Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Optymalizacja systemu OSX do tworzenia muzyki


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 guitarpiter

guitarpiter
  • 7 postów
  • SkądŚląskie

Napisano 03 kwietnia 2010 - 10:50

Nie znalazłem po hasłem optymalizacja odpowiedzi, wiec zwracam się z pytaniem. Czy ktoś mógłby fachowo napisać pare słów jak przygotować system do pracy z audio. Jeżeli jednak jest już taki wątek to proszę o przekierowanie:) Kiedys ktoś mi powiedział ze Osx nie wymaga specjalnych konfiguracji, prawda to czy fałsz? Interesują mnie dwie sytuacje. 1. Produkcja oparta głownie na samplach i vsti. Z zewnętrznych źródeł tylko wokal lub gitara - bez zewn kart - wejście LINE IN w MBP 2. nagrywanie wielosladowe live max 16 śladów ( 24bit/44Khz) tu wiem ze bez zewn. dysku się nieobędzie i oczywiście peryferii. Może ktoś choć trochę naswietli sprawę. Podkreślam, że chodzi mi głównie o optymalizacje systemu. Pozdr

#2 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 kwietnia 2010 - 11:31

Głównie chodzi o wydajność pracy systemu. Należy pozbyć się zbędnych programów, procesów, czy daemonów działających nad lub pod powierzchnią GUI.
Najlepiej zajrzeć do Activity Monitor i zobaczyć, co chodzi w tle. Nie należy wyłączać rzeczy typu : window server, {mds= indeksowanie dysków}, czy kernel task :wink:, ale różne Helpery, czy Service (ja mam np. Parallels Service, Microsoft Database Daemon, Aurora Wakeup Helper, iTunes Helper, AppleSpell service i różnego rodzaju procesy związane z testowanymi w przeszłości, a teraz niepotrzebnymi interfejsami audio i MIDI)
A propos indeksacji - należy wyłączyć update indeksu System Preferences->Spotlight->Privacy (dodając dyski robocze)
Należy wyłaczyć Airport, Bluetooth i inne interfejsy sieciowe.
Warto co jakiś czas użyć ONYXa.
Upewnić sie, czy wszystkie procesy na Intelomaku chodzą bez Rosetty (PPC)
Sprawdzić, czy SL nie melduje niekompatybilnych kextów (rozszerzeń)
Dobrze użyć Disk warriora albo innego defragmentatora (była niedawno dyskusja nt.)
Sprawdzić jakość RAMu memtestem.
Zapewnić sobie przynajmniej 25% wolnego miejsca na dysku systemowym.
W System Preferences->Energy Saver ustawić wszystkie suwaki i opcje Sleep: Never.
W Startup Items zostawić tylko elementy niezbędne dla softu muzycznego.
Usunąć wszystkie niekompatybilne plug-ins
Do nagrań audio używać TYLKO dysku innego niż systemowy.

#3 guitarpiter

guitarpiter
  • 7 postów
  • SkądŚląskie

Napisano 03 kwietnia 2010 - 13:10

Dziękuje za szybką odpowiedź, przyznam że większość, ale nie wszystko zrozumiałem:) no ale na naukę nigdy zapóźno. pzdr

#4 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 kwietnia 2010 - 13:26

Czego nie zrozumiałeś?

#5 guitarpiter

guitarpiter
  • 7 postów
  • SkądŚląskie

Napisano 03 kwietnia 2010 - 13:29

"Upewnić sie, czy wszystkie procesy na Intelomaku chodzą bez Rosetty (PPC)"
- znalazlem [URL="http://www.apple.com/pl/rosetta/"]to[/URL], tylko jak sprawdzić które procesy chodzą z rossetą?

#6 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 kwietnia 2010 - 17:02

Odpalasz activity Monitor i patrzysz, czy są procesy oznaczone (PPC). To znaczy, ze uruchomiony jest translator kodu PPC na Intel. To zabiera moce przerobowe, nie mówiąc już nic o niekompatybilności wtyczek PPC z hostem na Intelu

#7 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 kwietnia 2010 - 19:50

Niektóre programy jak np. ProTools LE wymagają zewnetrzenego dysku 7200rpm z czasem dostępu poniżej 9ms. Ale też wieksza ilość śladów z dysku systemowego może położyc sesję Logic, zwlaszcza na MB(P) Jeżeli nie chcesz wyjaśniac klientom, dlaczego ich sesja wywala się co chwila.... Chyba, ze nie masz klientów, wtedy możesz sobie dłubać.

#8 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 04 kwietnia 2010 - 09:56

Głównie chodzi o wydajność pracy systemu. Należy pozbyć się zbędnych programów, procesów, czy daemonów działających nad lub pod powierzchnią GUI.
Najlepiej zajrzeć do Activity Monitor i zobaczyć, co chodzi w tle. Nie należy wyłączać rzeczy typu : window server, {mds= indeksowanie dysków}, czy kernel task :wink:, ale różne Helpery, czy Service (ja mam np. Parallels Service, Microsoft Database Daemon, Aurora Wakeup Helper, iTunes Helpe, AppleSpell service i różnego rodzaju procesy zwiążane z testowanymi w przeszłości a teraz niepotrzebnymi interfejsami audio i MIDI)
A propops indeksacji - należy wyłączyć update indeksu System Preferences->Spotlight->Privacy (dodajesz dyski robocze)
Należy wyłaczyć Airport, Bluetooth i inne interfejsy sieciowe.
Warto co jakiś czas użyć ONYXa
Upewnić sie, czy wszystkie procesy na Intelomaku chodzą bez Rosetty (PPC)
Sprawdzić, czy SL nie melduje niekompatybilnych kextów
Dobrze użyć Disk warriora albo innego defragmentatora (była niedawno dyskusja nt)
Sprawdzić jakość RAMu memtestem
Zapewnić sobie przynajmniej 25% wolnego miejsca na dysku systemowym
W System Preferences->Energy Saver ustawić wszystkie suwaki i opcje Sleep: Never
W Startup Items zostawić tylko elementy niezbędne dla softu muzycznego.
Usunąć wszystkie niekompatybilne plug-ins
Do nagrań audio używać TYLKO zewnętrznego dysku Firewire 7200rpm


Nic dodac nic ujac... ja jednak dorzuce taki szczegolik, ze u siebie nawet definitywnie wylaczylem widgety (system startuje bez dashboarda), mozna to zrobic w terminalu ;)

#9 guitarpiter

guitarpiter
  • 7 postów
  • SkądŚląskie

Napisano 06 kwietnia 2010 - 21:23

Kontynując wątek wydajności systemu to czy powinienem przejść na Snow Leoparda, czy moge się spodziewać skoku wydajnoośći? Czy zostać na Leo? Pzdr.

#10 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 07 kwietnia 2010 - 15:55

Najpierw sobie zobacz czy Twoj soft/sprzet dziala ze Snowem. Mnostwo gratow muzycznych i programow nie radzi sobie z nowym Mac Osem i radzilbym sie wstrzymac.

#11 jarektoifl

jarektoifl
  • 43 postów
  • SkądGliwice

Napisano 16 maja 2010 - 23:26

Kokos ma racje panowie,ja wymienilem dysk w MBPro 2.33 ze 120Gb/5400 na 200Gb/7200 Seagate i zaluje,nic to nie dalo,Logic wywala przy rejestracji 8 sladow po 3 minutach,ze dysk jest za wolny(co to za gowno ten Seagate?)i nagrywam na zewnetrznym dysku Maxtor 320Gb na USB 2.0 24 slady ida jak w maslo,1,5 h bez przerwy i zadnej awarii.Ale rzeczywiscie lepiej zainwestowac w FireWire,to jest najpewniejsze.

#12 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 maja 2010 - 00:48

To ja dodam jeszcze swoje 3 grosze. Stosowanie dysku zewnętrznego ma takie same znaczenie przy audio jak i przy wideo. Przede wszystkim nie zapominajcie, że dysk wewnętrzny cały czas operuje swapem, stąd jego wolniejsze czasy reakcji. Odnośnie dysków zewnętrznych to najelepiej użyć dysków na FW800, a jeśli to możliwe to nawet na eSATA poprzez adapter na ExpressCard

#13 Cameliosso

Cameliosso
  • 41 postów

Napisano 23 lipca 2010 - 22:01

Jako że sprawa zeszła w dużej mierze na dyski mam w związku z tym pytanie: czy jest jakimś rozwiązaniem w sensie wydajności "zainstalowanie" logic'a na zewnętrznym dysku ATA po przejściówce USB, przy ustawieniu nagrywania sesji na dysk systemowy ?

#14 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 25 lipca 2010 - 21:39

Instalowanie Lodzia na dysku zewnętrznym spowoduje kłopoty z domyślnymi ścieżkami dostępu do komponentów i problem z uprawnieniami.

#15 tashi

tashi
  • 104 postów

Napisano 28 stycznia 2011 - 08:00

Odnośnie dysków zewnętrznych to najelepiej użyć dysków na FW800, a jeśli to możliwe to nawet na eSATA poprzez adapter na ExpressCard


Potwierdzam, FW800 nigdy mi się nie wykrzaczył i zawsze działał bezbłędnie. Ciekaw jestem (polecam sprawdzić) USB 3.0 - tak samo jak eSATA przez express card, a pewnie wtyki wygodniejsze i niedługo sprzętu więcej w tym standardzie. Lada moment powinienem mieć LaCie z usb 3.0 i mogę dać znać jak się sprawuje. eSATA raz mi działa, raz nie. W MacPro dyski czasem się logują, zwykle nie, w MBP przez express card - zwykle się logują, ale czasem nie. Jak na wstępie - FW800 zawsze działa, bez pudła.

#16 szewski

szewski
  • 18 postów
  • SkądHelsinki, FI

Napisano 29 stycznia 2011 - 14:16

Głównie chodzi o wydajność pracy systemu. Należy pozbyć się zbędnych programów, procesów, czy daemonów działających nad lub pod powierzchnią GUI.
Najlepiej zajrzeć do Activity Monitor i zobaczyć, co chodzi w tle. Nie należy wyłączać rzeczy typu : window server, {mds= indeksowanie dysków}, czy kernel task :wink:, ale różne Helpery, czy Service (ja mam np. Parallels Service, Microsoft Database Daemon, Aurora Wakeup Helper, iTunes Helper, AppleSpell service i różnego rodzaju procesy związane z testowanymi w przeszłości, a teraz niepotrzebnymi interfejsami audio i MIDI)


Czy jest może jakiś sposób na to, ażeby usunąć owe zbędne aplikacje z autostartu?
Mam tutaj na myśli odpowiednik windowsowego Start-->Uruchom-->msconfig lub też *unixowego 'update-rc.d -f niepotrzebny_helper remove'.

#17 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 29 stycznia 2011 - 18:18

Jest "launchctl", ale nie wiem czy o to Ci chodzi. przykład: sudo launchctl unload -w /Library/LaunchDaemons/org.postgresql.postgres.plist chyba zadziała też z samym "org.postgresql.postgres.plist" bez ścieżki w tym przypadku. Tyle że to nie są helpery a usługi.

#18 szewski

szewski
  • 18 postów
  • SkądHelsinki, FI

Napisano 01 lutego 2011 - 19:52

Jest "launchctl", ale nie wiem czy o to Ci chodzi.

przykład:
sudo launchctl unload -w /Library/LaunchDaemons/org.postgresql.postgres.plist


Chodziło mi o przykład aplikacji, która raz na zawsze usunie konkretne, nieprzydane mi zupełnie do pracy z audio, aplikacje z autostartu. Oczywiście mogę wejść do Activity Monitora i pozabijać, ale po restarcie komputera wszystko wróci do stanu poprzedniego.

#19 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 01 lutego 2011 - 19:59

Napisz może co chcesz konkretnie powyłączać to znajdziemy na to sposób. launchctl + to co masz w konta=>startowe powinno w większości sprawę załatwić, ale może zrób listę to pomyślimy konkretniej. W każdym razie jednego sposobu nie znam dlatego pytam o listę.

#20 Apollo888

Apollo888
  • 51 postów

Napisano 19 lutego 2011 - 16:39

Instalowanie Lodzia na dysku zewnętrznym spowoduje kłopoty z domyślnymi ścieżkami dostępu do komponentów i problem z uprawnieniami.

Cześć.
Planuję zainstalować Logic-a. Obecnie zostało mi ok 52GB na dysku systemowym (system bardzo świeży, więc jeszcze pewnie dojdzie parę aplikacji). Ze specyfikacji wychodzi, że Logic Studio zajmuje 9GB i to bym zainstalował na dysku systemowym. Pozostałe aplikacje zajmują 38GB, które rozumiem można zainstalować na dysku zewnętrznym. Dobrze myślę ?

#21 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 19 lutego 2011 - 16:45

Wszystkie apki z płyty lodzia zainstaluj na dysku systemowym. Wszystkie biblioteki do Soundtracka i Apple Loops zainstaluj na zewnętrznym dysku.

#22 Apollo888

Apollo888
  • 51 postów

Napisano 20 lutego 2011 - 00:12

Wszystkie apki z płyty lodzia zainstaluj na dysku systemowym. Wszystkie biblioteki do Soundtracka i Apple Loops zainstaluj na zewnętrznym dysku.

dzięki

#23 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 20 lutego 2011 - 00:43

Kokos: wróciłbym do momentu w którym radziłeś powyłączać niektóre usługi i helpery - może ktoś podać po krótce co można bezpiecznie wyłączyć? i jakie są tego konsekwencje? No i te helpery to jakieś pojedyncze megabajty oszczędności - w sumie quick look, itunes i mógłbym jeszcze blued wywalić - całość pewnie z 10MB odzyska - niewiele jak na utratę funkcjonalności, bo jak będę chciał sieć z iphone to muszę robić restart dla blued, tak samo pewnie itunes helper przy połączeniu z iP mi coś ta pomaga, a może w ogóle umożliwia itd. Może jest jeszcze pare chwytów na osx pozwalających na wyciśnięcie max kosztem np layoutu - typu wyłączenie cieni pod oknami, animacji itd.

#24 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 20 lutego 2011 - 13:31

Chodzi o wyłączenie procesów w Monitorze aktywności. Nie liczy sie tu odzyskanie przestrzeni dyskowej, tylko mocy przerobowej CPU. Restart jest niewielką ceną. Ja mam mnóstwo daemonów po instalacjach hardware, mam helpery od przypominaczy, mam agentów Microsoftu, Parallels service, WDS itp, itd. To wszystko muszę wyłączać przed poważniejszą sesją na MBP ONYX umożliwie dostosowanie parametrów GUI i innych OS X

#25 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 20 lutego 2011 - 13:50

Przecież nie pisałem o 10MB przestrzeni dyskowej, tylko o pamięci operacyjnej :) że tyle zajmują te helpery wg monitora aktywności. A cpu to one w ogóle nie zajmują puki póki ich nie wywoła jakieś przerwanie. Jak masz tego dużo to faktycznie warto, typowo jest tego sporo mniej.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych