Zamknięty Temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

  1. Dołączył
    Dec 2010
    Skąd
    Warszawa, PL
    Postów
    292

    #1

    Słowem wstępu
    Co to Unreal Engine nie muszę chyba nikomu wyjaśniać ;] Unreal Development Kit pozwala na tworzenie gier z epicką grafiką i rzadko spotykaną łatwością. Jakkolwiek trzeba trochę czasu aby opanować program i właśnie dlatego postanowiłem przyjść z pomocą. W sieci jest masa materiałów w języku angielskim, ale najczęściej ciężko je znaleźć a, a słyszałem też, że są (w co ciężko uwierzyć) ludzie nie znający tego języka.

    Make something Unreal
    UDK znajdziemy na stronie projektu
    Poradniki będę tworzył na najnowszej wersji (Marzec 2011) dostępnej tutaj
    Plik trochę waży więc w tym czasie, możemy wypić sobie kawę.
    Po pobraniu przechodzimy do instalacji i postępując zgodnie ze wskazówkami instalujemy program w wybranym miejscu



    Po zakończeniu instalacji klikamy 'Uruchom UDK Mobile'
    Naszym oczom powinien ukazać się taki widok:


    Tworzenie mapy
    Możemy na razie zamknąć ‘Content Browser’ i stworzyć nowy projekt. W tym celu klikamy na ikonę z czystą kartką papieru.
    Nasz obszar roboczy powinien wyglądać tak:


    Wchodzimy w Tools > New Terrain na samej górze i tworzymy nowy obszar o wymiarach 64x64.


    Nic nie przestawiamy w Layer Set Up
    Na naszej mapie powinien pojawić się biało-niebieski kwadrat.
    Aby wygodnie ustawić kamerę najlepiej przyśpieszyć ją klikając na niebiesko-biały przycisk znajdujący się w 3 menu od góry.


    Aby zacząć rysować musimy przełączyć się na odpowiedni tryb. W tym celu kliknijmy na gorę znajdującą się w lewym panelu.
    Na początek zostawmy pędzel. Po prawej stronie możemy za pomocą trzech suwaków dostosować siłę, promień oraz spadek.


    Teraz trzymając przycisk CTRL za pomocą myszki możemy dowolnie modyfikować wysokość terenu.


    Za pomocą narzędzia znajdującego się pod pędzlem możemy trochę wygładzić nasz teren.
    Efekt powinien wyglądać tak:


    Aby nasz teren nabrał koloru musimy nanieść na niego tekturę. W tym celu naciskamy kombinację klawiszy CTRL + SHIFT +F.



    Po lewej stronie wybieramy ‘UDK Cool Mobile Materials’ i szukamy czegoś co nadawałoby się na podłoże (ja wybrałem Grass Plain). Klikamy na wybrany obiekt (powinien zostać podświetlony na żółto) i wracamy do trybu malowania. Klikamy prawym na HeightMap i wybieramy ‘New Terrain Setup Layer from material (auto-create)’. Tekstury zostały naniesione na nasz teren.

    To tyle na dziś, w następnym poradniku pobawimy się obiektami
    Zezwalam na kopiowanie fragmentów oraz całości poradnika w celach niekomercyjnych

    Projekt po zakończeniu powinien wyglądać tak
    Ostatnio edytowane przez Fazere ; 10.04.2011 o 11:42
    iPod Touch 4g:8gb:iOS 4.3.1
    WWW: [URL="http://nextgenpocket.pl"]nextgenpocket.pl[/URL]
    Applemaniak skazany na piecyk



  2. Dołączył
    Dec 2010
    Skąd
    Warszawa, PL
    Postów
    292

    #2

    Wstęp
    W poprzednim poradniku stworzyliśmy naszą pierwszą mapę. Czas ją wypróbować!
    Światła
    Aby móc przetestować naszą mape musimy dodać oświetlenie. W tym celu wciskamy kombinację klawiszy CTRL + SHIFT + F i przechodzimy w zakładkę 'Actor Classes'. Wybieramy Lights > Directional Lights i wybieramy 'DominantDirectionalLight'. Przełączamy się na nasz viewpoint i klikamy prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu. Z rozwijanego menu wybieramy 'Add DominantDirectionalLight here' i przesuwamy je trochę do góry.
    Tak samo robimy ze spawnem gracza. Wchodzimy w Actor Classes > Common > PlayerStart > UDKTeamPlayerStart i umieszczamy w wybranym miejscu


    Kompilujemy
    Musimy jeszcze zmienić wartość 'ZKill'. W tym celu w menu na samej górze klikamy View > World Properties. Rozwijamy sobie ZoneInfo i zmieniamy 'ZKill' na 0. Kiedy już to zrobimy możemy skompilować naszą mape. Klikamy na ikonkę klocka z żarówką i czekamy.


    Testowanie
    Kiedy proces zakończy się sukcesem możemy rozpocząć testowanie. O ile w przypadku komputera starczy nacisnąć Prawym i wybrać Play Level > Play on PC to w przypadku urządzenia z iOS nie jest tak łatwo, a jeżeli nie zapłacimy haraczu jobsowi możemy zapomnieć o testowaniu na swoim iPhonie. Z tego powodu w dalszej części nie będzie screenów


    Najpierw musimy kliknąć tak jak w poprzednim wypadku ppm na mapie i wybrać Play Level > Install on iOS Device.
    Powinno otworzyć nam się okno 'Unreal iOS Configuration Wizard'. Zakładam, że wszsyscy, którzy to czytają mają konto developera , więc przechodzimy do 2 zakładki. Importujemy mobileprovision i certyfikat uzupełniamy informacje i czekamy aż aplikacja pojawi się na urządzeniu
    Enjoy!


    Projekt po zakończeniu powinien wyglądać tak
    Ostatnio edytowane przez Fazere ; 10.04.2011 o 11:41
    iPod Touch 4g:8gb:iOS 4.3.1
    WWW: [URL="http://nextgenpocket.pl"]nextgenpocket.pl[/URL]
    Applemaniak skazany na piecyk

Zamknięty Temat