Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 2 głosy

MacBook Air czy MacBook Pro?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3061 odpowiedzi w tym temacie

#1 The_Aga13

The_Aga13
  • 32 postów
  • SkądGdynia

Napisano 28 lipca 2011 - 17:22

Witam. W sierpniu planuję zakup pierwszego Maca. Z początku zamierzałam nabyć MacBooka White Unibody, ale po ostatnich wieściach stwierdziłam, że kupię najnowszego MBP lub MBA. Jedyny problem jest taki, że nie mogę się zdecydować na model. Komputera planuję używać głównie do internetu, także do muzyki, filmów, pracy z iWork i iLife. Nie zajmuję się żadną fachową obróbką zdjęć, co najwyżej dostosowuję rozmiary grafik na okładki do albumów muzycznych :) Nie musi też posiadać dużej pamięci, bo mam w planach dokupienie zewnętrznego dysku twardego. Zależy mi na tym, aby sprzęt był szybki, nie wieszał się i działał jak należy. Chcę także, abym nie miała problemów z odtwarzaniem filmików na YouTube w jakości HD czy też płynnymi przejściami slajdów w prezentacji multimedialnej. Co do głośności lapka, może trochę szumieć, bowiem mój obecny komputer posiada dość głośny wentylator. Z pewnością musi mieć ekran 13", ponieważ większy jest mi po prostu zbędny. Wzięłabym Pro, ale czytałam na MyApple, że bardzo się grzeje. Air z kolei ma dla mnie jedną, dużą wadę - brak napędu dysków. Wiem, że można dokupić zewnętrzny napęd - jakiego rzędu byłby to koszt? I czy zewnętrzny napęd jest tak samo wydajny i wygodny w użyciu jak ten wbudowany? Poza tym, która wersja wyżej wymienionych modeli byłaby dla mnie odpowiednia - czy podstawowa konfiguracja MBP 13" (Intel Core i5 2,3 GHz) lub też MBA 13" (Intel Core i5 1,7 GHz) sprawdzi się w codziennym użytkowaniu i nie zacznie mulić? Jestem gotowa wydać 6-7 tys. na cały sprzęt. Proszę o poważne rady i opinie. Z góry dziękuję.
  • Pożeracz(jabłek) lubi to

#2 Paprochwbody

Paprochwbody
  • 461 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 lipca 2011 - 17:30

Moim zdaniem bierz spokojnie Aira 13', od razu masz dysk SSD, a napęd zewnętrzny każdy będzie działał lepiej, niż wbudowany (słynny SuperDrive jest kiepski). Zewnętrzny na USB napęd wystarczy za 150 złotych kupić, nie trzeba wcale kupować aplowskiego. Najnowsze procesory i w Air i w Pro są b.mocne. Jednak na korzyść Aira przemawia jego waga, pozwalająca nosić go, nieraz godzinami, bez jakiegokolwiek dyskomfortu (mówi Ci to użytkownik Aira, wcześniej białego Macbooka, różnicę naprawdę czuć). Nie sądzę, abyś na i5 czy i7 doznała jakichkolwiek przycinek prezentacji multimedialnych. Ale w przypadku Aira TRZEBA od razu wybrać wersję z 4 Gb ramu, koniecznie!

#3 The_Aga13

The_Aga13
  • 32 postów
  • SkądGdynia

Napisano 28 lipca 2011 - 17:34

Dzięki za ekspresową odpowiedź. Czyli na takie podstawowe użytkowanie uczennicy LO podstawowa konfiguracja MBA wystarczy?
A tak btw, co sądzisz o danych z tej strony: Mac Buyer's Guide: Know When to Buy Your Mac, iPod or iPhone Czy warto patrzeć na nie przy zakupie MacBooka?
P.S. Jakiego konkretnie Aira posiadasz? Możesz podać specyfikacje?

#4 Mikey124

Mikey124
  • 550 postów

Napisano 28 lipca 2011 - 18:32

Ja idę teraz do LO i kupuję Aira 13", mi wystarczy spokojnie, więc Tobie też. Ta strona na 100% ma prawidłowe dane i warto patrzeć na nią (nowe Airy mają 8 dni).
Z tego co pamiętam Paprochwbody ma MBA11 z 4GB ramu i 128GB SSD ;)

#5 The_Aga13

The_Aga13
  • 32 postów
  • SkądGdynia

Napisano 28 lipca 2011 - 18:38

Mikey124, a Ty kupujesz podstawową konfigurację MBA czy tą lepszą?

#6 Mikey124

Mikey124
  • 550 postów

Napisano 28 lipca 2011 - 18:40

Na pewno dysk 256GB. Z procesorem nie mogę się zdecydować ciągle, jednak czytałem, że nie ma sensu dopłacać do i7, więc chyba jednak i5.

#7 The_Aga13

The_Aga13
  • 32 postów
  • SkądGdynia

Napisano 28 lipca 2011 - 18:46

A co mi powiesz o tych fatalnych dyskach: http://myapple.pl/co...ookach-air.html Chyba przed zakupem można uruchomić lapka w iSpocie i sprawdzić w sposób przedstawiony na filmiku, czy to dysk od Toshiby czy też od Samsunga?

#8 Mikey124

Mikey124
  • 550 postów

Napisano 28 lipca 2011 - 19:06

Nie, nie można. Chciałabyś potem kupić laptopa włączanego, odpakowanego, aktywowanego i w ogóle? Z tymi dyskami to jest loteria, ja bym się na Twoim miejscu nie przejmował. Do Twoich zastosowań wystarczy nawet wolniejsza Toshiba i tak będzie różnica w porównaniu do HDD.

#9 Paprochwbody

Paprochwbody
  • 461 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 lipca 2011 - 19:12

Ja idę teraz do LO i kupuję Aira 13", mi wystarczy spokojnie, więc Tobie też. Ta strona na 100% ma prawidłowe dane i warto patrzeć na nią (nowe Airy mają 8 dni).
Z tego co pamiętam Paprochwbody ma MBA11 z 4GB ramu i 128GB SSD ;)

To prawda, 11 calowa wersja jest cool:), szybka jak diabli!

#10 delgadur

delgadur
  • 233 postów

Napisano 28 lipca 2011 - 20:47

Mam podobny dylemat chociaż narazie jestem bardziej skłonny do zakupu PRO niż AIR. Podsyłam artykuł który ostatnio czytałem może pomoże w podjęciu decyzji.
13-Inch MacBook Pro vs. MacBook Air: Which One Is Right For You? | Mac|Life

#11 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 28 lipca 2011 - 20:56

jak 13'' to tylko air, ten 13'' MBP to jakiś mało pro, uważam że prawdziwe pro to tylko wersje 15 i 17'', mają lepsze procki, karty graficzne i matryce. A ten 13'' to taki aluminiowy białas

#12 Mikis525

Mikis525
  • 43 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 lipca 2011 - 15:03

Sam mam niezłą zagwozdkę, bo planuję kupić to samo co Ty ;-) Też zastanawiam się nad Airem i MBP w 13 calach. Czy różnica w szybkości działania dysku SSD do HDD jest na co dzień odczuwalna ?

#13 weniwe_pl

weniwe_pl
  • 136 postów
  • SkądNaas, IE

Napisano 29 lipca 2011 - 15:24

A ja się zdecydowałem na Air 13' w podstawowej konfiguracji z klawiaturą US. Zdecydowała rozdzielczość matrycy, cena oraz system, który znajduje się już na pokładzie. Co do dysków SSD które są wolniejsze niż w 11' Air, nie przeszkadza mi to, to tylko cyferki a i tak do tej pory miałem HDD więc skok w wydajności będzie. Zaznaczam, że to mój pierwszy macbook będzie.

#14 The_Aga13

The_Aga13
  • 32 postów
  • SkądGdynia

Napisano 29 lipca 2011 - 18:11

delgadur, dzięki za link. W ciągu ostatniej doby przeczytałam dziesiątki artykułów w tym stylu. I wciąż nie wiem.
Jedno z ostatnich (mam nadzieję) pytań. Mogę kupić MB na Allegro (np. na tej aukcji: Premiera Apple MacBook Air 13.3" i5 4GB 256GB (1740714877) - Aukcje internetowe Allegro ) czy też bezpieczniej nabyć lapka w iSpocie?

#15 NouNejm

NouNejm
  • 717 postów
  • SkądToruń

Napisano 29 lipca 2011 - 20:55

delgadur, dzięki za link. W ciągu ostatniej doby przeczytałam dziesiątki artykułów w tym stylu. I wciąż nie wiem.
Jedno z ostatnich (mam nadzieję) pytań. Mogę kupić MB na Allegro (np. na tej aukcji: Premiera Apple MacBook Air 13.3" i5 4GB 256GB (1740714877) - Aukcje internetowe Allegro ) czy też bezpieczniej nabyć lapka w iSpocie?


Jeżeli sprzedawca jest normalny to możesz brać z Allegro, bo w iSpocie z reguły jest niezłe zdzierstwo. Co do komputera, to polecałbym jednak MBP, bo Air za 2-3 lata zrobi się słabszy i ilość jego ramu może przestać wystarczać (sam mając dosłownie Firefoxa z 10 kartami, iTunes, Adium, last.fm i Maila mam zjedzone jakieś 3GB), a jednak swoje kosztuje, więc mając wydać tyle wolałbym kupić podstawowego MBP i zmienić dysk na SSD, który w razie potrzeby za jakiś czas można zmienić na szybszy, tak samo dodać ramu. Jeżeli jednak wiesz, że nigdy nic bardziej wymagającego robić nie zaczniesz i jeżeli nie ma to być sprzęt na 5-6 lat, to bierz Aira.

#16 fredyshox

fredyshox
  • 18 postów

Napisano 29 lipca 2011 - 22:48

mac z usa Witam Chciałbym zakupic macbooka z usa . I oto moje pytania: 1. Który model lepiej wybrać : air 13 czy pro 13 ? Będę go używał do internetu , oglądania filmów w hd , czasem do pogrania w jakąś gierke (wow, starcraft2). 2. Jakich dodatkowych opłat mam sie spodziewać ? 3. Czy można ich jakoś uniknąc ? Dziękuje za pomoc.

#17 michv12

michv12
  • 32 postów

Napisano 29 lipca 2011 - 22:50

Również się zastanawiam miedzy PRO a AIR. Byłem zdecydowany na White ale już ich nie ma. Mam jednak pytanie czy można w jakiś sposób taniej kupić Maca np. w USA bądź w krajach UE- Wielka Brytania, Niemcy? Niestety jestem zielony w tym temacie zakupów międzynarodowych. Pytanie: jakie strony polecacie na kupno i który bardziej się opłaca kupić? Dzięki za odpowiedź trochę odbiegłem od tematu ale nadal PRO vs. AIR ;).

#18 Mikey124

Mikey124
  • 550 postów

Napisano 29 lipca 2011 - 23:03

1. Pytasz serio czy robisz sobie jaja? Kiedy zakładałeś ten temat to na pierwszym miejscu w tym dziale był inny o nazwie "MacBook Pro czy MacBook Air". Do tego podobny temat znajdziesz w dziale "Sprzęt Apple - opinie właścicieli". Wystarczy chwilę poszukać. 2. Podatek VAT (i znowu, wystarczyło przejrzeć forum...) 3. Tak, musisz być sprytny i zrobić tak, żeby nikt nie wiedział że wieziesz nowego laptopa. Najlepiej wyrzucić pudełko, albo chociaż zapakować je osobno. (mam się powtarzać?)

#19 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 29 lipca 2011 - 23:24

http://myapple.pl/ja...pro-2011-a.html

#20 NouNejm

NouNejm
  • 717 postów
  • SkądToruń

Napisano 30 lipca 2011 - 00:16

Również się zastanawiam miedzy PRO a AIR. Byłem zdecydowany na White ale już ich nie ma. Mam jednak pytanie czy można w jakiś sposób taniej kupić Maca np. w USA bądź w krajach UE- Wielka Brytania, Niemcy? Niestety jestem zielony w tym temacie zakupów międzynarodowych.
Pytanie: jakie strony polecacie na kupno i który bardziej się opłaca kupić?
Dzięki za odpowiedź trochę odbiegłem od tematu ale nadal PRO vs. AIR ;).


Najlepiej kupić na Allegro od któregoś z handlarzy z USA. Na pytanie Pro czy Air odpowiedziałem wyżej koleżance, odpowiedz sobie na pytanie na ile czasu komputer i czy będziesz potrzebował kiedyś więcej mocy, wtedy uda Ci się zdecydować. ;>

---------- Wpis dodano o 01:16 ---------- Poprzedni wpis dodano o 01:06 ----------

Również się zastanawiam miedzy PRO a AIR. Byłem zdecydowany na White ale już ich nie ma. Mam jednak pytanie czy można w jakiś sposób taniej kupić Maca np. w USA bądź w krajach UE- Wielka Brytania, Niemcy? Niestety jestem zielony w tym temacie zakupów międzynarodowych.
Pytanie: jakie strony polecacie na kupno i który bardziej się opłaca kupić?
Dzięki za odpowiedź trochę odbiegłem od tematu ale nadal PRO vs. AIR ;).


Najlepiej kupić na Allegro od któregoś z handlarzy z USA. Na pytanie Pro czy Air odpowiedziałem wyżej koleżance, odpowiedz sobie na pytanie na ile czasu komputer i czy będziesz potrzebował kiedyś więcej mocy, wtedy uda Ci się zdecydować. ;>

#21 Yasu Kanzawa

Yasu Kanzawa
  • 7 postów
  • SkądWrocław-Karłowice, Wroclaw, Poland, Poland

Napisano 30 lipca 2011 - 01:14

Witam! Poszperałem w internecie w poszukiwaniu porównania wydajności MBA 13' z MBP 13', i wychodzi na to, że komputery są względnie porównywalne względem osiągów ( [url=http://www.marketingtactics.com/Speedmark/]Mac Performance Stats from MacWorld - How fast is your Mac?[/url] ). W Geekbench również jest to porównywalny wynik. W takim wypadku zastanów się po prostu który design bardziej Ci odpowiada, czy potrzebujesz SuperDrive'a oraz czy wolisz szybsze SSD z mniejszą pojemnością, czy wolniejsze HDD z większa (no, chyba, że wybulisz kaskę na pojemne SSD):)

Ja miałem podobne rozterki, ale uznałem, że skoro komputery są podobnej mocy, to należy porównać je pod kątem mobilności, wygody pracy oraz indywidualnego widzimisię :D

Ja wybieram AIR-a

P.S. Poza tym dzięki SSD, AIR radzi sobie o wiele lepiej w pewnych sytuacjach (np. UNZIP, Kopiowanie, boot)

#22 sali128

sali128
  • 2 873 postów
  • SkądGdynia, Poland

Napisano 31 lipca 2011 - 03:47

Ja tez zastanawialem sie nad MBP 13' albo MBA 13' (najnowsze) jednak kiedy organoleptycznie pobawilem sie komputerami w Apple Store to juz wiedzialem. Nie potrzeba mi bylo napedu CD wiec wzialem Air'a. Jestem z niego zadowolony, mam na nim VMware Fusion z Windowsem 7 na pokladzie,zewnetrzny dysk 500GB na TM oraz do Windowsa. Smiga pieknie. Uwazam,ze jesli ktos ma podobne wymagania co ja to to MBA jest moim zdaniem lepszy od MBP. Zaplacilem (z znizka studencka ) 1401 CAD co daje okolo 4000zl + dostalem karte do App Store i Apple Store o wartosci 100 $. Czyli ze wszystkimi bonusami,podstawowa wersja MBA 13' wyszla mnie ok. 3700-3800zl. Kupowalem go w Kanadzie,mam wersje z dyskiem Samsunga (polowalem na nia) P.S- dyski flashowe to inna bajka niz standartowe HDD

#23 The_Aga13

The_Aga13
  • 32 postów
  • SkądGdynia

Napisano 31 lipca 2011 - 13:39

A jest jakiś sposób, aby upewnić się przed zakupem, że dany egzemplarz MBA posiada dysk Samsunga?

#24 Yasu Kanzawa

Yasu Kanzawa
  • 7 postów
  • SkądWrocław-Karłowice, Wroclaw, Poland, Poland

Napisano 31 lipca 2011 - 14:56

Z tego co mi wiadomo, to chyba nie.... Aczkolwiek różnica w działaniu komputerów nie powinna być szczególnie duża, prędkość w dyskach toshiby i tak jest zatrważająco wysoka...no, ale wiadomo, jak już płacimy, to chcemy to co najlepsze w tej cenie:D

#25 sali128

sali128
  • 2 873 postów
  • SkądGdynia, Poland

Napisano 31 lipca 2011 - 15:18

Nie ma mozliowsci,trzeba kupic i jak nie pasuje to oddac.Ale wydaje mi sie,ze warto bo jednak lepszy transfer przydaje sie w bardziej wymagajacych operacjach (o ile ktos chce takie wykonywac).




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych