Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

LISTA WSZECHCZASÓW


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#26 scurvy_shadow

scurvy_shadow
  • 825 postów
  • SkądŁódź

Napisano 13 lipca 2010 - 09:18

4. Istnieją pewne zasady w każdym społeczeństwie, które funkcjonowały nim wynaleziono coś takiego jak prawo - pozwalały one przetrwać naszemu gatunkowi do dziś.
Mają one odzwierciedlenie w każdej religi - choćby 10 przykazań - aczkolwiek w każdej znanej mi religi stoi nie kradnij. Jak ktoś ma problem z definicją kradzieży a opiekunowie nie nauczyli to są ogólnodostępne materiały, które to pojęcie wyjaśniają. Wydaje mi się, iż wykorzystywanie czyjejś pracy bez zgody kradzieżą jest.


Z calym szacuniem ale o 10 przykazaniach to mnie pusty smiech bierze. Wiekszosc z osob wypowiadajacych na tym forum zlamalo 9 na 10 przykazan i to w przeciagu... ostatniego miesiaca? Tygodnia?
Jedyne czego nie lamiemy nagminnie to "nie zabijaj", wszystkie inne swiety czlowieku sam lamiesz na codzien.

Po drugie z cala serdecznoscia to calej braci forumowej ale neich nikt na sile nie umoralnia nikogo w jakiejkolwiek kwestii. Nie uwierze, zescie swieci! W innym przypadku hipokryzja sie z Was wylewa.
Po za tym przyjmijcie do diabla, ze cos takiego jak 'moralnosc' jest stricte wzgledna albo wrecz jest pojeciem abstrakcyjnym narzucanym przez nas samych.
Po trzecie, z tego co wiem akurat sciagniecie muzyki nie jest przestepstwem. To czy dla kogos jest zle czy dobre, zostawcie jemu samemu. Wam nikt nie mowi jak macie zyc, co jesc, i w jaki sposob wiazac buty! (pomijajac po raz kolejny kompletna wzglednosc pojec takich jak 'zlo' tudziez 'dobro')

JA sie z czacha zgadzam. Jesli jestem dobrym artysta, moje prace sa warte zaplacenia to zawsze znajda sie ludzie ktorzy beda chcieli nas docenic i zaplacic. Reszta? Niech sciaga. Kazdy sciagniety to jest spora szansa na znalezienie przyszlego nabywcy moich prac.

#27 chstrzelczyk

chstrzelczyk
  • 101 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 lipca 2010 - 09:25

Witam,

@dominikb - ubiegłeś mnie ze swoją wypowiedzią ale i tak wtrącę swoje trzy grosze...

1. Aby ściągnąć muzykę/film/etc... z sieci najpierw ktoś to musi udostępnić. Jeśli nie posiada się prawa do publikacji materiałów to jest to przestępstwo.


Popieram w całej rozciągłości.

2. Technologia wykorzystywana przy pobieraniu materiałów na tzw. "własny użytek" też ma znaczenie - wszelkiego rodzaju p2p operają się na pobieraniu z jednoczesnym udostępnianiem - a to już nie jest legalne.


To prawda. Nie ma możliwości całkowitego zablokowania przesyłu danych (tych wychodzących oczywiście) w programach p2p (torrent, emule, itd.). Jeżeli natomiast ściągniesz coś z serwisu typu rapidshare, to w świetle polskiego prawa jest jak najbardziej legalne. Co więcej, zassany film możesz rozdawać ludziom na ulicy (nawet, jak ktoś się do Ciebie przyczepi - na to też są sposobiki, zgodne z literą prawa - uda Ci się wykręcić) pod warunkiem, że nie czerpiesz z tego korzyści majątkowych. Absurdalne, nie uważacie?

Można by długo jeszcze...


Można by w nieskończoność, tylko po co?
Niech każdy robi, jak uważa za stosowne...
Czy to chamstwo i krętactwo - niech każdy oceni sam...

Wszystkich zainteresowanych prawną stroną zagadnienia, zapraszam do lektury Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pamiętajcie jednak, że mimo wszystkich mądrych i mądrzejszych zapisów, ostateczna opinia o legalności danego czynu zależy od interpretacji przepisów - w praktyce od tego który prawnik ma lepszą gadkę.

Wracając do głównego tematu - odpowiedzi było niewiele... :) Jest na Last.fm grupa Klasyka Rocka - ludziki głosują na utwory, które znajdą się później na płytce. Podaję link - Klasyka Rocka. Może Ci się podoba, choć nie znam Twojego muzycznego gustu.

Pozdrawiam

#28 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 lipca 2010 - 09:52

Po drugie z cala serdecznoscia to calej braci forumowej ale neich nikt na sile nie umoralnia nikogo w jakiejkolwiek kwestii.

umoralnia? czy ktoś tutaj komuś mówił "nie rób tego"? "przestań"?

Nie uwierze, zescie swieci! W innym przypadku hipokryzja sie z Was wylewa.

hipokryzja bo zdaję sobie sprawę z tego, że jest to chamstwo? bo nie usprawiedliwiam się i nie znajduję wymówek przed samym sobą?

Po za tym przyjmijcie do diabla, ze cos takiego jak 'moralnosc' jest stricte wzgledna albo wrecz jest pojeciem abstrakcyjnym narzucanym przez nas samych.

oczywiście. dlatego może mnie przerażać fakt, że ktoś nie widzi nic złego w niepłaceniu za czyjąś pracę (kiedy ten ktoś zapłaty żąda)

JA sie z czacha zgadzam. Jesli jestem dobrym artysta, moje prace sa warte zaplacenia to zawsze znajda sie ludzie ktorzy beda chcieli nas docenic i zaplacic. Reszta? Niech sciaga. Kazdy sciagniety to jest spora szansa na znalezienie przyszlego nabywcy moich prac.

no to jeżeli ktoś tak chce udostępniać swoją pracę to chyba może (donationware, albo tak jak to zrobiło np. radiohead)? a jeżeli nie chce - jakim prawem decydujesz za twórcę? który ma prawo do nadzoru nad utworem, czy prawo do wynagrodzenia? czemu nagle zabierasz mu te prawa?

#29 scurvy_shadow

scurvy_shadow
  • 825 postów
  • SkądŁódź

Napisano 13 lipca 2010 - 10:12

no to jeżeli ktoś tak chce udostępniać swoją pracę to chyba może (donationware, albo tak jak to zrobiło np. radiohead)? a jeżeli nie chce - jakim prawem decydujesz za twórcę? który ma prawo do nadzoru nad utworem, czy prawo do wynagrodzenia? czemu nagle zabierasz mu te prawa?

Prawo mam jedno drogi Panie. Prawo polskie mowi mi co moge a czego nie wiec nie narzucaj.
Natomiast jesli uwazasz, ze i tak masz racje, to ja wypomne Tobie i innym takim jak Ty na tym forum, ze apple takze MA PRAWO nie pozwalac na jb tudziez na instalacje OS na innych komputerach. Czemu zabieracie im te prawa? Tak - tu pojawia sie hipokryzja.

oczywiście. dlatego może mnie przerażać fakt, że ktoś nie widzi nic złego w niepłaceniu za czyjąś pracę (kiedy ten ktoś zapłaty żąda)

Podaj mi odgorna, z gory przyjeta definicje 'zla' a zastanowie sie czy bede sie do niej stosowal. Wedlug religi chrzescijanskiej a w tym 10 przykazan, smiem twierdzic iz jestes zlym grzesznikiem! Wedlug islamu bedzie pewnie jeszcze gorzej... Nie religijne tylko spoleczne zasady? Wedlug plemion afrykanskich nie ma czegos takiego jak wlasnosc nad piosenka...
Jesli nadal dla Ciebie nie trafia to ja powiem, ze przerazaja mnie kretyni ktorzy jezdza choc o pare kilometrow za szybko (samochodem), moga mnie przeciez zabic. Przeraza mnie, ze wiekszosc nie widzi nic zlego w nie kasowaniu biletow w srodkach komunikacji miejskiej, przeraza mnie ze nie widza nic zlego ludzie w nie pojsciu na wybory...
I tak jak Ciebie moze przerazac fakt, ze niektorzy "nie widza nic zlego" tak mnie, ze prawisz takie farmazony. Mam prawo do tak samo kretynskiej opini :)

#30 m@rcinek

m@rcinek
  • 378 postów

Napisano 13 lipca 2010 - 10:13

Panowie! Trzymajmy się tematu, prosze Was o to

#31 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 lipca 2010 - 10:28

scurvy_shadow - z ciekawości - który dokładnie przepis pozwala ci na pozbawianie innych praw, które im przysługują? powiedz mi też kiedy popierałem jailbreak, bądź powiedziałem, że jest to coś dobrego, a potem mi takie rzeczy zarzucaj, ok? podobnie z OS X na PC. pomijając już fakt, że z niewiadomych mi przyczyn z tego co wiem to, niestety, ale prawo do nadzoru nad korzystaniem z utworu nie dotyczy oprogramowania, ale to też są kwestie dyskusyjne i różne interpretacje. tak, wg. religii chrześcijańskiej jestem grzesznikiem (o nie! to było straszne! że też się nie usprawiedliwiam!). A należysz do afrykańskiego plemienia? Czy może się ich pytałeś o to? nie za bardzo też rozumiem jaka miałaby być moja reakcja na to co ciebie przeraża. gdybyśmy dyskutowali o kierowcach, kasowaniu biletów czy frekwencji to jakoś bardziej bym to zrozumiał.

#32 woocash

woocash
  • 1 624 postów

Napisano 13 lipca 2010 - 10:49

Nie rozumiem braku zrozumienia dla podstawowej definicji kradzieży: zabierasz komuś coś, tak że ta osoba już tego nie ma. Ściąganie piosenki/oprogramowania to nie kradzież - nic nikomu nie zabierasz - wykonujesz kopię. Oczywiście święci legaliści krzyczą, że zabierasz wtedy dochód z niesprzedanego programu. To jest oczywiście idiotyczny argument - gdyby program był dostępny tylko w legalnej wersji - niespiracony - nie kupiłbym go - więc nie istnieje ten niby "utracony zysk". Co więcej producenci często godzą się na nielegalne używanie softu w domu czy na uczelniach. Windowsy, AutoCady Photoshopy - ciekaw jestem ile jest tego nielegalnego w Polsce. Albo np. mój kumpel z architektury - wymagają od niego oddawania prac w programach które są płatne i drogie. Producenci wiedzą, że taki "pirat" nauczy się używania ich softu, i później, już "na legalu" wybierze właśnie ich oprogramowanie. Żebujące jest mówienie że piracenie w takiej sytuacji to kradzież dochodów. Tych dochodów i tak by nie było. Podobnie u mnie na Informatyce - ciekaw jestem który student ma oryginalnego pełnego Offica na 1 roku gdy uczymy się pisania skryptów w VBA (w MSDNAA jest tylko Access) Podobnie jest z muzyką - ciekaw jestem kto z Was legalnie kupuje płytę artysty gdy podobają się wam 2-3 kawałki, potem ripuje są na komputer i wrzuca na iPhone'a czy iPoda. Pamiętając, że wg Waszej logiki, ściągnięcie choćby jednego nielegalnego utworu, w całym swoim życiu robi z Was z utomatu złodzieja. Tutaj pięknie dokłada się polski rynek gdzie nie istnieje żaden wygodny szybki i sensownie wyceniony sposób kupowania muzyki inny niż płyty.

#33 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 lipca 2010 - 11:00

Nie rozumiem braku zrozumienia dla podstawowej definicji kradzieży: zabierasz komuś coś, tak że ta osoba już tego nie ma.


Nie rozumiem braku zrozumienia (cóż za dziwaczna konstrukcja!) różnicy między własnością materialną, a intelektualną.

Oczywiście święci legaliści krzyczą, że zabierasz wtedy dochód z niesprzedanego programu. To jest oczywiście idiotyczny argument - gdyby program był dostępny tylko w legalnej wersji - niespiracony - nie kupiłbym go - więc nie istnieje ten niby "utracony zysk".


Sofizmat.

#34 woocash

woocash
  • 1 624 postów

Napisano 13 lipca 2010 - 11:02

Trudne słowo.

#35 Rav_V3k

Rav_V3k
  • 664 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 13 lipca 2010 - 11:05

Google

#36 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 lipca 2010 - 11:06

Służę pomocą.

#37 Rav_V3k

Rav_V3k
  • 664 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 13 lipca 2010 - 11:08

Skoro rozpowszechnianie muzyki i jej kopiowanie bez zgody właściciela jest nielegalne, to podawanie linków na forach do plików na serwerach torrent lub typu rapidsheare też jest nie legalne. I tyle w tej kwestii.

#38 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 13 lipca 2010 - 11:11

Nie rozumiem braku zrozumienia (cóż za dziwaczna konstrukcja!) różnicy między własnością materialną, a intelektualną.


To ja Ci wytlumacze. Kwestia jest dokladnie intelektu...

#39 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 13 lipca 2010 - 11:25

Tej dziwacznej konstrukcji w drugim zdaniu też niestety nie udało mi się pojąć. Być może jestem zbyt ograniczony, ale naprawdę prosiłbym o pisanie z użyciem ogólnie przyjętej składni. Pozwoli to mnie, głupcowi, pojąć objawienie z Twoich postów.

#40 scurvy_shadow

scurvy_shadow
  • 825 postów
  • SkądŁódź

Napisano 13 lipca 2010 - 11:53

scurvy_shadow - z ciekawości - który dokładnie przepis pozwala ci na pozbawianie innych praw, które im przysługują?

powiedz mi też kiedy popierałem jailbreak, bądź powiedziałem, że jest to coś dobrego, a potem mi takie rzeczy zarzucaj, ok? podobnie z OS X na PC.
pomijając już fakt, że z niewiadomych mi przyczyn z tego co wiem to, niestety, ale prawo do nadzoru nad korzystaniem z utworu nie dotyczy oprogramowania, ale to też są kwestie dyskusyjne i różne interpretacje.

tak, wg. religii chrześcijańskiej jestem grzesznikiem (o nie! to było straszne! że też się nie usprawiedliwiam!). A należysz do afrykańskiego plemienia? Czy może się ich pytałeś o to?

nie za bardzo też rozumiem jaka miałaby być moja reakcja na to co ciebie przeraża. gdybyśmy dyskutowali o kierowcach, kasowaniu biletów czy frekwencji to jakoś bardziej bym to zrozumiał.


Zaden przepis nie pozwala mi na zabieranie praw komukolwiek. Jesli jeszcze nie odkryles powtorzone bylo parokrotnie, ze prawo polskie niestety/stety nie twierdzi iz posiadanie muzyki sciagnietej z internetu jest przestepstwem. Gdy prawo sie zmieni Twoje slowa nabiora sensu.

Wybacz, przepraszam ze ugolnilem Cie z wiekszoscia forumowego dziwactwa jesli chodzi o podwojna 'moralnosc' w kwesti piractwa/lamania prawa a jb i hackintoshy. Mnie osobiscie bawia argumenty wiekszosci osob 'waznych' na tym przybytku.


Co zabawne ani razu nie wypowiedzialem sie w kwesti swojego podejscia, zrozumienia i oceny zjawiska piracenia. Jednak to nie ma znaczenia, ja tylko bije sie o to, ze kazdy ma prawo do wlasnego zdania, wlasnego systemu wartosci i wlasnej morlanosci - oczywiscie w granicach prawa ktore go dotyczy. Jesli prawo nie nazywa czegos przestepstwem to mam wolna reke w ocenie swoich poczynan.

Do afrykanskiego plemienia nie naleze aczkolwiek mam prawo do posiadania takich samych wartosci moralnych i hierarchi potrzeb jak oni. To prawo jest mi dane.
Dopis o chrzescijanstwie byl spowodowany durnym wpisem jedno postowca troche wczesniej oraz moim zlym nastrojem. Przepraszam.

#41 woocash

woocash
  • 1 624 postów

Napisano 13 lipca 2010 - 12:59

Dzięki za linka do Google, co ja bym bez Was zrobił :) A co do różnicy między wartością materialną a intelektualną sprawa jest prosta. Tak jak napisałem kradzież dobra materialnego ma miejsce wtedy gdy coś komuś zabierzesz, i ta osoba nie może już tym czymś rozporządzać, bo to straciła. Podobnie kradzież dobra intelektualnego ma miejsce wtedy, gdy odbierzesz komuś jego pomysł (patent), podstępem ukradniesz (nakłonisz do zbycia) jego prawa do dysponowania utworem czy zdjęciem, w taki sposób, że osoba posiadająca prawa do utworu czy pomysłu, straci je. Jak wyraźnie widać kopiowanie nie jest równoznaczne z kradzieżą.

#42 Rav_V3k

Rav_V3k
  • 664 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 13 lipca 2010 - 13:53

Mylisz sie. Ok, niech przykladem będą fotki usera czacha. Ma portfolio na stronie. Skopiuję te fotki, wrzucę do projektu folderu jakieś agencji fotograficznej i wydrukuję im ten folder. Np. 1000 sztuk. Albo nawet jedną sztukę - żeby mieli co pokazać klientom. Czyli wg Ciebie nie popełniłem przestępstwa. Przecież czacha nie stracił swoich fotek...

#43 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 lipca 2010 - 14:34

no a agencja jakby miała za nie zapłacić to oczywiście by ich nie kupiła, więc czacha nic nie stracił. scurvy_shadow - raczej zastanawiało mnie skąd znasz ich wartości moralne i hierarchię potrzeb? a co do polskiego prawa - jak już ktoś powiedział - też kwestia interpretacji i gadki adwokata.

#44 kubeonek

kubeonek
  • 305 postów
  • SkądWWA / RJS

Napisano 13 lipca 2010 - 15:04

cholera, zakladajac ten temat nie myslalem ze bedzie tu taka wielka kłótnia, mialem nadzieje ze ktos podrzuci mi jakas fajną liste..

#45 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 lipca 2010 - 15:30

z the rolling stones magzine nie jest fajna? ;)

#46 dominikb

dominikb
  • 9 postów

Napisano 13 lipca 2010 - 16:53

Faktycznie dyskusja odbiegła od tematu. Przypomina to spotkanie rodzinne, na którym temat zszedł na politykę... :-) Tzw kręgosłup moralny rozwija się u człowieka niekiedy przez całe życie. Każdy ma prawo, próbować korzystać z wolności wyboru. Większość opinie opiera na swoich doświadczeniach. To tak jak do dzieci mówi się "nie dotykaj bo się oparzysz", - wiedząc czym to grozi - a one często muszą się oparzyć aby zrozumieć. To jest normalne. Często czytam dlaczego nie ma iTunes Store w Polsce, dlaczego mało gwiazd promuje swoje utwory organizując koncery, dlaczego nie ma polskiego Microsoft Live na XBOXa (może coś tu przekręciłem - mam PS3, temat znam powierzchownie), polskiej lokalizacji gier... itp - o odpowiedź ine jest trudno, w świetle powyższych wypowiedzi.

#47 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 13 lipca 2010 - 17:00

Najgorsze ze konczy sie to tym ze najbardziej tworcze, utalentowane i wartosciowe jednostki nie maja szans sie rozwinac w naszym kraju, bo tutaj sie "nie kradnie", tylko pozycza.

#48 arturcisz

arturcisz
  • 10 155 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 13 lipca 2010 - 17:07

To ja wejdę na "główny nuert tematu" :)
The 100 Greatest Songs of All Time
Top 100 History Rock Bands - Rate Your Music
Top 100 Songs In History (in my opinion...) - Rate Your Music
Polskie Radio Online - Tr
Polski Top Wszech Czas

#49 m@rcinek

m@rcinek
  • 378 postów

Napisano 13 lipca 2010 - 17:09

I ot to chodziło :)

#50 arturcisz

arturcisz
  • 10 155 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 13 lipca 2010 - 17:13

i wspomniana powyżej lista Rolling Stone's
Rolling Stone's The 500 Greatest Albums of All-Time




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych