Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

RAID0 z dwoma różnymi wielkościami dysków SSD na MacBook Pro 13 mid 2012


Najlepsza odpowiedź czapla87 , 13 marca 2017 - 22:01

Znalazłem już większość odpowiedzi w internetach :)
Nie wiem, czy temat zostanie zamknięty- jeśli nie, podzielę się swoją szybko zdobytą powierzchowną wiedzą :)

 

RAID0 ma sens tylko wtedy, kiedy oba dyski są tej samej wielkości i przepustowości. Wtedy sektory się pokrywają i mnoży się wielkość najmniejszego dysku razy 2. Czyli w moim przypadku posiadając dwa dyski, pierwszy 120 gb i drugi 240 gb, sparowane dyski miałyby wielkość 240gb. Mija się to z celem. Chciałem zamiast RAID0 skorzystać z metody JBOD, ale nie wnosi ona żadnych korzyści użytkowych, więc pozostałem przy kombinacji dwóch dysków - partycji. Jedyny trik jaki wykonałem to przerzucenie systemu z mniejszego dysku ssd (który był zamontowany jako pierwszy dwa lata temu) na większy. Uniknąłem dzięki temu zabawy z przerzucaniem folderów i ścieżek.

 

Pozdrawiam!!
 

Przejdź do postu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 czapla87

czapla87
  • 7 postów

Napisano 13 marca 2017 - 17:12

Witam. 
Postanowiłem odświeżyć mojego staruszka, w którym już wcześniej zamontowałem dysk ssd 120gb. Dorzuciłem do tej szlachetnej kombinacji 16gb ram i podmieniłem dysk optyczny na kolejny dysk ssd tym razem 250 gb (kolega sprzedał mi nówkę za pół darmo). 

Gdzieś przy okazji przeglądania internetu, znalazłem informację dotyczącą sparowania dwóch dysków w jeden, dzięki czemu można uzyskać lepsze osiągi (nie to, żebym narzekał). Postanowiłem poznać temat zanim w ogóle spróbuję. I tutaj rodzą się pytania:
- czy w moim przepadku w ogóle jest to możliwe?
- czy da się wykonać taki zabieg scalenia nie formatując obu partycji? 

 

Dzięki za zainteresowanie i odpowiedzi!! Pozdrawiam!



#2 czapla87

czapla87
  • 7 postów

Napisano 13 marca 2017 - 22:01   Najlepsza odpowiedź

Znalazłem już większość odpowiedzi w internetach :)
Nie wiem, czy temat zostanie zamknięty- jeśli nie, podzielę się swoją szybko zdobytą powierzchowną wiedzą :)

 

RAID0 ma sens tylko wtedy, kiedy oba dyski są tej samej wielkości i przepustowości. Wtedy sektory się pokrywają i mnoży się wielkość najmniejszego dysku razy 2. Czyli w moim przypadku posiadając dwa dyski, pierwszy 120 gb i drugi 240 gb, sparowane dyski miałyby wielkość 240gb. Mija się to z celem. Chciałem zamiast RAID0 skorzystać z metody JBOD, ale nie wnosi ona żadnych korzyści użytkowych, więc pozostałem przy kombinacji dwóch dysków - partycji. Jedyny trik jaki wykonałem to przerzucenie systemu z mniejszego dysku ssd (który był zamontowany jako pierwszy dwa lata temu) na większy. Uniknąłem dzięki temu zabawy z przerzucaniem folderów i ścieżek.

 

Pozdrawiam!!
 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych