejsca z czasem ubywa nawet, jeśli nie trzymasz tam swojego archiwum.

 

Nie będą trzymać bo radzę sobie z ich odpowiednim czyszczeniem bez żadnych problemów.

Trzeba mieć w głowie to, że każdy komputer, czy to z Windowsem, czy z OS Xem czy nawet Linux, na którym jest syf, będzie chodził beznadziejnie i po roku bez formata można sobie szukać wolnego miejsca co najwyżej na półce z książkami.

 

Tymczasowe pliki instalatorów, tymczasowe pliki aplikacji itp należy regularnie czyścić, gdyż są..... tymczasowe ;).

Po co mi pliki automatycznego zapisu dokumentów w wordzie skoro po ich napisaniu od razu wrzucam je na dysk google, gdzie ktoś może je edytować i cała historia zmian zapisuje się w chmurze? Po co mi pliki tymczasowe instalacji aktualizacji do Photoshopa skoro jest już zainstalowana i działa poprawnie? Jak mi nie będzie działała poprawnie to i tak robię jej reinstall, a to czyści wszystkie pliki tymczasowe z nią związane. 

Tak mogę pisać o każdej jednej sytuacji. Po co mam trzymać pliki tymczasowe aktualizacji OS X skoro przed jej zrobieniem robię backup do Time Machine. Jak się wywali to sobie przywrócę. 

Porządek na dysku to podstawa... Jak chcesz przechowywać srylion plików tymczasowych to Ci OS X niepotrzebny bo i tak będzie mulił :).


MBA 13" 2015 8/128GB -/- iPhone 6S 16GB -/- iPod Nano 3rd Gen -/- Moto360 1st gen & Xiaomi Mi Band 2


#2204 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 634 postów
  • Płeć:

Napisano 29 sierpnia 2016 - 15:07

Kwestię jaki dysk komuś jest potrzebny należy rozpatrywać w kategorii co ja na komputerze robię i do czego go potrzebuję oraz czy będę go używał przez kilka lat jego życia do konkretnych celów czy w każdym tygodniu życia do zupełnie czegoś innego. 

Odniosę się jeszcze do tej kwestii. Tu oczywiście pełna zgoda (zresztą nie tylko w odniesieniu do samego dysku), tylko dorzuciłbym do tego jeszcze, na ile czasu kupuję komputer. To bardzo istotny element.

 

Jeśli zakładamy, że to jest zakup na 4 lata, to dodatkowe 1000 zł na dysk oznacza wydatek na poziomie 20 zł miesięcznie. Za te 20 zł miesięcznie kupujemy sobie pewien komfort psychiczny.

 

Można co tydzień robić przegląd plików, które zostały po aktywności naszych programów, można stosować różne sztuczki, żeby trzymać choćby bibliotekę LR (nie archiwum zdjęć tylko bazę LR. U mnie jest całkiem spora) gdzieś na zewnątrz, albo można dopłacić te 20 zł/m-c i nie musieć tego robić.

 

Można przed instalacją większego programu przenosić "na chwilę" potrzebne pliki gdzieś na bok, żeby wygospodarować miejsce potrzebne podczas instalacji, ale czy to jest wygodne? To właśnie przypadek z podlinkowanego wcześniej wątku.

 

Mówisz, że każdy system niezależnie od pojemności w końcu się zapcha. Zapewne tak, ale ja swój stary, stacjonarny komputer niedawno formatowałem po raz pierwszy od zakupu. Nie dlatego, że skończyło się miejsce, tylko dałem go synowi i chciałem, żeby był "jak nowy", bez moich plików. Dodatkowym powodem było to, że przeniosłem system na nowy dysk SSD (256GB). Ten komputer kupiłem - uwaga! - 8 lat temu. Przeszedł kilka aktualizacji systemu w międzyczasie - od Visty do Windows 10. Oczywiście 8 lat temu nie było dysków SSD, więc tam było 1T tradycyjnego dysku.

 

Pojawienie się dysków SSD nie spowodowało, że systemy i programy stały sie mniej zasobożerne. Przeciwnie, potrzebują coraz więcej i więcej. A te 8 lat temu nawet najmniejsze dyski miały więcej niż 128GB. Gdyby ktoś wtedy polecał kupowanie dysków 128GB zapewne postukałbyś się w głowę. A teraz, po tylu latach uważasz to za zupełnie normalne.



#2205 bartek46op-51fde00dfc

bartek46op-51fde00dfc
  • 150 postów

Napisano 29 sierpnia 2016 - 18:01

Tak sobie czytam jak niektorzy usilnie proboja innym wmowic ze 128GB napewno im nie starczy to az mi sie smiac chce :D Teraz wszystko pcha sie w chmure i jesli ktos nie jest paranoikiem to chetnie z tego korzysta, co innego jesli ktos na dysku trzyma smieci typu pliki iso wazace po 5GB jeden czy tez filmy ktore juz ogladal i raczej ich juz nie bedzie ogladal.. A juz rozpatrywanie tego pod katem przyszlych aktualizacji systemu oraz programow i sugerowanie ze roztyja sie na tyle ze nie starczy nam 128GB pod system + pare programow jest totalna paranoja.. Do tego czasu mysle ze wiekszosc zdarzy wymienic sprzet :rolleyes:  Do rzeczy:

 

Ja w marcu kupilem MBA 13" z 2015 i teraz przesiadlem sie na MBP 13" z Retina - ekran fenomenalny i ogolnie konstrukcja sprawia wrazenie solidniejszej od Aira a jestem geekiem i zwracam uwagi na takie pierdoly.. Wiec jesli ktos z was stoi przed wyborem MBA czy MBP z Retina niech sie 2x zastanowi czy lepiej poczekac i dolozyc niz potem i tak finalnie zamienic na Retine ;)


Użytkownik bartek46op edytował ten post 29 sierpnia 2016 - 18:06

7 Plus 128GB Jet Black / MBP 13" Retina 2015


#2206 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 634 postów
  • Płeć:

Napisano 29 sierpnia 2016 - 18:50

Teraz wszystko pcha sie w chmure i jesli ktos nie jest paranoikiem to chetnie z tego korzysta,

Idealny argument, chciałoby się rzec. A teraz sobie spokojnie usiądź i zrób prosty eksperyment.

 

1. Sprawdź, ile masz wolnego miejsca na dysku lokalnym

2. Wrzuć kilka dużych plików do iCloud albo Drobpoxa.

3. Sprawdź ponownie miejsce na lokalnym dysku.

 

Jakieś obserwacje? Szok? Niedowierzanie? Tak, ilość miejsca na lokalnym dysku zmalała dokładnie o wielkość plików "wrzuconych w chmurę".

 

Cóż, każdy podejmuje samodzielne decyzje, jak wydawać własne pieniądze. Nic mi do tego. Ale wytłumaczcie mi, proszę, jakim cudem pojawienie się w powszechnym użyciu napędów SSD w magiczny sposób spowodowało, że nagle wcale nie potrzebujemy mieć laptopa z dyskiem 320 lub 500GB, jak jeszcze kilka lat temu, tylko starcza nam spokojnie i na luzie 128? To, co jeszcze kilka lat temu było koniecznością, nagle uważamy za fanaberię. Przypomnę, że wszelkiej maści dyski zewnętrzne istniały zarówno przed, jak i już w erze SSD.

 

To co się zmieniło? Programy zajmują mniej miejsca? Systemy operacyjne zostały odchudzone? Nie, nic z tych rzeczy. Powiedzmy sobie uczciwie. SSD są droższe. Sporo droższe niż HDD. I z tego powodu próbujemy:

 

1. racjonalizować podjęte decyzje.

2. przeorganizować pracę tak, żeby mimo wszystko jakoś sobie poradzić. Ale czy to wygodne? Umiarkowanie.

 

Zanim wydacie 5-6 kPLN na komputer, po prostu zastanówcie się przez chwilę, czy nie warto jednak dołożyć tych kilkunastu procent, żeby zapewnić sobie komfort pracy. I tyle.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 29 sierpnia 2016 - 18:52


#2207 Delano90

Delano90
  • 434 postów
  • SkądW-wa

Napisano 29 sierpnia 2016 - 21:03

Nie chcąc nikogo przekonywać do swojego myślenia po prostu powiem, że mi wersja 128GB w zupełności wystarcza. Nie czuję się zaszczuty przez brak miejsca, a z komputera korzystam codziennie po kilkanaście godzin. 

Napisałem wcześniej do czego korzystam tego komputera i na ile mi to wszystko wystarcza i jak ktoś podobnie będzie użytkował komputera to myślę, że moje myślenie złe nie jest. Jeśli potrzebuje nam tym (o niedolo!) grać w gry lub obrabiać materiały ważące więcej niż X TB w 4K czy coś to nie jest to sprzęt dla niego. Mówię tu oczywiście o MBA. Wtedy niech bierze 15" MBP z dyskiem z pińcset giga i może nawet filmy z torrentów ściągać :).

 

Ja mam w domu drugi komputer (z windowsem) do grania i z dużo lepszym ekranem (IPS FHD) do bardziej wymagających zastosowań. Aira kupiłem do lekkiej pracy na mieście i w biurze, żeby mi zestaw nie zajmował dziesięciu biurek. Miał być lekki, poręczny, szybki i niezawodny. Tymczasem windowsowym laptopom (ten ma z 3 lata) wiele brakuje do doskonałości. Mam w domu NASa do backupów i tyle.


MBA 13" 2015 8/128GB -/- iPhone 6S 16GB -/- iPod Nano 3rd Gen -/- Moto360 1st gen & Xiaomi Mi Band 2


#2208 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 30 sierpnia 2016 - 08:57

Niech mnie ktoś nie posądza o billgatesowanie że 640MB każdemu wystarczy :) Ale wybór 128GB - świadomy wybór - to często dobre rozwiązanie. Nie używamy tyle na co dzień, a za różnicę w cenie można mieć w okolicach 6-7TB! w talerzach zewnętrznych.

 

Podrzucanie gry jako przykładu to raczej kiepski pomysł - bo gra to głównie dane multimedialne - pewnie 95% zajętości to tekstury, animacje, muzyka, filmy. Inne aplikacje to jakieś grosze liczone co najwyżej w setkach MB ale grubo poniżej 1GB.

 

Sam osx sorry ale po odrzuceniu plików personalnych z Users i Applications to u mnie zajmuje mniej niż 6GB (połowa OSX to aplikacje typu imove 300MB, garageband 500MB itp które można wywalić zaraz po instalacji jeśli z nich nie korzystasz). Wątpię aby brakło na upgrade który sądząc po wątkach klasy "wpisujcie miasta" ma zawsze koło 2-4GB.

 

@Mikołaj - to że twierdzisz że z 256GB łatwiej wykrzesać 25GB wolnego jest dokładnie potwierdzeniem bałaganu na dyski - łatwiej wykrzesać bo na większym dysku jest więcej "przydasiów" które można wywalić. Gdyby wszystko na dysku było potrzebne do pracy to równie trudno byłoby wywalić 25GB ze 128 jaki z 256.

 

Najwięcej u mnie zajmują multimedia - coś koło 30GB mp3 i baza zdjęcia.app 5GB (to te wywołane - kilka tyś we fullhd) oraz około 10GB zajmują miniaturki około 40k RAW-ów w LR (w rozdzielczości 1440x900) - te są na tyle dobre że mam przy sobie moje kilkunastoletnie życie fotograficzne - na tyle dobre że mogę je wybrać, wertować, a na ekranie to nawet pokazać czy użyć w prezentacji.

 

Za to htpc robiące za archiwum ma 2x 3TB (archiwum po smb, ftp i filmy, muzyka dla kodi) + 1x 1TB (debian - 8GB i reszta to storage na timemachine dla naszych 2 macbooków). Oczywiście mamy jeszcze 5TB (3x1TB+2TB) dysków na usb3 lub 3.5" w stacji dokującej aby robić backup tego archiwum co jakiś czas - backup offline oczywiście, taki na półkę, bez prądu.


pozakadrem.pl

mba2010/13/2/128 rmbp2013/13/8/256 iphone 3g, iphone 4, xperia z1c Garmin Fenix 2 Garmin Fenix 3 sapphire


#2209 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 30 sierpnia 2016 - 09:53

Jednemu wystarczy 64GB a drugi zapcha w tydzień 512GB. Ja mam 128GB i nie mam czym go zapełnić, jeżeli czegoś nie potrzebuję to tego na tym dysku nie trzymam. Kiedyś zrobiłem taki eksperyment, do laptopa z 128GB SSD włożyłem drugi dysk HDD 500GB bo myślałem sobie że przeniosę na niego wszystko co mam, wszystko będzie pod ręką i będzie fajnie. Jak już wszystko co mi jest potrzebne tam wrzuciłem to okazało się że jest tego 50GB. Równie dobrze mógłbym to trzymać na SSD.

Wszystko jest kwestią potrzeb i nie należy komuś wmawiać że jest inaczej.


  • blogger lubi to

#2210 malarrian

malarrian
  • 1 postów

Napisano 30 sierpnia 2016 - 16:58

Zastanawiam się nad zakupem macbook-a pro w okolicach października. Koszt takiego urządzenia to 5500 i zastanawiam się czy nie poczekać na nowego macbooka pro i czy cena będzie dużo wyższa. Dlatego mam pytanie w jakich cenach zazwyczaj pojawiały się nowe macbooki? oraz czy do przeglądania internetu oraz czasem zagranie w lol-a oraz zrobieniu raz za czas rysunku w autocadzie ten komputer da rade i czy warto wgl czekać na nowego macbooka



#2211 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 31 sierpnia 2016 - 09:43

Jestem przekonany, że nowy rMBP będzie droższy. Jego oficjalna cena to obecnie 6299 zł (tyle, co MB12). Nie wierzę, że nowy produkt będzie w takiej samej cenie. Ale wtedy pewnie spadnie cena obecnego rMBP.

 

Jeżeli chodzi o dysk - bierzcie przykład :P

Załączone pliki


Użytkownik soczekpl edytował ten post 31 sierpnia 2016 - 09:43

Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#2212 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 01 września 2016 - 17:16

Jestem przekonany, że nowy rMBP będzie droższy. Jego oficjalna cena to obecnie 6299 zł (tyle, co MB12). Nie wierzę, że nowy produkt będzie w takiej samej cenie. Ale wtedy pewnie spadnie cena obecnego rMBP.

 

Jeżeli chodzi o dysk - bierzcie przykład :P

Wyższej ceny nie mogą zbytnio dać, Apple jest też popularny w mniej zamożniejszych państwach, to by było ich samobójstwo albo chociaż sprzedaż znacznie im spadła, moim zdaniem wyjdzie nowy rMBP za 6299, a cena MB 12' teoretycznie spadnie do ceny MBA 13', który powinien zniknąć razem z 11', inaczej byłoby dziwnie... :P


Użytkownik tka11 edytował ten post 01 września 2016 - 17:16


#2213 North

North
  • 1 336 postów

Napisano 01 września 2016 - 21:13

Oooj, mocno nie zgadzam. Obstawiam podstawę nowego rMBP 13 za 7799zł, MB 12 za 6299zł dalej, razem to tworzy spójny obraz. Nie sądzę, że wycenią rMBP 13 za tyle samo co MB 12. To nie iPhone, który wychodzi co roku w "teoretycznie" tej samej cenie w okolicach 3000-3200zł.



#2214 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 01 września 2016 - 21:23

Oooj, mocno nie zgadzam. Obstawiam podstawę nowego rMBP 13 za 7799zł, MB 12 za 6299zł dalej, razem to tworzy spójny obraz. Nie sądzę, że wycenią rMBP 13 za tyle samo co MB 12. To nie iPhone, który wychodzi co roku w "teoretycznie" tej samej cenie w okolicach 3000-3200zł.

Za taką cenę nikt na wschodzie tego nie kupi... Ja rozumiem, że progres itp. ale maksymalna cena to będzie pewnie 6299, oczywiście że nie wycenią go tak samo, będzie jak w przypadku air'a, macbook 12 potanieje i teoretycznie powinien dość sporo... trochę od jego premiery minęło... obstawiam, że air zakończy swój żywot i dwunastka całkowicie go zastąpi, a nowy rMBP zastąpi obecnego, pewnie wraz z premierą nowych macintoshy stary MBP bez retiny zostanie wycofany.



#2215 North

North
  • 1 336 postów

Napisano 02 września 2016 - 07:35

Myślę, że Apple średnio się przejmuje wschodem Europy;D No nic, poczekamy, zobaczymy. Wolałbym się oczywiście pomylić w kwestii swoich przewidywań.

#2216 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 634 postów
  • Płeć:

Napisano 02 września 2016 - 09:46

Apple nie przejmuje się ani wschodem ani zachodem tylko tym, żeby sie w kasie zgadzało. Nic w tym zresztą nadzwyczajnego. Natomiast myślenie, że przy wyższej cenie nikt w tej części świata nie kupi jest błedne. Apple ma wierne grono swoich wielbicieli, którzy są gotowi sprzedać nerkę za nowy sprzęt. Marże na iPhoneach są absurdalnie wysokie w porównaniu z jakimkolwiek innym producentem a mimo to, sprzedają się świetnie a Apple ma w tym segmencie zysk większy niż wszyscy inni producenci razem wzięci. I to mimo mniejszej sprzedaży (w sztukach).

 

W komputerach jest nieco trudniej ale i tak Apple jest bardzo drogie. Klienci się znajdują niezależnie od regionu świata. I znajdą się też tacy, którzy za podstawę gotowi będą zapłacić wspomniane 7kPLN z okładem.



#2217 baklazan9494

baklazan9494
  • 3 postów

Napisano 24 września 2016 - 11:58

Cześć wszystkim!
Zastanawiam się nad kupnem MacBooka Air okolice 2013r. Komputer będzie używany do przeglądania internetu, oglądania filmów, pracy w programach biurowych. Cena jaką chcę przeznaczyć na zakup to 2-2,5k PLN. Czy sądzicie, że taki MacBook Air 13'', z jakimś procesorem i5, 4GB RAM, 128GB SSD będzie wystarczający do tego typu czynności? I czy nie będzie za słaby za jakiś czas? Chciałbym żeby posłużył mi chociaż ze 3lata :(

Pozdrawiam :)



#2218 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 24 września 2016 - 12:25

4GB RAM to za mało



#2219 Morten

Morten
  • 128 postów

Napisano 24 września 2016 - 13:30

Nie słuchaj go. Do wyżej wymienionych czynności 4GB RAM wystarczy, szału nie będzie, ale jeżeli cena nie jest ruchoma to bierz 4GB RAM śmiało. 4GB pozwala na uruchomienie Safari - 3 zakładki, Spotify, Airmail i Evernote jednocześnie. - zuzycie 3,9GB RAM. El Capitan 10.11.6


Użytkownik Morten edytował ten post 24 września 2016 - 13:31


#2220 jacob31

jacob31
  • 361 postów

Napisano 24 września 2016 - 14:30

Nie słuchaj go. Do wyżej wymienionych czynności 4GB RAM wystarczy, szału nie będzie, ale jeżeli cena nie jest ruchoma to bierz 4GB RAM śmiało. 4GB pozwala na uruchomienie Safari - 3 zakładki, Spotify, Airmail i Evernote jednocześnie. - zuzycie 3,9GB RAM. El Capitan 10.11.6

 

Ja mam też 4GB. 2 lata temu też myślałem że 4BG starczy. Teraz kiedy dochodzi maszyna wirtualna z Windowsem szału nie ma. Generalnie 4GB to absolutne minimum. Jak jest możliwość lepiej brać 8.



#2221 baklazan9494

baklazan9494
  • 3 postów

Napisano 24 września 2016 - 14:53

A jakbyście to porównali z HPkiem na którym jest Windows, a na kompie jest też 4GB RAMu? Będzie lepiej chodził/tak samo? Albo na przykład 4GB na Macu, to tak jak np 6GB na Windowsie? Z tego co czytałem to Mac lepiej zarządza pamięcią porównując z Windowsem.



#2222 jacob31

jacob31
  • 361 postów

Napisano 24 września 2016 - 14:59

A jakbyście to porównali z HPkiem na którym jest Windows, a na kompie jest też 4GB RAMu? Będzie lepiej chodził/tak samo? Albo na przykład 4GB na Macu, to tak jak np 6GB na Windowsie? Z tego co czytałem to Mac lepiej zarządza pamięcią porównując z Windowsem.

To nie jest tak że jak masz 4GB to będzie ci się zacinał komputer i chodził jak ślimak.

Z 4 GB ram to standard, przy normalnym użytkowaniu - otwarte safari z wieloma kartami i kilka programów wszystko chodzi płynnie. Jak otworzysz więcej programów to komputer musi chwile pomyśleć, żeby otworzyć coś kolejnego. 

Jak masz korzystną ofertę na 4GB to bierz śmiało. Zobaczysz że będziesz zadowolony podczas pracy o której pisałeś wyżej, a ram możesz zawsze rozbudować.


Użytkownik jacob31 edytował ten post 24 września 2016 - 15:02


#2223 baklazan9494

baklazan9494
  • 3 postów

Napisano 24 września 2016 - 15:16

Jak masz korzystną ofertę na 4GB to bierz śmiało. Zobaczysz że będziesz zadowolony podczas pracy o której pisałeś wyżej, a ram możesz zawsze rozbudować.

Hej a to nie jest przypadkiem tak, że w Airze jest pamięć wlutowana i nie da się jej rozbudować? Chyba że dużym kosztem i jakiegoś speca



#2224 Morten

Morten
  • 128 postów

Napisano 24 września 2016 - 15:26

Ja mam też 4GB. 2 lata temu też myślałem że 4BG starczy. Teraz kiedy dochodzi maszyna wirtualna z Windowsem szału nie ma. Generalnie 4GB to absolutne minimum. Jak jest możliwość lepiej brać 8.

 

do VM to i 16GB moze nie wystarczyć. Wiem co mowię :) Sam w MBP 2015 mam 8GB RAM i i dla mnie to absolutne minimum. Na chwilę obecną bez problemu dobijam do prawie 5GB zużycia. Jednak uważam, że można JESZCZE egzystować z 4GB RAM przy odrobinie samokontroli i kontroli uruchomionych programow.

 

@baklazan zależy jaki procesor na windowsie, generalnie niestety w tej cenie można bez problemu znaleźć wydajniesze sprzety na windows, ale Mac nadrabia flow i komfortem pracy.



#2225 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 24 września 2016 - 18:36

do VM to i 16GB moze nie wystarczyć. Wiem co mowię :) Sam w MBP 2015 mam 8GB RAM i i dla mnie to absolutne minimum. Na chwilę obecną bez problemu dobijam do prawie 5GB zużycia. Jednak uważam, że można JESZCZE egzystować z 4GB RAM przy odrobinie samokontroli i kontroli uruchomionych programow.

 

@baklazan zależy jaki procesor na windowsie, generalnie niestety w tej cenie można bez problemu znaleźć wydajniesze sprzety na windows, ale Mac nadrabia flow i komfortem pracy.

Zależy co się robi, mi do internetu, kodowania www w Chocolate ze spokojem starcza 4gb, wirtualek używam sporadycznie i 4gb też dają radę, nie zapominajmy że w nowych Macintoshach ( wyjątkiem jest 12' ) siedzą bardzo szybkie SSD'eki i nie robią problemów przy swapowaniu.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych