Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[3.1.2/3.1.3][2G/3G/3GS][Mac/Windows] Odblokowanie i aktywacja [redsn0w]


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
588 odpowiedzi w tym temacie

#1 michasz

michasz

  • 2 914 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 lutego 2010 - 17:36

Witam.
W tym temacie przedstawię Wam jak odblokować i aktywować nasze iUrządzenia za pomocą redsn0w.
Najpierw przeczytajcie cały tutorial, a potem zabierajcie się do odblokowywania. :)

Uwaga! redsn0w nie pozwala na JB softu 3.1.3 na iPhonie 3GS

Na początek radzę zapoznać się z poniższym tekstem Davvido.

iPhone 3G, iPhone 3GS a blokada SIM i jej omijanie

iPhone'a 3G i iPhone'a 3GS nie da się w pełni odblokować. Istnieją jednak narzędzia, które umożliwiają „ominięcie” blokady SIM, np. blacksn0w. Aby ominąć blokadę, po wgraniu zmodyfikowanego oprogramowania do iPhone’a (iPhone OS 3.1.2) należy uruchomić Cydię, dodać repozytorium „blackra1n.com” (Manage -> Sources) i zainstalować blacksn0w. Po instalacji, iPhone będzie w stanie współpracować z dowolną kartą SIM.

Kompatybilność:
- blacksn0w działa jedynie na iPhone OS 3.1.2 (baseband: 05.11.07)
- ultrasn0w działa na iPhone OS 3.0-3.1.3 (baseband: 04.26.08)

Jeśli posiadasz iPhone OS 3.1.2 i używasz blacksn0w do ominięcia blokady SIM, NIE aktualizuj oprogramowania iPhone’a do wersji 3.1.3. Jeśli posiadasz iPhone OS 3.0-3.1.2 i używasz ultrasn0w, możesz zaktualizować oprogramowanie, pod warunkiem, że będzie to oprogramowanie zmodyfikowane w PwnageTool. Jeśli posiadasz iPhone OS 3.0 lub nowszy, ale starszy od v3.1.2 i nie używasz ultrasn0w, możesz zaktualizować oprogramowanie jedynie do wersji 3.1.2 i zacząć używać blacksn0w.

Jeśli posiadasz iPhone'a bez blokady SIM (np. z sieci Era), nie musisz przejmować się powyższymi informacjami. Pamiętaj jednak o bootromie i plikach SHSH w iPhone'ach 3GS - to jedyne przeszkody, o których przeczytasz w dalszej części poradnika.

Posted Image

iPhone 3GS i nowy bootrom

iPhone 3GS wyprodukowany na początku października 2009 r. (ok. 40 tygodnia) i każdy kolejny egzemplarz posiada zmodyfikowany bootrom, najprawdopodobniej o oznaczeniu iBoot-359.3.2. Uniemożliwia on m.in. wykonanie jailbreaka w PwnageTool. Konieczny będzie jailbreak za pomocą blackra1n lub redsn0w, bo tylko te programy potrafią wykonać tzw. tethered jailbreak. Co to oznacza? Oznacza to, że taki iPhone po wyłączeniu nie uruchomi się ponownie, do momentu podłączenia go do komputera i „wykopania” z trybu serwisowego za pomocą blackra1n lub redsn0w (tzw. tethered boot). Ta czynność będzie wymagana po każdym wyłączeniu iPhone’a, więc bądźcie czujni.

iPhone 3GS i stary bootrom

Mając iPhone’a 3GS z pierwszym bootromem, możesz skorzystać z poniższego poradnika. Instalacja iPhone OS 3.1.3 jest możliwa jedynie wtedy, gdy iPhone 3GS ma zainstalowaną wersję 3.1.2. Jeśli już posiadasz iPhone OS 3.1.3, musisz cofnąć go do wersji 3.1.2, jednak bez „SHSH on file” nie będzie to możliwe. Pamiętaj jednak o blokadzie SIM i jeśli ją posiadasz - zostań przy oprogramowaniu w wersji 3.1.2, zgodnie z tym, co napisałem wcześniej.

Posted Image

GOLDEN RULE: jeśli iTunes proponuje aktualizację, a Ty posiadasz odblokowane oprogramowanie - ODMÓW.

Na ogół każda aktualizacja oprogramowania dla iPhone'a 3G i iPhone'a 3GS obejmuje także aktualizację basebandu (wewnętrznych komponentów odpowiedzialnych za wykonywanie połączeń i dostęp do internetu), a to oznacza, że po takiej aktualizacji utracicie możliwość ominięcia blokady SIM i jednocześnie nie będziecie mieli możliwości cofnięcia oprogramowania do poprzedniej wersji. Oczywiście aktualizacja wiąże się także z utratą jailbreaka.

Oczywiście problem z powracająca blokadą SIM nie dotyczy użytkowników iPhone’a 3G i iPhone’a 3GS bez blokady (np. z sieci Era), użytkowników używających iPhone’ów w sieciach macierzystych i użytkowników pierwszego modelu iPhone’a.

Posted Image

iPhone OS 3.1.3

We wtorek (2 lutego) Apple wypuściło oprogramowanie iPhone’a w wersji 3.1.3. Pojawiły się trzy drobne poprawki i nowy baseband, więc jeśli aktualnie używasz oprogramowania w wersji 3.1.2 i wszystko jest ok - możesz darować sobie aktualizację do 3.1.3. Naprawdę nie ma takiej potrzeby, a możesz narobić sobie problemów, bo: a) jeśli zaktualizujesz baseband, a używasz blacksn0w do ominięcia blokady SIM, stracisz możliwość jej omijania (możliwe, że na BARDZO DŁUGO); B) jeśli nie zaktualizujesz basebandu, to w zasadzie nic nie zmieni, bo blacksn0w nie działa na oprogramowaniu iPhone OS 3.1.3 - niezależnie od basebandu!
Pamiętaj: standardowa aktualizacja oprogramowania jest równoznaczna z utratą możliwości omijania blokady SIM!

Jeśli jednak, mimo wszystko, chcesz dokonać aktualizacji do wersji 3.1.3, możesz użyć PwnageTool w wersji 3.1.5.

Masz jakieś wątpliwości?
- nie wiesz jaki masz baseband,
- nie jesteś pewny czy zrobiłeś kopię plików SHSH z iPhone’a 3GS,
- dopiero kupiłeś iPhone’a i nie orientujesz się w temacie,

Jeśli tak - NIE AKTUALIZUJ. Raz - nieumiejętna aktualizacja może przynieść trwałe skutki w postaci braku możliwości zdjęcia blokady SIM, dwa - iPhone OS 3.1.3 wprowadza tak znikome zmiany, że po prostu szkoda czasu!


Wszystkie operacje opisane poniżej wykonujesz na własną odpowiedzialność!

Poniższa metoda działa na:
  • iPhone 2G (1 gen.)
  • iPhone 3G
  • iPhone 3GS (starszy bootrom) - tylko 3.1.2

Tethered jailbreak (tryb Recovery po każdym reboocie):
  • iPhone 3GS (nowy bootrom) - tylko 3.1.2

Posted Image

Przygotowanie:
  • iTunes w wersji 9 i wyższej
  • iPhone 2G/3G z wgranym oprogramowaniem 3.1.2/3.1.3, lub iPhone 3GS z wgranym oprogramowaniem 3.1.2.
  • Program redsn0w w wersji 0.9.3:
  • Pliki bootloader'ów (wyłącznie iPhone 2G)
  • Ewentualnie, jeśli ktoś chce, boot logo - tutaj jest trochę do wyboru. Niestety obrazki z iSpazio z nieznanych mi powodów zniknęły, więc boot logo musicie zdobyć sami, pamiętając że obrazek musi być w .png, mieć wymiary 320x480 i wagę nie większą niż 100kb. ;)

Oprogramowanie do iPhone'a możesz pobrać z linku poniżej. Pamiętaj, żeby pobrać soft odpowiedni dla Twojego iPhona (2G, 3G, 3GS) ;) Nie pobieraj 3.1.3, jeśli zależy Ci na ominięciu simlocka. (wyłącznie 3G i 3GS)
Pobierz oryginalne oprogramowanie dla ka
Przywracanie oryginalnego i czystego oprogramowania (Recovery Mode)

Posted Image

Instrukcja:

1. Proponuję na początek wyjąć z iPhone'a kartę SIM. ;)

Uruchamiamy aplikację redsn0w. Powinno nam się pokazać takie okno.

http://z1.przeklej.p...0086b094b882ed1
Po uruchomieniu programu klikamy na |Browse| i wybieramy nasz soft 3.1.2.
Klikamy NEXT

2. Po udanej operacji zobaczymy napis „IPSW successfully identified.” jak na obrazku poniżej.
http://z1.przeklej.p...023b3f14b882f1d
Klikamy NEXT

Następuje proces patchowania…
http://z1.przeklej.p...0271aa94b882f13

'Unable to recognize specified IPSW.'
Spoiler


UWAGA! Przy iPhonie 3GS po wybraniu softu pojawia się informacja, czy macie nowszy model, czyli czy macie nowy bootrom. Oczywiście, jeśli macie stary klikacie 'Nie', a jeśli nowy to 'Tak'. Osobiście nie polecam robienia JB na nowym bootromie, bo moim zdaniem to po prostu bez sensu - ale jak kto chce ;)


3. Po załadowaniu oprogramowania w programie pojawi się następujące okno.
http://z1.przeklej.p...022fc1c4b882f7f
Zaznaczamy procesy, które chcemy aby wykonał redsn0w:
  • Install Cydia: dodanie aplikacji Cydia (zaznacz),
  • Verbose boot: przy włączaniu tryb tekstowy, a nie logo Apple (tylko dla zaawansowanych użytkowników),
  • Custom boot logo: własny obrazek przy włączaniu iPhona, zamiast domyślnego jabłka,
  • Custom recovery logo: to samo co wyżej, tyle że zmieniona zostaje grafika, gdy iPhone jest w trybie Recovery (ikonka iTunes i kabelek USB),
  • Unlock (tylko iPhone 2G): zdjęcie simlocka (zaznacz)
  • Already pwned: opcja, która pozwala zmieniać loga, bez potrzeby przeprowadzania całego procesu „łamania”, tylko wtedy jeżeli iPhone jest już złamany (ma już jailbreaka),
Jeśli macie iPhone’a 3GS z nowym bootromem możecie tylko zainstalować Cydię lub wybrać opcję samego "wybudzenia" z trybu Recovery.

Klikamy NEXT

4. Jeśli macie iPhone'a 2G w następnym kroku będziecie musieli wskazać pliki bootloader'ów do iPhone'a.
Pamiętajcie, żeby nie pomylić 3.9 z 4.6 :) Jeśli nie zaznaczyliście w poprzednim kroku opcji 'Unlock', redsn0w pominie ten krok.

http://z1.przeklej.p...020988a4b882f83
Podajemy pliki bootloader'ów, następnie…
Klikamy NEXT

5. W kolejnym kroku upewniamy się, czy nasz iPhone jest podłączony do komputera, następnie postępujemy według instrukcji tzn. podłączmy iPhone'a do komputera i wyłączamy go normalnie poprzez wciśnięcie przycisku 'Power' oraz przeciągamy slider do wyłączania. :) Trzymamy telefon w dłoni.
http://z1.przeklej.p...0143f994b882fa0

UWAGA! W przypadku iPhone'a 3GS od razu wprowadzamy iPhone'a 3GS w tryb Recovery, czyli odłączamy go od komputera, wyłączamy go (też normalnie) i trzymając przycisk 'Home' podłączamy z powrotem. Trzymamy 'Home' do momentu pojawienia się na wyświetlaczu ikonki iTunes i kabelka USB. redsn0w "przeskoczy" do następnego kroku i zrobi wszystko dalej sam. Posiadacze iPhone'a 3GS mogą przejść do punktu 7. ;)

Spoiler


6. Teraz musimy wprowadzić iPhone'a w DFU.

Postępujemy według instrukcji.
  • Trzymamy przycisk 'Power' przez 3 sekundy…
  • Dokładamy 'Home' nie puszczając przy tym 'Power' przez 10 sekund…
  • Puszczamy 'Power', ale dalej trzymamy 'Home', aż do pojawienia się okienka i zaczyna się jailbreak.
http://z1.przeklej.p...02161d44b882fec

'DFU Mode Failed'
Spoiler


Proces łamania (Jailbreak)…


7. Po kilku, kilkunastu sekundach na iPhone pojawi się dysk, potem ananas, a sam program wyświetli nam informację abyśmy poczekali aż iPhone się uruchomi.
http://z1.przeklej.p...019f8f04b883095 http://z1.przeklej.p...01bb3544b8830b3

8. Gdy program zakończy działanie klikamy |Finish| i czekamy, aż nasz iPhone się zrestartuje.
http://z1.przeklej.p...005c3fb4b8830ca

9. Po zrestartowaniu iPhone'a uruchomi się normalnie, bądź jeśli macie iPhone'a 2G wyświetli proces BootNeuter, który zdejmuje simlocka.

TO TYLE! Cieszymy się odblokowanym iPhone'em!

W przypadku problemów z uaktualnieniem Cydii, proszę przeprowadzić cały proces jeszcze raz, tylko że tym razem zaznaczyć samą opcję 'Install Cydia'.

Zakaz kopiowania, bądź rozpowszechniania - MyApple.pl


Autor: michasz
Grafika: majkool, michasz
Poprawki: Davvido, krakers09, majkool

#2 Goku

Goku
  • 1 586 postów
  • SkądGorlice

Napisano 27 lutego 2010 - 20:06

Dobra robota :)

#3 Dusiek

Dusiek
  • 541 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 lutego 2010 - 21:43

Super tutorial. Naprawdę. Mam jedno pytanie odnośnie 3GS-a z nowym botroomem. Piszsz, że "redsn0w nie pozwala na JB softu 3.1.3 na iPhonie 3GS" Mam właśnie 3GS-a z nowym BR i z 3.1.2. Faktycznie po każdym restarcie muszę podpinać go do komputera. Bardzo proszę o sprecyzowanie czy podaną przez ciebie metodą nie da się przeprowadzić JB po instalacji 3.1.3 (zainstalować cydii)? A jeśli się nie da to w którym momencie proces się zatrzyma? Czy da się zrobić JB (zainstalować cydję) tyle, że w dalszym ciągu po każdym restarcie trzeba będzie podpina IP do kompa? Pytam, bo zauważyłem, że wielu "pisarzy" różnie określa brak możliwości wykonania JB. Dla jednych jest to faktyczny brak możliwości instalacji np cydii a dla innych fakt każdorazowej konieczności podłączania IP do komputera świadczy o tym, że JB nie ma. Może w końcu wyklarowalibyśmy co oznacza, że "nie można". Czy to znaczy, że faktycznie nie można? Czy tylko trochę nie można?

#4 dliwski

dliwski


  • 15 305 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 lutego 2010 - 21:46

NIE można. iPhone OS 3.1.3 uniemożliwia jailbreak i tzw. tethered jailbreak za pomocą redsn0w. Możesz użyć PwnageTool, pod warunkiem, że aktualnie posiadasz v3.1.2 i stary bootrom.

#5 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 01 marca 2010 - 00:28

Dev-Team, który wypuszcza narzędzia do robienia JB twierdzi, że nie jest to możliwie. Mało Ci? To sprawdź i sam się przekonaj. Tyle w temacie.

---- Dodano 01-03-2010 o godzinie 17:13 ----
Przypominam, że jest to dział iPhone, a nie iPod. Informacje dotyczące JB można znaleźć na blogu Dev-Teamu Tutaj

#6 kawowy5g

kawowy5g
  • 22 postów

Napisano 04 marca 2010 - 16:15

Mam problem, w iPhone 3G aż do momentu procesu łamania wszystko idzie sprawnie ale gdy wyskakuje pasek postępu "waiting for reboot" pasek się nie rusza nawet troszkę...;/ co mogę z tym zrobić? Dodam że gdy dochodzi do tego momentu iP tak jakby odłącza od PC(nie pokazuje się w urządzeniach w programie TestLibUsb) zuezuo mamy ten sam problem... Słyszałem żeby sie go pozbyć potrzebna jest oryginalna karta SIM dołączona w zestawie z telefonem (niestety ja jej nie posiadam;/)

#7 Goku

Goku
  • 1 586 postów
  • SkądGorlice

Napisano 04 marca 2010 - 17:09

-zmień port USB -jeśli jest to win7/vista to ==>PPM i uruchom jako administrator

#8 najman

najman
  • 953 postów

Napisano 04 marca 2010 - 17:57

Czyli mam rozumiec ze jesli posiadam 3GS-a z wrzesnia to spokojnie moge sobie wgrac 3.1.2 i zrobic JB?

#9 majkool

majkool
  • 4 385 postów
  • SkądPolice

Napisano 04 marca 2010 - 18:42

najman

O ile masz zgrane pliki SHSH ;)

http://www.myapple.p...hsh-saurik.html

http://www.myapple.p...ze-pytania.html

#10 najman

najman
  • 953 postów

Napisano 04 marca 2010 - 18:43

A no mam w cydii zapisane na zielono mi pisze jak wejde w cydie na gorze;)

#11 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 04 marca 2010 - 20:09

Jeżeli masz napisane, że masz zapisane pliki dla softy 3.1.2 to nie powinno być problemu.

#12 przemek_gruby

przemek_gruby
  • 3 postów

Napisano 04 marca 2010 - 20:40

jestem tutaj nowy czy moge wykonac ten poradnik jesli mam iphona 3g z softem 3.1.3 i modem zaktualizowany do 05.12.01

#13 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 04 marca 2010 - 20:42

Poniższa metoda działa na:
iPhone 2G (1 gen.)
iPhone 3G
iPhone 3GS (starszy bootrom) - tylko 3.1.2

Co tutaj jest niejasne? ;)

#14 najman

najman
  • 953 postów

Napisano 04 marca 2010 - 22:41

W cydii na zielono mam napisane: "Thi device has SHSHs on file for iPhone OS: 3.1, 3.1.2" - czyli moge zrobic tak http://www.myapple.p...hsh-saurik.html i potem redsn0w 0.9.3?

#15 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 04 marca 2010 - 22:53

Tak. Powinno się udać :)

#16 bibello

bibello
  • 5 postów

Napisano 05 marca 2010 - 00:23

Witam. Jestem na forum nowy czytałem już wiele tematów ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na mój problem a więc....zakupiłem iphona wczoraj w ERZE wersja 3GS 16gb (soft 3.1.2) oczywiście nowy bootrom. Na początku chciałem napisać ze telefon działał normalnie była sieć mogłem dzwonić wszystko było ok. Do zrobienia JB użyłem tak jak w temacie redsn0w w wersji 0.9.3 wszystko pięknie przebiegło telefonik się uruchomił była na springu cydia itp wszystko super :) Włożyłem kartę sim wpisałem pin i tutaj mój pierwszy problem - brak sieci - ikona szukam i szukam itd.. poszperałem na forum ktoś pisał ze pomoże wyzerowanie ustawień sieciowych - niestety też bez żadnego skutkiu, potem zrobiłem wyzerowanie wszystkich ustawień i pamięci w telefonie...no i tu zaczął się już bardzo poważny problem, odpaliłem redsn0w by uruchomić iPhona no i dupa zaznaczam "just boot tethered right now" programik przetwarza robi robi po czym wyskakuje "Done" a na telefonie dalej ikona podłączenia do itunes ;( i tak jest w kółko, telefon nie chce się w ogóle uruchomić, próbowałem po raz kolejny robić JB i w tym momencie podczas "biegnącego ananasa" program staje na 50% na wyświetlaczu jest napisane "Activating" i tak stoi i stoi aż w końcu powraca znowu do trybu recovery....proszę o pomoc jestem załamany ;( nie mam pojęcia co się stało....

#17 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 05 marca 2010 - 00:34

Jak wyzerowałeś wszystkie ustawienia to niestety, ale musisz podłączyć telefon i przywrócić soft przez iTunes. Tym samym pozbawiłeś się możliwości zrobienia ponownie JB.

#18 bibello

bibello
  • 5 postów

Napisano 05 marca 2010 - 00:38

czyli pozostaje mi tylko wgranie softu 3.1.3 ? bo próbowałem na wiele sposobów wgrać 3.1.2 ale niestety wiem że się nie da bo iTunes nie pozwala :(

#19 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 05 marca 2010 - 00:55

Tak, bo skoro wczoraj kupiłeś iPhone'a to plików SHSH na serwerze Saurika nie masz.

#20 bibello

bibello
  • 5 postów

Napisano 05 marca 2010 - 01:02

no to nic dziękuje za pomoc i poświęcony czas czytania moich wypocin :) pozostaje mi tylko czekać na JB softu 3.1.3 dla 3Gs'a ;) pozdrawiam serdecznie

#21 wlazorski

wlazorski
  • 1 postów

Napisano 05 marca 2010 - 11:35

mój iPhone 3gs jest bez sim-locka 3.1.2 , 05.11.07, jak wgrać cydię? proszę o pomoc!!

#22 Goku

Goku
  • 1 586 postów
  • SkądGorlice

Napisano 05 marca 2010 - 11:48

mój iPhone 3gs jest bez sim-locka 3.1.2 , 05.11.07, jak wgrać cydię? proszę o pomoc!!

No to mnie rozwaliłeś... Naucz się czytać... Podpowiem- wszystko masz zawarte w #1 poście.

#23 michasz

michasz

  • 2 914 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 marca 2010 - 15:27

mój iPhone 3gs jest bez sim-locka 3.1.2 , 05.11.07, jak wgrać cydię? proszę o pomoc!!


Nie chcę być złośliwy, ale jeśli wysiliłeś się na tyle, żeby wejść do tego wątku i pytasz się o to co masz napisane na początku, to może lepiej się za to nie bierz..? :roll: przynajmniej oszczędzisz sobie nerwów.. ;)

#24 Grigoras

Grigoras
  • 8 postów
  • SkądŁódź

Napisano 06 marca 2010 - 15:21

Szybkie pytanie. Chce się tylko upewnić. Jeśli sim-lock był zdjęty w salonie Orange, to późniejsze aktualizacje albo wykonanie jb nie spowoduje powrotu blokady?

#25 michasz

michasz

  • 2 914 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 marca 2010 - 15:26

jeśli był zdjęty w salonie, a nie przez programy typu blacksn0w, to nie wróci ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych