Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 2 głosy

MacBook Air czy MacBook Pro?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3061 odpowiedzi w tym temacie

#1776 spupkow12

spupkow12
  • 196 postów
  • SkądRybnik

Napisano 24 grudnia 2014 - 17:42

Ok dzięki za info.
A powiedz mi czy duża jest różnica między tą i5 a i7 w pracy cada i generalnie systemu?
I jak sie ma w tych modelach sprawa z chłodzeniem?
Sprawdziłbym sam, ale tam nigdzie nie ma sygnatury modelu ....
I czy jest sens brania retiny, jak bd korzystal częściej z monitora zewnętrznego
Pzdr

#1777 spupkow12

spupkow12
  • 196 postów
  • SkądRybnik

Napisano 25 grudnia 2014 - 15:49

Co powiecie o rmbp mgx72pl/a?

#1778 spupkow12

spupkow12
  • 196 postów
  • SkądRybnik

Napisano 27 grudnia 2014 - 18:41

Czy ktos sie orientuje, czy macbook air z procesorem i7 1,7 -3,3; jest gorzej/tak samo/ bardziej wydajny niz macbook pro z laptopem i5 2,6-3,1?

Czy macbook air bez retiny, ma dobra rozdzielczosc czy to istna meczarnia?

Zastanawiam sie nad macami: mb pro mgx 72pl/a lub macbook air 11 - stad pytania.

Za wszelaka pomoc jestem wdzieczny

pozdrawiam



#1779 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 27 grudnia 2014 - 22:36

Nie ma co porownywac jesli chodzi o jakosc Retiny do Aira bo to przeskok. W Retinie 13 masz rozdzielczosc 2560x1600 a w Air 1440x900 co jest widoczne golym okiem jak sie postawi jeden i 2gi. 

 

Miedzy i7 a i5 w retinie w wydajnosci nie bedzie szalu. Jedyna roznica moze byc na czasie dzialania. Airy sa projektowane do wiekszej zywotnosci na baterii nie na wydajnosci. 



#1780 spupkow12

spupkow12
  • 196 postów
  • SkądRybnik

Napisano 27 grudnia 2014 - 23:11

Chodzi mi o porównanie tylko i wyłącznie procesorów. Retina i5 dual core 2.6-3.1, air dual core i7 1.7 - 3.1. Gdzies mi sie obilo o uszy, ze sa porownywalne, jesli tak to air jest rownie a nawet bardziej wydajny od retiny. Jedynie karta iris > hd graphics 5000
Ale nieznacznie

#1781 Michal8171

Michal8171
  • 3 postów

Napisano 03 stycznia 2015 - 18:58

Witam, moim dylematem jest wybór miedzy MBA 11 cali 8 Ram Intel i7 a MBPr 13 cali 8 Ram Intel i5. Z jednej strony 9 h w Air a z drugiej Retina w Pro. Proszę o pomoc :)



#1782 raiders

raiders
  • 10 postów

Napisano 03 stycznia 2015 - 19:43

Witam, moim dylematem jest wybór miedzy MBA 11 cali 8 Ram Intel i7 a MBPr 13 cali 8 Ram Intel i5. Z jednej strony 9 h w Air a z drugiej Retina w Pro. Proszę o pomoc :)

Jak dla mnie, jeżeli wybór ma być jako róznica  w wydajności ogólnej sprzętu to MBPr '13



#1783 dawikos

dawikos
  • 139 postów
  • Płeć:

Napisano 04 stycznia 2015 - 00:02

Witam,

 

Planuję w najbliższym czasie zakupić Mac'a i ma on mi głównie służyć do obróbki video, przeglądanie internetu, czasami popykać w Simsy czy coś, poza tym bzdety. I tutaj nasuwa się pierwsze pytanie: Model Air czy Pro? Planuję zakup z procesorem i5, bo myślę że taki spełni moje oczekiwania, obecnie mam Toshibę z i3 a Windows na lapku jak wiadomo po pewnym czasie działa jak 10 letni gruchot. Mam już styczność z Apple, ponieważ posiadałem kiedyś iPada, a teraz jestem posiadaczem iPhone'a 4S z iOS'em 8 lecz wiem że mimo prób zbliżeń systemów różnią się, miałem styczność z Mackiem lecz był to 2011 rok i system kompletnie inny niż teraz, wtedy przyznam się nie potrafiłem uruchomić przeglądarki... 

 

Obawiam się że po zakupie sprzętu "nie oswoję się z nim" co za tym idą pieniądze w błoto, a taka kasa nie leży na ulicy. Jestem użytkownikiem Windowsa i przywykłem do tego systemu a Mac Os X jest całkiem odmienny od Win'a.

Raczej bym wolał poczekać na większy wpływ gotówki i kupić Mac'a w posiadaniu starego laptopa, bo gdy byłby to zakup w ciemno nie chcę wiedzieć jakby to było. 

 

Oczywiście że po recenzjach i filmach obejrzanych o Mac'u jestem nim zafascynowany, a użytkownicy są nim zachwyceni nadal po roku użytkowania. Jednak mam swoje obawy, widzę więcej pozytywów niż negatywów, ale czy taki komputer spełni moje oczekiwania? Może będę musiał wrócić do starego laptopa z Windowsem? Jeżeli mieliście przesiadkę z Windowsa na Mac'a lub coś w tym stylu chętnie poczytam wasze odczucia.

 

Pozdrawiam.


Komputer MacBook Pro 13" 2020 M1
Telefon iPhone X

#1784 imn

imn
  • 333 postów

Napisano 04 stycznia 2015 - 11:38

Chodzi mi o porównanie tylko i wyłącznie procesorów. Retina i5 dual core 2.6-3.1, air dual core i7 1.7 - 3.1. Gdzies mi sie obilo o uszy, ze sa porownywalne, jesli tak to air jest rownie a nawet bardziej wydajny od retiny. Jedynie karta iris > hd graphics 5000
Ale nieznacznie

 

http://cpuboss.com/c...-vs-Intel-4278U

 

 W benchmarkach raz jeden raz drugi jest minimalnie lepszy a koniec końców wychodzi na to, że są prawie równe te procesory.

 

Ogólnie jest chyba taki trend, że niskonapięciowe procesory ULV są wydajnościowo odpowiednikami klasę niższego procesora w wersji klasycznej (typu i5 ULV = pełna i3, i7 ULV = pełna i5 itp.).


Użytkownik imn edytował ten post 04 stycznia 2015 - 11:41

 Macbook Pro Retina 13 

 iPhone X 


#1785 Gontar3d

Gontar3d
  • 283 postów
  • Płeć:
  • SkądWołomin

Napisano 08 stycznia 2015 - 15:05

Szczerze mówiąc nigdy jakoś nie przypatrywałem się dłużej sprzętowi który na pokładzie posiada system OSX.  Tak jak Android w telefonie mnie nie zadowałał tak  na komputerze  z systemem Windows/linux na pokładzie pracowało mi się całkiem dobrze, aż do dzisiaj kiedy to wybierawszy się z MediaMarkt postanowiłem podejśc do stoiska z Macbookami i Imackami.. 

 

Pierwsze wrażenie hmm ładnie wyglądający komputerek   lecz kiedy połozyłem palce na Toudzpadzie, bożeee to można korzystać z laptopa nie używając myszki ? Jeju jak to wszystko szybko działa , jaki piękny obraz ( nie widziałem lepszego, z tak nasyconymi naturalnymi i pięknie odwzorowanymi kokolorami laptopa) a bawiłem się akurat Airem 13 , kiedy podszedłem do Retiny 13 to już po prosto szczęka mi opadła, bawiłem się chyba z 40 minut aż ochroniarze się na mnie dziwnie patrzyli. System intuicyjny, prosty , a co najważniejsze szybki i ładnie wyglądający.  Jak ja mogłem przez te kilka lat męczyć się z Windowsem... Musze go mieć :D Tak jak napaliłem się na pierwszego Iphone tak teraz napaliłem się na Macbooka, dla mnie to  po prostu przełom :D

 

Śmiać mi się chciało jak podeszło 2 dresików  zobaczyło na cene i mówią "  jak można za takie małe gówno dać 4 k ? , no no a ile jarania by było :D"

 

Dobra wrócę może do tematu i mojego pytania.

 

Warto czekać na Aira z retiną  czy lepiej teraz zakupić MAcbookapro 13" ??? dodam ze Air bardziej mi się podoba, jednak wolałbym chyba poczekać na retinke.

 

 

Pozdrawiam


iPhone  X

MacBook Pro Retina 13"  2016 I7 16GB RAM


#1786 imn

imn
  • 333 postów

Napisano 08 stycznia 2015 - 16:26

Na nowego aira to byś chyba z pół roku musiał czekać? Jakoś chyba w wakacje albo na jesień nowe maci pokazują. Miech ktoś mnie poprawi.

Jeżeli chodzi o kupienie aktualnego laptopa apple z ekranem 13" to jak dla mnie matryca i rozdzielczość aira to porażka. A znowu jak w retinie 13 jest dobry ekran, to karta intel iris za nim nie nadąża i co chwilę w animacjach interfejsu coś chrupie. A dedykowane gpu nvidia 750 mają tylko chyba retiny 15" (i to te za ~10k pln, a jakże :)).


 Macbook Pro Retina 13 

 iPhone X 


#1787 Bartosz Janiszewski

Bartosz Janiszewski
  • 4 postów

Napisano 09 stycznia 2015 - 13:50

imn, mógłbyś napisać coś więcej o tych chrupnięciach ?

Jak większość z nas w tym wątku wahałem się między airem 8gb/256gb a mbp 8gb/256gb i właściwie już zdecydowałem się na opcję z retiną.

Jednak jeśli są problemy z wydajnością macbooka pro w tej konfiguracji  to zdecydowanie wolę Aira z jego matrycą...



#1788 Gontar3d

Gontar3d
  • 283 postów
  • Płeć:
  • SkądWołomin

Napisano 09 stycznia 2015 - 15:13

Są spekulację że Nowy Air pojawi się już w lutym/marcu kurcze gdyby tylko wyciekło coś z bardziej wiarygodnego żródła że to prawda .


iPhone  X

MacBook Pro Retina 13"  2016 I7 16GB RAM


#1789 imn

imn
  • 333 postów

Napisano 09 stycznia 2015 - 17:27

@Bartosz 

Przy ustawionej rozdzielczości w trybie HiDPi (czyli 2560x1600 i interfejsie zeskalowanym do np 1440x900) pojawiają się przycięcia/lagi/chrupnięcia w animacjach systemowych i nie tylko. Widać to dobrze przy skalowaniu okien, wchodzenia do expose czy przewijaniu pulpitów. W yosemite denerwuje to przy notification center i jego scrollowaniu (ale tylko w trybie transparent). W sumie to wszystko psuje nieco estetykę, ale niespecjalnie przeszkadza w pracy. Gorzej już jest przy przeglądaniu pdf w systemowym podglądzie. Tutaj w jednej chwili super płynne scrollowanie miesza się z masakrycznie zlagowanym zoomowaniem. 

 

Dla porównania po wymuszeniu rozdzielczości natywnej np. 1440x900 lub 1920x1080 system działa dosyć płynnie i nie widzę problemów. Wychodzi zatem, że iris hd5100 jest za cienkim gpu na pracę z dużą rozdzielczością. Nawet nie wyobrażam sobie jak koszmarnie musi działać starsza retina z intel hd4000...

 

 

e/ a znowu z drugiej strony - pewne rzeczy które chrupały na mavericksie (np. app store, itunes) na yosemite są animowane jakby płynniej. Czyli druga para kaloszy jest taka, że osx jest też ciulowo zoptymalizowany. Jak jedną rzecz poprawią, to 5 innych zepsują. Ale i tak go kocham miłością platoniczną.  :)

 

 

e2/ Generalnie chętnie widziałbym model 13" z dedykowaną grafika w 2015 roku, ale pewnie dadzą nowszego irisa...


Użytkownik imn edytował ten post 09 stycznia 2015 - 17:45

 Macbook Pro Retina 13 

 iPhone X 


#1790 abzo

abzo
  • 78 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 09 stycznia 2015 - 20:36

Na Moim Macbook Air z 8GB RAM nic w expose nie przycina i pdf chodzą płynnie w każdej czynności .

 

Każdy ma jedna swoje zdanie co woli i sądze że nie ma co podniecać się tym ekranem .

 

Fakt jest lepszy ale 12 h pracy na baterii wydaje się być rozsądniejszy przy podejmowaniu decyzji.

 

Ekran wcale nie należy do najgorszych jeżeli ma się w AIR matryce Samsunga bo LG jest podobno trochę gorsza. 


Użytkownik abzo edytował ten post 09 stycznia 2015 - 20:37

MBPr 2015 8GB/128GB , Iphone 6 16GB  , Ipad Mini Retina 16 GB LTE , Ipod Shuffle 2GB


#1791 imn

imn
  • 333 postów

Napisano 09 stycznia 2015 - 21:13

No na rozdzielczości 1440x900 to chyba jasne, że nic nie będzie przycinało. Nawet na intelu hd5000.


 Macbook Pro Retina 13 

 iPhone X 


#1792 Bartosz Janiszewski

Bartosz Janiszewski
  • 4 postów

Napisano 10 stycznia 2015 - 11:16

Podsumowując. Mogę być pewny,że nie korzystając z najwyższej rozdzielczości na wspomnianym komputerze nie spotkam lagów interfejsu ?

Zakładając wykorzystanie do prac biurowych, youtube 1080p.


Użytkownik Bartosz Janiszewski edytował ten post 10 stycznia 2015 - 11:20


#1793 imn

imn
  • 333 postów

Napisano 10 stycznia 2015 - 21:48

Powiem tak, na osx yosemite 10.10.1 po wyłączeniu przezroczystości wszystko działa zaskakująco płynnie w domyślnej rozdziałce 2560x1600. A nie widzę sensu w ustawianiu niższej ze względu na genialną ostrość i jakość retina.

Na mavericksie lagi prawdopodobnie były spowodowane niedopracowanym systemem, a na yosemite zbyt ciężkimi wodotryskami jak na gpu intel iris. 


 Macbook Pro Retina 13 

 iPhone X 


#1794 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 10 stycznia 2015 - 23:47

To ja się wypowiem jako posiadacz retinki 13 late 2013... sytuacja jest taka. W natywnej rozdzielczości (full retina) przestrzeń robocza odpowiada rozdzielczości 1280x800. Jest to nieco mało. Ustawienie wyższej rozdzielczości psuje nieco jakość obrazu, ale zwiększa przestrzeń roboczą. Z mojego punktu widzenia utrata jakości jest zbyt duża, więc tkwię na 2560x1600 niemniej, mała ilość fizycznej przestrzeni jest rekompensowana przez generalnie spore convenience OSX. Co do przycięć... ogólnie żadnych raczej nie ma. Czasem jak są bardzo ciężkie strony (rzadko się to zdarza) albo np gazetka z media markt w pdf to występują niewielkie przycięcia. Trzeba jednak zauważyć, że normalnie cały interfejs przy scrollowaniu ma ponad 60 fps, więc jest mega szybko i nawet niewielkie spowolnienie jest widoczne. Na razie intel Iris średnio sobie radzi z retiną i pewnie trzeba będzie poczekać ze 2 lata aż intel wprowadzi naprawdę super mocne układy zintegrowane, które dźwigną nawet 4-5k.

 

Przed wyborem bardzo mocno zastanawiałem się nad air vs pro. W każdym razie wybór trafił na pro. Dlaczego? Komputer jest dużo bardziej wydajny i ma dużo lepszy wyświetlacz na który po prostu się patrzy cały czas, więc zaoszczędzenie na ekranie wydało mi się głupotą. Bateria wystarcza w moim wypadku na 7-8h używania komputera. Przekłada się to efektywnie często na to, że ładuję komputer raz-dwa razy na tydzień. Komputer mam od marca. W tym czasie zrobiłem 83 cykle ładowania a bateria powinna wystarczyć na >1000 cykli, więc prawdopodobnie przy tym tempie to w czasie jej zużycia będę zmieniał komputer.

 

Gdybym kupował teraz to... brałbym 512GB SSD i 16GB RAM. Procesor w moim wypadku w ogóle nie jest istotny. Moja konfiguracja to i5, 8GB RAM i 256 SSD + NAS 2TB na routerze z 802.11ac (Asus AC68u). Pomimo tego, że wszystko po sieci hula z prędkością avg. 1050 mbits to większy SSD przydałby się do magazynowania zdjęć w iPhoto - aplikacja jest genialna do domowego albumu, ale działa niemiłosiernie długo na NAS-ie. Do niej ewidentnie potrzeba szybkiego SSD.

 

Reasumując. Zdecydowanie polecam model "pro" jako komputer domowy dla ludzi, którzy lubią patrzeć na ładne rzeczy. Do biura i do zadań typowo biznesowych air jest pewnie w zupełności wystarczający, natomiast dla każdego techno geeka pro będzie lepszym wyborem. Nie wspominam już o tym, że Pro ma więcej portów m.in 2x USB i HDMI.

 

Co do wydajności to komputer spokojnie sobie radzi z wszelakimi treściami w 4K - nie tylko na youtube.


Użytkownik l.gajewski edytował ten post 10 stycznia 2015 - 23:49


#1795 MaciejNowak

MaciejNowak
  • 2 148 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 stycznia 2015 - 23:52

Przy Twojej konfiguracji, Air jest wydajniejszy, przez retine właśnie. I działa dłużej na baterii. Oczywiście 16GB robi swoje wiec z tym się nie sprzeczam.


Surface Pro 6 / iPhone 11 Pro Max / iPad Pro 11

 


#1796 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 11 stycznia 2015 - 11:26

Przy Twojej konfiguracji, Air jest wydajniejszy, przez retine właśnie. I działa dłużej na baterii. Oczywiście 16GB robi swoje wiec z tym się nie sprzeczam.

 

Nie wiem czy to odpowiedź do mnie czy nie, ale moja konfiguracja to i5, 8GB RAM, 256 SSD



#1797 Gontar3d

Gontar3d
  • 283 postów
  • Płeć:
  • SkądWołomin

Napisano 11 stycznia 2015 - 13:41

Ja właśnie potrzebuje komputera do :  pracy w domu jako agent ubezpieczeniowy czyli jakieś oferty w Wordzie/Pages  , tabelki w Excelu/Numbers . Projektowanie stron www, praca w Photoshopie /Corelu . Granie w takie gry jakich nie odpale na konsoli czyli coś typu WorldofWarcraft, LOL, Dota, CS ( bardziej chodzi mi o brata). Do tego jakieś filmy połączone prze HDMI lub AppleTV do telewizorka, i zewnętrzny monitor.

 

Myślicie że Air da radę ?

Kurcze nie chciałbym się pakować w WIndowsa :(


iPhone  X

MacBook Pro Retina 13"  2016 I7 16GB RAM


#1798 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 11 stycznia 2015 - 18:40

Zdecydowanie air da radę. Nie ma co traktować aira jak liczydło. Do takich zastosowań dałby radę komputer jakiś za 600 PLN z core 2 duo na windowsie. Dlaczego więc komputer nowy na Core i5 ma nie dać rady? Czy jakbyś rozmawiał o Windowsie to czy by Ci komputer dawał radę? OSX to nie jest nie wiadomo jaki potwór, który potrzebuje sprzętu NASA do działania :)

 

Z drugiej strony zrób proste porównanie. Zobacz jakie uzyskuje rezultaty w Geekbench procesor, który chcesz kupić. Zobacz jaki ma Twój komputer wynik i dzięki temu chociaż bardzo szacunkowo będziesz mógł powiedzieć czy praca będzie bardziej czy mniej komfortowa na nowym komputerze. Z drugiej strony pamiętaj, że często wydajność komputera jest bardzo ograniczany przez HDD. Air tak jak i Pro jest z szybkim dyskiem SSD, który nawet jeśli będziesz miał chwilowo mniej ramu to pomoże w szybszym przetworzeniu swap file'a.



#1799 KubusTST

KubusTST
  • 77 postów

Napisano 02 lutego 2015 - 20:45

Intensywnie przymierzam sie do zakupu, miało być coś używanego jednak zdecydowałem, że nowe będzie lepsze :)

Waham sie między Pro Retina 13" i5/8gb ram/128gb ssd/iris a Air 13" i5/8gb/128 ssd/hd5000

Laptop potrzebny mi w 80% do programowania web dev (ror, html, js), poza tym standard internet, Photoshop

Większość czasu mac będzie podpięty pod 24" monitor, czasem jakiś wypad na warsztaty i szkolenia

Użytkownik KubusTST edytował ten post 02 lutego 2015 - 20:47

MBP 15" /  i7 / 16GB / 512 / M370X +  u2515 + iPhone 6s 64gB + iPad

 


#1800 Gercio022

Gercio022
  • 3 postów

Napisano 02 lutego 2015 - 21:02

Witajcie forumowicze. W najbliższym czasie planuje kupić swojego pierwszego prawdziwego maca (do tej pory miałem przez moment białego macbooka-na os x 10.9.4 była to mordęga wiec pozbyłem sie go szybciej niż do mnie trafił, oraz pracowałem na hackintoshu). Na komputer planuje wydać 2500-3000 zł. wiec w grę wchodzi tylko sprzęt używany. MacBook miałby pełnić role komputera do codziennych prac (internet, muzyka, praca z tekstem itp), programowania, pracy z programem typu traktor/serato oraz sporadycznie do obróbki zdjęcia/video. Jaki model laptopa byście polecili? Air czy pro? Oraz z których lat (z tego co sie orientuje, to w Pro były problemy z grafika). Jeżeli nie znajdzie sie nic ze sprzętów używanych rozważę możliwość kupna nowego sprzętu. Z góry dziękuje za pomoc.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych