Ogłoszenie

Ogłoszenie Module
Zwiń
1 z 2 < >

Zatytułuj wątek tak, aby jego nazwa od razu coś mówiła.

Wątki nazwane 'mam problem z...' (lub wszelkie ich modyfikacje, zwłaszcza samo 'mam problem') nie mówią absolutnie nic, kiedy się je przegląda. Tak samo te, które w tytule zawierają szczątkowe informacje ('nie działa komputer' i tak dalej).

Pamiętajmy, że duża cześć Użytkowników nie czyta 'wszystkiego jak leci', tylko patrzy na tytuły wątków i wchodzi tylko w te, w których a) może pomóc; b) jest coś interesującego. Dlatego część Waszych problemów może długo pozostawać bez odpowiedzi. Do tego przecież forumowa wyszukiwarka oraz Google indeksują zawartość forum i potem w wynikach wyszukiwania widać właśnie tytuły wątków.

Dlatego właśnie wątki o tytule, które nic nie mówią będą (przy braku dyskusji) usuwane do kosza lub ich autorzy otrzymają stosowną nagrodę za robienie nieporządku i utrudnianie życia sobie i innym użytkownikom.
2 z 2 < >

UWAGA! Dział Programy istnieje i należy z niego korzystać!

Proszę NIE PYTAĆ o pojedyncze programy w dziale 'Systemy Operacyjne'. Jeśli masz problem z Chrome/Safari/Mail/Photoshopem/czymkolwiek, to nadal jest to problem z tylko jednym softem, a NIE całym systemem.

Źle założone tematy będą przenoszone (czasami bez żadnej informacji), za recydywę nagradzamy punktami karnymi.
Zobacz więcej
See less

[Mac OS X] Usuwanie i zmiana wielkości partycji.

Page Title Module
Przenieś Usuń Zwiń
Ten temat jest zamknięty
X
X
Conversation Detail Module
Zwiń
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• [Mac OS X] Usuwanie i zmiana wielkości partycji.

Zapewne niektórzy z Was naprodukowali sobie kiedyś partycji a teraz chcieliby przywrócić układ "jednopartycjowy", otóż jest bardzo prosty sposób (Intel Mac only, wybaczcie)

Dodatkowe partycje usuwamy z poziomu Terminala z płyty z instalką OS X poleceniem "GPT" - aby uzyskać dokładny opis wpisz "man gpt", lub graficznie - uruchamiamy Ubuntu (ja testowałem na 6.06LTS 64bit) - i usuwamy dodatkowe partycje Gnome Partition Editorem.

Następnie uruchamiamy Mac OS X, i Boot Camp Assistant, dzielimy nim nasz dysk startowy na dwie partycje - tak jak do instalacji Windowsa. Na koniec klikamy "Restart".

Po restarcie uruchamiamy ponownie Boot Camp Assistanta - wybieramy restore partitions - i oczom naszym ukazuje się opcja przywrócenia partycji systemowej do pełnego rozmiaru dysku!

Jest jeszcze drugi sposób, ale jak do tej pory nie udało mi się go zaaplikować:
    Kod:
    diskutil resizeVolume (dysk) (wielkosc) (rozmiar: T / G / M / K / B)
    czyli przykładowo:

Kod:
    diskutil resizeVolume disk0s2 74G
    powinno zmienic rozmiar głównej partycji na 74 GB (w zależności od jej aktualnej wielkości - albo ją powiększy, albo zmniejszy!)

niestety wywala mi błąd że nie ma miejsca nie udało mi się tego obejśc.
    MacBook White GF9400/c2d 2.13/4GB/320GB@7200rpm/Snow Leo

AMIGA rulez :) ---> A1200 MC68060/80MHz + LCD EIZO

Nie łatwiej było użyć pdisk?

Komentarz

masz pofragmentowany dysk. Też tak miałem
      PowerMac G5 DP 1.8GHz/3GB RAM/80 GB

Komentarz

Zamieszczone przez altcomputing Zobacz posta

niestety wywala mi błąd że nie ma miejsca nie udało mi się tego obejśc.
        i nie uda dopoki nie bedizesz mial wiecej niz 50% wolnego miejsca na dysku
        coś nie tak?

Komentarz

Zamieszczone przez felippe Zobacz posta
          masz pofragmentowany dysk. Też tak miałem
          Też tak miałem. Defragmentacja pomaga.

Zajżyj też tu:
          http://www.myapple.pl/showthread.php?t=42539

Niestety nie miałem odwagi użyć GParted na natywnym dysku, więc nie wiem jak sobie poradzi z HFS/HFS+. Niby ten format na liście obsługiwanych partycji jest ale nie chcę ryzykować. Kiedyś się strasznie męczyłem z partycją Bootstrap na G3/350 a na swoim Mini jeszcze nie miałem okazji stawiać systemu od nowa, więc na razie nie próbuję za duże ryzyko.

Komentarz

zauważcie że ja chciałem powiększyć prtycję z 58GB (20 wolnego) na 74GB, to chyba nie problem defragmentacji? już się nie dowiem, powiększyłem BootCamp Assistantem

Komentarz

Czy opcja Restore the startup disc to a single volume oprocz ponownego scalenia dysku w 1 partycje powoduje format?

Komentarz

Zamieszczone przez Olivia Zobacz posta
                Czy opcja Restore the startup disc to a single volume oprocz ponownego scalenia dysku w 1 partycje powoduje format?
                Nie, nie powoduje.

Komentarz

To ja się do tematu podepnę...

Jeżeli mam partycję windowsową FAT32 i MacOS-ową na jednym dysku, to gdy użyję funkcji Restore the startup disc to a single volume z Boot Camp Assistant, to partycja windowsowa zostanie usunięta, cała jej zawartość podobnie, a partycja MacOS-a będzie miała spowrotem 74 GB, jak przed podziałem?

Jeżeli tak, to by było fajnie, bo chcę się pożegnać z Windą

A chcę się upewnić, bo zawsze z pewną nieufnością podchodzę do zabawy z partycjami...
                  Ostatnio edytowany przez Hazreth; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

tak, partycja HFS zostanie powiększona do maksymalnej wielkości dostępnej na danym dysku.

Komentarz

Tak...ja przedwczoraj to zrobilam. Poprostu zwolnil miejsce i dodal je do starej partycji.

Komentarz

Dzięki, partycja windowsowa poszła won Dysk zewnętrzny też sformatowałem pod Mac OS Extended (Journaled) zamiast FAT32, bo był do użytku pod dwoma systemami. No i faktycznie, wszystko działa jak należy.

Komentarz

A ja mam inny problem - mam 2 partycje jedna na maca - 100 gb i windowsowska 10 gb... chcialbym powiekszyc rozmiar partycji windy do 20 gb i nie moge... mam wiecej niz 50% miejsca wolnego na obu partycjach, nie ma na nich zadnych bledow...czy ktos zna jakies rozwiazanie?

Komentarz

Zamieszczone przez sachael Zobacz posta
                            A ja mam inny problem - mam 2 partycje jedna na maca - 100 gb i windowsowska 10 gb... chcialbym powiekszyc rozmiar partycji windy do 20 gb i nie moge... mam wiecej niz 50% miejsca wolnego na obu partycjach, nie ma na nich zadnych bledow...czy ktos zna jakies rozwiazanie?
                            obawiam sie ze jedyna opcja to Boot Camp Assistant -> usuniecie partycji PC, a potem stworzenie na nowo wiekszej.

Komentarz

mam pusta partycje 70GB i 40GB ( MacintoshHD )

jak je polaczyc? tak zeby nie utracic danych na tej glownej.
                              Bo w narzedziach dyskow nie moge tego zmienic..
                               Macbook 2,1 Ghz Intel Core 2 Duo, 4GB 667 Mhz DDR2 SDRAM
                               XBOX 360 Arcade # (HDMI) Sony Bravia 32"

Komentarz

Pracuję...
                              X